Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Mini PC cu windows și HTPC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
952 replies to this topic

#217
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
MD - prin ''normal'' inteleg sa folosesc un procesor la capacitatea lui maxima la care a fost proiectat
E ''normal'' ca sa existe diferente intre un proc de desktop/htpc si unul de laptop indiferent ca e Mac sau non-Mac
Atu-ul proacelor de laptop fiind in general consumul redus , fiindca nu poti sa ai un proc cu TDP de 84W pe laptop , insa si performantele sunt pe masura intre desktop/htpc si laptop
Nu are rost sa discutam mai multe detalii , fiindca le stii si tu foarte bine


Hansolo - ..........CPU nu are ce sa caute in ecuatia aia..... - Nici eu nu iti pot da dreptate in totalitate la aceasta afirmatie
Fiindca vorbim in general de platformele noi Intel/AMD care au grafica integrata , nu generatiile de pe vremea.........( atom.... )
A , ca vrei sa nu folosesti implicit grafica integrata in procesor si vrei ceva dedicat/pl. video dedicata , atunci DA ai dreptate
Insa marea majoritate a NUC-urilor/mini-pc-urilor date ca exemple pe aici nu au grafica dedicata , ci integrata si in acest caz nu ai dreptate


Un alt videoclip/test 4k 10bit , se poate observa din primul print-screen-ul atasat ca aici atat procul ( partea grafica ) cat si pl. video dedicata ( GTX 960 ) sunt ''forjate'' cam ''in egala masura'' folosind PowerDVD 15
In cel de al doilea print-screen , rulat cu MPC-BE x64 situatia e radical schimbata in privinta folosirii celor doua componente

Attached Files


Edited by lupull, 26 April 2015 - 21:39.


#218
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
E destul de clar, in primul caz e decodare hibrida, in al doilea caz decodare asistata hw (e folosit video engine). De aia si decodarea hibrida nu e ok/e un paleativ... acum sper ca ai inteles de ce CPU nu ar trebui sa conteze asa mult.

Edited by Hansolo, 26 April 2015 - 22:53.


#219
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostHansolo, on 26 aprilie 2015 - 19:27, said:

Apropo, nu prea ai avut dreptate cu pretul, UX305 cu 256GB SSD si 8GB RAM e 700USD pe Amazon, mai ieftin decat cel mai performant NUC echipat similar...

eu zic ca partial avem amandoi dreptate. afirmatiile mele au ca baza oferta si preturile de la amazon.de de unde pot sa cumpar destul de lejer. din state chiar daca e mai ieftin platesc din start 20% taxe vamale + inca ceva diferenta de tva deci nu e afacere

#220
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postlupull, on 26 aprilie 2015 - 14:18, said:

Carmenclara1 tu stii mai bine de acel mini-pc/nuc de la Zotac ( parca ) si de care esti ''dezamagita'' in urma testelor pe care le-ai facut cu el
iti recomand sa recitesti putin afirmatia mea si sa fi mai atent la comentari ulteriore.
intre a fi dezamagita de produs in sine ca un tot, si de performantele procesorului, e o mica mare diferenta.

eu am avut asteptari mult prea mari. probabil si faptul ca am rulat windows8 si nu linux joaca un rol important.

solutia era mai mult ca sigur varianta cu I3/I5 dar bugetul a fost relocat pentru alte achizitii.
el a inlocuit un sistem cu q8400 si ati 4870, care avea un  consum mediu de 320w, consum actual 30w.

ci320 a rulat un tv rip 1080p (loop-repeat all) timp de 6 zile cat am fost acasa de pasti, fara probleme termice. temperatura ambientala 25-27 de grade celsius.
din ce am vazut nu contine componente active (probabil doar in alimentarea externa care costa 15-20 de euro). si chiar daca ar ceda in timp, poti apela oricand la garantia de 5 ani oferita de producator/distribuitor, pentru inlocuirea componentelor.

nuc/mini pc nu se vand bine la noi, datorita faptului ca noi punem mult prea mult accent pe pret decat pe orice altceva. in occident situatia e complet diferita.

te rog ofera-mi o alternativa, tableta,stick cu aceleas performante si caracteristicii tehnice intr-un buget de 250 de euro.
specificatiile tehnice ->
Intel Celeron N2930 (quad-core, 1.83 GHz) Burst frequency up to 2.16 GHz
8Gb ddr3l 1866Mhz
ssd crucial m500 120GB
1Gbps, wifi a/c single stream 433Mbps

Edited by carmenclara1, 27 April 2015 - 01:17.


#221
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
La chestia cu ofertarea din partea mea , vezi ca ai uitat de mini-laptop-uri , fiindca am scris clar si despre ele
Cat despre asteptari si realitati , asa suntem cu toti , insa eu fata de tine nu am mers pe nuc/mini-pc-uri tocmai pt. a evita unele ''surprize'' intalnite de tine
Am mai scris - CALITATEA/PERFORMANTA ARE UN PRET - ca mai sunt si ''exceptii de la regula'' e adevarat si chestia asta , insa sunt putine
Vad totusi ca si tu ai avut primordial pretul , asa cum ai scris despre noi romanii

Hansolo - ........acum sper ca ai inteles de ce CPU nu ar trebui sa conteze asa mult ... - Eu am inteles de ce ai afirmat ce ai afirmat si de aceea ti-am explicat ca ai si nu ai dreptate
Uite exemplu lui Carmenclara1 care are grafica integrata si ea se astepta la niste rezultate/asteptari prea mari
Mai ales ca are un device cu Celeron , fratele mai mic a lui Intel si oricat ar incerca tot Celeron ramane
Chestia cu win-ul e ca o ''imbarbatare'' personala , fiindca pana la urma procesorul/grafica integrata conteaza mai mult decat s.o
Daca cumpara ceva cu Intel asa cum isi propuse-se initial probabil ca rezultatele/asteptarile ii erau pe masura

#222
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vad ca tot nu intelegi.
targetul meu principal era un sistem fanless,  cu consum redus, maxim 50w, capabil de 1080p din categoria dimensiunilor unui nuc.  aspectul pretului a jucat un rol secundar nu primordial. si da, asteptarea era mai mare datorita faptului ca pe net (review-uri/forumuri/commentari de pe siteurile de achizitii) lumea afirma ca ruleaza 1080p fara probleme.

e ok daca imi prezinti si un netbook/nettop.

Edited by carmenclara1, 27 April 2015 - 08:19.


#223
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Cred ca era bine dacă aveam un thread doar pt. miniPC-uri (gen NUC, Brix, Zotac) si altul despre desktop PC-uri utilizate ca si HTPC, asa de cateva pagini doar ne explica lupull ce grozav este  HTPC-ul lui cu i5 si GTX960 vs miniPC-uri ...

Edited by MD, 27 April 2015 - 08:44.


#224
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Sunt de acord cu MD, Clara, Hansolo. Nu mai vreau inca o hardughie si in living. Optiunea mea este pur pentru o cutiuta cu abilitati media si ceva navigare web. Ce ma nemultumeste la NUC, Brix Pipo (Zotac dispune pe unele configuratii) este lipsa iesirii SPDIF sifaptul ca nu fac passthrough (poate gresesc).

#225
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
r_ovidiu2000 vezi ca in oferta zotac gasesti cea ce cauti.
http://www.zotac.com...ifications.html

Edited by carmenclara1, 27 April 2015 - 09:10.


#226
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Interesant de aflat de capabilitatile de decodare video a noii generatii de procesoare grafice de laptop de la NVIDIA. Acestea ar putea fi folosite in arhitecturi de HTPC-uri de fabrica cu dimensiuni si consum reduse si performante decente. Din pacate am gasit ca au la baza doar prima generatie de Maxwell nu si GM 206-le de pe GTX 960. Mai asteptam.

#227
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
MD nu te mai ''umfla'' atata in pene , ca nu scot nimic in evidenta si daca vrei sa discutam concret vino cu argumente/teste facute de tine pe mini-pc-uri/nuc-uri si nu doar teorii
Eu fac doar comparatii si scot in evidenta diferentele performantelor video intre mini-pc-uri/nuc-uri si un htpc ''echipat'' cu Intel , nu Celeron
Mini-pc-urile/nuc-urile date ca exemple pe aici sunt exact ca si sistemele gata ansamblate de prin comertul nostru la care esti cam ''limitat'' in caz de un upgrade hardware
In plus la astfel de device-uri este cam la fel ca la laptopuri , adica ideea generala este PORTABILITATEA/DIMENSIUNILE REDUSE in defavoarea PERFORMANTELOR
Nu mai ma ''luati'' atata cu 1080p , când h265-ul se raspandeste din ce in ce mai mult
Sau voi ati ramas de pe vremea ''bunicii'' nedorind sa tineti pasul cu progresul , e si asta o conceptie
Ne mai vorbind de ce ''preturi'' au in general aceste device-uri
Nimic de zis sunt concepute pt. a fi purtate la ''purtator'' sau ca ''inlocuitor'' a unui media player din cauza diversitatii mult mai mare fata de un media player
Insa au si ''handicapuri'' in privinta performantei video si mai ales când astfel de device-uri sunt echipate cu Celeroane , nu Intel
Faceti macar aceasta diferenta de performanta intre Celeron si Intel , daca stiti , daca nu e net-ul plin de teste Celeron/Intel
NICIODATA performantele ( chiar si video ) nu vor fi aceleasi când testam un Celeron cu un Intel ( ca procesoare cu grafica integrata )
Daca mai instalam si o pl. video dedicata atunci situatia se schimba radical

Edited by lupull, 27 April 2015 - 09:37.


#228
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
De 4 ori ai scris in același post Intel vs Celeron ...  banuiesc ca vroiai sa zici Intel Celeron vs Intel Core ?
Ti-am mai explicat deja ca standardul de codare H264 si H265 nu au legătură cu rezoluția,  H265 nu este sinonim cu 2160p si nici H264 cu 1080p !
Tocmai despre evoluție vorbim aici adică de a înlocui acolo unde nu este nevoie cutia mare/ft.mare (cu un consum mare/ft.mare) cu un miniPC care oferă suficienta putere pentru anumite scopuri.
Tu ai făcut același vs si pe threadurile cu androide unde la fel lăudai ca ce poate PC-ul tau vs. un ARM cu android. Acum vad ca o luam de la capat cu vs cu miniPC-uri si PC-ul tau cu i5 4690 si GTX960....
Uni isi perimit si androide (au si ele utilitatea lor) alti (si) miniPC-uri cu CPU x86 si laptopuri si desktop-uri. Fiecare dupa preferinte/ buzunar/ camera unde utilizeaza device-ul.

Edited by MD, 27 April 2015 - 11:22.


#229
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
as mai adauga ca exista si gigabyte brix cu i7 4770R care  e peste ce ofera i5 4690 performance wise.

(setup-ul actual datorita faptului ca foloseste tunerul tv cu precadere)

#230
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Salut

nush de ce va zbateti voi din greu cu platforma x86 ...  
Deja sunt in lucru ASIC-uri specializate pentru formatele astea noi si pt 4k in general.

Nimic nu bate un soc ASIC tipizat si optimizat hardware si software pentru playback de 4k.
STM , Sigma , ImageTec au in lucru astfel de ASIC soc's pentru contentul 4k.

Noile smart tv-uri mediaplayere , bluray / 4k playere si receptoare cablu/satelit vor beneficia de asemenea ASIC-uri .
ARM si x86 sunt solutii de compromis cu diverse plusuri si minusuri.

#231
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Ai dreptate... Diabloss. Dar toti visam la solutii all in one. Mai scapam de telecomenzi si matzaraie. Dar fundamental ai dreptate.

#232
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca sa numai batem atata "apa in piua" , va rog veniti cu print-screen-uri cei care detin mini-pc-uri/nuc-uri la redarea de materiale 1080p/h264/h265 si putem discuta concret despre performante/comparari vis-a-vis de ce am scris eu
Altfel discutam "in vant" , fiindca teoria intotdeauna e frumoasa , practica ne da "dureri de cap/dezamagiri"

Diabloss - deocamdata voi merge pe htpc si pe viitor voi mai vedea/studia ofertele si mai ales implementarea androidului tv pe astfel de device-uri
Mai ales ca device-urile cu android ( ultimile ragnete in materie de pana acum ) nu prea au reusit sa fie la "inaltimea" reclamei facute

#233
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la nivel de gpu iris pro 5200 e cam 25-30% mai performant de cat hd4600
mai jos am atasat diferentele la nivel de cpu.
testele video vor aparea cand voi intra in posesia efectiva a sistemului.

Attached Files



#234
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Carmenclara1 daca detii un mini-pc/nuc cu acel procesor pune print-screen-uri cu diferite teste asa cum am facut eu
Cat despre paste/copy de pe alte forumuri m-am saturat , fiindca ce scrie acolo nu întotdeauna este si in practica din cauza variilor conditii soft/hard de testare
Am scris destul de clar , cine detine mini-pc-uri/nuc-uri , nu copy/paste fiindca vreau sa discutam concret/practic respectivele teste/comparatii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate