Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Probleme Masini de spalat Whirlpool

- - - - -
  • Please log in to reply
529 replies to this topic

#451
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Cum combateti mirosul aparut la masinile vechi? (alta noua exclus , sunt mai slabe ,si facute sa se strice dupa garantie)
O avem de vreo 10 ani

#452
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Prin curăţare exemplară (cutia de detergenţi, garnitura, etc.). Odată pe an, un program de spălare la 90°C. Noi recuperăm apa de spălare în două ligheane mari. Primul il folosim pentru o „lovitură de berbec” pe canalizare. Cu apa celuilalt spălăm maşina, baia, treptele, etc. Folosim Lenor argintiu, doza minimă, nimic nu se îmbâcseşte.

#453
catalincatalin2

catalincatalin2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2017
motorul masinii se spalat frige.am observat ca si triacul de pe placa de baza miroase a incins...sa fie probleme la motor?(masina functioneaza normal.doar ca are problemele mentionate mai inainte.)

#454
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Salut. Poate reuseste cineva sa ma ajute si pe mine. Aseara am pus o masina la spalat si pentru ca nu am mai auzit-o centrifugand, am mers sa vad ce face. Era stinsa complet, cu apa in ea si fara sa reactioneze la nici o comanda. Hubloul fiind deblocat am scos rufele si apoi apa pe la busonul de evacuare din fata. stie cineva ce poate sa aiba? Am citit mai sus ceva legat de un modul LNK304, care trebuie inlocuit de pe placa de baza.

#455
razvan_iordan

razvan_iordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.12.2006
Buna ziua.
Am o masina de spalat Whirlpool AWE6316 din 2008 la care s-a rupt capul surubului care tine fulia. Am chemat mesterul si mi-a schimbat flansele (300 ron).
La prima spalare a fost Ok...la a doua eroare F23 (eroare presostat).Masina ruleaza corect programul: introduce apa,spala,evacueaza apa (iese calduta) pana la stoarcere...incepe sa invarta incet dar nu mai creste turatia...se opreste cu F23.Am dat resetare/diagnza face tot ciclul. Am demontat camera de presuine am curatat-o/ am suflat pe furtunas se aude cum cupleaza presostatul, am desfacut placa electronica si am inlocuit un condensator umflat...face la fel F23.
Multumesc.

#456
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Buna seara ! Sunt posesorul unei masini de spalat Whirpool AWO/D45125 care se aprinde,insa nu deschide electrovalva sa traga apa si intra in avarie( se aprinde ledul la cheia service).Este posibil sa aiba placa ceva sau electrovalva ? Daca este placa se poate pune de alt model din seria AWO/D4xxx? Multumesc !

#457
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 vallyyy, on 19 decembrie 2018 - 18:50, said:

Buna seara ! Sunt posesorul unei masini de spalat Whirpool AWO/D45125 care se aprinde,insa nu deschide electrovalva sa traga apa si intra in avarie( se aprinde ledul la cheia service).Este posibil sa aiba placa ceva sau electrovalva ? Daca este placa se poate pune de alt model din seria AWO/D4xxx? Multumesc !
Cea mai frecventa eroare care apare la start este F08. Trebuie precizat ce leduri mai sunt aprinse odata cu cheia de service.

#458
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Buna ziua. A întâlnit cineva un astfel de defect? Am o mașină de spălat Whirlpool AWT 5108/4 cu încărcare pe sus care a funcționat perfect până acum. Acum insă, ia căzut cureaua de doua ori. I-am pus-o cu greu prima oară, iar acum a căzut a doua oară. Am pus din nou cureaua și am observat că roata mare este un pic descentrată. Am incercat să mișc de ea, să văd dacă are vreun pic de joc, dar nu are. Când se învârte o jumătate de tura ( deci 180 grade), cureaua iese in afara suprafeței de rulare a rotii, cam 2 MM. Deci are o înclinație, nu pot crede că roata sa putut strâmbă. Daca ar fi fost rulmentul, nu ar fi trebuit să existe macar un pic de joc?  Am căutat și un tutorial cu demontarea tablelor de pe ea, dar nu am găsit nimic de genul acesta. Nu știu cum vine prinse lateralele cu tabla din fața și dacă are ceva șuruburi sun masca de încărcare a rufelor.

#459
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Salutare! Detin o masina de spalat Whirlpool AWM 6105, are cam 15 ani, dar inca se tine bine. Doar ca de curand am o problema, imi curge apa prin partea de sus a cutiei de plastic in care intra sertarul pentru detergent, fix pe la partea mobila, acel plastic care se roteste cand alimenteaza cu apa la detergent. Am observat ca apa iese pe la acest plastic , probabil avea vreo garnitura care nu mai este in regula sau s-a fisurat, am desfacut cutia doar ca este turnata, nu pot sa vad exact ce s-a intamplat. Nici pe internet nu am gasit sa cumpar sa o schimb, si voiam sa va intreb daca stie cineva vreo solutie sau vreun site cu piese pentru masini mai vechi. Multumesc.[ https://imgur.com/a/ebPLFD2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#460
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 nickshor, on 09 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Am observat ca apa iese pe la acest plastic , probabil avea vreo garnitura care nu mai este in regula sau s-a fisurat, .[ https://imgur.com/a/ebPLFD2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu s-a stricat nicio garnitură, probabil este infundată cu calcar calea de admisie a apei în cutia de dispersie. Pentru că apa nu mai are cum să curgă ușor, se creează presiune acolo și iese pe sus. Țineți în oțet fierbinte mai mult timp pentru a dizolva depunerile.

 pol-mol, on 03 ianuarie 2019 - 16:05, said:

Când se învârte o jumătate de tura ( deci 180 grade), cureaua iese in afara suprafeței de rulare a rotii, cam 2 MM. Deci are o înclinație, nu pot crede că roata sa putut strâmbă.
Aveți deformată flanșa care susține tamburul, este din aluminiu și se corodează. Se pot schimba flanșele (deobicei se schimbă ambele) dar este destul de dificil.

#461
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Multumesc Ervinen. Asta incerc acum. Toate cele bune.

#462
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008

 nickshor, on 10 ianuarie 2019 - 15:09, said:

Multumesc Ervinen. Asta incerc acum. Toate cele bune.
La o prima spalare, fara rufe, ca test, nu a mai curs nicio picatura, sper ca s-a rezolvat problema. Am tinut caseta aceea in otet cca doua ore, apoi am curatat si cu jet de apa gaurile acelea prin curge apa in sertar, sper ca asta a fost tot. O zi buna!

#463
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Mulțumesc ,,ervinen". Flănsi, sper să găsesc dar, știa cineva un tutorial ceva cu dezasamblarea mașinii?.

Edited by ggelu, 16 January 2019 - 16:57.
tipo


#464
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Salutare,

Din pacate pentru mine revin tot cu o problema de scurgere a apei, am depistat ca este undeva in spatele masinii de spalat, nu cunosc bine denumirile pieselor din  zona aceea, las o poza unde am incercuit zona pe unde pica, am verificat cand am lasat un program de spalare https://imgur.com/a/p2CnTqg
Si am mai vazut ca exista o alta zona unde era apa scursa, este vorba de contragreutatea din fata, jos, care este uda si parca putin si pe mijlocul cuvei, de fapt a protectiei aceleia de plastic care imbraca cuva. Dar nu imi dau seama de unde ar putea fi, sus pe la detergent este uscat, de fapt, nicaieri in partea de sus nu este nimic ud, las si pentru acesta o poza. https://imgur.com/a/RVmfp3Z

Am masina fara partea de sus asamblata si partea spate acum, daca mai este nevoie de vreo poza, verificare, o pot face usor si sa revin cu ea incarcata.

Multumesc.

#465
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008

 nickshor, on 06 februarie 2019 - 14:54, said:

Salutare,

Din pacate pentru mine revin tot cu o problema de scurgere a apei, am depistat ca este undeva in spatele masinii de spalat, nu cunosc bine denumirile pieselor din  zona aceea, las o poza unde am incercuit zona pe unde pica, am verificat cand am lasat un program de spalare https://imgur.com/a/p2CnTqg
Si am mai vazut ca exista o alta zona unde era apa scursa, este vorba de contragreutatea din fata, jos, care este uda si parca putin si pe mijlocul cuvei, de fapt a protectiei aceleia de plastic care imbraca cuva. Dar nu imi dau seama de unde ar putea fi, sus pe la detergent este uscat, de fapt, nicaieri in partea de sus nu este nimic ud, las si pentru acesta o poza. https://imgur.com/a/RVmfp3Z

Am masina fara partea de sus asamblata si partea spate acum, daca mai este nevoie de vreo poza, verificare, o pot face usor si sa revin cu ea incarcata.

Multumesc.

Am gasit cateva videoclipuri pe youtube intre timp in care vina era a rulmentilor si semeringului, mai spuneau meseriasii sa verificam daca are joc la axul tamburului, am incercat, nu are joc deloc, iar daca invart eu tamburul nu pare sa se auda vreun rulment facand vreun sunet mai aparte.
Cred totusi ca astazi la una dintre spalari venea un usor miros de ars, la a doua spalare nu am mai simtit.
Daca totusi trebuie sa ajung la rulmenti, am vazut ca este treaba serioasa, toti au taiat cuva (plasticul), oare se aplica la toate masinile de spalat?

Multumesc.

#466
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Si revin si cu sunetul pe care il face incepand de astazi, incarc audio, sper ca este in regula. https://instaud.io/3htX

#467
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Am ajuns s-o văd si pe asta! La Whirlpool AWO/C 60 100 cumpărată acum trei ani la începerea unui nou sac cu detergent pudră Ariel (înainte a fost OMO) dupa spălare să găsesc în sertar un „pumn” de detergent umectat. Am respectat procedurile (sertar curat şi uscat, zona de deasupra lui curată, cantitate de detergent prescrisă - 150 ml la mine, etc.). Ieri am spălat cu OMO şi sertarul a rămas perfect curat. Cu Ariel am mai spălat, am spălat si cu Tide şi alţi detergenti si nu au fost niciun fel de probleme. Sa fie de vină detergentul (Ariel White&Color), să reduc cantitatea, nu ştiu...

#468
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
la o masina ieftina si trei ani , esti bine . Eu am aflat la una dubla la pret in citeva luni , ca detergentul praf , este praf .
Apa rece si detergentul prost , la asta duce .
Recomandarea care a fost primita de mine de la service , capsule . Am terminat total cu ala praf , folosim numai capsule , si totul este ok .
In rest , sa te tina mult , ca masina nu are nimic .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate