Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Tunere DVB-T2 externe

- - - - -
  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#415
DanHD

DanHD

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.07.2003
A testat cineva Strong SRT 8211 ?

#416
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Am eu un strong, iti spun diseara ce model e. Stiu sigur ca are hevc ca e bun la sem al. Din pacate, nu are functia de inregistrare.

#417
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007

 rich1974, on 06 noiembrie 2018 - 06:48, said:

Stiu sigur ca are hevc ca e bun la sem al.

Daca nu avea hevc nu era bun la semnal ? :)

#418
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
scuze, am scris eu aiurea de pe telefon. normal ca nu are treaba hevc-ul cu semnalul. e la mintea cocosului.

#419
xax67

xax67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.08.2011
Rog pe cunoscători să-mi recomande un tuner extern dvb t2 cu sensibilitate mare pentru dx.Am căutat pe net Synaps bit2 pe siturile din țară dar din păcate fără nici un rezultat.Care ar fi tunerul care să-l egaleze sau să-l depășească?Eu am un Amiko impuls t2/c,dar tunerul nu este sensibil pt.dx.Am două antene Atx 91 sinfazate cu amplificator Terra 011l care îmi urcă semnalul pînă spre 90%,dar din păcate,calitatea este instabilă și nu reușește să deschidă imaginea.Doar pe propagare mai seriosaă am reușit recepții ale moldovenilor pe canalul36 Cahul și canalul 22 Ungheni.Distanța către cele două emițătoare e 136 km spre Cahul și respectiv 140 km spre Ungheni cu azimuturi spre s/e și n/e.Altitudinea de la care fac recepția e de 400m,antenele fiind montate pe coama blocului.Singurele culoare cu vedere ar fi spre cu aproximație spre Iași și respectiv Adjud/Vrancea,în rest de jur împrejur sînt înconjurat de munți cu altitudini de pînă la 1400m,locația fiind Comănești/Bacău.Orice sfat sau soluție sînt binevenite.Precizez că antenele sînt montate pe motor Conrad și am am recepție permanentă pe canalele 22 Iași și 38 M.Odobești,nu mai spun de canalele 26 și 40 Asău și Comănești.Semnal fluctuant am și pe 24-Văcăreni,22-Coștila și 32 Harghita.Cîteodată am avut urme de semnal pe canalul 31,cred că ar putea fi Botoșani.Mulțumesc.

Mă gîndesc dacă e cineva care ar putea să renunțe la un Synaps bit2,l-aș cumpăra.Mulțumesc.

#420
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
incearca la M3 DIGITAL Satu-Mare ...
https://m.ghidul.ro/...re-dvb-t-402161

Pana la Cahul ai 151 km ...si baraj de munti chiar langa antene.In zona Rm.Sarat receptia de la Cahul e relativ permanenta la 120 km dar relieful e prietenos.
Urme de semnal pe 31-e posibil de la Straseni ,ajunge des la mine in zona.

#421
xax67

xax67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.08.2011
Mulțumesc,am trimis un mail la firma in cauză,sper să primesc un raspuns afirmativ.Voi instala și un Televes dat75 să văd dacă e peste atx.După ce se mai încălzește afară voi urca la antene pentru verificarea conexiunilor și reglaje de finețe .

Spre est sînt munții Berzunți cu înălțimi de 900-1000m care îmi obturează accesul la un semnal acceptabil.Pe vf.Lapoș la 1337m.unde e amplasată stația tv Comănești,recepționez Cahulul cu un o simplă sîrmă îndoită,vederea fiind liberă pînă la limita orizontului.

#422
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 xax67, on 22 februarie 2022 - 13:26, said:

Am două antene Atx 91 sinfazate cu amplificator Terra 011l care îmi urcă semnalul pînă spre 90%,dar din păcate,calitatea este instabilă și nu reușește să deschidă imaginea.Doar pe propagare mai seriosaă am reușit recepții ale moldovenilor pe canalul36 Cahul și canalul 22 Ungheni.Distanța către cele două emițătoare e 136 km spre Cahul și respectiv 140 km spre Ungheni cu azimuturi spre s/e și n/e.
Pe propagare mai serioasa ai luat Cahul la 90 % semnal ? Deci cand nu este propagare ai semnal de la Cahul ?.Daca nu ,eventual mai castigi putin din semnalul pe propagare ,gen 1-2 db din receptor,daca este mai performant ,si 1-2 db din antena ,daca o inlocuiesti cu una mai performanta .Si eventual ,catargul antenei pe bloc cat poti mai sus.Posted Image

#423
xax67

xax67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.08.2011
Pe propagare Cahulul era la 90%,la fel și Ungheni.în rest Cahulul îl am tot timpul la 80-90% ,iar la calitatea semnalului
fluctuează fără a putea demodula semnalul.Ungheniul e mai curios,pînă acum vreo două luni aveam semnal destul de bun,atît pe direct cît și dintr-o reflexie de pe munte,iar acum semnalul e destul de prost,nu știu care ar putea fi explicația.Am încercat la firma de la Satu Mare pentru SYnaps bit2,dar mailul firmei nu merge,iar telefonul sună degeaba.

Edited by xax67, 24 February 2022 - 21:03.


#424
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Ungheniul este pe acelasi canal cu Costila ,probabil asta este explicatia,te lasa fara calitate.Referitor la tuner extern,nu-i mai bine cu un tv cu dvb-t2 ,nu te mai complici.
Daca ai nivel semnal in permanenta de la Cahul inseamna ca stai bine .Posted Image

#425
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010
Cele mai sensibile tunere se gasesc in televizoarele 4k.
Uitati de bit,un 4k il spulbera imediat.
Insa chestiunea este mult mai complicata,nu degeaba UIF-ul a speriat natiunea pe timpul tovarasei.
Putine elemente inraite au ramas azi sa se bata cu el.


#426
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 25 martie 2022 - 22:36, said:

Cele mai sensibile tunere se gasesc in televizoarele 4k.

Esti sigur de afirmatia asta ?!
Ai probat un tv led obisnuit cu unul 4k ?
Daca e asa nu-mi ramane decat sa iau tv-ul 4k din dormitor  si sa-l duc la tara ,la locul de receptie terestra si sa-i fac o proba .iti dai seama ce inseamna asta -ma termina membrii familiei Posted Image

#427
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010
Sa zica merci' de proba,ar mai fi si varianta sa il iei din alte cauze cultural-artistice pe care hirtia nu le suporta,dar conjunctura politica le sugereaza foarte usor.
Asta e una la mina,la tv-uri de soft sa-ti faci griji nu de tuner.


#428
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010
Doar o vorba sa-ti mai spun,am pe cineva care le trage o proba cu un atenuator de valoare mare chiar la magazin cind le pune pe raft.Orientativ tv-urile de bani grei nu dezamagesc,insa nu-i o regula generala.
De la imaginea de studio pe rf ajunge la echivalentul plecarii BO la tv-urile cu tub.
Stii bine ce inseamba asta, proba este edificatoare.
Aici avem doua aspecte,tunerul scoate excelent separind zgomotul de semnal dar softul nu permite receptia continua avind infama functie ,mute 'pe imagine.
2-reda 1-2 secunde apoi trece mai departe cu scanarea desconsiderind receptia.Cum te intelegi cu el?
Pe analogic se poate rezolva usor,dar pe digital deocamdata nu fara scule dedicate.
Asta cu analogicul,digitalul aduce cu sine alte probleme,o sa plingi linga ele dupa functia de scanare pe un singur canal pe care o are Strong-ul.
Nu indica nimic,doar plimba banda.
Fara nici un indiciu,nivel,calitate,nimic.
Ia pofteste de scoate dx cu asa softuri si apoi mai vorbim.
Brinza buna in burduf de ciine,asta sint tv-urile de azi.



#429
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 26 martie 2022 - 16:48, said:

Sa zica merci' de proba,

Ai ocolit raspunsul ...

View Postmouse3, on 25 martie 2022 - 22:36, said:

Cele mai sensibile tunere se gasesc in televizoarele 4k.
Ai facut proba pe doua sau mai multe tv ,unele obisnuite iar altele 4k ?!
P.S. Daca fac receptii DX de la distante prea mari cu 4k nu spun nimic ...Posted Image

#430
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010
Nu am ocolit nimic,doar ti-am spus ca testul nu il fac eu.


#431
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 25 martie 2022 - 22:36, said:

Cele mai sensibile tunere se gasesc in televizoarele 4k.

View Postmouse3, on 28 martie 2022 - 21:45, said:

Nu am ocolit nimic,doar ti-am spus ca testul nu il fac eu.
Dar pentru afirmatia de mai sus cine a facut testul ?! Posted Image

#432
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010
Citeste cu atentie ce am scris prima data.
Doar nu crezi ca m-am facut eu dealer tv.
Ai vazut personal la teste diferenta intre tunerele de la Strong de-a lungul timpului.
Aceasi masura se pastreaza si la tv,la 2 ani mai urca ceva.
Asta nu inseamna ca tunerul este solutia.
Este ultima componenta din lantul de receptie.
Daca tunerul este salvarea atunci mai ai de asteptat decenii.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate