Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tunere DVB-T2 externe

- - - - -
  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#343
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005
eu am amiko neo combo se care stie hevc!!
si este 300 lei http://www.receptoar...o-combo-se.html

#344
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 22.04.2010
Cam scump hevc-ul asta.Mai bine astept,cine stie cum se va comporta la receptia noului codec.Ar putea fi probleme,nu ar fi prima data.Din pacate srt 8201 imi face probleme cu comutatia.Se pare ca are probleme datorita calitatii componentelor.Nasol.

#345
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut!
am facut rost de un receiver strong srt 8540 luat din germania. in cartea tehnica, la setarea regiunilor, scrie ca este setat default pe germania(nu are alta optiune) si ca nu poate fi folosit decat in germania.  nu se poate folosi la noi in romania? e vreun standard diferit sau ceva?
multumesc!

#346
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Salut,

Conform specificatiilor tehnice ale acestui receptor ar trebui sa mearga fara probleme si in Romania (DVB-T2 H264) pentru receptia MUX1.:

Tuner
Front End:
DVB-T/T2, UHF Tuner
Input frequency range:
UHF:474 ~ 786 MHz
Input signal level:
DVB-T: -75 ~ -25 dBm
DVB-T2: -70 dBm ~ -25 dBm
Antenna power:
5 V DC, max. 100 mA, shortcut protected
video Decoder
Profile level:
MPEG-2 MP@ML, MP@HL, MPEG-4 H.264/AVC, MPEG-4
H.265/HEVC
Video resolutions:
576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p

PS: Nu poate fi folosit pentru receptia de pe cablu. Stie DVB-T2 nu si DVB-C deci va prinde doar emisia Radiocom.

Edited by numerci, 12 July 2017 - 17:33.


#347
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Nu stiti in Cluj merg bine toate programele tvr? Am cumparat un receiver ieftin, dar nu prinde bine decat tvrhd, la celelalte posturi, imaginea merge sacadat dar sunetul se aude normal. Antena este buna, are la semnal 88% si 85%.

Edited by sandel1, 18 August 2017 - 20:00.


#348
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Nu stiu cum e in Cluj dar pe cele 3 emitatoare pe care le prind la Brasov (Tampa, Costila si Harghita) toate programele merg ok. As zice ca daca TVR HD merge, emisia e ok si la Cluj cel mai probabil.

#349
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View Postsandel1, on 18 august 2017 - 19:57, said:

Nu stiti in Cluj merg bine toate programele tvr? Am cumparat un receiver ieftin, dar nu prinde bine decat tvrhd, la celelalte posturi, imaginea merge sacadat dar sunetul se aude normal. Antena este buna, are la semnal 88% si 85%.
Am cumparat un amikoT59 la inceputul lui iulie, l-am dus la tara la 50km de Cluj. Am facut o antena yagi cu 11elemente pt canal26 , a mers bine vreo doua saptamani apoi toate posturile sd ramaneau blocate pe imagine, sunetul mergea normal. Tvr hd mergea normal, semnalul 85%. L-am dus inapoi la dealer sa mi-l schimbe. Dupa ce a constatat defectul ia altul de pe raft si probeaza,...  si surpriza, aceiasi problema.. probam altul, un synapsT33, la fel se bloca, timp in care eram sigur ca transmisia are o problema desi trecuse doua saptamani de cand se blocau canalele, ar fi trebuit sa remedieze daca era de la ei.. incearca altul un evo tc-100 si spre mirarea mea acesta mergea normal numai ca era mai scump cu 50 de lei are si receptie cablu cu cartela.Ma intorc cu el mandru ca .. no am dat ceva in plus da am rezolvat problema..vezi de treaba, ajuns acasa nu mi-a trebuit prea mult sa constat ca acesta sta mult mai prost la semnal decat amiko, are fluctuatii mari, am ridicat mai sus antena i-am schimbat locul si tot degeaba, cade semnalul de la 90% la 0 nenumarate freez-uri si ...nervi.
Concluzia: o tara de cacat condusa fara cap care adopta tehnologii si standarde de cacat in care consumatorul e tratat cu indiferenta ca ultimul cacat.

Edited by ragabader, 22 August 2017 - 07:28.


#350
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Doar conserve facute rapid si ieftin la comanda de chinezi.....Posted Image Posted Image
Cred ca pina la urma receptia via satelit este mult mai ieftina si sigura pentru programele tvr....

#351
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Nu receptoarele sau conservele chinezesti au probleme, ce emite radiocomul e cu probleme. Trebuie sa aveam dvb-t2 functional pe hartie dar in teren sa fie cat mai prost implementat, sa impace cele doua tabere, aia care au dat spaga sa nu se faca si aia care au tot insistat sa il faca.

#352
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
receptorul meu, cel de care intrebam mai sus, strong cumparat din Germania, cu puterea semnalului de 4-6%, am calitate de 100% si merge perfect. adevarul este ca nu l-am mai folosit de vreo saptamana. o sa il probez in seara asta si va spun. am dat pe el 45 de euro. antenna este o yagi cu 6 elemente (3 reflectori si 2 directori), in casa la etajul 4. sunt la sud de Pitesti si receptionez pe canalul 22 costila.

#353
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postragabader, on 22 august 2017 - 07:13, said:

...o tara de cacat condusa fara cap care adopta tehnologii si standarde de cacat in care consumatorul e tratat cu indiferenta ca ultimul cacat.
Dupa ce i-ai bestelit bine, s-au conformat si astazi merg toate cele 9 programe impecabil.Posted Image Ca bonus, au lucrat si pe la semnal, pentru ca acum am cam 65 % cu o antena de camera si nu mai trebuie sa trag fire de afara. Daca intereseaza pe cineva, receptorul este cumparat de pe aliexpress cu vreo 20 $ si are si tuner de satelit.

#354
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Cand mai aveti probleme de genul acesta e bine sa ii sesizati oficial pe email (vedeti unde trebuie sa trimiteti pe site-ul Radiocom). E posibil ca un anumit emitator sa aiba probleme. La Brasov cel putin s-a intamplat de doua ori pana acum sa fie probleme si dupa emailul trimis au rezolvat.

#355
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postsandel1, on 25 august 2017 - 17:14, said:


Dupa ce i-ai bestelit bine, s-au conformat si astazi merg toate cele 9 programe impecabil.Posted Image Ca bonus, au lucrat si pe la semnal, pentru ca acum am cam 65 % cu o antena de camera si nu mai trebuie sa trag fire de afara. Daca intereseaza pe cineva, receptorul este cumparat de pe aliexpress cu vreo 20 $ si are si tuner de satelit.
cum se cheama recevier-ul?

#356
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Nu are nume  Posted Image , dar scrie pe el hd dvb t2 & s2 combo. Nu ai cum sa nu il gasesti, ca are rating bun. Eu am avut norocul sa nu platesc nimic in plus, dar in ultima vreme de cand este nevoie mare de bani la buget, se duc toate coletele la vama, asa ca mai adaugi TVA19% + 8 lei+ stat mult la coada. Posted Image

#357
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Are hevc? (h265)

#358
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
nu

#359
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012

View Postsandel1, on 25 august 2017 - 17:14, said:

Dupa ce i-ai bestelit bine, s-au conformat si astazi merg toate cele 9 programe impecabil.Posted Image Ca bonus, au lucrat si pe la semnal, pentru ca acum am cam 65 % cu o antena de camera si nu mai trebuie sa trag fire de afara.
Da, intr-adevar se pare ca au schimbat ceva la Cluj. Si la Brasov am o urma de semnal de pe Feleac. De obicei era cam pe la 3% doar seara dar acum vad ca este 8% pe la pranz.

Attached Files

  • Attached File  Cluj.jpg   195.92K   22 downloads


#360
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postsandel1, on 26 august 2017 - 11:13, said:

Nu are nume  Posted Image , dar scrie pe el hd dvb t2 & s2 combo. Nu ai cum sa nu il gasesti, ca are rating bun. Eu am avut norocul sa nu platesc nimic in plus, dar in ultima vreme de cand este nevoie mare de bani la buget, se duc toate coletele la vama, asa ca mai adaugi TVA19% + 8 lei+ stat mult la coada. Posted Image


Poti pune un link direct catre site unde putem comanda receiverul, este interesant la 20$.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate