Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1837
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
@ silesax, ceva mai clar te rog.
Sunt dispus sa cumpar italpolina sau altceva si cand il inglobez in sol toamna ka arat sau primavara ka frezat

#1838
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Atunci cumpara Italpolina, sau ogrevit si încorporeazăl primăvara la frezat si ai rezolvat problema elegant si fara daunatori si buruieni, si șeriful lucrează cu dastea de camd a preluat el frâiele afacerii si spunea ca este mulțumit.

#1839
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Locuiesc in Bucuresti, de unde pot cumpara italpolina sau orgevit sau de undepot comanda

#1840
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de la magazinele on-line. sau duceti vă in Matca

#1841
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Unde pot comanda, la ce firma, ptr zona Giurgiu ?

#1842
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da ia cautati magazinele pentru imputuri din zona dv

#1843
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
În 30 decembrie lângă școală e un chioșc mic în curte le cu ieșire la strada, întrebi de inginerul agronom și îți spun oamenii.
Daca nu, la întrarea în copăceni dinspre 30 decembrie, pe dreapta, în sat, mergi cam 1km maxim, e un magazin, vezi la poarta turba și alte cele, mai în fata la vreo câteva sute de metri e un depozit de materiale, au și folie și alte cele, aveau și orgevit.
Daca nu îți e în drum, cauta în București semințeplante.ro, sunt în sectorul 3 sau zona dintre sectoarele 2 și 3, nu țin minte numele bulevardului, se ajunge destul de ușor.


#1844
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cel mai elegant...trimti un mail celor de la.klasrorf sau le scrii pe facebook si aia e. Vei primi raspuns in scurt timp si vezi care magazin e mai aproape de tine. Sa platesti transport din Arad pana in B...e mult, e mai scump decat sacul. Eu sunt am deja 6 ani de italpollina sau orgevit...am 750kg acasa si mai iau 1250kg saptamana asta. O sa bag doze mai mari anul asta, in special pe o gradina, am blocaj ph ec pe anumite vetre. Mai un salwax si bine i.

Referitor la tomata Moldoveanu, ca tot discuta pe aici...la gust, in conditiile mele a fost foarte bun, usor acid. Mult peste Signora sau Kessie. Moldoveanu are fructe pana in 200grame, celelate au peste. Nu e ca lucrez eu pt ei...eu mereu am fost sincer, dar la capitolul legare flori in conditii proaste, nu l bate nici o tomata din cate am avut pana acum. Am avut ciorchini cu 15 17 fructe pe el. Pana in etajul 6 cam leaga tot, dupa care cresterea vegetativa merge mai lent pt ca se apuca de maturare. E o planta super aerisita, copili nu da din toate incheieturile precum celelalte doua, de vigoare medie cum ar spune domnii. Celelalte 2 sunt mult mai viguroase, mult mai vegetative, buruieni serioase..asta pt ca au si n rezistente induse. Nu ai cum sa ai gust si savoare la ceva cu o baza substantiala de rezistente, undeva tre sa scape. Signora de ex coace prost de la.etajul 3 in sus, rosu mat.kessie nu are acest handicap, dar nu leaga bine in conditii de stres. Va zic eu, nimic nu e perfect. Mai vine si fertilizarea...solul...eh, prea multe variabile.

Niste poze cu Moldoveanu

Attached Files



#1845
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Dar care-i treaba cu Italpollina si Orgevit? Ca vad ca toti recomandati aceste ingrasaminte, dar Phenix si cu Dix in combinatie mi se par mai bune, pentru ca au o cantitate mai mare de nutrienti si sunt si ele organice.

Italpollina de exemplu are NPK doar 4-4-4, pe cand Phenix are 6-8-15, iar Dix 9-2-2.

#1846
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Eu n am folosit decat cele 2...sunt mai ok la pret si le sustin prin fertirigare dupa, cabd e cazul..nu e cazul de atata aport npk ci mai degraba de aportul de humus, bacterii benefice. Italpollina si orgevit elibereaza 4 luni, insuficient zic eu pt un ciclu lung in solar...eventual ciclu scurt, timpuriu. Dar si acolo ar fi bun ceva complex cu eliberare treptata gen yara ferticare...ma rog, sunt zeci de produse....asta daca n ai fertirigare. Ca si baza, e doar italpollina la mine, fara nici un complex, dar nu toti aveti solul meu care abunda in orice, chiar si saruri inutile cum e sodiul in exces pe anumite vetre.

#1847
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Banuiesc ca ai verificat cumva ca elibereaza substantele timp de 4 luni, ca nu se specifica asta pe nicaieri.
Nu stiu la Dix si la Phenix cat timp elibereaza substantele nutritive, dar ei zic ca pe tot parcursul ciclului de productie, deci ar trebui sa fie mai mult de 4 luni, ar trebui sa fie vreo 7-8 luni.
Si astea contin substante humificatoare, oricum, insa sunt mai scumpe, e adevarat.

#1848
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Au verificat ei pt noi. Cunosc tehnicul Italpollina de pe Europa de Est. El m a format ca si fermier...pe deoparte ca si om. Eu am stoc de 4 4 4, 2tone, pe care pe voi folosi tot anul. Pana la urma fiecare alege ce crede ca i se potriveste. Cel.putin in teorie ar trebui sa ma scape de blocajele ec si ph din unele zone...dar va tin la curent pe cum pot. Timpul mi se imparte intre servici, ferma, familie.

#1849
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Cele mai bune ingrasaminte sunt cele cu concentratii mai reduse, gen 5-5-5 maximum...

#1850
Faulvetter

Faulvetter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2016
Buna ziua . Sunt nou in legumicultura și am ceva solarii . Am o întrebare pentru cunoscători . Am un sol lutos clicos am nu se drenează . Am băgat pământ nisipos (hamoaca) nisip ,le-am înălțat am făcut Șanțuri între solarii și anul acesta am băgat gunoi . Știe cineva o alta soluție sa am un drenaj mai bun . ? Va multumesc . Sărbători fericite

#1851
Faulvetter

Faulvetter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2016
Și as mai avea o întrebare cum pot scapa de cârtițe ca am băgat și fumigen și ulei de ricin novadim ulei de lavanda carbit motorina am pus pe un o cârpa și am băgat in gaura . Mai aveți alte idei va multumesc

#1852
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Daca intrebi pe topicul dedicat iti arat eu cum am scapat de ele, sa nu poluam topicul serifului

#1853
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Am cumparat italpolina de la seminteplante.ro, 50 le sacul. La sf lunii februarie daca timpul permite frezez pamantul din solar si inglobez un sac de italpolina ptr  8 x 3,5 m. Acopar solarul cu folie. Dar daca italpolina ma ajuta patru luni, ce fac pana in noiembrie cand dau folia jos de pe solar, cu ce substante ajut terenul.

Edited by ProdanV, 30 January 2021 - 22:24.


#1854
Ssstefannn

Ssstefannn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.03.2020
In "tehnologia totala de tratamente fitosanitare", la plantare in primele irigati , pe langa Topsin si Phosphit One, ce fel de insecticid sa folosesc?
Am vazut ca Novadim nu il mai gasesc pe stoc la magazinele online, probabil l-au scos cum au facut cu multe alte produse.

Cu respect

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate