Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Tunere DVB-T2 externe

- - - - -
  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#379
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmarsel90, on 22 octombrie 2017 - 08:51, said:

. Un prieten a zis ca-l are si daca vreau sa-l testez Posted Image interesatante sunt indicatoarele de semnal si faptul ca face ce face si BIT2, chiar daca nu este semnalul demodulabil pe o frecventa, iti arata ca este semnal acolo,

Cum arata cand este semnal nedemodulabil ...semnalul are o valoare fixa sau e semnal cu impulsuri (cum este la anumite tv-led ,de ,,joaca'' semnalul ) ?
P.S.Poate prietenul are si la vanzare modelul asta ...Posted Image

#380
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Daca este comparabil la sensibilitate cu bit2 atunci trebuie sa aiba si procesorul din generatia
lui bit.
De technisat nu prea am fost incintat vis-a-vis de receiverele lor de satelit.Numai petarde.Sint surprins sa aflu de atita vrednicie la sculele pentru terestru.
De unde l-ai cumparat,Marsele si cu cit?

#381
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Ma intereseaza sensibilitatea la doua receptoare dvb-t2 ...
DVB-T 2 Full HD Xoro HRT7619
DVB-T2 HD Comag SL65T2
...daca le aveti cumva ...deci input level dbm T2 si T .

#382
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Don Costel te apucaşi de pasiuni  nebănuite ......mare e grădina dar na ce să zic spor la experienţe .....!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Am avut ceva experimente  la nivel de receptie satelit.......Skymaster ......dar ce sa zic Comag este cum este ! Acum doar dumitale vei sti ce merge in zona...
Attached File  3.JPG   76.36K   40 downloads

Edited by cristian68n, 21 February 2018 - 20:11.


#383
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postcristian68n, on 21 februarie 2018 - 19:43, said:

Don Costel te apucaşi de pasiuni  nebănuite ......mare e grădina dar na ce să zic spor la experienţe .....!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Emitatorul de la Cahul m-a adus in situatia asta ...de cand au marit puterea am semnal fara propagare intre 77% si 83% ,iar de vazut se vede de la 81% in sus ...se vede citeva minute,dispare citeva minute ...problema e pe la amiaza cand nu este propagare !

Edited by qazwsxqazwsx, 21 February 2018 - 20:48.


#384
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Ia vezi tu in analogic ce intra pe frecventa de la cahul.Jocul semnalului pe bare il da de obicei interferentele.Asa am patit in Prahova cu digitalul din Bucuresti.Facea nasoale de la cablu.

#385
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 17 aprilie 2018 - 19:04, said:

.Jocul semnalului pe bare il da de obicei interferentele.
La receptorul asta ,la semnale sub limita asa se manifesta ....da,este corect ,cind apar interferente tot asa face !

#386
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Ma rupe cablu cu interferentele,din primavara dupa viscol de cind au avut pana cablistii si au mai umblat la ampul stradal am ramas fara Shumen.Mai am doar Russe,Herastrau,Costila si Botev.La tine intra Cozia?


#387
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 20 mai 2018 - 06:20, said:

.La tine intra Cozia?
Nu prea stau cu antenele pe partea asta ...am avut o disputa asta-vara cu sarbii si am urmarit cateva zile receptia din aceasta zona ...erau semnale identice
ca nivel pe Tupiznica si Cozia dar daca am prins Besna Kobila am renuntat la panda ...mai trebuiau vreo doi db !

#388
Adriano2010

Adriano2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 02.10.2017
Salut. Pot prinde ceva cu acest tuner? https://m.emag.ro/tu...1/pd/D1JQMDBBM/

Daca merge, ce antena trebuie sa cumpar si daca nu e bun, ce tuner sa cumpar?

Am tv cu tuner DVB-T si DVB-C, inca nu am cumparat tunerul.

#389
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Daca nu merge cu sarma furnizată (mai mult ca posibil sa nu meargă) pune-i tu orice antena externa UHF și încearcă!  

Normal tre' sa capteze semnalul cu condiția să nu fi într-o văgăună.

Edited by RMC Info, 25 May 2018 - 14:04.


#390
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Poate ai dvb-t2 la tv, verifica!

#391
Adriano2010

Adriano2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 02.10.2017
Nu are DVB-T2 tv-ul. Am incercat cu aceasta antena legata la tv si nu prinde nimic.

Nu am cumparat inca tunerul.  Anii trecuti prindeam cu aceasta antena tvr 1, tvr 2 si un canal unguresc pe un televizor mai vechi. Ce antena externa recomandati sau un tuner mai bun?

Attached Files



#392
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Numai tu poți să-ți dai seama ce funcționează. Încearcă tunerul ăla daca n-ai DVB-T2 in televizor. Tre' să meargă.

Apoi orice antena UIF/UHF cu câștig mare.

Daca nu funcționează le duci înapoi. Ai 30 de zile la dispozitie. Evident in ambalajul original fara defecte.

#393
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Sa fii atent, ca la transmisia asta digitala, trebuie orientata foarte bine antena, eventual cu o harta si un reper la sol. La digital e ca la satelit, ori merge ori nu merge, nu e ca la analogic sa vezi purici. Dar in momentul in care ai prins, imaginea e oglinda. Totusi, nu ar fi mai indicat sa te bagi pe satelit, pe 16 grade est?

#394
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010

View Postqazwsxqazwsx, on 22 mai 2018 - 19:15, said:


Nu prea stau cu antenele pe partea asta ...am avut o disputa asta-vara cu sarbii si am urmarit cateva zile receptia din aceasta zona ...erau semnale identice
ca nivel pe Tupiznica si Cozia dar daca am prins Besna Kobila am renuntat la panda ...mai trebuiau vreo doi db !
Ma bucur sa aud ca batrina Tupiznice este din nou on air.Acum tot testez in fiecare seara filtre lte in diferite combinatii pe un bici de pescuit de 8m si citeva antene de camera care au iesit la test avind factorul de zgomot sub alte 30.Una dintre ele este o bomboana de antena,imi vede Cozia la limita montata la orizontal pe undita la 12 m de la sol.Este cel mai rapid mod de testare,in fiecare seara incerc diferite combinatii de filtrare fara sa mai umblu la pilon.Sint 170 km pina la Cozia de la mine.Abia vede Cozia gratarul cu ultima varianta  de amplificator turcesc-Harlem.Si antenuta asta m-a dat pe spate.Adevarul este ca si la teste mirosea Russe din casa.Mi-am tras un tuner din Austria, cel mai ieftin,are sensibilitatea mai buna.Este vorba de K2-ul de la mecool.Nu mai umbla dupa junghete de la noi,sint chinezarii ordinare.Alege intelept.

Attached Files



#395
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 31 mai 2018 - 22:00, said:

.Mi-am tras un tuner din Austria, cel mai ieftin,are sensibilitatea mai buna.Este vorba de K2-ul de la mecool.
Cat are sensibilitatea ? 84dbm-o dbm ?

Edited by qazwsxqazwsx, 01 June 2018 - 07:47.


#396
Adriano2010

Adriano2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 02.10.2017

View Postrich1974, on 28 mai 2018 - 14:08, said:

Sa fii atent, ca la transmisia asta digitala, trebuie orientata foarte bine antena, eventual cu o harta si un reper la sol. La digital e ca la satelit, ori merge ori nu merge, nu e ca la analogic sa vezi purici. Dar in momentul in care ai prins, imaginea e oglinda. Totusi, nu ar fi mai indicat sa te bagi pe satelit, pe 16 grade est?

Ar fi mai indicat pe satelit, dar problema e ca aici nu am cum sa prind nimic pe satelit. O sa pun si satelit cand ma mut la casa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate