Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebari VIZA related

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Salutare tuturor . Am mai scris un topic la Emigrari USA VIZA Related  si eram curios cum decurge aici, in Canada,  procesul de obtinere a vizei permanente in comparatie cu cel din USA.
Din cate am auzit ,daca vrei sa faci bani cinstiti , aici este locul potrivit.Muncesti mult dar macar esti recunoscator pentru fiecare ora suplimentara platita in +. Am dreptate?
Astept cat mai multe pareri si dezbateri.

O seara buna va doresc in continuare Posted Image



#2
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu exista viza permanenta.
Back to US.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate am inteles de la un bun amic (care nu abereaza) si care de vreo 5 ani sta acolo, e concurenta mare de la pakistanezi, indieni samd... care lucreaza pentru mai putin, banii nu sunt chiar asa multi cand esti emigrant. Desigur au oferte atragatoare dar nu e chiar belea, amicul meu care are ceva specializari pe electronica (adica nu e zilier...) abia face fata sa-si gaseasca ceva si traieste din aproape in aproape, e cu sotie cu tot acolo. Distante mari pana la locul de munca, mergi cu masina gramada inclusiv pe vreme proasta iarna... cica per ansamblu in afara civilizatiei generale nu prea merita.

Edited by andreic, 20 January 2015 - 21:45.


#4
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Copilul nu-si da seama ca pot fi 100 de candidati ca el in regiunea aia (oricare), la orice ora,  fiecare dintre ei cu 5-10-15-20 ani experienta in domeniu si cu scoala si certificari la cele mai bune scoli din lume.
Lasati-l sa creasca si sa priceapa.
Peste vreo 8-10 ani, poate sa revina cu intrebari.

#5
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015

View PostRosebud09, on 20 ianuarie 2015 - 23:27, said:

Copilul nu-si da seama ca pot fi 100 de candidati ca el in regiunea aia (oricare), la orice ora,  fiecare dintre ei cu 5-10-15-20 ani experienta in domeniu si cu scoala si certificari la cele mai bune scoli din lume.
Lasati-l sa creasca si sa priceapa.
Peste vreo 8-10 ani, poate sa revina cu intrebari.
Nu ma refer sa plec acum :|.. Peste cativa ani o sa fiu si eu unii dintre candidatii aia cu 5-10-15-20 ani de experienta.

#6
g_alexandru

g_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2006

View PostRhastalord, on 20 ianuarie 2015 - 21:09, said:

Salutare tuturor . Am mai scris un topic la Emigrari USA VIZA Related  si eram curios cum decurge aici, in Canada,  procesul de obtinere a vizei permanente in comparatie cu cel din USA.
Din cate am auzit ,daca vrei sa faci bani cinstiti , aici este locul potrivit.Muncesti mult dar macar esti recunoscator pentru fiecare ora suplimentara platita in +. Am dreptate?
Astept cat mai multe pareri si dezbateri.

O seara buna va doresc in continuare Posted Image


uite aici ai o multime de date inclusiv LISTA de joburi si DOMENII pentru care ai maximum de puncte, aici este mai mult pentru Quebec pentru ca eu pentru Quebec am facut blogul, adica pentru Moi,  dar ajuta ai tot felul de informatii apartament, joburi, salarii, orase, domeni proceduri testele de limba IELTS si eTEFaQ samd.  Traduceri si legalizari acte
:::
http://immigrationqu...4.wordpress.com

View Postandreic, on 20 ianuarie 2015 - 21:43, said:

Din cate am inteles de la un bun amic (care nu abereaza) si care de vreo 5 ani sta acolo, e concurenta mare de la pakistanezi, indieni samd... care lucreaza pentru mai putin, banii nu sunt chiar asa multi cand esti emigrant. Desigur au oferte atragatoare dar nu e chiar belea, amicul meu care are ceva specializari pe electronica (adica nu e zilier...) abia face fata sa-si gaseasca ceva si traieste din aproape in aproape, e cu sotie cu tot acolo. Distante mari pana la locul de munca, mergi cu masina gramada inclusiv pe vreme proasta iarna... cica per ansamblu in afara civilizatiei generale nu prea merita.

ok pai traieste din aproape in aproape ca este un PAPA LAPTE, eu am lucrat acolo si trebuie sa stii unde te duci si la ce esti BUN. Dar cel mai important trebuie sa iti misti CURUL, am vazut si eu o familie si am vorbit cu ei niste cunostinte 2 cazuri Primul caz stateau acasa ca adormitii stateau pe ajutorul de somaj faceau cursuri de franceza engleza etc si asa au stat 2 ani de zile si ca astia de care spuneai...niste BLEGI....al doilea caz s-au agitat ea lucra idn prima luna la un magazin de Video Rental, apoi s-a angajat la o firma de Stiri, el part time la tech spport apoi incet incet..dupa 5 ani ea si-a schimbat la alta firma tot pe stiri sau advertisment, cu 4 doalri pe or ain plus, el intre timp mai facuse cursuri si ajunsese la 22 doalri pe ora si isi cumparase casa.  ADICA ca si in Romania bleg esti aici BLEG vei fi si acolo, dar DACA te agiti, acolo e muuuuult mai usor sa avansezi!

asa ca concluzia nu va mai luati dupa unii si alti blegi si demoralizati, pentru ca astia nu sunt exemplu, si exact ca astia s-au intors in Romania o multime si ii demobilizeaza pe altii, altii care au mai fost stiu cu ce se maninca si daca vrei sa iti faci o firma nu coruptie, sunt legi clare, sistem simplu de taxare, si credit si salariile sunt puse pe baze sanatoase adica orice job faci, ai destul sa fii INDEPENDENT nu ca in Romania nu rahaturile de 800 roni sau 1600 roni adica niste GLUME! Se salarii..

Edited by g_alexandru, 22 January 2015 - 14:38.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postg_alexandru, on 22 ianuarie 2015 - 14:44, said:

ok pai traieste din aproape in aproape ca este un PAPA LAPTE, eu am lucrat acolo si trebuie sa stii unde te duci si la ce esti BUN.
Tocmai ce scrisesem ca stie bine si e priceput Posted Image Insa pentru banii decenti se gaseste intotdeauna un indian care sa ia mai putin Posted Image Trebuie sa te misti mult si asta inseamna costuri... e drept.

Edited by andreic, 22 January 2015 - 14:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate