Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dincolo de tarla (topic despre legumicultură/floricultură, fără temă dată )

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
251 replies to this topic

#163
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcorsica, on 05 februarie 2015 - 22:32, said:

Hortifun,
Daca as putea sti din ce parte a acestei minunate tari esti, te-as invita pe la mine sa vezi ''ce poate'' arduino.
Da, mi-am adus aminte, pretinzi ca esti Mihai din Braila, te-am confundat asta vara, prin iunie, cu un ''greu'' de pe acest forum, care din pacate nu mai posteaza pe aici.
Se pare ca pe la voi, pe acolo, este cam greu cu tehnica, de... esti mai aproape de Matca!
Edit: se pare ca am ajuns acolo unde trebuie, pe tarla!
Multumim scaiba, pentru ca si asta este o tehnica, cu toate ca nu are fire, relee si senzori ca la arduino!

Edited by corsica, 05 February 2015 - 22:59.


#164
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Daca ai fi citit cu atentie ai fi inteles ca am un iGrow. Deci nu stau chiar asa rau cu tehnica.

Iar faptul ca faci publice informații din mesaje private pe care le-ai inițiat spune multe despre caracterul tau. Posted Image

#165
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Hai sa facem un desen
Schita 1: vrei libraria -> raspuns: nu se poate
Schita 2: vrei placa programata -> raspuns: ok in anumite conditii. Ex: hortifun nu o poate avea. E vb de principii
Schita 3: de ce placa? Raspuns ->Pt a proteja libraria
Schita 4: de ce protejam libraria? Raspuns -> vre-un nene cu 500 euro isi face firma maine pe spatele altora



#166
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posthortifun, on 05 februarie 2015 - 21:45, said:

Ba e reclama, domnule. Norocul tau e ca esti tolerat de catre moderator.
Poți spune și asta dacă dorești, cu toate că nu-i tocmai corect.

Dacă făcea o afacere din automatizări pentru sere vândute pe forum, îți garantez că murea de foame de mult.
Atunci când va avea cu adevărat ceva de vânzare, va merge pe bursă, ca și noi toți dealtfel.

Până atunci, aveți grijă vă rog cu toții la offtopic, aseară l-am mutat pe mariusares și subway_guru, acum mai mut o pagină și jumătate.
Nu se face, zău așa...

update:
Continuați (dacă doriți neapărat) discuția aici.

Edited by scaiba, 05 February 2015 - 23:07.
update


#167
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Posthortifun, on 05 februarie 2015 - 22:58, said:

Daca ai fi citit cu atentie ai fi inteles ca am un iGrow. Deci nu stau chiar asa rau cu tehnica.

Iar faptul ca faci publice informații din mesaje private pe care le-ai inițiat spune multe despre caracterul tau. Posted Image

Stai linistit.
Edit: de ce te ascunzi?

Edited by corsica, 05 February 2015 - 23:08.


#168
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
De saptamana viitoare incep munca de zi...
O sa fie mai slabut cu softpedia.
O seara faina tuturor


#169
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Eu sint o persoana cu "capsa' " sensibila dar nu mi s-a parut a fi reclama. SI chiar daca ar fi fost exista buton de "report" si dupa aia discerne doar moderatorul care are "constitutia" forumului in spate. Daca moderatorul nu respecta legile forumului va da la randul lui socoteala.
Si eu am crezut ca e vorba de CXD cand am vazut foto de la profil dar nu e cazul din ce vad. CXD ar fi fost interesat de asemenea initiative pentru ca si el e unul din "cei alesi" care vrea sa faca lucrurile mai bine si cu cat mai putina munca fizica.

#170
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ai dreptate.
Poate nu e frumos ce scriu acum sau poate nu a fost aseara, dar nu ma pot abtine si imi cer scuze public pentru asta. Cand am vazut acea poza la profil am facut imediat legatura cu cxd sau almadan, cum il stie fiecare, un om extraordinar, un profesionist, am discutat cu el de multe ori la telefon anul trecut, in special despre foraje de apa, unul din ''defectele'' mele profesionale, alaturi de automatizari.  Am intrebat despre aceasta legatura si raspunsul il stiti din postarea de aseara. Fiecare este stapan pe tarlaua sa si pe tehnica de cultivare pe care vrea sau poate sa o aplice. Sunt oameni care stiu sa transmita informatia mai departe si altii care sunt ''Gica contra''. Unul dintre oamenii care transmit informatia si incearca sa ne lumineze este Mariusares, un tanar si prieten de toata isprava. Cu toate ca este la 2500 km departare de noi, eu personal, care discut zilnic cu el la telefon, il consider ca si cand ar fi mereu langa mine si ''butonam'' amandoi la arduino. Nu-mi doresc nimic altceva decat sa-l punem pe noul arduino la lucru, Marius sa-si realizeze visul in tara si, nu in ultimul rand, intr-o buna zi sa-l intalnesc si sa-i strang mana in semn de apreciere pentru ceea ce face.
Numai bine!

#171
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna seara
Sa pun capat acestei discutii
O persoana a citit tot topicul, a intrebat daca poate avea libraria(ce e cam mult,  i-am spus ca nu, insa sa nu inteleaga ca nu va putea detine un astfel de proiect. Mai exact de ce mai faci public daca nu dai share stiti ce zic?
Daca aveam intentia sa nu fiu de ajutor, intram pe forum, citeam, imi faceam programarea si PA. La fel cum au facut poate mii de persoane. Acum sincer sa fiu, mi-e greu ca un fXXXXXXt(imi asum raspunderea pt ce zic. Asta simt) sa imi spuna mie ca imi fac reclama la un sistem care e open source fratilor. Ce draq suntem copii? Ai probleme XXXXXXXXXXX.
Sincer sa fiu, gandesc logic si democratic, imi cunosc drepturile si va spun ca astfel de mentalitati imi lasa un gust amar, o dezamagire in suflet. De fiecare data cand vin in Romania, ma astept sa gasesc ceva schimbat, se pare ca nici nepotii mei nu vor gasi...  Mult respect pt comunitate si o seara faina tuturor.

Corsica cum draq se intampla de postam in acelasi timp...
Chimia asta...

Edited by scaiba, 19 February 2015 - 16:34.
Editat pentru a fi cf regulamentului, 2.b


#172
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Vezi ca de ceva timp, noi cei din tara, trebuia sa ne dam restart, dar se pare ca nu au auzit toti de asta. Nici acum...

#173
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Marius, nu te ambala si nu pune la suflet...nu se merita!
Nu toata lumea stie de gluma...
Vezi-ti de treaba linistit, una-i una, alta-i alta...
Topicul asta cu tarlaua se dorea a fi glumetz!
;)
P.S.
Pe topicul cu iluminatul am inceput sa pun detalii cu ledurile...mai bine mergi acolo sa citesti ceva mai interesant si folositor!
:)

Edited by subway_guru, 07 February 2015 - 00:01.


#174
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna seara
Corsica, am primit plicul. Mersi mult
Guru, fa o revizie la ledurile ir.
http://m.aliexpress....1968836147.html
Sunt aceleasi led-uri, tipul de iluminat difera :P

#175
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Marius, lasa-ma sa ma documentez mai intai si-ti spun, ca acum sunt la ora de...'letcon'!
;)

#176
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Si dai si baga

#177
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Tu vezi ce bagi la 'codul sursa'!
;)

La Arduino ai si o parte de control pe iluminat artificial suplimentar?

#178
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
nu bag nimic astazi, ma doare capul
maine poate....

sincer sa fiu nu a cerut nimeni asa ceva.
eu nu am nevoie, daca va fi nevoie se poate adauga

la ce te-ai gandit?

#179
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Nu m-am gandit la ceva anume, ci doar la faptul ca principalii parametri sunt temperatura, umiditatea si nu in ultimul rand...lumina...si mai sunt si intercorelati!

#180
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu are, ca nu s-a cerut si nu stiu daca este cazul. Arduino lucreaza (si) in meniul rasandita, adica REP, care intra in lucru pe la 01 martie, cand deja avem 11 ore pe zi lumina. Arduino face un reglaj, in meniul rasadnita, a temperaturii in functie de zi insorita si zi noroasa. A explicat candva Badjoke, am toata stima si il salut, si nu mai revin la detalii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate