Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inlocuire termostat defect la cuptor electric

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Spui ca ai masurat rezistenta ( impedanta ) contactului . Cand face click  rotind intr-un sens  trebuie sa aiba 0 iar cand face click din nou  rotind in sensul  opus trebuie sa aiba infinit .
In principiu poti pune orice termostat de cuptor . La cele care sunt pentru  alta marca sau model  e posibil sa trebuieasca sa modifici scala de temperaturi .

#74
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Termostatul original ar trebui sa fie EGO 55.17059.370. La piese des schimb Whirlpool iti vor cere minim 70 de euro pe el.
Il vei gasi la altii la pretul lui corect, 50 RON.

#75
shokaliptiku

shokaliptiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.10.2007
Multumesc pentru răspunsuri...cu termostatul pe inchis imi arata valoarea 1 (aceeasi valoare mi.o arata multimetrul imediat după ce il trec pe ohmi fara sa masor) ... dupa ce face clicul imi indica pe toată scala 0.03 indiferent de sensul in care rotesc. ..nu stiu daca m.am facut bine inteles.

Cât despre termostat...atât timp cat au aceeasi scala 50-278 nu ar trebui sa am probleme cu modificarea acelei pe afisaj ... gresesc?

Multumesc încă o data.

#76
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pare bun termostatul .  Inseamna ca altundeva e problema .  
Nu stiu schema cuptorului . Trebuie verificat  urmand firele ce pleaca din termostat pana la rezistenta .

#77
shokaliptiku

shokaliptiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.10.2007
Din termostat pleaca-intra3cabluri. 1este sonda, pe celelalte 2 am 220 când termostatul face clic si 0V când opresc termostatul ... nu stiu ce sa zic

#78
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postshokaliptiku, on 13 februarie 2017 - 19:21, said:

pe celelalte 2 am 220 când termostatul face clic si 0V când opresc termostatul .
Posted Image Pai nu spuneai ca merge rezistenta continuu ?
Monteaza-l inapoi si mai fa-i o proba de functionare .
Sau : incalzeste sonda usor la  altceva - in apa fiarta , la o flacara de bricheta.....Vezi daca se schimba punctul in care face click.

Edited by ggelu, 13 February 2017 - 21:07.


#79
shokaliptiku

shokaliptiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.10.2007
Rezistenta merge continuu dupa ce "deschide" termostatul ( valoarea de 0.03 este continua pe toata scala cand termostatul a deshis ... dupa ce a facut clic ), pe inchis imi arata pe multimetru imi arata valoarea 1 ( aceeasi valoare o am cand nu masor )

Indiferent de cat de incalzita este sonda, termostatul face clic in aceeasi pozitie ( ~ 30 grade celsius ).

Tremostatul care este montat acum este --> http://www.ebay.de/i...-/121810891285n
( in cazul in care el este vinovat, cu ce crezi ca il pot inlocui ).

Multumesc.

Edited by shokaliptiku, 14 February 2017 - 06:54.


#80
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Atunci e sonda cu problema .  La cuptorul meu am sonda cu tub  capilar ( o teava subtire de cupru )  si  trebuie schimbat termostatul in cazul asta . Nu stiu cum e al tau . Nu pot vedea linkul tau .

#81
shokaliptiku

shokaliptiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.10.2007
http://maivis.ro/ind...product_id=9533

sper sa nu se considere reclama.

exista posibilitatea sa strici sonda cand stergi cuptorul la interior ?
daca este sonda, inseamna ca trebuie schimbat cu tot cu releu, nu ?

#82
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu-mi dau cu presupusul cu privire la sonda. O indoire  a capilarului , chiar minora , poate duce la strangularea sa . Si apoi nu mai actioneaza contactele releului .
Da, trebuie schimbat  tot termostatul. Atentie  cu tubul capilar : nu ii faci unghiuri drepte sau cu raza mica  , fara indoiri/dezdoiri repetate sau alte manevre bruste.
Pana il cumperi mai incearca sa intinzi tubul capilar  si sa incerci iar metoda de mai sus cu incalzitul sondei .

Edited by ggelu, 14 February 2017 - 10:12.


#83
shokaliptiku

shokaliptiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.10.2007
bun, multumesc de sfaturi.

am sa fac comanda de un nou termostat in cazul in care nu gasesc sa-l cumpar in Galati.

#84
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Succes si tine-ne la curent!

#85
shokaliptiku

shokaliptiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.10.2007
Pana la rezolvarea problemei, am ajuns la un magazin/service din Galati.

Mi-a cerut seria cuptorului si nu seria termostatului.

dupa seria cuptorului, termostatul costa 240RON,
dupa seria termostatului, termostatul costa 107RON.

functional, toate ar trebui sa-si faca treaba la fel, indiferent daca costa 40 sau 240RON;
se plateste 'brandul', sau diferenta de bani oglindeste calitatea ?

#86
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Eu as merge, fara ezitare, pe cel de 107 RON. Piesele de schimb la Whirlpool sunt excesiv de scumpe.

Edited by inevitabil, 16 February 2017 - 08:56.


#87
mariuszmeu

mariuszmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.11.2009
eu l-am rezolvat p-al meu , dar meseriasul a fost altul . am tinut minte de la daciile vechi, smecheria cu releul pe faruri , cand puneai becuri mai mari .montai un releu pe faruri sa nu darami selectorul de lumini ..asa ca am pus un releu care sa preia din stresul termostatului. problema a fost ca am salvat niste bani, gasind un termostat ieftin cu doar 30 lei dar cu scala pana la 300 grade in loc de 250 ,dar i-am pierdut ratacindu-l si am riscat sa ard vreo rezistenta .intr-un final , l-am gasit si l-am montat , cu releu cu tot . merge !

#88
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Vad ca topicul a inceput cu un termostat la cuptor hansa.
Acum 1 an jumate a trebuit sa fac si eu operatiunea asta, tot la un cuptor Hansa. Termostatului original i-a "vomitat" sonda aia din interiorul cuptorului.
L-am inlocuit cu asta
http://www.tme.eu/ro...mo/c713202530n/
Arata cu mult mai bine decat cel original, constructia cu mult mai ingrijita, ala original pare o porcarie pe langa asta.
Scara nu prea mai corespunde(cred, nu am verificat temperaturile, desi as putea s-o fac cu o sonda K), dar pe nevasta-mea n-o deranjeaza, oricum nici ala vechiul nu era calibrat(nici pe departe)
Important e amperajul ce-l poate comuta.


Acum mi s-a stricat si comutatorul rotativ a 3a oara, s-a topit plasticul ala. Cuptorul asta e o porcarie sinistra, a trebuit sa intervin de 3 ori in el in 3 ani. Nu am certificatul de garantie.
Am improvizat ceva pe-acolo, am schimbat ordinea contactelor "de forta" sa-l mai pot utiliza. La urmatoarea tura va trebui sa-i cumpar blocul comutator, dar nu vreau originalul, prefer unul compatibil cu pastilele alea de contact mai calitative, oricum nu am incredere in specificatiile lor electrice. Ce-i pocnitoare, tot pocnitoare ramane, n-ai ce-i face.

Ah.. termostatul arata impecabil. Desi am instruit nevasta sa comute termostatul dupa intrerupator pentru a proteja contactele intrerupatorului.
La deschidere seteaza programul si apoi temperatura. La inchidere(sau schimbarea programului in rumenire) pune temperatura pe 0 si apoi actioneasza comutatorul.

Edited by Mac_1, 20 May 2017 - 18:09.


#89
pana

pana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2006
salut
am un cuptor electric Whirlpool AKZ560/NB.
problema la el este ca nu coace uniform, partea de jos a placintelor, saratelelor ramane cruda iar partea de sus este ok. credeti ca de vina este termostatul? daca da de unde cumpar si cum il inlocuiesc.
multumesc

#90
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Verifica daca nu cumva e arsa rezistenta de jos.
De regula aia pica prima.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate