Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dezbateri despre plata cu cardul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#19
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 Alacotrop, on 23 ianuarie 2015 - 18:12, said:

Am avut si eu salariul pe card. Prima miscare la sfarsitul zilei de salariu era sa o tai direct spre primul bancomat din calea mea si sa scot tot, pana la ultimul leu. Comision zero. Deci, imi pare rau, vorbiti prostii. Aveam pe card 1500, primeam in mana de la bancomat 15 foi de o suta.

In momentul in care ai viata aglomerata din ziua de azi, si magazinul e plin ochi, e destul de dureros sa astepti 5 ore ca sa plateasca corporatistii din fata cu cardul. E vorba despre bun simt si civilizatie, ceea ce la noi clar lipseste.

Am si eu card de debit (salariu) si card de credit (de cumparaturi); nu folosesc ATM-ul, eu primesc salariu in cont, imi achit online cardul pe cumparaturile de luna trecuta; a da, mai tin si in portofel asa in caz ca ma duc la piata cum zicea colegul, niste maruntis doar pt ca cei de acolo nu accepta plata prin card Posted Image
Daca te grabesti, vii seara cand e mai liber, simplu.  Am destule avantaje cand platesc cu cardul de cumparaturi (promotii/rate/bonusuri etc) ca sa nu mai zic de comoditate plus ca nu imi place sa tin monede de 1 kg prin buzunarul pantalonilor.

Cum zicea alt coleg mai sus, cum ar fi faca eu vin la caserie cu cate o bancnota de 100/200/500 lei ? Daca casiera nu ar avea sa imi dea rest? Cum ar fi, ce ar zice cei din spate?

Si inca ceva, ce te faci cand pierzi acel portofel cu cele 15 foi de 100 ale tale? Posted Image Ce garantie ai la ei?

Edited by SouL, 23 January 2015 - 18:33.


#20
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Asa, da de taranii aia care stau si dau interviuri la bancomat(consulta soldul de trei ori, baga pinul gresit, se incurca in butoane, etc.  si pana la urma tot fara sa scoata bani pleaca),nu spuneti nimic?

Edited by rinaldoparaipan, 23 January 2015 - 18:31.


#21
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2010

 Alacotrop, on 23 ianuarie 2015 - 18:12, said:

Atunci ar trebui sa va faca voua un supermarket special. Eventual sa amenajeze si o sala de asteptare, cu scaune, canapele, TV, o consola de jocuri, masuta cu reviste ceva, ca sa nu te plictisesti in timp ce astepti sa plateasca cei din fata cu cardul.

Am avut si eu salariul pe card. Prima miscare la sfarsitul zilei de salariu era sa o tai direct spre primul bancomat din calea mea si sa scot tot, pana la ultimul leu. Comision zero. Deci, imi pare rau, vorbiti prostii. Aveam pe card 1500, primeam in mana de la bancomat 15 foi de o suta.


Intr-o plata cu cardul intra vro 7-8 cautari dupa maruntis, daca te misti mai greu si ai Parkinson.


In momentul in care ai viata aglomerata din ziua de azi, si magazinul e plin ochi, e destul de dureros sa astepti 5 ore ca sa plateasca corporatistii din fata cu cardul. E vorba despre bun simt si civilizatie, ceea ce la noi clar lipseste.


Plata cu cardul inseamna civilizatie. Si evolutie.

#22
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Mi se pare mult mai civilizat sa platesc cu cardul si incerc sa platesc cu cardul oriunde pot.

1. Nu stau sa ma tiganesc cu chestii de genu "aveti 2 marunt sa va dau una de 5" ?
2. Nu stau sa tin socoteala la monezi sau bancnote mici. Am tendinta de a plati cu bancnota mare si ma umplu de maruntis...
3. Nu ma intereseaza sa primesc rest bomboane, gume sau mai stiu eu ce. Ce-i drept practica asta n-am mai intalnit-o in ultimul timp (poate si pentru ca folosesc cardul)
4. Nu umblu dupa mine cu gramada de bani in portofel. Cu cardul pot sa imi cumpar pe loc orice indiferent ca acel ceva costa cativa lei sau un salariu intreg.
5. Nu este igienic! Banii sunt printre cele mai murdare lucruri. Ai avut ocazia sa fii in preajma un unui teanc mai maricel de banconte ? Miroase ingrozitor!

Daca ai o problema cu asta ar trebui sa te plangi la MI sa deschida mai multe case.

P.S. Am intotdeauna la mine 2-3 bancnote de valoarea mare ... in caz de forta majora.

Edited by Cornel, 23 January 2015 - 18:38.


#23
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Parvenitii cu cardul. Ce sa va povestesc, platiti cu cardul un pachet de tigari sau 3 produse de 8 lei. Hipstareala...

#24
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 SouL, on 23 ianuarie 2015 - 18:29, said:

Cum zicea alt coleg mai sus, cum ar fi faca eu vin la caserie cu cate o bancnota de 100/200/500 lei ? Daca casiera nu ar avea sa imi dea rest? Cum ar fi, ce ar zice cei din spate?

Mergi sa platesti cu bancnota de 200/500 de euro afara, suna aia direct la politie, ce rest...

#25
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 rinaldoparaipan, on 23 ianuarie 2015 - 18:29, said:

Asa, da de taranii aia care stau si dau interviuri la bancomat(consulta soldul de trei ori, baga pinul gresit, se incurca in butoane, etc.  si pana la urma tot fara sa scoata bani pleaca),nu spuneti nimic?


Aia incurca circulatia pe trotuar Posted Image

#26
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 superior, on 23 ianuarie 2015 - 18:32, said:



Plata cu cardul inseamna civilizatie. Si evolutie.

Muta-te in Suedia.

Eu am 7 carduri, dar tata, pentru 5 lei bag dracului mana in buzunar sau unde-mi tin banii si platesc nu fac talente ca am carduri.

O masa la restaurant, cumparaturi de cateva sute de lei, da, inteleg dar 2 gume sa le dai cu cardul...

#27
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 rumegus, on 23 ianuarie 2015 - 18:19, said:

Nu stiu cum e la Mega, dar la hiper-super-marketurile de unde cumpar eu, plata cu cardul dureaza mult mai putin.  Imi scaneaza produsele, bag cardul, in 10-15 secunde am plecat. Vine taranul cu cash, ii spune casiera cat costa, taranul se scarpina-n portofel, apoi in buzunare dupa 20-30 banuti, casiera-i da restul, taranul aranjeaza bancnotele-n portofel....

Gandeste-te rapiditatea cand ai PayPass Posted Image  3 sec max!

#28
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 Byblos4, on 23 ianuarie 2015 - 18:33, said:


Mergi sa platesti cu bancnota de 200/500 de euro afara, suna aia direct la politie, ce rest...

Exagerare.

La Carrefour in Milano intotdeauana imi dadeau rest la 500 doar ca dura putin mai mult daca nu aveau in casa.

 SouL, on 23 ianuarie 2015 - 18:36, said:


Gandeste-te rapiditatea cand ai PayPass Posted Image  3 sec max!

Cu limita, binenteles.

#29
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 Nazmi, on 23 ianuarie 2015 - 18:33, said:

Parvenitii cu cardul. Ce sa va povestesc, platiti cu cardul un pachet de tigari sau 3 produse de 8 lei. Hipstareala...

Mai sunt momente cand oamenii afla abia la casa ca au cardul blocat, sau nu au bani in cont.

Incepem sa ne bazam prea mult pe tehnologii si sisteme informatice, in curand multi o vor lua pe cocoasa grav de tot...

#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Sa vezi la aia care platesc cu tichete ce nervi le fac la toti...mai ales cand nu sunt tichetele bune sau acceptate sau chestii de-astea...tre sa stea aia de la casa sa dea telefoane nu stiu unde...

#31
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015

 superior, on 23 ianuarie 2015 - 18:26, said:

nu cred ca metoda de plata mareste timpul de asteptare.
Te tine sa folosim un cronometru? Pana platesti tu cu cardul, ar scadea coada la jumate.

 Nazmi, on 23 ianuarie 2015 - 18:33, said:

Parvenitii cu cardul. Ce sa va povestesc, platiti cu cardul un pachet de tigari sau 3 produse de 8 lei. Hipstareala...
Dap. Exact. Se dau ei mari "jmekeri" ca sunt corporatisti si lucreaza in inchisori cu birouri si calculatoare, unde folosesc cardul si pentru a merge la toaleta. I-au dresat bine astia, xeroxatii in costum. Am auzit inclusiv la unii timp limitat pt. masa de pranz cu descuiere cu cardul, si daca depaseai timpul, nu te mai lasa sa intri? WTF? Cum pana mea sa ai un asemenea job? Posted Image

 Cornel, on 23 ianuarie 2015 - 18:32, said:

3. Nu ma intereseaza sa primesc rest bomboane, gume sau mai stiu eu ce. Ce-i drept practica asta n-am mai intalnit-o un ultimul timp (poate si pentru ca folosesc cardul)
Aparent, nu te intereseaza nici de gramada mare si crescanda de oameni din spate care asteapta plictisiti dupa curu' tau sa vina confirmarea pe POS. Posted Image

 toto_riina, on 23 ianuarie 2015 - 18:39, said:

Sa vezi la aia care platesc cu tichete ce nervi le fac la toti...mai ales cand nu sunt tichetele bune sau acceptate sau chestii de-astea...tre sa stea aia de la casa sa dea telefoane nu stiu unde...
Aici vorbim deja de alte situatii, si am fost si eu in pielea lor. De multe ori, cei care platesc cu tichete au salarii mici, nu au destui bani si nu au decat tichetele. La "bosii" cu cardul atarnat de gat, nu cred ca se pune problema ca nu au un ban de o paine si de-aia folosesc cardul.

Edited by Alacotrop, 23 January 2015 - 18:42.


#32
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Doar pentru ca sunt si unii care nu stiu sa il foloseasca nu trebuie sa generalizam. E mai comod, mai sigur si mai rapid sa platesti cu cardul.

#33
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 gigiipse, on 23 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Doar pentru ca sunt si unii care nu stiu sa il foloseasca nu trebuie sa generalizam. E mai comod, mai sigur si mai rapid sa platesti cu cardul.

Sunt mai multe avantaje dupa cum ziceam la plata cu cardul. Ca sa concluzionam, fiecare are dreptul de a alege metoda de a-si plati produsele cumparate fie ele cash sau CC.

Edited by SouL, 23 January 2015 - 18:46.


#34
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015
Nu intelegi ca nu e vorba de folosire incorecta? De la introducerea o singura data a pinului corect si pana cand pleaca sclifositul, dureaza de 2 ori mai mult decat daca ai plati cu bani cash. E greu de inteles?

#35
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Nu e greu de inteles. Sunt de accord cu tine ca sunt situatii cand e mai rapid cu bani cash, dar aceste situatii nu cred ca sunt mai multe decat atunci cand ar fi mai rapid plata prin card. SI nu poti sa ai pretentia de la oameni sa platesca cu cardul doar ca te grabesti tu. Ai pretentia ca el sa sacrifice ceea ce conteaza pentru el doar ca pentru ca nu iti place tie.

#36
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2010

 Alacotrop, on 23 ianuarie 2015 - 18:45, said:

Nu intelegi ca nu e vorba de folosire incorecta? De la introducerea o singura data a pinului corect si pana cand pleaca sclifositul, dureaza de 2 ori mai mult decat daca ai plati cu bani cash. E greu de inteles?


si cand 10 insi in fata mea platesc TOTI cash de ce este coada atat de mare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate