Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

CFR

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2701 replies to this topic

#19
idm_luci

idm_luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2007
De vreo 2 ani nu cred sa mai existe ghiseu de informatii prin vreo gara din tara , deci banuiesc ca ai cerut informatii la casa de bilete , informatii care nu sunt obligati sa ti le dea. Ai la indemana mijloace de informare mult mai rapide si mai sigure decat vreo casierita sictirita. Romanul e ca dracu , daca suntem la servici avem pretentia sa nu facem mare lucru , nicidecum ceva in plus fata de fisa postului , dar daca se poate salarul sa vina fara sa ne stresam prea tare : in schimb daca avem noi vreo problema si suntem tratati cu indiferenta la fel cum am tratat noi pe altii la randul nostru in domeniul nostru ..... facem scandal , postari pe softpedia , reclamatii peste tot s.a.m.d. Nu am idee in ce domeniu lucrezi Galeo dar sa stii de la mine ca sa lucrezi cu o gramada de oameni de tot felul zilnic si sa ii multumesti pe toti nu e usor daca nu chiar imposibil.

#20
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Posteasy90rider, on 21 ianuarie 2015 - 09:48, said:

Siteul ala...
Nu poti lua, de ex, bilete regio si IR la 50% reducere, studenti/elevi.
Cei de la Targu Mures au primit banii frumosi ca sa faca "modernizeze" gara .... Sa vedem ce o sa iasa.Daca ai trecut pe acolo sa vezi cum arata Posted Image Posted Image  apai baile si inca cer si banii pentru astaPosted Image

#21
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
De ma galeo,daca respectiva casierita o avea si ea cont pe softpedia si posteaza si ea la fel de mult ca tine s o fi simtit deranjata,ce vrei si tu acum...

#22
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostZIGZAG20, on 21 ianuarie 2015 - 11:01, said:

Cei de la Targu Mures au primit banii frumosi ca sa faca "modernizeze" gara .... Sa vedem ce o sa iasa.Daca ai trecut pe acolo sa vezi cum arata Posted Image Posted Image  apai baile si inca cer si banii pentru astaPosted Image

Trec de minim doua ori pe luna, pe acolo. ;-)
O sa dureze 48 de luni lucrarea....

Edited by easy90rider, 21 January 2015 - 11:24.


#23
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010

View Postcristian_e, on 21 ianuarie 2015 - 09:07, said:

Eu zic sa va luati bilete la cfr online ca sunt cu 5-15% mai ieftine ca la casa din gara. Poti lua diverse reduceri, de grup, minigrup (2 persoane), dus-intors etc. Nu se acorda reduceri pentru zilele de vineri si duminica (normal, ca lumea pleaca vinerea si vine duminica inapoi).
https://bilete.cfrca.../loginuser.aspx

Sunt o gramada de companii private ce concureaza cfr-ul si sunt la 50% din pret. Bilete se cumpara online, de la gara de nord sau marile gari sau direct de la nas-ul din tren fara costuri suplimentare.De ex:
http://www.regiotran...ate-categoriile
http://www.viaterras...rtcalatori.html
http://www.transfero....ro/tarife.html

Din ce am mers cu trenurile private singurul avantaj este pretul cu 50% mai mic, dar nu ai multe curse si opresc prin toate haltele ca sa i-a clienti. De regula sunt niste trenuri mai saracacoiase ca cele de la CFR, par mai degrana vagoane de metrou din america din acelea din aluminiu.. Mie oricum imi convine cu trenul decat cu masina. Pai din bucuresti la sinaia fac 1,1/2 ore, iar cu masina poti face si 10 ore daca e trafic. Din bucuresti la constanta fac 1,45 ore cu trenul pe noua linie modernizata, iar cu masina 3 ore ca popa. Mai greu este spre sudul litoralului caci acolo nu este decat o linie si aia neelectrificata. Cu trenul e sigur, cu masina nu prea. Este mult mai ieftin cu trenul ca cu masina, asta daca nu o incarci cu 5 oameni. Daca ai nevoie de toaleta , te duci in tren, dar in masina faci pe tine. Ai vagon restaurant unde poti bea un pahar de vin si sa rontai ceva, cu masina nu poti bea...Deci oricum ai lua-o avantaj trenul..Nu-i inteleg pe cei ce se duc cu masina in concediu, nu poti bea un pahar de vin etc, nervi, parcare , costuri mari etc..Un taxi pana la gara nu costa mai mult de 10 lei. Cu trenul e super, aer conditionat, ziare moca, etc...Bine asta daca mergeti de la accelerat in sus, nu cu personal. Se merita doar clasa 2-a , la clasa 1-a e mai scump, dar ai scaunele mai misto si e mai liber in vagon.

P.S. situatie financiara si lehamitea de la cfr este ca a fost jefuit de toata clasa politica din '90 incoace . De la 300 de mii de angajati acum daca mai sunt 20 de mii. Sictirul angajatilor de la cfr este identic cu cel din institutiile de stat ca nu te poate da nimeni afara. Cu trenurile private, personalul este foarte amabil cu toate ca vine tot de la cfr, dar aici esti la privat si poti zbura oricand.
La cfr este identic ca la posta, ai doua babe in fata la ghiseu si stai 3 ore.

E prima si ultima oara cind folosesc,,rata,, aia de tren de la regiotrans. Hurducaiala si tapiterie murdara si trenuri la mina a treia, probabil cumparate de la italieni.

#24
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postgaleo, on 21 ianuarie 2015 - 08:07, said:

Cine dracu o face angajarile la CFR si pe ce criterii?

care angajari? majoritatea sunt ramasite de pe vremea raposatului

LE: nici nu mai stiu de cand nu m-am mai dat cu trenu' Posted Image

Edited by Bucifon, 21 January 2015 - 11:41.


#25
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostSerafim606, on 21 ianuarie 2015 - 10:44, said:

Ce scarba mi-e de astia care freaca toata ziua luleaua pe net, pot cauta informatiile tot pe net, dar ei prefera sa se duca la ghiseu ca sa aiva motiv de deschis topic pe Softpedia.
Frumos....

Daca nu am mai mers cu trenul de 15 ani habar nu aveam ca sunt si operatori privati, si care ar fi aia ca sa-i caut pe internet. Habar nu aveam ce inseamna tren regio si interregio, intre ele fiind o diferenta mare de pret.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
apropo de situl cfr calatori, mi se pare un sit excelent: merge bine, se incarca repede, etc. m-am saturat de situri cu fel de fel de briz-briz-uri si care, pe o tableta medie, abia merg.

#27
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Da, merge bine, da' se poate si mai bine.

Ma refer la sistemul de cautare care ar putea fi imbunatatit pentru ca atunci cand introduci datele de start/destinatie trebuie sa le ghicesti si sa scrii exact denumirea, altfel nu recunoaste destinatia.

#28
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Posteasy90rider, on 21 ianuarie 2015 - 09:48, said:

Siteul ala...
Nu poti lua, de ex, bilete regio si IR la 50% reducere, studenti/elevi.


da, dar stii ca aceea reducere ptr elevi si studenti este valabila doar la personale sau cum s-or mai numi...

#29
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
E valabil pe R sau IR chiar si IC. Cu sau fara cupon.

Edited by easy90rider, 21 January 2015 - 12:29.


#30
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Transportul in comun e o idee comunista, daca mai adaugi si institutie de stat obtii ce-ai descris. Aia de la stat se comporta asa pt ca n-au stapan real in stat.

#31
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSerafim606, on 21 ianuarie 2015 - 10:44, said:

Ce scarba mi-e de astia care freaca toata ziua luleaua pe net, pot cauta informatiile tot pe net, dar ei prefera sa se duca la ghiseu ca sa aiva motiv de deschis topic pe Softpedia.
Frumos....
Si de bilete, ar putea sa cumpere de la automat, daca nu ii plac casierele...
Fite de roman, care se poarta urat cu cei care au nevoie de el

#32
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006

View Postidm_luci, on 21 ianuarie 2015 - 10:57, said:

De vreo 2 ani nu cred sa mai existe ghiseu de informatii prin vreo gara din tara , deci banuiesc ca ai cerut informatii la casa de bilete , informatii care nu sunt obligati sa ti le dea. Ai la indemana mijloace de informare mult mai rapide si mai sigure decat vreo casierita sictirita. Romanul e ca dracu , daca suntem la servici avem pretentia sa nu facem mare lucru , nicidecum ceva in plus fata de fisa postului , dar daca se poate salarul sa vina fara sa ne stresam prea tare : in schimb daca avem noi vreo problema si suntem tratati cu indiferenta la fel cum am tratat noi pe altii la randul nostru in domeniul nostru ..... facem scandal , postari pe softpedia , reclamatii peste tot s.a.m.d. Nu am idee in ce domeniu lucrezi Galeo dar sa stii de la mine ca sa lucrezi cu o gramada de oameni de tot felul zilnic si sa ii multumesti pe toti nu e usor daca nu chiar imposibil.

Asta o fi casierita?

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postgaleo, on 21 ianuarie 2015 - 11:52, said:

Daca nu am mai mers cu trenul de 15 ani habar nu aveam ca sunt si operatori privati, si care ar fi aia ca sa-i caut pe internet. Habar nu aveam ce inseamna tren regio si interregio, intre ele fiind o diferenta mare de pret.

Ce nu stii ma?
Stai pe poaiana cat e ziua de lunga si nu esti in stare sa iti cauti o informatie? Reziliaza-ti ma contractu la  internet ca si asa nu stii sa-l folosesti!

#34
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Daca inca mai merge cineva cu trenul in ziua de astazi, inseamna ca vre-un asistat sau rrom 100%.

Edited by plantron, 21 January 2015 - 17:21.


#35
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am folosit trenul anul trecut in august, pt ca altfel nu prea merg fara masina. M-am nimerit langa un automat de eliberat bilete unde o tipa (foarte plinuta), dar altfel foarte draguta, m-a ajutat pt ca era prima data cand vdeam asa ceva in Gara d eNord.
Si mi-a zis sa tin minte ca daca veneam cu 3 zile inainte primeam reducere si mai mare. Asa am avut doar 10%, Dar vorba aia tot a fost o reduecere.  Am luat dus intors in aceiais zi, dar cu 2 zile inainte..
Altfel, si mie mi se foarte curios ca se tot umple forumul de carcotasi anti Posta Romana, Televizunea Roma, CFR-ul si tot ce mai e de stat.
Mai rasfirati-va baieti.. Inteleg ca sunteti platiti, dar mai rar..Si cu alte argumente, pt ca eu, cel putin, stiu sa fac misto de cei fara argumente.
Si da, lucrez la stat. Dar nu suntem toti de aici prosti, cum nu la privat sunt doar toti desteptii din Romania....
Si acolo sunt din aia care ling, mircisor-i, latrinisti 3, etc..

#36
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Peste tot in tarile civilizate se desfiinteaza transportul in comun numai in Romania e tinut artificial in viata cu bani de la buget.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate