Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Taxe,impozite castig pariuri online

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,am deschis ceva mai devreme un topic unde ceream informatii despre ce tip de card ar trebui sa-mi fac ca sa retrag niste bani dintr-o casa de pariuri online si cineva mi-a vorbit de impozitele pe care trebuie sa le platesc.As dori mai multe informatii despre chestia asta,adica ma intereseaza pentru ce suma se platesc impozitele,pe casa de pariuri online unde joc scrie la regulament ca mie imi revine obligatia de a plati impozitele aferente castiglui,impozitul se aplica pentru banii retrasi sau pentru toata suma aflata in contul meu de la agentia de pariuri online,se aplica impozit si pentru sume mai mici de 600 de lei,daca da unde ar trebui platit acest impozit?Eu spre exemplu doresc sa retrag doar 350 de lei acum.Va rog sa ma ajutati,sa-mi explicati voi nu sa-mi dati articole din lege.Multumesc si sanatate!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Te duci la anaf si te parasti. Ei iti calculeaza impozitul, iti dau decizie de plata, luna viitoare platesti.

LEGEA NR. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, Titlul III, art. 75  -  alin. 77

CAPITOLUL VIII
    Venituri din premii şi din jocuri de noroc


    ART. 75
    Definirea veniturilor din premii şi din jocuri de noroc
    (1) Veniturile din premii cuprind veniturile din concursuri, altele decât cele prevăzute la art. 42, precum şi cele din promovarea produselor/serviciilor ca urmare a practicilor comerciale, potrivit legii.
    (2) Veniturile din jocuri de noroc cuprind câştigurile realizate ca urmare a participării la jocuri de noroc, inclusiv cele de tip jack-pot, definite conform normelor metodologice.

    ART. 76
    Stabilirea venitului net din premii şi din jocuri de noroc
    Venitul net este diferenţa dintre venitul din premii sau din jocuri de noroc şi suma reprezentând venit neimpozabil.

    ART. 77
    Reţinerea impozitului aferent veniturilor din premii şi din jocuri de noroc

    (1) Veniturile sub formă de premii se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 16% aplicată asupra venitului net realizat din fiecare premiu.

    (2) Veniturile din jocuri de noroc se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 25% aplicată asupra venitului net. Venitul net se calculează la nivelul câştigurilor realizate într-o zi de la acelaşi organizator sau plătitor.

    (3) Obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine plătitorilor de venituri.

    (4) Nu sunt impozabile veniturile obţinute din premii şi din jocuri de noroc, în bani şi/sau în natură, sub valoarea sumei neimpozabile stabilită în sumă de 600 lei, realizate de contribuabil:
    a) pentru fiecare premiu;
    B) pentru câştigurile din jocuri de noroc, de la acelaşi organizator sau plătitor într-o singură zi.

    (5) Impozitul calculat şi reţinut în momentul plăţii este impozit final.
    (6) Impozitul pe venit astfel calculat şi reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pai vorbeste si tu cu aia la care joci tu ca atunci cand castigi sa iti treaca la transferul banilor cum trec chinezii pe colete.....adica GIFT (cadou).

#4
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postslai, on 23 ianuarie 2015 - 07:51, said:

   (1) Veniturile sub formă de premii se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 16% aplicată asupra venitului net realizat din fiecare premiu.
    (2) Veniturile din jocuri de noroc se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 25% aplicată asupra venitului net. Venitul net se calculează la nivelul câştigurilor realizate într-o zi de la acelaşi organizator sau plătitor.
    (3) Obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine plătitorilor de venituri.
  
Asta trebuia sa ingrosi de fapt.

ps. atentie, jucatul la jocuri de noroc online din afara tarii e infractiune... retardati astia, dar asa e legea in momentul asta,..

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMrReason, on 23 ianuarie 2015 - 09:22, said:

ps. atentie, jucatul la jocuri de noroc online din afara tarii e infractiune...
Păi și de ce sunt listate ?
De fapt , de ce îi lasă să le listeze dacă nu am voie să joc ?

#6
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMrReason, on 23 ianuarie 2015 - 09:22, said:

Asta trebuia sa ingrosi de fapt.

ps. atentie, jucatul la jocuri de noroc online din afara tarii e infractiune... retardati astia, dar asa e legea in momentul asta,..
Si cum te descopera? Angajeaza ANAF-ul niste hackeri sa te caute pe internet?
Aici cred ca se bazeaza mai mult pe buna credinta a contribuabilului, care e cum e.

#7
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Retrage   mai omule banii linistit si nu iti face  probleme cu ce taxe trebuie sa platesti..,, macar sa faci u bani din pariuri...
O sa retragi cu  vreo 30-40 lei mai putin ca tre sa isi ia si banca partea ei. prin conversie sau alte comisioane...da nu e bai  macar sa ii faci u pe bani.

#8
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
De curiozitate, voi va platiti de buna voie impozitul pe castigurile din pariuri?

Edited by SouL, 23 January 2015 - 19:27.


#9
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Bai frate eu as plati,adica de cat sa ma trezesc vreodata cu cine stie ce restante...dar cum naiba se face,adica ma duc la ANAF si declar castigul?

#10
EmperorZ

EmperorZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2013

View PostAdrryo, on 23 ianuarie 2015 - 19:59, said:

Bai frate eu as plati,adica de cat sa ma trezesc vreodata cu cine stie ce restante...dar cum naiba se face,adica ma duc la ANAF si declar castigul?

N-ai tupeu :))

#11
bughiudan

bughiudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.08.2009
Are ANAF-ul tupeu destul.....

http://media.tvrnews...00_49067300.mp4

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate