Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dezbateri despre plata cu cardul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#37
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postsuperior, on 23 ianuarie 2015 - 18:51, said:



si cand 10 insi in fata mea platesc TOTI cash de ce este coada atat de mare?

Exista momente ale zilei cand e aglomerat.

Daca mergi la 10-11 e casa libera, daca mergi la 2 sunt mai multi, daca mergi la 5-6-7 sunt foarte multi

#38
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
este dreptul meu sa platesc cu ce vreau, cui nu ii convine sa se mute la alta coada....
Pe de alta parte nu platesc 10 lei cu cardul, ci numai de la 50 in sus (si asta rar)

Sugestia mea pentru magazinele MegaImage este sa puna cititoare Contact Less....lumea are acest tip de card si lucrurile merg mult mai repede pana intr-un bulion.

#39
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View PostByblos4, on 23 ianuarie 2015 - 18:52, said:


Exista momente ale zilei cand e aglomerat.

Daca mergi la 10-11 e casa libera, daca mergi la 2 sunt mai multi, daca mergi la 5-6-7 sunt foarte multi


si comerciantul stie treaba asta dar nu-l intereseaza confortul cumparatorilor ci profitul sau.

deci nu plata cu cardul este problema primordiala in formarea cozilor.

#40
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Aberezi. Poate ca la mega au legaturi proaste, dar in marea majoritate a magazinelor e mult mai rapid cu cardul.

#41
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Asa e, e dreptul tau, da-i dracu' pe prostii de la coada, sa stea toata ziua sa te astepte, ca ei n-au servici, scoala nimic.

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Mai bine reclamati la Mega Image pe site faptul ca in sistemul lor de rahat stai mai mult pana platesti si iese bonul decat pana pui cumparaturile in plasa.

Ca sa nu spunem ca nu au inca activate plaile contactless, desi terminalele sunt in marea lor majoritate capabile.

#43
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostMihai_3, on 23 ianuarie 2015 - 18:53, said:

este dreptul meu sa platesc cu ce vreau, cui nu ii convine sa se mute la alta coada....

Normal, daca vrei poti plati in monede de 10 bani.

Ce, bani sunt si aia, nu?

#44
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View PostAlacotrop, on 23 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Te tine sa folosim un cronometru? Pana platesti tu cu cardul, ar scadea coada la jumate.

Aparent, nu te intereseaza nici de gramada mare si crescanda de oameni din spate care asteapta plictisiti dupa curu' tau sa vina confirmarea pe POS. Posted Image

Intotdeauna am crezut/si cred ca plata cu cardul este mai rapida decat plata cu cash. Fara gluma!.
Si da, as paria ca daca ai face un experiment si ai cronometra ar avea castig de cauza plata cu cardul.
Mie imi pare ca la MI la care te duci tu au o conexiune foarte proasta si confimarea vine foarte greu. Nu peste tot este asa.

In alta ordine de idei pe cuvant daca m-am gandit ca alti oameni sunt deranjati de faptul ca eu platesc cu cardul tocmai pentru ca, cred ca acest mijloc de plata este mai rapid.

La plata printr-un card contactless se mai asteapta vreo confirmare ? sau plata se face pe loc ? Ca sa nu mai supar oamenii grabiti nevoie mare o sa iau in considerare si acest mijloc de plata... e numai bun pentru plati mici.

Una peste alta nu cred ca poti sa negi ca este mult mai civilizat, elegant, simplu sa platesti cu cardul.
Problema este ca astepti prea mult la coadta ? Solutia nu este sa platim cu bani cash ci ca magazinul sa aibe mai multe case, si o conexiune mai buna cu banca. Atunci am fi toti multumiti :)

#45
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostCornel, on 23 ianuarie 2015 - 19:15, said:


La plata printr-un card contactless se mai asteapta vreo confirmare ? sau plata se face pe loc ? Ca sa nu mai supar oamenii grabiti nevoie mare o sa iau in considerare si acest mijloc de plata... e numai bun pentru plati mici.


Aici doar nu mai introduci pin-ul, se asteapta o confirmare sa interogheze banca daca mai ai bani in cont. Din cate stiu limita era la 100 Lei, nu stiu daca s-a marit.

#46
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
@ initiator: Pune dom'le de o petitite. Se se faca o lege, o ordonanta ceva: cozi separate de acum incolo.

Clasele sociale se vor deosebi in functie de coada la care stai: aia cu cardu, aia cu banii si aia cu tichetele.

Ba, fiecare isi vede de treaba lui, fiecare plateste cum poate si cum stie.

Cand am bani platesc cu bani, cand nu platesc cu cardul. Am fost si in situatia de a pleca din magazin deoarece era problema la cititul cardurilor. Am fost in situatia de a plati cu bonuri si stateam mai mult la achitat decat la coada. Am fost si in situatia de a plati cu card si bani cash sau cu bonuri si bani cash. Am fost in situatia de a intreba daca pentru un produs de 5 lei sa dau o bacnota de 100 sau sa platesc cu cardu si vanzatoarea a cerut cardul. Cui nu-i convine coada poate sa comande online. Dar sa mergi la bancomat sa scoti bani ca apoi sa mai stai la o coada in magazin sa platesti mi se pare chiar aiurea.

Oricum, prefer sa platesc cu cardul in magazine, iar cu bani cash platesc la piata.

Edited by master_oz, 23 January 2015 - 19:34.


#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mergi si-ti fa cumparaturile in piata sau in padure.

Care e problema ta ca eu platesc cu cardul?!
Ma scuzi, m-am dat jos din copac de cativa ani si-am evoluat din punct de vedere tehnologic.

#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
este nevoie de mai multe teminale contactless.....
cardurile contactless sunt usor de folosit si numaidecat ai platit.

Problema este ca un asftfel de sistem creeaza un OfflineBalance.
Insa asta este alta discutie care nu este pentru acest thread.
Cine este habarnist si nu stie ce este OfflineBalance il rog sa citeasca acest 4 postari incepand cu acesta

View PostByblos4, on 23 ianuarie 2015 - 19:06, said:

Normal, daca vrei poti plati in monede de 10 bani.
Ce, bani sunt si aia, nu?

Corect...
Am platit la banca in fisicuri de 5 bani si zece bani...
Probleme ?!

Edited by Mihai_3, 23 January 2015 - 19:57.


#49
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Nu nu, absolut nicio problema.

Doar traim in Romania.

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostByblos4, on 23 ianuarie 2015 - 18:18, said:

Mie mi se pare un topic foarte bun.

Nu se aplica doar la Mega Image treaba, ci peste tot.

Ar trebui sa existe o limita peste care sa poti plati cu cardul, gen 15-20 ron.


De cate ori am vazut studentasi platind o paine si un iaurt cu cardul...

Si cum ramane cu libertatea de exprimare?
Daca zici 20 de lei de ce sa nu zicem 24?Sau 31?Atata timp cat exista si aceasta modalitate de plata,fiecare plateste cum doreste.
Daca vreti,uite o alta varianta.Sa nu se poata cumpara decat 7 produse,asa se scurteaza timpul de stat la casa.Ce ziceti?
Sau o alta solutie.Punerea in functiune a inca 50 de case de marcat.
Sau poate cea mai discriminanta solutie,case de marcat unde poti plati doar cu cardul si case de marcat unde poti plati doar cu bani gheata.

#51
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostMihai_3, on 23 ianuarie 2015 - 19:42, said:

este nevoie de mai multe teminale contactless.....
cardurile contactless sunt usor de folosit si numai decat ai platit.

Problema este ca un asftfel de sistem creeaza un OfflineBalance.
Insa asta este alta discutie care nu este pentru acest thread.
Cine este habarnist si nu stie ce este OfflineBalance il rog sa citeasca acest 4 postari incepand cu acesta

Dar asta este obligatoriu pt cardurile contactless, sau pt orice card cu cip? Stiu ca atunci cand fac plata in avion la POS accepta doar carduri cu cip si ma gandesc ca e acelasi lucru, nu?

#52
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Auzi taticu' , si daca eu nu vreau sa merg in padure ca ma mananca lupu' ce zici? Ba, chiar n-am chef sa stau la cozi de un kilometru ca ai tu chef sa-ti iei saorma cu cardu'.
Stii legea lui OM?Posted Image

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hahaha! Eu sunt ala care plătesc 2 lei cu cardul! Și o fac oriunde, dacă nu merge cardul nu cumpăr ca de obicei nu am cash!

Te enervez asa-i?

#54
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Veniti cu tot felul de propuneri aberante. Platiti cum puteti, magazinul accepta orice fel de venituri. Nu va deschide case separate pentru unii sau pentru altii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate