Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#55
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Eu am facut ceva asemenator anul trecut, virg72, am semanat ardeii tot in minituneluri, acelea din pozele din topicul cu semanatul si repicatul, doar ca gunoiul deja si-a spus cuvantul, nu mai dadea caldura. Am intampinat o germinare extrem de greoaie a semintelor. Pentru vanzare, e bine sa nu se faca toate odata, dar rasadurile cu pricina mi le trebuiau mie si am mai acoperit cu inca o folie direct peste mranita respectiva. Am facut...si n-o s-o mai repet. Care cu deciziile sale. De cateva minute a postat corsica ceva cu privire la temperaturi in topicul dedicat. Sunt de acord cu toate precizarile facute de tine, mai putin cu lipsa unei surse de caldura(cel putin pentru regimul meu de utilizare al rasadurilor). Eu am patit... Cred ca pentru colegul e bine si asa cum ai spus tu, dat fiind faptul ca le va vinde pe rand.

#56
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Astazi am sa fac un update topicului cu poze recente de prin rasadnita. A rasarit si varza semanata saptamana trecuta....A inceput alaltaieri. Azi e rasarita aproape toata. Intr-o parte a rasarit mai greu...si am tinut mai mult acoperit...fapt care a dus la alungirea celor rasarite, dar rezolvam cu o imbracare:)

De asemenea, am terminat de semanat si ridichile in solariile cele mici. Nu mi-a ajuns samanta de Celesta si am cumparat Viena, tot de la Esasem. Cu aceasta ocazia voi experimenta si acest soi pe aproape 200mp. Mi s-a spus ca e ceva mai mare decat Celesta, hibrid de care am fost extrem de multumit  anul trecut. La ridichi, chiar daca sufera de frig, nu au nimic. Ideea e ca odata ce se incalzeste vremea, trebuie aerisit foarte mult si au nevoie de foarte multa lumina din momentul in care se va dezvolta bulbul..Altfel, daca n-au lumina, veti risca sa le scapati si sa faca frunze in loc de bulbi. Vorbesc din proprie experienta.... In primul an in care am cultivat in solariile mari, am avut si ecran termic si am facut mini tuneluri peste straturi. Grav:). Nu recomand....Eventual un ecran termic, dar si acesta sa fie nou, sa treaca lumina bine prin el. Bun....si acum, poze cu semanatul ridichilor, ultima varza rasarita, penultima semanata...si prima semanata, care deja da mijlocul....si guliile care sunt gata pentru plantare

Attached Files


Edited by serrifu, 30 January 2015 - 13:55.


#57
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu ne arati si noua chestia cu care faci gaurile la ridichi??

#58
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La ce servesc bulumacii aia de pe mijloc?

#59
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Sustinere. Daca n-ar fi aia, s-ar cam lasa cu tomatele. Incap intr-un solar din ala mic 320 de tomate.Inainte de a se coace, atarna de el mai bine de 1500kg si initial, aceste solarii nu au fost proiectate pentru tomate, ci deserveau ca solarii mobile pentru varza si ulterior pentru vinete, dar nepalisate. Sunt gandite ca panouri de cate 4 metri....si practic poti sa-l faci destul de lung...adaugand cate panouri doresti....Ideea e sa stii cat vrei sa fie de lungi si sa tai folia pe masura lor, ca sa o poti folosi si in urmatorii ani. S-au montat acolo, pentru ca sunt foarte grele si nu e tocmai placut sa le muti. Acolo sunt din 2008. Daca nu erau aia pe mijloc, zapada din 2012 sigur le punea la pamant. Facem cum putem si zicem ca asa am vrut:)

O sa fac poza si marcatoarelor pentru ridichi.

#60
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Serifu in câmp folosesti folie de mulcire ? Irigarea cum o faci cu aspersie sau picurare ? Scuze daca ai mai răspuns la aceste întrebări, baga si niste poze cu legumele din câmp, merci !

#61
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Nu am folosit pana acum folie de mulcire la camp, insa cu siguranta nu voi mai cultiva fara ea. In gradini, pentru varzoase irigarea se face prin aspersie, iar la camp, picurare.

Poze cu cele de prin gospodarie si cele de pe la camp, sunt in acest topic: http://forum.softped.../page__st__5238

Acolo sunt poze atat cu irigarea prin aspersie cat si prin picurare. Pt aspersie folosesc doua pompe de 1 1/4" si 1 1/2", insa cea din urma e redusa si ea la 1 1/4". Sunt pompe centrifugale vechi, de presiune. Ele sunt antrenate de motoare monofazate de 2.2KW, iar una e antrenata de un trifazic de 3kw cred, insa cea din urma, a 3a tot prin picurare iriga...si e mult prea mare presiunea, chiar daca e redusa mult refularea. Voi pune o pompa de capacitate mult mai mica.

Fara sa fi citit inainte de a-ti da linkul, tu, pe data de 15 decembrie cand am postat eu...Ai postat exact sub alea 50 de poze care le-am postat eu:))

Edited by serrifu, 30 January 2015 - 19:36.


#62
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Memoria începe sa mă lase..... Acum am verificat am dat si like la postarea ta de atunci, scuze 😃

Edited by raul_azz, 30 January 2015 - 19:49.


#63
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Raul, lasa, nu-i bai. Noi sa fim sanatosi! Daca numai astea ar fi problemele...Atunci am fi cei mai fericiti.

#64
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
@serrifu: LA MULTI ANI!
Stiu ca astazi implinesti o frumoasa varsta si vreau sa-ti urez multa sanatate si putere de munca.
Sa-ti ajute Dumnezeu sa ai recolte sanatoase si bogate, sa ne incanti mereu cu postarile tale de pe aici.
Pe viitor solarii si o rasadnita moderne si tot ce-ti doresti tu.
Numai bine!

#65
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc din suflet, corsica. Da....azi e ziua mea....Am implinit 28 de ani:) Oleee..
Sa va ajute Dumnezeu cel putin la fel si voua..multa sanatate si putere de munca:)
Doamne ajuta!

#66
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
La multi ani! Sanatate, putere de munca si recolte bogate!

#67
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Asa sa fie, Multumesc frumos. Asemenea-ti doresc si tie. Sa fie in ceas bun.

#68
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
La multi ani Mihai si din partea mea.Sa ai spor in tot  ce faci.Toata stima esti un tanar de care parinti cred ca sunt tare mandri

#69
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
LA MULTI ANI,sanatate si realizarea tuturor dorintelor tale.

#70
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multe multumiri. Sunt onorat.

#71
iza2014

iza2014

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.11.2014
La multi ani ! Sa ai putere de munca si sa reusesti in tot ce ti doresti!

#72
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
La Multi Ani,multa sanatate si tot ce iti doresti si nu in ultimul rand recolte sanatoase si banoase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate