Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fundatie 132 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 960616, on 20 ianuarie 2015 - 15:41, said:

De la prima poza, pana la a doua poza, cu studiu geo, cu proiect, cu toate materialele cumparate, regie proprie, am platit cam 19000e. depinde foarte mult de zona, sol si de ce vrei sa construiesti.
19 mii de euro o fundatie? Dar faci un bloc cu 4 etaje?

#20
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu e bloc cu 4 etaje, dar nici cotet de caine cum si-a facut cineva mai sus cu 2000 euro.

#21
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
La un calcul simplu, la rosu, o firma ia 170 euro pe mp, manopera plus materiale. 100 mp utili si-mi da 17.000 euro, plus invelitoarea 21000. O casa doar parter si pod nu necesita 200 mc de beton si  5 tone de fier, bunica mea are o casa fara fundatie de 70 ani si nu a patit nimic nici la cutremurul din 77 si nici la alea care au urmat. Sa nu facem risipa asa aiurea, nu trebuie sa reziste casa 1000 de ani ca oricum se va demoda mult mai repede.

#22
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 vafro, on 20 ianuarie 2015 - 20:59, said:

La un calcul simplu, la rosu, o firma ia 170 euro pe mp, manopera plus materiale. 100 mp utili si-mi da 17.000 euro, plus invelitoarea 21000. O casa doar parter si pod nu necesita 200 mc de beton si  5 tone de fier, bunica mea are o casa fara fundatie de 70 ani si nu a patit nimic nici la cutremurul din 77 si nici la alea care au urmat. Sa nu facem risipa asa aiurea, nu trebuie sa reziste casa 1000 de ani ca oricum se va demoda mult mai repede.

Casa nu se construieste la mp utili ci construiti. Aia 110 mp utili se transforma in 135-145 mp construiti si tu asta vei plati. Fie ca lucrezi cu o firma, fie ca o faci in regie proprie...
Intelege o chestie cu casa doar parter: cu cat ai amprenta mai mare, cu atat costurile la fundatie si acoperis vor fi mai mari, pentru ca ai o suprafata aproape dubla decat daca ai avea aceiasi suprafata utila insa impartita pe 2 nivele. O fundatie pentru o casa parter nu difera cine stie fata de una pentru un P+M, ma refer la adancime si latime. Avand insa suprafata dubla, este normal ca vei iesi mai mult la pret...

Edited by the_lion, 20 January 2015 - 21:33.


#23
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Si tataie facea foamea in vreme de razboi dar asta nu inseamna ca si noi trebuie sa facem foamea. Poti sa-ti faci casa de folie - o flosesti si pe post de solar. Iesi ieftin si mai bagi noaptea cate o rosie de pofta.

#24
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

Quote

19 mii de euro o fundatie? Dar faci un bloc cu 4 etaje?
Doar parter si etajul unu  care e jumate din suprafata parterului. 300 m fata de mare. Daca privesti pozele, "am" o casa ingropata!!! Cred,(iertare), ca nu sti ce incerci sa faci! Iti urez bafta si mult succes!

#25
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 960616, on 20 ianuarie 2015 - 21:38, said:

Doar parter si etajul unu  care e jumate din suprafata parterului. 300 m fata de mare. Daca privesti pozele, "am" o casa ingropata!!! Cred,(iertare), ca nu sti ce incerci sa faci! Iti urez bafta si mult succes!

Cu siguranta nu stie in ce se baga...
Din pacate, in conditiile in care bugetul este atat de limitat, alegerea lui este de a face o casa mai mare decat una pe care si-o poate permite. Daca problemele se pun inca din stadiul de fundatie, pentru 1000-2000 EUR, eu cred ca el nu realizeaza ce buget ii trebuie sa finiseze 132 mp.
Sfatul meu prietenesc: fa-ti o casa mai mica, la care sa nu faci compromisurile la care te gandesti acum...

Edited by the_lion, 20 January 2015 - 21:46.


#26
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
@vafro
Stimabile, baga bine la cap: calitatea niciodata nu va depasi/egala pretul. Tu ai venit aici sa ceri pareri sau sa ne convingi pe noi ca parerile tale sunt corecte?
Daca vrei sa construiesti asa:
http://forum.softped...13-casa-135-mp/
sau asa:
http://forum.softped...03463-casa-mea/
este strict treaba ta si iti asumi consecintele dar nu incerca sa ne convingi pe noi ca asta este normalitatea.

Personal imi este scarba de cei care fac rabat la calitate doar ca sa aiba "n" camere, camera de musafiri, ...etc iar apoi se lauda cu realizarile lor la pret redus ba eventual mai vin sa dea si sfaturi pe forum.
Sa-ti dau si cateva exemple:
- studiu geo + proiect calculat conform normativ (la nivel DDE) Posted Image =  AC luata pe o sticla de JB si construit dupa ureche
- construit cu "unchiu Nelu" Posted Image = diriginte/sef santier...etc
- beton de la "gicu SRL" Posted Image = beton Carpat/Holcim/Lafarge/Woopfinger (ma refer la calitate/cantitate, de +/-TVA nu mai discut)
- tabla tip Lindab Posted Image = tabla lindab
si muuulte alte exemple

Iti dau un sfat: bugetul pe care il ai, in imparti la min 400eur/mp si vezi ce supratafa construita iti rezulta, dupa care incerci sa te incadrezi in acea suprafata.
Daca vrei sa te intinzi pe n ani (desi nu recomand, casa va deveni un stres, nu o bucurie) imparti la min 150eur/mp si vezi cati bani inti trebuie sa o aduci "la rosu"

#27
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 gabian22, on 20 ianuarie 2015 - 22:02, said:

@vafro
Stimabile, baga bine la cap: calitatea niciodata nu va depasi/egala pretul. Tu ai venit aici sa ceri pareri sau sa ne convingi pe noi ca parerile tale sunt corecte?
Daca vrei sa construiesti asa:
http://forum.softped...13-casa-135-mp/
sau asa:
http://forum.softped...03463-casa-mea/
este strict treaba ta si iti asumi consecintele dar nu incerca sa ne convingi pe noi ca asta este normalitatea.

Personal imi este scarba de cei care fac rabat la calitate doar ca sa aiba "n" camere, camera de musafiri, ...etc iar apoi se lauda cu realizarile lor la pret redus ba eventual mai vin sa dea si sfaturi pe forum.
Sa-ti dau si cateva exemple:
- studiu geo + proiect calculat conform normativ (la nivel DDE) Posted Image =  AC luata pe o sticla de JB si construit dupa ureche
- construit cu "unchiu Nelu" Posted Image = diriginte/sef santier...etc
- beton de la "gicu SRL" Posted Image = beton Carpat/Holcim/Lafarge/Woopfinger (ma refer la calitate/cantitate, de +/-TVA nu mai discut)
- tabla tip Lindab Posted Image = tabla lindab
si muuulte alte exemple

Iti dau un sfat: bugetul pe care il ai, in imparti la min 400eur/mp si vezi ce supratafa construita iti rezulta, dupa care incerci sa te incadrezi in acea suprafata.
Daca vrei sa te intinzi pe n ani (desi nu recomand, casa va deveni un stres, nu o bucurie) imparti la min 150eur/mp si vezi cati bani inti trebuie sa o aduci "la rosu"
Si crezi ca la 400 euro ti-o face ca la carte? Iti arat eu blocuri noi, facute de proiectantii lu' peste prajit si firme de constructii de mari renume, de pe care cad tencuielile si se lasa pe-o parte.
Am platit proiectant care se va ocupa de tot, obtinere avize, studiu geo, etc.
Evaluare constructie 100 mp x 170 euro, executie cu firma recomandata de proiectant. Numai ca proiectantul nu mi-a ingropat casa 2 metri in pamant, banuiesc ca nu e necesar, ca sa ma coste 19000 euro numai fundatia. Ma gandeam ca in regie proprie ies mai bine bineinteles respectand proeictul. De exemplu pe unchiul meu chiar Nelu il cheama dar e fierar betonist de 30 ani, a construit inclusv blocuri turn. Si betonul cu siguranta nu o sa-l facem la lopata.

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 vafro, on 20 ianuarie 2015 - 23:10, said:

Si crezi ca la 400 euro ti-o face ca la carte? Iti arat eu blocuri noi, facute de proiectantii lu' peste prajit si firme de constructii de mari renume, de pe care cad tencuielile si se lasa pe-o parte.
Am platit proiectant care se va ocupa de tot, obtinere avize, studiu geo, etc.
Evaluare constructie 100 mp x 170 euro, executie cu firma recomandata de proiectant. Numai ca proiectantul nu mi-a ingropat casa 2 metri in pamant, banuiesc ca nu e necesar, ca sa ma coste 19000 euro numai fundatia. Ma gandeam ca in regie proprie ies mai bine bineinteles respectand proeictul. De exemplu pe unchiul meu chiar Nelu il cheama dar e fierar betonist de 30 ani, a construit inclusv blocuri turn. Si betonul cu siguranta nu o sa-l facem la lopata.

Vorbeste cu el, poate iti recomanda si un diriginte de santier, imposibil sa nu cunoasca unul care stie meserie. Multa bafta!!!

Edited by the_lion, 20 January 2015 - 23:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate