Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Server de mail sub Debian

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da va functiona. Cata vreme nu ai un kernel custom compilat doar pentru masina actuala. Un kernel default luat din repo nu iti va pune probleme. Deci poti lua usor HDD din masina actuala il pui pe o masina noua si ii dai buton.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Excelent. Asta rezolva si problema calculatorului in cazul in care ii pica placa de baza. Kernelul este original din distributia stabila de Debian. Multam.

Avand in vedere cele de mai sus mai merita sa instalez de la 0 debianul 7 ? Am 6 la ora actuala cu patch-urile de securitate la zi.

Edited by bumpocbum, 27 March 2015 - 14:28.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca mai ai support pentru el nu vad de ce l-ai pune de la zero. Desi daca  vrei poti sa faci si asta.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ramane sa verific cat mai are suport si in functie de asta sa stabilesc ce trebuie sa fac in continuare. Multumesc tuturor pentru sfaturi, in caz de belele va mai deranjez.
Cu stima,
Tavi.

#23
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View Postbumpocbum, on 27 martie 2015 - 14:04, said:

Da, si asta e o solutie, dar intrebarea mea era alta. Daca iau hdd-ul cu debianul deja instalat si configurat pe un calculator  si il pun pe alt calculator cu alt hardware mai merge ? Exceptand bineinteles placa/placile de retea. Ca in acest caz clonam serverul actual si il bagam in alt calculator care va fi viitorul server. Actualul "server" este un I3 iar viitorul un I5. Mai instalam amavis-ul si clamv-ul si era gata de teste. Merge sau da "Black screen" Posted Image ?
Merge.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbumpocbum, on 30 martie 2015 - 10:26, said:

Un sfat daca se poate:

Exista topic dedicat acestei probleme. Am mutat comentariul aici: Backup Linux.
Nu discutam pe acelasi topic teme distincte...

Edited by _-_, 30 March 2015 - 12:39.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am instalat azi serverul de email dupa   https://www.howtofor...cot-ispconfig-3dar nu imi place, merg toate dar e prea stufos si in afara de asta foloseste si MySQL.  Aveti o recomandare pentru un ghid de instalare fara MySQL ?
Multumesc.

Edited by bumpocbum, 31 March 2015 - 12:59.


#26
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Zimbra cea mai buna alternativa free. Poti incerca Ubuntu server LTS(5 ani updates garantate) bazat pe Debian (gasesti documentatie la greu pe net)

Edited by QAZ, 31 March 2015 - 13:17.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc, dar pana acum am folosit doar Debian. In plus de asta functioneaza foarte bine mai ales daca instalezi doar modulele de care ai nevoie. Am si un server de mail intern bazat pe Ubuntu, dar fara acces la net, instalat asa din "avion". Dar pentru email-urile care vin `de afara` trebuie ceva mai complicat.

LE: cu MySQL am rezolvat-o, mai ramane un ghid ceva mai bun daca stiti de asa ceva.
Multumesc.

Edited by bumpocbum, 31 March 2015 - 13:55.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am ghinion, nu gasesc nici un ghid mai profi. Majoritatea sunt axate pe ISPConfig 3. Apropo ce recomandati Roundcube sau Squirrel. Squirrel are integrare cu fail2ban. Roundcube nu am studiat inca.

Edited by bumpocbum, 31 March 2015 - 20:41.


#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu ce te "supara" ISPConfig? Este foarte usor de administrat cu el.

Roundcube mi s-a parut tot timpul mai profi.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Mai foloseste cineva SquirrelMail in 2015?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Resurse sistem. Porturi deschise. Ca si MySQL. Ce sa administrez la un server de email ? La mine toate serverele de linux sunt aduse la nivelul de spartane. Tot ce nu e de folos direct dispare. Eu fac conturile de email pe server, asa ca un, adduser e arhisuficient.  E o nebunie, cum las un port deschis se gasesc o gramada care sa il scaneze, sa incerce tot felul de minuni.

Ce are SquirrelMail ? Merge pana si pe telefon, resurse putine, etc. Si poti sa limitezi incercarile de logare. Ce trebuie in plus la un email ?
Iar ca sa stiu in ce stare e serverul un Logwatch e arhisuficient. Plus ceva loguri care le transmite automat.
Nu stiu cum e la voi dar la mine serverele sunt scanate 24h/24 in cautare de "scapari". Orice aplicatie care are vulnerabilitati e taxata instant.
Imi trebuie doar un server de email cu modulele de baza (postfix/dovecot/fail2ban/SquirrelMail/spamassasin) la care sa adaug amavis-ul si Clamv si inca nu stiu ce mai trebuie pentru scanarea in arhive. Atat si nimic mai mult. Bineinteles si firewall-ul cu tot ce trebuie in el. Cu cat e mai simplu e mai stabil.  In plus 2-3 "ingrediente" pentru amatorii de senzatii tari, dar alea nu au legatura cu instalarea de baza.
PS: LA mine firewall-ul incepe cu DENY ALL...pe toate regulile. Contrar manualelor.

Edited by bumpocbum, 31 March 2015 - 21:12.


#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbumpocbum, on 31 martie 2015 - 20:57, said:

Resurse sistem. Porturi deschise. Ca si MySQL. Ce sa administrez la un server de email ? La mine toate serverele de linux sunt aduse la nivelul de spartane. Tot ce nu e de folos direct dispare. Eu fac conturile de email pe server, asa ca un, adduser e arhisuficient.  E o nebunie, cum las un port deschis se gasesc o gramada care sa il scaneze, sa incerce tot felul de minuni.
Firewall?!

View Postbumpocbum, on 31 martie 2015 - 20:57, said:

Ce are SquirrelMail ? Merge pana si pe telefon, resurse putine, etc. Si poti sa limitezi incercarile de logare. Ce trebuie in plus la un email ?
Iar ca sa stiu in ce stare e serverul un Logwatch e arhisuficient. Plus ceva loguri care le transmite automat.
Daca tot te gandesti la porturi, de ce tii un serviciu de webmail deschis? Nu ti-e mai simplu direct cu clienti?
Limitarile tot cu un firewall le faci.

Roundcube imi pare mai profi. Acum...

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbumpocbum, on 31 martie 2015 - 20:57, said:

Ce are SquirrelMail ? Merge pana si pe telefon, resurse putine, etc. Si poti sa limitezi incercarile de logare. Ce trebuie in plus la un email ?

Daca tie iti place sa lucrezi in mod text, nu inseamna ca toti cei din firma trebuie sa indure cea mai primitiva interfata de email posibila.
Am cautat acum niste screenshots si vad ca nu si-a schimbat aspectul fata de cum il stiam.

Decat asa, mai repede le-as instala doar clienti desktop.

Edited by dani.user, 31 March 2015 - 21:05.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@dexterash pai nu prea vad cum ar putea sa acceseze email-ul din afara. Am clienti din multe tari. Deci trebuie sa acceseze cumva email-ul. Pentru cei cu IP fix e simplu, ii autorizez pentru pop3. Pentru restu SquirrelMail e foarte bun. Bineinteles ca baietii isteti scaneaza portu ala in draci si incerca marea cu degetul.
@dani.user SquirrelMail are mai multe moduri de citire a email-ului, inclusiv html. Ce solutie mai exista pentru un client de webmail, dar sa pot sa limitez incercarile de logare incorecte ?
In firma toti merg cu Microsoft outlook, POP 3.

PS: @dexterash ziceai ceva de firewall, pai ce sa faci cu el daca trebuie sa ai deschis un anumit port ?

Edited by bumpocbum, 31 March 2015 - 21:30.


#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbumpocbum, on 31 martie 2015 - 21:24, said:

@dexterash pai nu prea vad cum ar putea sa acceseze email-ul din afara. Am clienti din multe tari. Deci trebuie sa acceseze cumva email-ul. Pentru cei cu IP fix e simplu, ii autorizez pentru pop3. Pentru restu SquirrelMail e foarte bun. Bineinteles ca baietii isteti scaneaza portu ala in draci si incerca marea cu degetul.
Stai ca nu inteleg. Poti reformula?

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdexterash, on 31 martie 2015 - 21:25, said:

Stai ca nu inteleg. Poti reformula?

Exact ce nu intelegi, probabil ca exprimarea mea nu e prea corecta.  Cum poti sa accesezi o casuta de email din exteriorul unei retele. In afara de pop3/imap sau webmail ?
La mine pop3/imap e blocat serviciul in afara retelei interne cu mici exceptii.

Edited by bumpocbum, 31 March 2015 - 21:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate