Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Dezbateri despre plata cu cardul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#1
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015
Am si eu o rugaminte pentru cei care platesc cu cardul la Mega Image. Vedeti ca, de obicei, cladirile bancilor au atasate niste cutiute magice care transforma informatiile de pe card in BANI CASH. Bagati cardul in cutiuta magica, si cutiuta magica va da in mana bani scosi de pe card. Apoi, cand ajungeti in Mega Image, puteti plati cumparaturile cu bani cash, ca sa nu mai tineti pe loc ditamai coada de oameni pana scrieti pin-ul si pana se primeste confirmarea platii. Dati banii, primiti restul si plecati, fara a mai tine pe loc o gramada de oameni, ca niste tarani. ;)

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ne scuzati , am gresit pinul, oops !

#3
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Uiti ca acele cutiute magige au comisioane. Nici nu ma apuc acum sa-ti explic toate dezavantajele acestui obicei prost de a le folosi care trebuie evitat pe cat posibil.

Edited by gigiipse, 23 January 2015 - 18:04.


#4
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Bai frate si am boala pe astia care pentru cativa lei platesc cu cardu!

#5
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 Alacotrop, on 23 ianuarie 2015 - 17:58, said:

Am si eu o rugaminte pentru cei care platesc cu cardul la Mega Image. Vedeti ca, de obicei, cladirile bancilor au atasate niste cutiute magice care transforma informatiile de pe card in BANI CASH. Bagati cardul in cutiuta magica, si cutiuta magica va da in mana bani scosi de pe card. Apoi, cand ajungeti in Mega Image, puteti plati cumparaturile cu bani cash, ca sa nu mai tineti pe loc ditamai coada de oameni pana scrieti pin-ul si pana se primeste confirmarea platii. Dati banii, primiti restul si plecati, fara a mai tine pe loc o gramada de oameni, ca niste tarani. Posted Image

Cardurile de credit (de cumparaturi) au costuri foarte mari pt a scoate acel cash la ATM, plus ca majoritatea percep dobanda inca din prima zi, drept urmare nu este recomandat sa folosesti ATM pt acele carduri, de asta se numesc card de cumparaturi. In schimb cardurile de debit e cu totul alta situatie. Cu toate astea, din punctul meu de vedere, nu vad de ce as fi interesat sa folosesc cash cand am banii pe cardul de credit, pe langa faptul ca primesc bonusuri ca il folosesc zilnic; salariul mi se vireaza in cont curent, eu folosesc cardul, simplu, nu stau la cozi la banca sau la atm-uri. Sunt Pro utilizare carduri.

Edited by SouL, 23 January 2015 - 18:07.


#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 badsica, on 23 ianuarie 2015 - 18:04, said:

Bai frate si am boala pe astia care pentru cativa lei platesc cu cardu!

corect, cum se poate nene sa nu ai 10 lei in portofel ?

daca da gres sistemul informatic ce faci, nu mananci? :))))

#7
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Ce ar fi sa platim toti asa cum ne vine chef si sa lasam figuri dinastea. Maine poimaine ne trezim ca sare altu' cu idei de genu: "cand mergeti la cumparaturi sa aveti bani cash exact cat trebuie, nu mai mergeti cu hartii de 100 de lei ca sa astepte toata lumea la coada dupa voi sa primiti restul" ..... wtf

#8
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Tarani sunt si aia de la Mega, e full magazinul si la ei merge doar o casa.
@Costi87 Mai ales ca astia de la mega n-au auzit de marunt si rar au(asa zic ei).

Edited by eStev, 23 January 2015 - 18:11.


#9
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Eu tare cred ca dureaza mult mai mult sa stai sa te cauti de maruntis ca nu are tanti de acolo sa-ti dea rest. Cei care se mocaie si uita pinul stai linistit ca nici cu banii nu se vor descurca mai bine.

#10
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015

 SouL, on 23 ianuarie 2015 - 18:06, said:

Cardurile de credit (de cumparaturi) au costuri foarte mari pt a scoate acel cash la ATM, plus ca majoritatea percep dobanda inca din prima zi, drept urmare nu este recomandat sa folosesti ATM pt acele carduri, de asta se numesc card de cumparaturi. In schimb cardurile de debit e cu totul alta situatie. Cu toate astea, din punctul meu de vedere, nu vad de ce as fi interesat sa folosesc cash cand am banii pe cardul de credit, pe langa faptul ca primesc bonusuri ca il folosesc zilnic; salariul mi se vireaza in cont curent, eu folosesc cardul, simplu, nu stau la cozi la banca sau la atm-uri. Sunt Pro utilizare carduri.

Atunci ar trebui sa va faca voua un supermarket special. Eventual sa amenajeze si o sala de asteptare, cu scaune, canapele, TV, o consola de jocuri, masuta cu reviste ceva, ca sa nu te plictisesti in timp ce astepti sa plateasca cei din fata cu cardul.

Am avut si eu salariul pe card. Prima miscare la sfarsitul zilei de salariu era sa o tai direct spre primul bancomat din calea mea si sa scot tot, pana la ultimul leu. Comision zero. Deci, imi pare rau, vorbiti prostii. Aveam pe card 1500, primeam in mana de la bancomat 15 foi de o suta.

 gigiipse, on 23 ianuarie 2015 - 18:12, said:

Eu tare cred ca dureaza mult mai mult sa stai sa te cauti de maruntis ca nu are tanti de acolo sa-ti dea rest. Cei care se mocaie si uita pinul stai linistit ca nici cu banii nu se vor descurca mai bine.
Intr-o plata cu cardul intra vro 7-8 cautari dupa maruntis, daca te misti mai greu si ai Parkinson.

 Costi87, on 23 ianuarie 2015 - 18:09, said:

Ce ar fi sa platim toti asa cum ne vine chef si sa lasam figuri dinastea. Maine poimaine ne trezim ca sare altu' cu idei de genu: "cand mergeti la cumparaturi sa aveti bani cash exact cat trebuie, nu mai mergeti cu hartii de 100 de lei ca sa astepte toata lumea la coada dupa voi sa primiti restul" ..... wtf
In momentul in care ai viata aglomerata din ziua de azi, si magazinul e plin ochi, e destul de dureros sa astepti 5 ore ca sa plateasca corporatistii din fata cu cardul. E vorba despre bun simt si civilizatie, ceea ce la noi clar lipseste.

Edited by Alacotrop, 23 January 2015 - 18:16.


#11
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,419
  • Înscris: 13.02.2006
Nu, serios, acum, ca ce chestie ne impui tu cum si unde sa folosim cardul?

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Vezi ca poti face cumparaturile in piata, nu-ti cere nimeni cardul, platesti cu maruntei, te tocmesti cu aia pe acolo... Useless topic is useless.

#13
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
De ex poate exista o limita min de plata cu cardul gen: 15-20 lei cum am intalnit prin Polonia.

#14
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Mie mi se pare un topic foarte bun.

Nu se aplica doar la Mega Image treaba, ci peste tot.

Ar trebui sa existe o limita peste care sa poti plati cu cardul, gen 15-20 ron.


De cate ori am vazut studentasi platind o paine si un iaurt cu cardul...

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu stiu cum e la Mega, dar la hiper-super-marketurile de unde cumpar eu, plata cu cardul dureaza mult mai putin.  Imi scaneaza produsele, bag cardul, in 10-15 secunde am plecat. Vine taranul cu cash, ii spune casiera cat costa, taranul se scarpina-n portofel, apoi in buzunare dupa 20-30 banuti, casiera-i da restul, taranul aranjeaza bancnotele-n portofel....

#16
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 SouL, on 23 ianuarie 2015 - 18:17, said:



Haha, mi-ai luat-o inainte.

Parca aexista, dar e 1 Ron (depinde de POS, banca, etc)

#17
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Aveau dreptate si preotii, card-ul asta chiar ca-i Posted Image , ne invrajbeste intre noi .

#18
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
adica cel care foloseste o metoda moderna de plata, ce nu implica discutii inutile si cautari prin buzunare sau sertare,  dupa cativa banuti pentru corelarea sumelor, sunt vinovati si nu comerciantul care nu doteaza toate posturile de lucru cu casieri!
nu cred ca metoda de plata mareste timpul de asteptare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate