Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Creare program contabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dany_ca

dany_ca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2009
Salut,
Caut pe cineva din Iasi, poate fi si student interesat de o bursa, care sa realizeze un program de contabilitate adaptat firmei.
Detaliile se vor discuta la fata locului. Multumesc.

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Desktop sau online/web?

#3
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Program de contabilitate la cheie, realizat cu un singur dezvoltator (eventual si student)?? Ma cam indoiesc.
Din experienta vorbesc - e mult mai ieftin sa cautati unul dintre programele deja existente (sunt destule si e putin probabil ca nici unul sa nu se muleze pe nevoile dvs) sau sa contactati o firma care are experienta in dezvoltarea de softuri contabile la cheie (va pot da pe privat numele unei astfel de firme din Iasi).

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaflorin27, on 19 ianuarie 2015 - 15:06, said:

Program de contabilitate la cheie, realizat cu un singur dezvoltator (eventual si student)?? Ma cam indoiesc.
Trebuie sa dea fiecare cu capul de pragul de sus ca sa-l vada pe cel de jos.

Edited by neagu_laurentiu, 19 January 2015 - 16:36.


#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Poate vrea doar ceva unde adaugă și șterge item-uri dintr-o listă. Dumnezeu o ști ce înseamnă „contabilitate” că e diferit de la lege la lege, de la firmă la firmă și de la om la om.

#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
O licenta de Ciel Conta este 560 de lei - cam cat salariul unui junior pe o saptamana.
Oricat de simplu o vrea acel program, tot are nevoie de un plan de conturi, un form pentru a introduce operatiunile contabile, listare fisa de cont, registru jurnal si balanta. Totul asezonat cu o baza de date. Adica ceva (mult) mai mult de o saptamana de munca.

Edit: vad acuma ca Ciel are pentru companiile mici o versiune gratuita cu destule functionalitati.
Bine, Ciel nu este cel mai grozav program de conta cu care m-am intalnit, dar este un exemplu elocvent pentru discutia asta.

View PostRedDev, on 19 ianuarie 2015 - 17:11, said:

Dumnezeu o ști ce înseamnă „contabilitate” că e diferit de la lege la lege, de la firmă la firmă și de la om la om.
Contabilitatea in Romania este una singura, asa cum este ea definita de Legea Contabilitatii.

Edited by aflorin27, 19 January 2015 - 17:44.


#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
O fi o lege, n-o fi, schimbările au bântuit toate afacerile despre care am auzit și aud, povești pline de contabili care nu au știut de ceva lege din care a rezultat ceva amendă/penalitate de plătit. Așa că eu înțeleg că domeniul e harcea-parcea.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRedDev, on 19 ianuarie 2015 - 19:12, said:

Așa că eu înțeleg că domeniul e harcea-parcea.
Si legea are partea ei de interpretabilitate dar si multi contabili habar n-au meserie.

#9
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

View Postaflorin27, on 19 ianuarie 2015 - 15:06, said:

Program de contabilitate la cheie, realizat cu un singur dezvoltator (eventual si student)?? Ma cam indoiesc.
Din experienta vorbesc - e mult mai ieftin sa cautati unul dintre programele deja existente (sunt destule si e putin probabil ca nici unul sa nu se muleze pe nevoile dvs) sau sa contactati o firma care are experienta in dezvoltarea de softuri contabile la cheie (va pot da pe privat numele unei astfel de firme din Iasi).


cam cat costa un program? intreb de curiozitate, m ar interesa numele unor firme care creaza asa ceva.

#10
LCByte

LCByte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2014

View Postaflorin27, on 19 ianuarie 2015 - 15:06, said:

Program de contabilitate la cheie, realizat cu un singur dezvoltator (eventual si student)??

:)) De mult n-am mai ras atat de bine :))

#11
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
La momentul actual NU exista un program gratuit sau macar ieftin si user friendly de contabilitate primara global valorica ( nu neaparat cantitativa).  Exista programe foarta bune de facturare, exista programe foarte bune de registru casa dar nu exista un program sa zicem " integrat " de gestiune pentru micile magazine de exemplu. Iar daca exista sunt asa de stufoase si pline de optiuni incat te doare mintea sa faci un nir pe ele si echiar  pacat asa ceva pentru ca s-a muncit si investit mult ...in afara de eficienta. Un asemenea programul ar trebui sa poate fi folosit de oricine indiferent de varsta si la primele 5 minute de la primul contact, cele care sunt acum pe piata necesita mult mai multe cunostiinte si o perioda nepermis de lunga pentru practica.
Un sfat pentru dezvolatatorii de programe de orice fel ,in special de acest gen: WYSIWYG e sfanta treaba. "What You See is What You Get"  ar trebuii sa fie piatra de temelie la orice, de multe ori intr-o firma mica contabilitatea primara trebuie facuta si de altcineva decat persoana familiarizata cu programele scumpe, instabile si datatoare de batai de cap,personanlul se schimba des,mai e nevoie de libere,invoiri,etc...oricine este disponibil in firma ar trebui sa poata lucra pe loc.Vreau un program cu o interfata sa arate ca un nir ,unde sa se introduca factura urmand ca preturile sa fie calculate automat daca introduc adaosul sau din contra sa apara adaosul daca introduc manual pretul...vreau o interfata ca o factura unde sa adaug linie cu linie produsele si sa-mi calculeze tot ce trebuie, si vreau un registru de casa si de gestiune care sa arate la fel ca imprimatele de hartie ,operatorului fiindu-i mult mai usor si eficient sa lucreze introducand valorile in casuta corespunzatoare (intrarile oricum ar trebui sa fie deja acolo de la nir,se introduc doar chitantele si raportul Z)  ...si mai ales toate sa fie legate intre ele, adica o modificare in unul sa se regaseasca in celalat si in ultima instanta in stoc. Nu stiu daca m-am facut inteles dar  NU exista asa ceva, si le-am incercat cam pe toate ...nimeni nu a facut sau nu a vrut sa faca.

Edited by cristian_sen, 02 April 2015 - 12:44.


#12
crtcontab

crtcontab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.04.2015
Sfatul meu este sa cumparati un program de contabilitate, deoarece sunt atatea modificari in legislatie, mai ales in ce priveste formatul pdf al declaratiilor incat e greu pentru o singura persoana sa tina pasul.Cei care vand astfel de programe au suport, forumuri etc. Ce se va intampla cand cel care a realizat programul este foarte ocupat, poate pleaca din tara s.a.m.d.
Eu am renuntat sa fac singur un program de acest gen, generarea declaratiei 112 ( cea cu veniturile din salarii, conventii civile, drepturi de autor etc. ) este un cosmar, trebuie sa testezi, trebuie sa abordezi toate aspectele. Ganditi-va doar ca acum reducerile comerciale au fost modificate din ianuarie 2015, in sensul ca daca mai ai pe stoc produse si primesti o reducere comerciala ulterioara la ele, trebuie sa le ajustezi si lor pretul de intrare...
Ar mai fi o varianta , dar trebuie sa o discutati cu contabilul dvs, ca programul pe care il doriti sa se refere doar la operatii de achizitii, vanzari, registru de casa, eventual banca ( adica acitivitatile uzuale ale unui punct de lucru ),  in sensul ca acest program sa genereze ( listeze ) notele contabile pentru operatiile de mai sus, iar contabilul sa le introduca in programul sau de evidenta si mai departe sa faca si salariile, calcul tva, impozite ec.. Dar se merita acest lucru daca activitatea dvs este mai speciala.
Eu am lucrat la o firma care avea preturi distincte, diferentiate pe categorii de produse, pentru diversi clienti, adica la un sortiment pretul era fix, indiferent de cantitate, azi cumpara 5 bucati, maine cumpara 500 de bucati, primea acelasi pret, iar acest gen de vanzare nu este gandit in programele de pe piata, acolo ai doar un procent de reducere.

Edited by crtcontab, 08 April 2015 - 10:18.


#13
alexiesc

alexiesc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2011
Salut,

Este nevoie de o aprobare/autorizatie obtinuta de la o institutie a statului pentru un asemenea program de contabilitate/gestiune?
Nu verifica nimeni daca functiile implementate respecta legea?
Vreau sa dezvolt un program de tip POS.
Am tot cautat aceste informatii si nu am gasit nimic deocamdata.

Va multumesc

Edited by alexiesc, 29 April 2015 - 22:40.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Aplicația e un instrument pentru cel care cunoaste meseria, nu tine loc de persoana responsabila cu acest domeniu si care poarta răspunderea.

#15
davgino

davgino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.07.2006
@cristian_sen. Vezi http://www.contaflux.ro - e o aplicatie WEB de contabilitate .
@crtcontab - nu-i usor sa faci declaratie d112, dar totusi se poate. Vezi link-ul de mai sus.

#16
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postdany_ca, on 19 ianuarie 2015 - 12:21, said:

Salut,
Caut pe cineva din Iasi, poate fi si student interesat de o bursa, care sa realizeze un program de contabilitate adaptat firmei.
Detaliile se vor discuta la fata locului. Multumesc.
Programele de contabilitate pentru firme, NU se fac pe genunchi si nici noaptea pe-acasa! Trebuie sa ai cunostinte extraordinar de aprofundate pentru astfel de programe.
Iti recomand Saga - ar fi o solutie.
Vezi pe Google ai toate detaliile acestui program! Multi contabili din Romania lucreaza cu Saga.

#17
davgino

davgino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.07.2006

View PostTehnicianul1970, on 27 iunie 2015 - 14:02, said:

Programele de contabilitate pentru firme, NU se fac pe genunchi si nici noaptea pe-acasa!

Se mai pot face si noaptea acasa(week-end).... , dar sigur sunt necesare destule cunostiinte si de programare si de contabilitate.

#18
Mihayliviu

Mihayliviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2016
Salut. Pt ce ai tu nevoie e potrivit si Ciel Simplu. E gratis si destul de ok. Cauta info pe net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate