Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Tratament E-coli

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cum ai aflat ca ai E Coli? Din ce probe a fost depistat?

#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 Freddy12, on 16 octombrie 2016 - 09:32, said:

Cum ai aflat ca ai E Coli? Din ce probe a fost depistat?

Sumar urina + sediment

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Mie mi se pare neverosimil sa se descopere EColi in urma unui sumar de urina. In urma unui sumar de urina ti se poate spune ca ai o infectie dar nu si cu ce microb est infectat. Pentru astz  e nevoie de urocultura, dureaza cateva zile si apoi se da rezultatul. Daca se descopera germeni patogeni, se face si antibiograma pentru a depista antibioticul care distruge germenul respectiv. Deci, mergi la un laborator bun cu o proba de urina pusa intr-un recipient steril (il cumperi de la farmacie cu 1-1,5 lei). Procedezi asa: recoltezi prima urina cum te trezesti si o duci la laborator unde ceri urocultura si antibiograma. Peste 3-5zile primesti rezultatul cu care mergi la medicul de familie(ori la urolog) care iti va da o reteta pentru antibioticul din buletinul de analize. Faci tratamentul minim 7 zile si dupa o saptamana de la terminarea tratamentului mai faci o urocultura sa vezi daca ai scapat. Scapi greu de E coli, se ascund in canaliculele din rinichi si te ataca atunci cand esti mai slabit ori ti-a fost frig la picioare. Pana atunci, bea ceaiuri de merisoare, bea multe lichide ca sa-ti speli rinichii, nu manca foarte sarat, evita proteinele in exces adica vita, miel, oaie, maruntaie, peste conservat, fasole, varza, soia, fructe de mare, mezeluri.

Edited by Freddy12, 17 October 2016 - 22:54.


#22
albai1980

albai1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2008

 bibacj, on 24 ianuarie 2015 - 13:37, said:

Buna ziua am si eu o problema numita e coli de 24 de ani (am scris bine 24). Am incercat tot ce s-a putut antibiotic, urovaxon, monural, uractiv, urinal, apa cu bicarbonat, polidin, gentamicina dar degeaba. Am facut si urografii, ecografii, investigatii ginecologice, control la medical internist - dar nu s-a depistat nimic care ar putea intretine infectia. Singura perioada in care nu am mai avut probleme fost cea in care am facut autovaccin (preparat la Cluj). Totul a fost ok timp de aproximativ 3 ani pe perioada tratamentului. Acum nu se mai prepara si am luat-o de la capat dupa aproximativ un an de la terminarea tratamentului.
Imi puteti recomnada cu ce ati reusit sa scapati de e-coli?

Bună

Îmi puteți spune unde ați făcut tratamentul cu autovaccin la Cluj Napoca? Nu găsesc decât la București și e prea departe...

Mulțumesc mult

#23
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017

 Y0samiteSam, on 16 octombrie 2016 - 08:40, said:


Pai cum imi pot da seama unde este localizata infectia?

Infectiile genitale mai poarta denumirea si de cistite iar acestea se manifesta de regula cum a descris @thalia: senzatia apasatoare de urinare, usturime la urinat, durere in zona abdomenului inferior, inflamatie.
Cu antibioticul potrivit in functie de antibiograma trece in maxim 5 zile. (sunt catava antibiotice clasice si specifice pentru asta -Cuminol(Ciprinol) cu substanta activa ciprofloxacina).

Infectii ale tractului urinar superior care cuprind vezica, rinichii dau febra, frisoane,greata,varsaturi, dureri in zona lombara, hematurie(sange in urina). Se trareaza tot cu antibiotic insa necesita internare si supravegere medicala fiindca implica riscuri majore, deces.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate