Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Server de mail sub Debian

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am urmatoarea problema in care un beneficiar trimite un email pe serverul meu dar acesta nu ajunge.

La prima vedere din log:

connect from mail.domeniu1.ro[x.x.32.87]
disconnect from mail.domeniu1.ro[x.x.32.87]

Mai aprofundat:

Apr 28 07:07:01 mail postfix/smtpd[15441]: > mail.domeniu1.ro[x.x.32.87]: 220 mail.domeniu2.ro ESMTP Postfix (Debian/GNU)
Apr 28 07:07:01 mail postfix/smtpd[15441]: < mail.domeniu1.ro[x.x.32.87]: XXXX mail.domeniu2.ro
Apr 28 07:07:01 mail postfix/smtpd[15441]: > mail.domeniu1.ro[x.x.32.87]: 402 4.5.2 Error: command not recognized
Apr 28 07:07:01 mail postfix/smtpd[15441]: < mail.domeniu1.ro[x.x.32.87]: QUIT
Beneficiarul trimite in yahoo corect si ajunge cu HELO mail.domeniu1.ro

Cine schimba EHLO sau HELO in XXXX ? ISP-ul ...??

Beneficiarul are  "Reverse DNS does not match SMTP Banner", in acest caz ISP-ul poate sa il filtreze ?
Ati mai intalnit asa ceva ?
Multumesc.

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca problema cu XXXX mail.domeniu2.ro nu are rezolvare. ISP-ul il ia pe "nu e serverul de email la mine" in brate asa ca nu vrea sa faca nici cea mai mica verificare.
Am facut eu verificarea cu un sniffer pana si in GW  care e pe alt server dar si aici pachetul ajunge tot cu XXXX mail.domeniu2.ro. Nu inteleg de ce serverul beneficiarului lanseaza comanda de QUIT in loc sa ii dea mai departe urmatoarea comanda, dupa comanda de XXXX.... mai ales ca serverul meu e setat sa nu ii inchida conexiunea in caz de prezentare aiurea...
Am rezolvat-o pana la urma cu postfix pcre in acest caz particular inlocuind XXXX-ul. Dar misterul persista...

Edited by bumpocbum, 19 May 2016 - 20:52.


#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O noua problema.

dsn=4.4.2, status=deferred (conversation with beneficiar.ro[x.x.x.21] timed out while sending message body)

Mesajul era respins doar daca se trimitea un email la doua persoane din firma respectiva, in acelas timp. Daca se trimitea separat nu erau probleme.

Timp de 3 luni am tot incercat diverse metode, smtp_data_xfer_timeout, MTU, etc fara succes. Mai mult am trecut la o distributie mai noua dar cu acelas rezultat.

Rezolvarea:
main.cf
transport_maps = hash:/etc/postfix/transport

master.cf
noesmtp   unix  -    -    -    -    -    smtp
-o smtp_never_send_ehlo=yes
-o smtp_always_send_ehlo=no

transport
beneficiar.ro noesmtp:

E singurul caz intr-un an si jumatate de cand functioneaza serverul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate