Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

CFR

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2701 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Azi dimineata am fost la ghiseul garii centrale din oras sa cer niste informatii legate de o cursa din weekend.
Atata dispret si lipsa de bun simt nu am mai vazut la vreo institutie din Romania, o vaca batrana nu avea timp de clienti, era mult mai ocupata sa discute cu colega sa, fara nici o jena.
De unde atata nesimtire in CFR-ul asta?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Deci pentru ca o acritura la menopauza nu ti-a dat atentie tot CFR-ul e la pamant ?

Edited by radumiki, 21 October 2015 - 07:37.


#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Majoritatea angajatilor din CFR sunt "acrituri".

#4
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Adaugati Posta Romana in subiect... ambele sunt praf...

#5
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Pune si trepadusii de la ghiseu de la BCR de pe Brailei, si poate mai umplem tabloul ca sa emigrezi dreacu din orasul ala

#6
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Cine dracu o face angajarile la CFR si pe ce criterii?
Ar fi destui tineri mult mai competenti decat janghinele alea.
Si cine naiba o fi facut site-ul celor de la CFR, ca arata a site din anii 90.

#7
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 galeo, on 21 ianuarie 2015 - 08:07, said:

Cine dracu o face angajarile la CFR si pe ce criterii?
Ar fi destui tineri mult mai competenti decat janghinele alea.
Si cine naiba o fi facut site-ul celor de la CFR, ca arata a site din anii 90.
Dear sti voi ce bani frumosi iau informaticienii aia.. Nu fac nimica..numa se joaca la servici. Vorbesc din cazuri reale nu povesti...am vazut.

Edited by corectsunt, 21 January 2015 - 08:24.


#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Titlul este aproximativ corect, dar nu datorita exemplului din primul post.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mai tare ca la Baile Herculane nu stiu sa fie. Seful de gara vinde bilete, anunta trenul, opreste trenul etc. Casa de bilete se inchide cu 5 minute inainte de sosirea trenului, pentru ca seful de gara nu stiu ce trebuie sa discute/semneze niste acte cu locomotivierul. Si cum romanii sunt obisnuiti sa vina pe ultima suta de metri, sa-i vezi ce disperati sunt. :lol: ... de fapt nu a fost funny cand am vazut ca se inchide casa de bilete in fata mea Posted Image

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Poate nu stiati, cu 5 minute inainte de sosirea cursei respective nu se mai emit legitimatii de calatorie. Chiar daca ar vrea, softul nu ii mai lasa sa imprime biletul de calatorie.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 galeo, on 21 ianuarie 2015 - 07:36, said:

Azi dimineata am fost la ghiseul garii centrale din oras sa cer niste informatii legate de o cursa din weekend.
Online gasesti mai repede.

 galeo, on 21 ianuarie 2015 - 08:07, said:

Cine dracu o face angajarile la CFR si pe ce criterii?
Ar fi destui tineri mult mai competenti decat janghinele alea.
Normal, daca o sa doreasca sa lucreze acolo... si dupa ce ies aia la pensie evident.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Probabil avea softul implementat pe creier, ca pe vremea aia nu avea calculator Posted Image Nu am mai fost din 2010 si atunci am fost cu masina.

Edited by Bursul, 21 January 2015 - 08:49.


#13
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Eu zic sa va luati bilete la cfr online ca sunt cu 5-15% mai ieftine ca la casa din gara. Poti lua diverse reduceri, de grup, minigrup (2 persoane), dus-intors etc. Nu se acorda reduceri pentru zilele de vineri si duminica (normal, ca lumea pleaca vinerea si vine duminica inapoi).
https://bilete.cfrca.../loginuser.aspx

Sunt o gramada de companii private ce concureaza cfr-ul si sunt la 50% din pret. Bilete se cumpara online, de la gara de nord sau marile gari sau direct de la nas-ul din tren fara costuri suplimentare.De ex:
http://www.regiotran...ate-categoriile
http://www.viaterras...rtcalatori.html
http://www.transfero....ro/tarife.html

Din ce am mers cu trenurile private singurul avantaj este pretul cu 50% mai mic, dar nu ai multe curse si opresc prin toate haltele ca sa i-a clienti. De regula sunt niste trenuri mai saracacoiase ca cele de la CFR, par mai degrana vagoane de metrou din america din acelea din aluminiu.. Mie oricum imi convine cu trenul decat cu masina. Pai din bucuresti la sinaia fac 1,1/2 ore, iar cu masina poti face si 10 ore daca e trafic. Din bucuresti la constanta fac 1,45 ore cu trenul pe noua linie modernizata, iar cu masina 3 ore ca popa. Mai greu este spre sudul litoralului caci acolo nu este decat o linie si aia neelectrificata. Cu trenul e sigur, cu masina nu prea. Este mult mai ieftin cu trenul ca cu masina, asta daca nu o incarci cu 5 oameni. Daca ai nevoie de toaleta , te duci in tren, dar in masina faci pe tine. Ai vagon restaurant unde poti bea un pahar de vin si sa rontai ceva, cu masina nu poti bea...Deci oricum ai lua-o avantaj trenul..Nu-i inteleg pe cei ce se duc cu masina in concediu, nu poti bea un pahar de vin etc, nervi, parcare , costuri mari etc..Un taxi pana la gara nu costa mai mult de 10 lei. Cu trenul e super, aer conditionat, ziare moca, etc...Bine asta daca mergeti de la accelerat in sus, nu cu personal. Se merita doar clasa 2-a , la clasa 1-a e mai scump, dar ai scaunele mai misto si e mai liber in vagon.

P.S. situatie financiara si lehamitea de la cfr este ca a fost jefuit de toata clasa politica din '90 incoace . De la 300 de mii de angajati acum daca mai sunt 20 de mii. Sictirul angajatilor de la cfr este identic cu cel din institutiile de stat ca nu te poate da nimeni afara. Cu trenurile private, personalul este foarte amabil cu toate ca vine tot de la cfr, dar aici esti la privat si poti zbura oricand.
La cfr este identic ca la posta, ai doua babe in fata la ghiseu si stai 3 ore.

Edited by cristian_e, 21 January 2015 - 09:13.


#14
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

 jeffy86able, on 21 ianuarie 2015 - 07:43, said:

Deci pentru ca o acritura la menopauza nu ti-a dat atentie tot CFR-ul e la pamant ?
Ia-ti pastilele .

Da, el si-a dat seama ca e cea mai praf companie a statului. Eu ieri am baut un coniac si am realizat ca e cel mai coniac din Europa. Am mincat si o friptura si aceea a fost cea mai friptura din cite am mincat eu un ultimul an.Posted Image

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
toate institutiile publice sunt asa

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 petre69, on 21 ianuarie 2015 - 09:19, said:

toate institutiile publice sunt asa
This, basically.
Prefer sa merg la dentist decat sa am treaba pe la fisc / cadastru / primarie / etc. Desi aia de la primaria sectorului 2 mi se par ok, intr-un mod surprinzator. Oricum, dupa 6 ani de avut contact cu secretarele din Ion Mincu, orice altceva e parfum.

#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 cristian_e, on 21 ianuarie 2015 - 09:07, said:

Eu zic sa va luati bilete la cfr online ca sunt cu 5-15% mai ieftine ca la casa din gara. Poti lua diverse reduceri, de grup, minigrup (2 persoane), dus-intors etc. Nu se acorda reduceri pentru zilele de vineri si duminica (normal, ca lumea pleaca vinerea si vine duminica inapoi).
https://bilete.cfrca.../loginuser.aspx
Siteul ala...
Nu poti lua, de ex, bilete regio si IR la 50% reducere, studenti/elevi.

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ce scarba mi-e de astia care freaca toata ziua luleaua pe net, pot cauta informatiile tot pe net, dar ei prefera sa se duca la ghiseu ca sa aiva motiv de deschis topic pe Softpedia.
Frumos....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate