Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ASTRA ASIGURARI - nici sa nu va ganditi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014
Buna ziua,
Vreau sa informez cel putin cititorii acestui forum despre cat de seriosi sunt cei de la ASTRA ASIGURARI.

Ei bine, sunt o adunatura de hoti.

Am facut o asigurare optionala pentru casa si am cerut explicit sa fie mentionat ca se va asigura locuinta in caz de inundatii, incendiu, etc.
Am avut ghinionul de a ni se fisura tevile de pexal de la instalatia de incalzire, dar asta la o luna dupa ce am facut asigurarea.

Am contactat brokerul, a zis ca se rezolva si ca vor repara ei si sa deschid un dosar la ei.
Am fost sa deschid un dosar, a zis persoana de acolo ca se rezolva.
Au venit doi angajati de-ai lor la constatare, au zis ca se rezolva, dar cu deviz de la o firma de instalatii.

Am facut rost de deviz, am platit pentru el, iar apoi dupa ce am trimis totul la inspectorul lichidator, m-a lovit cu o clauza din contract in care ei spun ca: "Nu se acorda indemnizatii nici pentru: lit.B) in cazul riscului de apa de conducta – cheltuieli pentru demolarea/refacerea/repararea partilor din Bunuri asupra carora s-a intervenit in scopul depistarii si eliminarii defectiunii care a stat la originea deversarii apei si nici cele pentru repararea/refacerea instalatiilor/partilor din acestea care au generat deversarea de apa.”

Deci sa va feriti de "ASTRA ASIGURARI". Probabil si in caz de calamitati sau incendii mai au ei vreo clauza prin care se scutesc de la plata.
O adunatura de mincinosi si incompetenti.


O zi buna,
Multumesc

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
OT
ce marca de pexal ai folosit si cat de vechi sunt ?

#3
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006
Tu ai impresia ca numai cei de la ASTRA sunt asa ? In mod sigur, toate societatile de asigurari fac tot ce depinde de ele inclusiv prin clauze contractuale, ca sa nu plateasca niciun leut daca e posibil. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla in cazul unui cutremur puternic. E clar ca aceste societati sunt puse numai "pe luate", nu si pe despagubiri.

#4
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View Postoverseas, on 22 ianuarie 2015 - 12:26, said:

OT
ce marca de pexal ai folosit si cat de vechi sunt ?
Are aproximativ 8 ani pexalul, nu e o marca populara ... ne asteptam ca in urmatorii ani sa pice, de asta am si cerut sa fim acoperiti pentru inundatii, dar se pare ca hotu fura tot ce apuca.

Edited by iflorin123, 22 January 2015 - 12:33.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
am si eu o intrebare, daca erai inundata de vecinul .... te despagubeau ?

#6
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View PostMihai_3, on 22 ianuarie 2015 - 12:33, said:

am si eu o intrebare, daca erai inundata de vecinul .... te despagubeau ?
Noi stam la casa, dar probabil te despagubeau doar pt zugraveala, dar teava nu o repara nimeni.

#7
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
1. Ai citit condițiile când ai încheiat asigurarea ?

2. Tu ai crezut că închei nu o asigurare, ci un contract prin care asigurătorul să se oblige să-ți repare tot ce se strică prin casă, inclusiv consecințele produse de o anumită defecțiune, inclusive daunele produse cu ocazia remedierii defecțiunii. Pentru asta trebuia să te adresezi la o firmă gen „Instalatorul & zugravul”, Asigurarea nu o închei ca să-ți repari ceea ce e de așteptat să se strice, datorită uzurii, vechimii etc

3. Ai casco la mașină ? Cred că la toate firmele scrie în contract/condiții ceva de genul: dacă se rupe bascula (nu într-un accident rutier, ci datorită vechimii, uzurii, montajului defectuos, vicii ascunse, etc), și te dai peste cap cu mașina, asiguratorul va despăgubi totul, mai puțin bascula. Cam în situația asta ești tu.

4. Deci nu sunt ei hoți, ci tu neatent/neinformat/credul. Iar brokerul ăla mincinos/neinformat/prost (și la încheirea asigurării, și la sfaturile date după inundație).

5. Ăia de la ASTRA (constatatorii) care au zis că „se rezolvă” trebuiau să te atenționeze că nu se despăgubește așa ceva, adică reparația țevii (de regulă, or fi și cazuri/contracte speciale). Intră la tâmpiți/răuvoitori. Sau poate că s-au referit că „se rezolvă” în legătură cu daunele ulterioare fisurării, de genul refacere zugrăveală, schimbat parchet. Nu știu ce au spus ei.

De-aia există contracte, ca să fie citite. În caz contrar, îți asumi consecințele.

#8
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Initiator@
Stai un pic ca nu te inteleg prea bine... Tu te asteptai ca, facand acea asigurare, in cazul unei eventuale defectiuni (asa cum chiar s-a intamplat la tine, respectiv craparea tevilor de pexal), asiguratorul sa-ti plateasca repararea instalatiei tale?!

#9
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View PostAna0181, on 22 ianuarie 2015 - 13:08, said:

Initiator@
Stai un pic ca nu te inteleg prea bine... Tu te asteptai ca, facand acea asigurare, in cazul unei eventuale defectiuni (asa cum chiar s-a intamplat la tine, respectiv craparea tevilor de pexal), asiguratorul sa-ti plateasca repararea instalatiei tale?!
Da, de ce nu?
Cineva si-a facut asta, dar nu la ASTRA.

View PostBrainie, on 22 ianuarie 2015 - 13:07, said:

1. Ai citit condițiile când ai încheiat asigurarea ?

2. Tu ai crezut că închei nu o asigurare, ci un contract prin care asigurătorul să se oblige să-ți repare tot ce se strică prin casă, inclusiv consecințele produse de o anumită defecțiune, inclusive daunele produse cu ocazia remedierii defecțiunii. Pentru asta trebuia să te adresezi la o firmă gen „Instalatorul & zugravul”, Asigurarea nu o închei ca să-ți repari ceea ce e de așteptat să se strice, datorită uzurii, vechimii etc

3. Ai casco la mașină ? Cred că la toate firmele scrie în contract/condiții ceva de genul: dacă se rupe bascula (nu într-un accident rutier, ci datorită vechimii, uzurii, montajului defectuos, vicii ascunse, etc), și te dai peste cap cu mașina, asiguratorul va despăgubi totul, mai puțin bascula. Cam în situația asta ești tu.

4. Deci nu sunt ei hoți, ci tu neatent/neinformat/credul. Iar brokerul ăla mincinos/neinformat/prost (și la încheirea asigurării, și la sfaturile date după inundație).

5. Ăia de la ASTRA (constatatorii) care au zis că „se rezolvă” trebuiau să te atenționeze că nu se despăgubește așa ceva, adică reparația țevii (de regulă, or fi și cazuri/contracte speciale). Intră la tâmpiți/răuvoitori. Sau poate că s-au referit că „se rezolvă” în legătură cu daunele ulterioare fisurării, de genul refacere zugrăveală, schimbat parchet. Nu știu ce au spus ei.

De-aia există contracte, ca să fie citite. În caz contrar, îți asumi consecințele.
Sa inteleg ca esti broker, nu? Sau ca lucrezi la Astra. Oricum nu ma intereseaza, iar scopul acestui topic este ca lumea sa afle cat de mincinosi sunt cei de la ASTRA si cat de hoti sunt.


1.Asigurarea de casa, cum am cerut eu, ar fi trebuit sa acopere asa ceva, doar ca a fost brokerul un hotz sau un dezinformat, iar eu am fost fraier si am crezut ca spune adevarul.
Contractul a fost citit, doar ca unii termeni sunt interpretabili, cum e si legea din tara asta.

Eu i-am cerut brokerului ca vreau acoperire pentru inundatii si daca se strica instalatia de incalzire, sa o repare ei. Mi-a aratat un termen in care zice ca ei acopera inundatiile in general, si am zis OK, e bine.
Nu am mai avut de a face cu asa ceva si am crezut ca la o astfel de problema ei nu doar repara pagubele ci repara si cauza problemei. Asa pare logic.
Altfel, eu pot acum sa le iau banii pe zugraveala, sa repar cu cele mai ieftine materiale, fac poze, apoi dau drumu iar la instalatie, and so on. Doar ca nu vreau sa ma pun cu astfel de idioti ca sigur mai au ei o alta clauza ascunsa pe undeva prin care nu despagubesc de doua ori pentru aceeasi chestie.

Dupa avarie, l-am sunat din nou pe broker si a zis ca ASTRA ASIG acopera reparatia tevilor si a mai zis ca sa ma duc (si sa imi pierd timpul) sa deschid un dosar la ei ca se rezolva.

Azi am aflat de la lichidator ca in contract mai era un alt termen mai explicit, din care reiese ca ei de fapt nu acopera reparatia tevii ci doar reparatia daunei. Dauna este o mica dunga pe tavan de apa maro, pentru ca am oprit instalatia la timp pana a se extinde problema.

5.Nu,nu, au zis clar ca sa le aduc nota constatatoare, deviz si estimare de la o firma de instalatii si apoi o sa fie analizat de lichidator si o sa plateasca cat o sa considere el in functie de softurile pe care le au pentru estimare, in fc de pretul pietei si ce o mai fi.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu iti repara nimeni tevile, masina de spalat sau mai stiu eu ce pe o asigurare de inundatie. Sa zici mersi ca ti-au considerat asta inundatie ca de obicei asta inseamna "vine valul imi ia calul", nu ca te inunda vecinul, nu ca te inunzi singur, nici macar ca ploua torential si se scurge cumva ci doar apa care vine "de jos".

Dar sa repare defectiunile tehnice din cauza carora a aparut o inundatie (asta daca o considera inundatie si nu iti dau flit din prima) in nici un caz si nu stiu cine a putut sa-ti spuna asta. E o defectiune, platesti instalatorul si o repari, e asigurare pentru daune nu garantie pentru tevi.

Edited by f300, 22 January 2015 - 13:42.


#11
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postiflorin123, on 22 ianuarie 2015 - 13:34, said:

Da, de ce nu?
Eu i-am cerut brokerului ca vreau acoperire pentru inundatii si daca se strica instalatia de incalzire, sa o repare ei. Mi-a aratat un termen in care zice ca ei acopera inundatiile in general, si am zis OK, e bine.
Sincer, nu cred ca vreun asigurator din lumea asta ar acoperi inclusiv reparatia instalatiei!  
Am si eu facute de-a lungul timpului asigurari de genu' si de fiecare data am citit cu atentie conditiile. Iar daca un broker neprofesionist s-a folosit de o minciuna si te-a indus in eroare, ar fi fost bine daca citeai tu cu atentie, unde scrie negru pe alb, in polita respectiva ca la daune acoperite figureaza si "reparatia instalatiei" care prin defectiune a provocat eventual alte daune...
Ce sa-ti zic... crede-ma ca nu e Astra de vina in cazul prezentat de tine... ci doar greseala ta de logica prin care ti se parea "normal" ca acest lucru sa fie acoperit, greseala de a nu fi citit si inteles perfect contractul pe care l-ai semnat, si inclusiv inducerea in eroare de catre broker, daca zici ca el a fost cel care te-a lasat sa crezi asta.

#12
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View Postf300, on 22 ianuarie 2015 - 13:41, said:

Nu iti repara nimeni tevile, masina de spalat sau mai stiu eu ce pe o asigurare de inundatie. Sa zici mersi ca ti-au considerat asta inundatie ca de obicei asta inseamna "vine valul imi ia calul", nu ca te inunda vecinul, nu ca te inunzi singur, nici macar ca ploua torential si se scurge cumva ci doar apa care vine "de jos".
Dar sa repare defectiunile tehnice din cauza carora a aparut o inundatie (asta daca o considera inundatie si nu iti dau flit din prima) in nici un caz si nu stiu cine a putut sa-ti spuna asta. E o defectiune, platesti instalatorul si o repari, e asigurare pentru daune nu garantie pentru tevi.
Atunci sa lasam apa sa curga in continuare, nu? Sa nu reparam problema, ci doar dauna cauzata, la infinit.

Asigurarea pentru casa este ca sa asiguri tot ce tine de casa, pana la o suma. Eu cand am facut asigurarea am dorit sa am asigurate cel putin chestiile de baza din casa, pana la o suma.
Asta mi s-a spus, ca interiorul casei este asigurat pana la 15000 EURO.

Este normal ca o casa sa aiba instalatie de incalzire. Tevile fac parte din casa, de ce sa nu le repare? Pentru ca sunt niste hotzi.

O inundatie, un incendiu ar trebui sa fie acoperite indiferent de factorii care le cauzeaza, pana la o anumita suma, asta daca nu cumva se demonstreaza ca asiguratul a provocat aceste evenimente din rea-credinta. Nu este cazul.

Daca plec de acasa si se ia curentu toata noaptea si ingheata tevile din casa si plesnesc din cauza ca sunt de proasta calitate sau prea vechi, ce vina am eu de exemplu daca sunt plecat si gasesc casa plina de apa cand ma intorc?
Ei imi repara zugraveala si parchetul, dar eu raman fara caldura ca nu mai am tevi. Daca nu mai am caldura, atunci inghet de frig si se alege praful de tot ce este in casa.

Atunci de ce mai fac o astfel de asigurare la casa? Nu ca sa fiu acoperit in cazul unor astfel de probleme neasteptate? Eu nu stiu de ce s-au fisurat tevile alea. Stiu doar ca daca sunt fisurate, nu se poate locui in casa.

Nu mi s-a stricat televizorul, masina, masina de spalat, ci INSTALATIA DE INCALZIRE.

Mi se pare normal ca macar partea de incalzire, alimentare cu apa si curent sa faca obiectul unei asigurari pentru interiorul unei case.

Asta este tot ce are nevoie un om ca sa poata locui. Ma pot lipsi de TV, masina, masina de spalat, etc. Dar de peretii casei, de caldura, curent si apa, nu ma pot lipsi.

Hai ca vad ca imi pierd timpul dand explicatii brokerilor "super-destepti" care le stiu pe toate, de pe acest forum.

#13
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Din cate stiu eu riscul "apa de conducta" nu include si instalatia termica. Citeste bine clauzele contractului ,eventual posteaza-l si aici sa ne dam toti cu parerea.

Luand-o strict dupa termeni tu poti avea antigel in instalatia de incalzire ! Deci nu mai este apa de conducta !

Si ca un sfat, schimba brokerul . Cu toate ca activitatea mea principala este de consultanta in despagubire, ca activitate conexa , inchei si asigurari dar niciodata nu as face clientilor mei polite facultative la cateva firme, printre care si Astra !

Edited by kos_funny, 22 January 2015 - 14:25.


#14
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Eu mai fac un efort, nu atât pentru tine, că nu meriți (apropo de felul cum ai reacționat la ce ți-am scris), ci pentru alții, poate cască  ochii prin contracte.

1. Nu ai încheiat contract de service (cu cost de intervenție zero !) pentru instalația de încălzire

2. În asigurarea aia sunt câteva riscuri pentru care ASTRA te-a asigurat. ASTRA va despăgubi daune rezultate din acele riscuri. Dacă nu te-ai asigurat contra meteoriților, nu vei primi nicio despăgubire dacă meteoritul îți face gaură în acoperiș Dacă nu ai asigurare la riscul de vandalism, și vecinul îți sparge geamul, nu ai ce să cauți la ASTRA. Dacă ai asigurare pentru daune cauzate de temperaturi scăzute, și îți crapă țevile cu apă în ele, da, poți să ceri despăgubire (deși cred că și ASTRA și-ar lua niște măsuri de bun simț în cazul ăsta: să fie izolate țevile etc)

3. Că scria în contract (ul pe care zici că l-ai citit) de riscul de inundație, înseamnă că daunele provocate de inundație sunt acoperite, nu și reparația cauzei. Dacă te inunda vecinul de deasupra crezi că îi plătea ăluia asigurătorul tău reparația ? Nu, te despăgubea pe tine, apoi se ducea la vecin să-și recupereze banii. Reparația îl privea fix pe ăla.

PS: să nu uit, salutari colegilor (de la ASTRA) f300 și Ana    Posted Image

#15
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Mai oameni buni, in ceea ce priveste politele de asigurare locuinte, inundatie are sensul de ... acoperire cu apa urmare a revarsarii apelor curgatoare/statatoare sau a ploilor. Asta e riscul de inundatie.

Daca vrei sa te despagubeasca pentru daune produse de 'inundatia' de la vecinul de deasupra, riscul ala se numeste 'apa din conducta'.

Edited by Batranelul, 22 January 2015 - 14:54.


#16
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View Postkos_funny, on 22 ianuarie 2015 - 14:25, said:

Din cate stiu eu riscul "apa de conducta" nu include si instalatia termica. Citeste bine clauzele contractului ,eventual posteaza-l si aici sa ne dam toti cu parerea.
Luand-o strict dupa termeni tu poti avea antigel in instalatia de incalzire ! Deci nu mai este apa de conducta !
Si ca un sfat, schimba brokerul . Cu toate ca activitatea mea principala este de consultanta in despagubire, ca activitate conexa , inchei si asigurari dar niciodata nu as face clientilor mei polite facultative la cateva firme, printre care si Astra !

Instalatia de incalzire foloseste tevi, dar si acelea sunt niste conducte mai mici, dupa cei de la ASTRA, si s-au asigurat sa se scuteasca de astfel de interventii daca se sparg/strica tevile, conform termenului mentionat in primul meu post de aici. De asemenea daca vine cineva sa constate unde e problema si sparge podeaua ca sa o gaseasca, ASTRA nu repara nici in acest caz, ca nah ... sunt ASTRA.

Brokerul e ca si schimbat. Din pacate cand am facut asigurarea, trebuia sa o fac cat mai curand, iar ASTRA ASIGURARI era cea mai aproape de locatia mea la data respectiva, altfel nu as fi facut la ei, si as fi apelat la un broker de incredere.

Eu practic am dat banii astia degeaba. Sunt curios ce comision si-a luat nesimtitul ala la o asigurare de aprox 150 de euro.
Sper sa nu mai am probleme, dar acum stau si ma gandesc daca venea vreo apa si inunda casa, oare ce termeni mai aveau ei sa se apere? Poate ziceau ca nu e vina lor ca primaria nu a facut baraj pentru a preveni inundatia.


View PostBrainie, on 22 ianuarie 2015 - 14:38, said:

Eu mai fac un efort, nu atât pentru tine, că nu meriți (apropo de felul cum ai reacționat la ce ți-am scris), ci pentru alții, poate cască  ochii prin contracte.

1. Nu ai încheiat contract de service (cu cost de intervenție zero !) pentru instalația de încălzire

2. În asigurarea aia sunt câteva riscuri pentru care ASTRA te-a asigurat. ASTRA va despăgubi daune rezultate din acele riscuri. Dacă nu te-ai asigurat contra meteoriților, nu vei primi nicio despăgubire dacă meteoritul îți face gaură în acoperiș Dacă nu ai asigurare la riscul de vandalism, și vecinul îți sparge geamul, nu ai ce să cauți la ASTRA. Dacă ai asigurare pentru daune cauzate de temperaturi scăzute, și îți crapă țevile cu apă în ele, da, poți să ceri despăgubire (deși cred că și ASTRA și-ar lua niște măsuri de bun simț în cazul ăsta: să fie izolate țevile etc)

3. Că scria în contract (ul pe care zici că l-ai citit) de riscul de inundație, înseamnă că daunele provocate de inundație sunt acoperite, nu și reparația cauzei. Dacă te inunda vecinul de deasupra crezi că îi plătea ăluia asigurătorul tău reparația ? Nu, te despăgubea pe tine, apoi se ducea la vecin să-și recupereze banii. Reparația îl privea fix pe ăla.

PS: să nu uit, salutari colegilor (de la ASTRA) f300 și Ana Posted Image

Fa-i un efort pentru intreaga umanitate si nu mai posta, te rog, in timpul serviciului. Cu totii avem de suferit din cauza celor ca tine, care in loc sa munceasca, stau sa posteze pe forumuri sau isi pierd timpul pe facebook.
Acum nu stiu daca brokerul ala care a facut contractul era prea prost din cauza ca statea toata ziua pe forumuri sau facebook, dar am o vaga impresie ca de asta nu a stiut sa imi zica faptul ca ASTRA nu acopera reparatiile conductelor/tevilor, cand am vb cu el. Si am vb cu el de doua ori, si mereu a zis ca acopera si ca sa ma duc sa deschid dosar. M-a mai facut sa imi pierd si timpul. AICI ESTE PROBLEMA.
Tu o sa zici acum ca e vina mea ca nu am citit bine in contract.
Eu am crezut ca omul ala se pricepe mai bine la contract pentru ca asta face zilnic, si de aceea l-am crezut si i-am urmat sfatul de a deschide dosar.

Nu stiu daca te-ai prins, dar pe mine cel mai mult ma deranjeaza faptul ca idiotii astia de colegi ai tai m-au pus pe drumuri, sa imi pierd timpul, sa chem firme de instalatii sa faca deviz, sa platesc pentru deviz, sa ma duc la singurul sediu pe care il aveti in Bucuresti pentru constatari (de pe Ion Slatineanu), sa ma invart de 10 ori pentru a gasi un loc de parcare pentru ca o firma atat de mare nu e capabila sa aiba un loc de parcare pentru clienti , iar apoi pentru ca la final sa mi se respinga cererea de despagubire pentru reparatia conductelor.
Acum pricepi care e problema? Problema este incompetenta celor care lucreaza la ASTRA, nu doar contractul.

De ce m-au pus pe drumuri si sa imi pierd timpul cu celelalte chestii, cand vad ca TOATA LUMEA de pe acest forum stie ca nu se fac reparatii la conducte, iar ei nu stiau?
Din cauza ca sunt niste oameni care isi fac treaba cu total dezinteres, fara sa acorde pic de atentie la informatiile oferite.

Dupa cum spuneam nu am vecin deasupra, deci lasa la o parte acel caz. Vorbim de ceea ce se afla in casa pe care eu am asigurat-o, ceea ce inseamna ca ei ar trebui sa asigure reparatia la instalatia de apa, de incalzire si instalatie electrica, trei chestii vitale pentru orice locuinta.

Tie ti-ar placea sa stai in frig si sa platesti o asigurare optionala si sa fi mintit de 3 imbecili pe care ii doare in fund atata timp cat isi ia salariul si nu fac nimic?

Edited by iflorin123, 22 January 2015 - 15:46.


#17
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Initiator@:
Cu totii probabil ca putem sa-ti intelegem furia pe care o ai dat fiind faptul ca, din nestiinta, dintr-o judecata gresita si, posibil, cu ajutorul unei induceri in eroare din partea unui nenorocit de broker, constati acum ca lucrurile nu erau asa cum ai crezut te-ai fi asteptat. Te asigur inca odata ca nicio societate de asigurari  nu ti-ar fi facut o polita in care sa fi fost acoperite inclusiv costurile cu reparatia instalatiei... Nu pot sa bag mana-n foc pentru asta caci probabil cu totii am auzit despre diverse asigurari "exotice" ce le fac unele firme prin USA. Chiar deci de ai fi dat intr-un caz ipotetic peste o altfel de firma de asigurari, sa fii sigur ca o asemenea chestiune nu te-ar fi costat doar aprox. 150 e.
Ceea ce nu-ti putem intelege este reactia ta de pe acest topic, reactie care ajunge inclusiv la atac la persoana (catre colegul forumist Brainie). Desigur ca, cel putin unii dintre noi, nu-ti vom intelege nici lipsa de a percepe o ironie fina
In sfarsit, linisteste-te, incearca sa realizezi ce si cum s-a intamplat si cum stau lucrurile si macar pe viitor incearca sa te asiguri ca ceea ce tu ceri ti se poate oferi asa cum intelegi tu sa se faca, etc.
Sanatate.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Imi picura si mie un robinet, cit ziceai ca e pe an asigurarea asta ca poate e mai ieftina decit instalatorul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate