Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Tratament E-coli

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006
Buna ziua am si eu o problema numita e coli de 24 de ani (am scris bine 24). Am incercat tot ce s-a putut antibiotic, urovaxon, monural, uractiv, urinal, apa cu bicarbonat, polidin, gentamicina dar degeaba. Am facut si urografii, ecografii, investigatii ginecologice, control la medical internist - dar nu s-a depistat nimic care ar putea intretine infectia. Singura perioada in care nu am mai avut probleme fost cea in care am facut autovaccin (preparat la Cluj). Totul a fost ok timp de aproximativ 3 ani pe perioada tratamentului. Acum nu se mai prepara si am luat-o de la capat dupa aproximativ un an de la terminarea tratamentului.
Imi puteti recomnada cu ce ati reusit sa scapati de e-coli?

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Ce simptome ai?

#3
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
e-coli e gonorea corect ??

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dan_4_you2003, on 24 ianuarie 2015 - 13:58, said:

e-coli e gonorea corect ??

NU.

@bibacj Ai probleme cu sistemul imunitar ?  In mod normal sistemul imunitar ar trebui sa blocheze propagarea bacteriei.
http://ro.wikipedia....scherichia_coli

#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Incercati si ce zic astia aici; http://www.romaniali...-235277?c=q2561

#6
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Baga usturoi  dimineata pe stomacul gol.Eu fac asta si se simte.. Un catel de usturoi dimineata  si nu mananc nimic 2 ore ..Se simt efectele din prima zi.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

 alionte, on 24 ianuarie 2015 - 14:23, said:

Incercati si ce zic astia aici; http://www.romaniali...-235277?c=q2561


Haha, cate glume in "articol"

@Initiator, e-coli recurent e mai greu de tratat. Sansele fiind destul de mici.
Sumetrolim ( tmp/ smz ) ai incercat?
sau nitrofurantoina

 dan_4_you2003, on 24 ianuarie 2015 - 14:27, said:

Baga usturoi  dimineata pe stomacul gol.Eu fac asta si se simte.. Un catel de usturoi dimineata  si nu mananc nimic 2 ore ..Se simt efectele din prima zi.
Daca suporta, da.

Din pacate sunt oameni care nu suporta usturoiul by default..

#8
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006

 lex404, on 24 ianuarie 2015 - 14:39, said:



Haha, cate glume in "articol"

@Initiator, e-coli recurent e mai greu de tratat. Sansele fiind destul de mici.
Sumetrolim ( tmp/ smz ) ai incercat?
sau nitrofurantoina


Daca suporta, da.

Din pacate sunt oameni care nu suporta usturoiul by default..

Multumeesc. Usturoi intreg?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Nu exagera cu usturoiul intreg, mai ales pe stomacul gol. Sau daca il iei pe stomacul gol ar cam fi musai sa mananci ceva dupa 30-50 de minute.
Ideea este sa-l introduci in alimentatie in forma cruda in cantitati ceva mai mari fata de normal( il faci sos cu niste ulei de masline... Muzsdéj cum se zice la noi :) ). Eu din fericire imi suporta stomacul si ce-i drept, fac exces de usturoi crud..

Nu te astepta insa sa te scape, cel mult sa imbunatateasca situatia.

Insa daca ti se face rau, opreste-te.

Eu nu prea pricep de ce s-a oprit prepararea autovaccinului la noi tinand cont de faptul ca antibioticele au cam devenit degeaba.
Apropo, suna la Cantacuzino si vezi daca ei fac; stiu, e departe dar alta solutie sigura nu ai.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu cu Biseptol Posted Image
Am facut antibiograma inainte. Erau mai multe care mergeau dar pe langa antibiotice tari era si banalul Biseptol.

In rest nu parea prea afectata de antibioticele obisnuite.

Edited by undercoverbrother, 24 January 2015 - 21:09.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Biseptolul e acelasi lucru cu Sumetrolimul si se stie ca substanta activa are efect Posted Image

Deci, nu este nimic banal...

Aa, da...ca s-a dat intr-o perioada biseptol intr-o veselie si fara sa ai nevoie si lumea acum il stie de "ieftin" si "banal" e alta treaba :)

Edited by lex404, 24 January 2015 - 22:03.


#12
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006

 lex404, on 24 ianuarie 2015 - 19:06, said:

Nu exagera cu usturoiul intreg, mai ales pe stomacul gol. Sau daca il iei pe stomacul gol ar cam fi musai sa mananci ceva dupa 30-50 de minute.
Ideea este sa-l introduci in alimentatie in forma cruda in cantitati ceva mai mari fata de normal( il faci sos cu niste ulei de masline... Muzsdéj cum se zice la noi Posted Image ). Eu din fericire imi suporta stomacul si ce-i drept, fac exces de usturoi crud..

Nu te astepta insa sa te scape, cel mult sa imbunatateasca situatia.

Insa daca ti se face rau, opreste-te.

Eu nu prea pricep de ce s-a oprit prepararea autovaccinului la noi tinand cont de faptul ca antibioticele au cam devenit degeaba.
Apropo, suna la Cantacuzino si vezi daca ei fac; stiu, e departe dar alta solutie sigura nu ai.
Usturoiul il tolerez bine.  E complicat cu mersul la Cantacuzino intrucat trebuie sa merg atunci cand e infectia netratata... Fara tratament.

 lex404, on 24 ianuarie 2015 - 22:01, said:

Biseptolul e acelasi lucru cu Sumetrolimul si se stie ca substanta activa are efect Posted Image

Deci, nu este nimic banal...

Aa, da...ca s-a dat intr-o perioada biseptol intr-o veselie si fara sa ai nevoie si lumea acum il stie de "ieftin" si "banal" e alta treaba Posted Image
Am avut si eu o urocultura in care a fost sensibil la Biseptol si am luat si eu dar asta s-a intamplat o singura data.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Iti recomand sa urmezi un tratament bazat pe trimetoprim-sulfametoxazole¹ sau cefalosporina o perioada bine determinata ( de medic ) + o dieta.

Biseptol/ Sumetrolim/ etc.

Mi-am adus aminte acum de topicul asta ca am re-ajuns la pagina 956 din biblia lu' cristea Posted Image Deci da, invatasem bine. Combinatia TMP/SMZ pentru Escherichia coli e de electie

Edited by lex404, 27 January 2015 - 05:51.


#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Sunt veterana in infectiile urinare cu E. coli, stiu cat de nesuferite si chinuitoare sunt, iti dau lacrimile pentru o picatura de pipi (si acum mi se face pielea de gaina)!

Eu am avut cam vreo 12 internari pe treaba asta, deci nu e de glumit, acum de vreo cativa ani buni sunt intr-o perioada calma. Cateva sfaturi pot sa iti dau:
-urmeaza tratament asa cum iti prescrie medicul in urma unei antibiograme, niciodata de capul tau caci bacteria va capata rezistenta

-in caz de recurente, medicul va prescrie vreme de 6 luni sau mai mult o doza mica de nitrofurantoina sau biseptol pentru mentinerea cailor urinare sterile. In paralel se va urma si un tratament pentru cresterea imunitatii.

-nu folositi geluri, deodorante intime;

-nu folosi cada, ci numai dusul;

-poarta numai lenjerie intima de bumbac, evita umezeala sau lenjeria de nylon;

-dupa fiecare scaun, daca e cu putinta se va face dus, pentru a evita raspandirea microbilor. Stergerea dupa fiecare scaun sa se faca din fata in spate, niciodata invers.

-eu am folosit si merisor, insa nu as zice ca mi-a ajutat extraordinar caci la noi sunt merisoare confiate, si contin mult zahar.

Sper ca sfaturile mele sa te poata ajuta.

Sanatate multa!

#15
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Trebuie cautata sursa, inseamna ca exista o sursa care produce ecoli de regula acesyia sunt parazitii intestinali.

Alte surse sunt pietrele la rinichi, la vezica urinara si candidozele,

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,
In urma unor analize am descoperit o infectie cu e-coli.
Puteti va rog sa ma indrumati catre un medic care sa prescrie un tratament adecvat, nu stiu de ce specialitate trebuie sa fie medicul (este vorba despre o fata)
La baieti stiu ca putem merge la urolog dar o fata la ce medic trebuie sa mearga?  Ginecolog? Nefrolog?  Medicul de familie e praf si trebuie sa alegem o clinica privata.
Multumesc.

Edited by Y0samiteSam, 11 October 2016 - 09:06.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Unde e infectia? Daca e la rinichi sau vezica urinara, vei merge la urolog. Daca e in zona genitala-la ginecolog. Daca e la intestine - la medicul internist. Trebuia sa-ti faca si antibiograma pe langa urocultura pentru a afla la ce germeni e sensibila tulpina de E Coli cu care esti infectata.

#18
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 Freddy12, on 15 octombrie 2016 - 23:31, said:

Unde e infectia? Daca e la rinichi sau vezica urinara, vei merge la urolog. Daca e in zona genitala-la ginecolog. Daca e la intestine - la medicul internist. Trebuia sa-ti faca si antibiograma pe langa urocultura pentru a afla la ce germeni e sensibila tulpina de E Coli cu care esti infectata.

Pai cum imi pot da seama unde este localizata infectia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate