Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ransomware - fisiere criptate si cu extensie aleatoare gen - fhqkham

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1069 replies to this topic

Poll: Atentie ! Este vorba de noul virus CTB, nu de vechiul Cryptolocker. (42 member(s) have cast votes)

Topic general RANSOMWARE

  1. Cititi primul post - contine linkuri de decriptare ptr ce poate fi decriptat in acest moment (7 votes [77.78%])

    Percentage of vote: 77.78%

  2. Daca linkurile din primul post nu ajuta, puteti doar spera ca in cateva luni - ani sa para ceva decriptor. (1 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

  3. Daca nu aveti backup si cele de mai sus nu ajuta, nu exista sanse de recuperare fara a plati, si uneori nici atunci. (1 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

Vote Guests cannot vote

#955
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
N-am negat asta in postul meu, doar ca tu ai mentionat incompatibilitati cu update-uri Windows 10, eu n-am facut nici un update la Windows.
Totusi problema ramane ca e un program prost facut, mi-a adus aminte de perioada de acum cativa ani cand unii antivirusi (Bitdefender, KIS) trebuia sa cauti un tool de unistall facut de producator daca voiai sa fi sigur ca s-a dezinstalat corect.
Chiar nu prea am timp sa caut informatii la fiecare program, de aia am luat de buna si instalarea Comodo ca fiind fara probleme by default.

#956
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand sunt 4 versiuni de Windows 10 - poate ar trebui sa se numeasca 10, 11, 12,13... ca sa inteleaga lumea ca nu e acelasi windows.
Nu stiu care versiune o ai tu. Fiecare primeste update-uri specifice. Comodo a avut probleme de ex si cu AU fara update - aici a avut probleme si Kaspersky si altele.

In al doilea e cam greu sa opresti complet update-urile - in mod normal le poti amana 30 de zile pe cele de securitate - nu stiu ce ai facut pe-acolo.
Iar mentionand ca sunt probleme cu update-urile asta practic inseamna ca sunt probleme cu diverse versiuni de Windows 10. Pot fi reparate printr-un update de windows sau Comodo, dar urmatorul update poate strica tot din nou.

Eu nu am avut problema sa dezinstalez Comodo in Windows 10 CU. A mers din unistaller fara probleme, dar da, am avut problema ta pe XP.

In Windows 10 - toate versiunile au fost si vor fi in continuare probleme cu toate solutiile de securitate third-party - modificarile din windwos se fac mai rapid decat au timp producatorii sa updateze produsele lor.

#957
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMorphinus, on 14 iulie 2017 - 06:45, said:

Rogu-te ne dai si un nume Posted Image .
Ufw ;)

Nu stiu de ce va complicati cu alte firewalluri, cel din windows este arhisuficient daca este setat corect. Amatorii de senzatii tari pot folosi netsh cu incredere. Vorba lui eiffel, blocati toate porturile de intrare si deschideti doar cateva.

#958
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
Nu stiu daca s-a mai postat unealta de la Trend Micro dar o las aici in caz ca este utila pentru una din infectiile cu versiunile ce sunt suportate.

#959
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
Link-uri utile in identificarea amenintarilor de tip ransomware:

1)ID Ransomware
2)Bitdefender Ransomware Recognition Tool

#960
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Primul exista deja pe prima pagina, care mai contine si altul general catre no more ransom - unde sunt deja asociati toti producatorii de antivirusi - inclusiv Bitdefender.

O sa adaug si Bitdefenderul si link-ul catre Trend.

#961
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
Instrumente utile:

1)Ransom Buster
2)CyberSight

#962
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostMorphinus, on 31 iulie 2017 - 12:35, said:

Nu stiu daca s-a mai postat unealta de la Trend Micro dar o las aici in caz ca este utila pentru una din infectiile cu versiunile ce sunt suportate.
Mi-a mers Trend Micro, dar am o problema.
Exista ceva asemanator dar care sa imi permita sa selectez mai multe fisiere sa le decriptez in acelasi timp?
Cu Trend trebuie sa iau fiecare poza "la mana"...

#963
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care este cea mai bună unealtă de tip ransomware?  Malwarebytes, varianta gratuita,  nu are funcția asta activă.

#964
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
https://www.nomorera...g/ro/index.html

Posibil ca a fost postat si in trecut, dar pare sa fie util si din nou adus in atentie.

Edited by Morphinus, 02 March 2018 - 12:40.


#965
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
am fost infectat cu gandcrab v5.0.4
nu ma intereseaza fisierele,le-am si sters,evident ca aveam datele si pe alt computer
ma intereseaza daca se poate scapa de virus sau trebuie reinstall

#966
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te rezolva unealta urmatoare de la BitDefender, care este complet gratuita:  https://labs.bitdefe...lable-for-free/ In proportie de 90% sistemul o sa revina la normal, in sensul ca se vor pastra si fisierele criptate + unele modificari de formate, dar iti recapeti toate fisierele.

Urmeaza pasii de acolo.

View Postlegalizes_crime, on 13 noiembrie 2018 - 19:38, said:



#967
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
Nu are inca pt versiunea mea.v5.0.4
As vrea sa stiu cum pot dezinfecta calculatorul.

#968
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Format C:

#969
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal nu ai ce dezinfecta - la ransomware cand termina de criptat, sau cand e prins virusul iti afiseaza mesajul pe desktop si se sterge singur.
Raman doar fisierele cu buba. Care ori le stergi ori le pui la pastrare - alea mai importante, in speranta ca va apare un decriptor ptr ele.

Oricum ma mir ca ai mai prins unul, ca moda ransomware a trecut.

#970
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlegalizes_crime, on 13 noiembrie 2018 - 23:05, said:

Nu are inca pt versiunea mea.v5.0.4
As vrea sa stiu cum pot dezinfecta calculatorul.
Probabil este prea nou. Asteapta cateva zile si vor reinnoi versiunea.

#971
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Hehehe. Pe mine poate sa ma cripteze oricine, am datele in Cloud, nu-i problema de razboi. Nu stiu cat o sa mai functioneze toata treaba asta, deja majoritatea nu-si mai tin datele pe hdd-ul personal. Totusi imi place ca mintea omului este creativa, tot timpul se creeaza ceva nou din dorinta de imbogatire. Ar trebui sa ne dea de gandit aceste chestiuni, caci nu statea nimeni sa viruseze calculatoarele semenilor daca se traia bine cu un venit decent si daca societatea ar fi una normala si functionala.

Edited by hwplanet, 14 November 2018 - 12:03.


#972
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteiffel, on 14 noiembrie 2018 - 11:11, said:

Oricum ma mir ca ai mai prins unul, ca moda ransomware a trecut.
Erau la moda acum 15-20 de ani, dar de curand, adica in ultimii ani, s-au inmultit din nou astfel de atacuri. Produsele de decriptare au inceput si acestea sa creasca in ultimii ani, cum era normal.   Surprinzator este ca sunt atacati utilizatorii simpli. Ori cheile de decripare cerute de hackeri sunt de ordinul sutelor sau miilor de dolari si cresc cu trecerea timpului. Un cunoscut a patit-o de curand si din prima i s-a cerut o rascumparare de 1000 de dolari pentru cheia de decriptare. A scapat mai ieftin, adica gratis Posted Image, cu ajutorul BitDefender. Acum Bitdefender au la majoritatea solutiilor anitivirus, daca nu la toate, si sistemul anti-ransomware.

Edited by MembruAnonim, 14 November 2018 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate