Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

scara interioara pe structura de metal

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
zsolty007

zsolty007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.04.2008
Buna tuturor,
Am de facut o scara interioara din metal pe care urmeaza sa o imbrac in lemn masiv. Forma scarii o gasiti in imaginea atasata. Diferenta de nivel parte-mansarda este de 2580mm restul se vad in plan. am 15tr de 28cm si 16 ctr de 16.5cm. Tipul scarii vreau sa fie ca si in imaginea atasata "model". Intrebarea este ca, ce profile recomandati pentru scara? Sau in cazul ca observati ceva nereguli la scara va rog sa le specificati ca inca nu este tarziu sa schimb.

Multumescanticipat pentru raspuns,

Attached Files



#56
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Deci cadrul 50*40*3 mm pusa in cant. Dar daca e intre 2 pereti poti sa folosesti si profil mai subtiri si sa prinzi structuta in perete din loc in loc.
La partea orizontala poti sa folosesti 30*20*2 pusa culcata daca nu au mai mult de 1 metru latime scarile. Treptele vin din lemn. Atentie si acolo. De preferat de  5cm crosime. Daca cin si contratrepte asigura-te ca sunt lipite bine de trepte ca altfel vor scartai. Intre partea de lemn si cea de metal poti sa pui pri silicon pentru lemn ori chiar o folie dinaia subtire ce se pune sub parchet. Scopul este acelasi ca la lipire, sa nu scartaie.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 09:09.


#57
zsolty007

zsolty007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.04.2008

 PoeOvidiu, on 03 februarie 2018 - 09:09, said:

Deci cadrul 50*40*3 mm pusa in cant. Dar daca e intre 2 pereti poti sa folosesti si profil mai subtiri si sa prinzi structuta in perete din loc in loc.
La partea orizontala poti sa folosesti 30*20*2 pusa culcata daca nu au mai mult de 1 metru latime scarile. Treptele vin din lemn. Atentie si acolo. De preferat de  5cm crosime. Daca cin si contratrepte asigura-te ca sunt lipite bine de trepte ca altfel vor scartai. Intre partea de lemn si cea de metal poti sa pui pri silicon pentru lemn ori chiar o folie dinaia subtire ce se pune sub parchet. Scopul este acelasi ca la lipire, sa nu scartaie.

Mulțumesc mult pentru ajutor. Da îl voi îmbracă în lemn. Treapta va fi de 40 mm și ctr de 18 mm. Îl prind în perete din când în când.

#58
zsolty007

zsolty007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa verificati cum m-am gandit intr-un final. Pe langa profilele din poza voi mai suda si transversal platbanda de care voi prinde lemnul masiv (treapta) de 40mm.
Pareri va rog.

 PoeOvidiu, on 03 februarie 2018 - 09:09, said:

Deci cadrul 50*40*3 mm pusa in cant. Dar daca e intre 2 pereti poti sa folosesti si profil mai subtiri si sa prinzi structuta in perete din loc in loc.
La partea orizontala poti sa folosesti 30*20*2 pusa culcata daca nu au mai mult de 1 metru latime scarile. Treptele vin din lemn. Atentie si acolo. De preferat de  5cm crosime. Daca cin si contratrepte asigura-te ca sunt lipite bine de trepte ca altfel vor scartai. Intre partea de lemn si cea de metal poti sa pui pri silicon pentru lemn ori chiar o folie dinaia subtire ce se pune sub parchet. Scopul este acelasi ca la lipire, sa nu scartaie.
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa verificati cum m-am gandit intr-un final. Pe langa profilele din poza voi mai suda si transversal platbanda de care voi prinde lemnul masiv (treapta) de 40mm.
Pareri va rog.

Attached Files



#59
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@initiator

Din OSB sau parchet laminat sunt de-a dreptul hidoase si nepotrivite tehnic.
Daca folosesti otel, pune domle trepte de sticla, fa o forma interesanta, iar otelul vopseste-l haios (nu negru, gri, maron).

@Zoli,
Cum sa faci trepte de 28 cm ?!!!

#60
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Partea cu 60*40*3 depinde mult de lungime. Daca nu e mare poti pune si profil mai subtire.
Nu inteleg unde vine pladbanda. Unde e linia rosie? Alea 20*20*2?
Cred ca te complici cu prea multe dimensiuni de profile. Poti sa folosesti 40*20*2  si in loc de 20*20*2 sau eventual 30*20*2 peste tot.
Nu e o problema ca amesteci dimensiunile dar daca nu faci confectii metalice o sa iti ramana o gramada de bucati pe care le arunci.
Daca folosesti o singura dimensiune atunci poti folosi bucatile cazute sa faci treptele ca acolo ai nevoie de bucati mici.
Pladbanda acolo nu ajuta la nimic. Treptele de lemn le prinzi direct in treptele de metal. Dai gaura inainte si bagi holdsurub. Eventual iti iei o madrina la 90 de grade sa lucrezi mai usor. Sau o cheie cardanica.
Totusi nu inteleg un lucru. De ce jos a schimbat modelul? Adica de sus vine cu structura in trepte si prinde lemnul direct pe structura iar cand ajunge jos ultimele 3 trepte le face deasupra structurii.  Sau doar curba e facuta direct pe structura?
Modelul ales e bun dar e un model care in mod normal trebuie imbracat in lemn, rigips etc. Ma refer la partea de jos. Si folosite contratrepte. Altfel o sa arate desul de ciudat.

Daca esti intre 2 pereti eu as face altfel. As pune treptele din perete in perete. Chiar daca as fcae strutura metalica as ascunde-o in perete. Se vad doar treptele care stau in aer Posted Image Relativ in aer ca stau intre pereti.

http://prntscr.com/iau0jd

Atat ca la tine vine peretele pe ambele parti.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 13:17.


#61
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Si daca ar fi sa fie perete doar pe o parte, ca in linkul de mai sus?
Are cineva vreo sugestie cum se fixeaza treptele? :D

#62
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Treptele in consola se pot fixa doar de o grinda masiva de beton armat ingropata in perete cu elemente de prindere incorporate in ea. Sau o grinda metalica. Cine vrea asa ceva proiecteaza mai intai structura peretelui sa permita sustinerea treptelor.

#63
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai a lui nu vor fi in consola. Ca are perete pe ambele parti. Eu doar am exemplificat ca nu gasisem poza cu 2 pereti. Practic sunt incastrate ambele capete in perete.

 kolfleading, on 06 februarie 2018 - 14:46, said:

Are cineva vreo sugestie cum se fixeaza treptele? Posted Image
Da, pe grinda metalica inacastrata in perete. Dar trebuie luata in calcul la constructia casei. La final nu prea mai merge.

#64
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Oare as putea masca grinda metalica cu rigips? Posted Image
Cam cat de mare e?

#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
[Mascarea o poti face cu rigips. Problema e sa o poti ancora suficient de bine de perete si sa mai si reziste peretele.
Pai trebuie foarte lata nu foarte groasa. Eventual o ancorezi in dreptul fiecari trepte. De lata e destul de lata ca trebuie sa fie cat treapta. Poti sa folosesti si 2 grinzi de 80*40*4  sau 100*50*5si sa lasi distanta intre ele.
  Solicitarile pe grinda aia sunt foarte mari. La treapta de 1m si un om de 70 de kg ai un cuplu de 700nm. Bratul fortei e foarte mare si daca nu e bine facuta chiar daca rezista grinda se poate rupe treapta din sudura.

Dar daca iti merge putin imaginatia atunci pe cealalta parte folosesti balustrada pe post de structura de rezistenta. Cauti un model care sa aiba prindere pe fiecare treapta.  In felul asta mai scazi putin solicitarile pe grinda din perete.


Poza e de pe net:
Attached File  Trepte flotante.jpg   130.25K   74 downloads


In perete cred ca e tot profil U In felul asta trebuie sa tai doar 2 santuri paralele de 1-2cm latime sa intre laturile profilului.
Astea se fac in faza de constructie. La noi cam toata lumea isi aduce aminte de scari si balustrade cand e gata casa.

Edited by PoeOvidiu, 09 February 2018 - 10:29.


#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Pui tiranti de otel (sarma) si ancorezi treptele de marginea golului de scara de sus. Ai si balustrada si descarci si efortul din treapta. E mai simplu sa bordezi golul cu un cornier metalic de care sa te legi cu tirantii decat sa infigi 16-17 conexpanduri in marginea placii fara sa spargi muchia.

Cu trepte subtiri e dificil s-o faci ca retrofit. La ultima poza de mai sus ma tem tare pentru sudurile alea. Ceva de genul ala as face cu osatura treptei strapungand grinda si ancorata pe fata opusa, nu sudat.
Si de ce-i mai subtire trapta as face-o mai groasa strict ca sa nu intre in rezonanta la frecvente uzuale. Altfel, e practic un diapazon dezacordat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate