Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Apucaturi violente

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Micul meu inginer (2 ani) e un copil perfect sanatos din toate punctele de vedere insa are niste apucaturi violente de genul: musca, loveste foarte tare cu mainile peste fata sau mai rar ma loveste cu capul peste fata.
Gesturile astea le face cu precadere atunci cand este surescitat emotional. De exemplu ne jucam prin casa de-a prinselea/ascunselea (practic fugim ca bezmeticii unul dupa altul), chestie care il amuza teribil iar atunci cand il prind in brate de exemplu, rade si ma apuca cu dintii de piept sau da cu mainele spre fata. Insa loveste, nu gluma, si daca nu ma feresc risc sa imi scoata ochii. Comportamentul nu e legat de o anumita persoana, la fel face si cu mama si cu bunica. De asemenea, comportamentul e strict legat de emotii pozitive, nu le manifesta cand e suparat, frustrat, etc.
Nu il pedepsesc la modul violent, insa as vrea sa gasesc o metoda sa inceteze. Am incercat cu explicatul frumos, dar nu functioneaza. Sunt convins ca va trece cu timpul, doar ca as vrea sa treaca mai repede. Nu de alta, insa eu si mai ales sotia, care sta acasa cu el, aratam ca si cum am avea niste pisici turbate in casa.

Voi ce ati face?

Edited by pisoiu2, 21 January 2015 - 11:39.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
doar rabdare

#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Are o vârstă la care nu știe ce face.

#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
multi copii se manifesta asa ... aici nu e vorba de violenta

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Si eu merg la lucru zgariat pe fata. Am norocul ca inca am reflexele bune altfel as fi aratat ca aia din Fight Club. Daca incearca sa ma zgarie/muste odata ma feresc, daca continua ii arat altceva care ii capteaza atentia si il linisteste (o carte, ceva pe smartphone, un biscuite).

#6
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Eu am aplicat principiul "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". La inceput a incasat-o si ea (sub forma de joaca, "aa, vrei sa ne jucam de-a lovitul? Hai sa vezi cum e...") iar acum (3.5 ani) merge mai bine cu explicatii. Insa...a terminat cu mine, a inceput meciurile la gradi.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pis2, ii dati dulciuri prea multe.
(imi place nickul tau!)

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Citisem un articol ca nu e bine sa musti/lovesti si tu. Copilul crede daca faci si tu atunci si el are voie, de obicei te imita. Cam asta era explicatia in articol.

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
1. Verificati la ce desene animate se uita (sau orice fel de imagistica) si ce emotii ii induc

2. Informati-va un pic despre psihologia copilului (carti, net etc) si o sa vedeti ca pe la 2 ani este in plina faza de independenta

3. Copilul e prea mic ca sa stie cum sa-si manifeste emotiile (sau cum ii cere societatea sa o faca). El simte emotii puternice (mai ales ca vorbesti de cele pozitive, deci bucuria, surescitarea data de joaca cu parintii)  si asa le manifesta deocamdata. Mai tarziu o sa-nvete sa le verbalizeze (asta daca nu devine un introvertit)

4. Aveti grija si la alimentatie si cantitatile de excitante pe care le ingurgiteaza zilnic (ciocolata, cola, etc)

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
ati incercat sa-i semnalati ca pe voi va deranjeaza ce face? ma gandesc la a va face suparati dupa ce va loveste si sa refuzati o oarecare perioada sa va mai jucati cu el? sau ceva de genul "m-ai lovit, au ce ma doare, uite plang...".

#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Primeste ciocolata insa in cantitati foarte mici, de obicei il ferim de asta. Sa zicem cam juma de ou kinder la 2 zile. Cola si alte cele, nici vorba.
Singura varianta la care m-am gandit si eu (si pe care am aplicat-o) e cea cu supararea, sa il indepartez putin si sa fac pe suparatul. Insa aici m-am lovit de alta chestie la care tot eu sunt vinovatul. De obicei atunci cand cade sau se loveste tare, ii spun sa vina la mine sa il pup unde s-a lovit, ca ii trece. Pe cale de consecinta, cand el imi pocneste cate una de vad stele verzi si eu fac pe suparatul, vine instant la mine si ma pupa sa imi treaca dupa care declara fericit "gata, a trecut".
De lovit nici vorba sa il lovesc, nu pot sa fac asta. Sunt convins ca nici nu si-ar da seama ca il lovesc pentru ca el mi-a pricinuit o durere. Asta cu "dinte pentru dinte" nu cred ca functioneaza.

Edited by pisoiu2, 21 January 2015 - 12:40.


#12
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Incetezi rasul, placerea jocului, iei o mina serioasa, ii prinzi mainile intr-ale tale si ii spui ferm: "nu, asa nu, doare, au, buba" (sau ce folositi voi). "Stop joc cand au". Si opresti jocul de fiecare data, pana va face legatura intre lovit = adio distractie.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca Deria_Leena26 are dreptate. Cam asa se procedeaza si la cateii care musca in joaca sau de surescitare. Ii imobilizezi si le spui cu o voce grava ca nu e voie. Copiii mei nu au avut astfel de manifestari dar un nepotel se comporta violent la gradinita pe cand avea vreo 3 ani si copiii l-au izolat, nu mai voia nimeni sa se joace cu el. Cand a vazut ca nu mai are tovarasi de joaca, s-a linistit.

#14
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Postpisoiu2, on 21 ianuarie 2015 - 11:38, said:

Micul meu inginer (2 ani) e un copil perfect sanatos din toate punctele de vedere insa are niste apucaturi violente de genul: musca, loveste foarte tare cu mainile peste fata sau mai rar ma loveste cu capul peste fata.
Gesturile astea le face cu precadere atunci cand este surescitat emotional. De exemplu ne jucam prin casa de-a prinselea/ascunselea (practic fugim ca bezmeticii unul dupa altul), chestie care il amuza teribil iar atunci cand il prind in brate de exemplu, rade si ma apuca cu dintii de piept sau da cu mainele spre fata. Insa loveste, nu gluma, si daca nu ma feresc risc sa imi scoata ochii. Comportamentul nu e legat de o anumita persoana, la fel face si cu mama si cu bunica. De asemenea, comportamentul e strict legat de emotii pozitive, nu le manifesta cand e suparat, frustrat, etc.
Nu il pedepsesc la modul violent, insa as vrea sa gasesc o metoda sa inceteze. Am incercat cu explicatul frumos, dar nu functioneaza. Sunt convins ca va trece cu timpul, doar ca as vrea sa treaca mai repede. Nu de alta, insa eu si mai ales sotia, care sta acasa cu el, aratam ca si cum am avea niste pisici turbate in casa.

Voi ce ati face?

Să nu te mai joci cu el când face asta.

Să-l privezi de elementul cauzator de plăcere.

Și să-i arăți că îl ignori dacă face asta.

#15
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Bursule, asa citisem si eu. Din motive care-mi scapa, treaba cu suparatul n-a functionat...ba mai mult, o bufnea rasul. Asta insa da, nu spun ca e functionala si la alti copii.

Din acelasi ciclu, se poate si mai rau...Posted Image

http://groparu.ro/ce...baiat/#comments

#16
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Au, da, doare ce scrie acolo. Unele le recunosc.
Spaima mea cea mai mare e ca de multe ori se intampla sa se repeada la mine in timp ce sunt in picioare iar capul lui ajunge fix la nivelul.......aa...buzunarelor. Sa nu-l puna mama naibii tocmai atunci sa muste, ca dupa aia daca ajung la doctor trebuie sa dau explicatii cu ce cauta urmele de dinti tocmai acolo. O sa ma si creada.....

#17
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Ei, lasa, ca nici mamele nu sunt scutite. Ce pereche de picioare mi-am luat eu in sani de la fiica-mea, nici sa respir n-am mai putut.

#18
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Nimeni nu scapa :). Si sotia mea a cam incasat-o pe masa de infasat. Niste calcaie bine plasate in plex fac minuni.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate