Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

scara interioara pe structura de metal

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Mda.
Fel de fel de meseriasi...

#38
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmircius22, on 01 februarie 2015 - 21:43, said:

Ms de sugestii.Am facut scara,nu a iesit sub nicio forma cum doream.Tot cu osb am placat-o si eu,de 22mm.Nu flambeaza dar se aude a gol cand calci pe treptele de osb.Momentan nu am pus nimic peste osb.Referitor la meseriasi...treaba facuta cam de cacao,Treptele nu sunt perfect egale,contatreptele la fel.A inceput sa si scartie,dar o sa ii mai fac eu mici ajustari..
Daca treptele sint inegale , in veci nu te vei invata cu ea . Creierul este mai puternic decit tine , si de la primul pas pe scara va cere repetitivitate , el se va astepta ca pasul urmator sa se repete . asta este un motiv , pt care si 0,5 cm  diferenta , te face sa te impiedici .
Scara se poate corecta .
La marimea osb-ului de pe scara , nu vad sa sune a gol , nu inteleg motivul . Poate se aude un troncanit deoarece nu este fixat mecanic in treapta.
La mine a stat cu osb circa 3 luni pina am placat , si nu se auzea nimic .

#39
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015
Este inegala,dar fix nu am nicio problema,urc bine,cobor la fel de bine.Chiar daca e inegala este ok(nu sunt adeptul ''las o ba ca merge asa'',dar na..).Depinde si unde este amplasata scara,la mine este spatiu liber,sta in aer,nu este mascata nu nimic.Mecanic este fixata foarte bine.Zgomotul este pur si simplu de la osb,ca atunci cand bati intr-un dulp si se aude a gol.

#40
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006

View PostVenboteam, on 02 februarie 2015 - 11:17, said:

Fa un calcul si vezi cat te-ar mai ajunge polistirenul, parchetul cu care vei placa (sau materialul din care vei placa) si apoi tragi linie. Comparativ, sa stii ca 15 trepte de 40mm si 15 contratrepte de 18mm te-ar ajunge/te-ar fi ajuns 1800-2000 lei daca sunt executate din panouri de lemn masiv "fingerjoint" (imbinate "in dinti") si undeva la 800-1000 de lei, daca pui/ai fi pus scandura (dulap) de 40mm.

Am si eu aceeasi situatie - scara interioara  pe structura din metal, la care trebuie sa facem treptele din lemn. Ne trebuie clar ceva de 40 mm..in rest nu avem nicio restrictie. Vad ca unii au optat pentru osb + parchet - e cu mult mai ieftin decat varianta de panouri din lemn?
Daca merg pe varianta de lemn masiv, cum trebuie tratat acesta ca sa reziste la uzura cat mai bine?
Multumesc!

#41
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca apelezi la o firma profesionista, acestia vor aplica un strat de bait, unul de grund si unul de lac. Cel putin teoretic.
Daca vei face pe cont propriu, poti sa te consulti cu cei de la care vei cumpara treptele. Din ce stiu eu, trepte de 40 mm grosime nu prea se gasesc prin magazinele de bricolaj. Eventual, poti cumpara panouri, din care sa debitezi tu treptele.
Oricum, eu iti recomand sa faci trepte din panouri, nu din scandura (dulapi).
Daca vrei, pe PM pot sa iti recomand si firma cu care am lucrat eu.

#42
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
despre tipul asta de scara ce parere aveti?

Attached Files


Edited by spargebule, 02 July 2015 - 14:19.


#43
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Cele din poze sunt frumoase si scumpe :)

#44
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
sunt niste scanduri mai groase din lemn prinse intre 2 laterale metalice, de ce trebuie sa fie scumpe?

#45
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
In pozele de mai sus, din cate imi dau eu seama, sunt si scari pe vanguri metalice, si scari pe vanguri din lemn si scari cu trepte din platbanda metalica imbracata in lemn.
Pretul la aceste scari il da manopera de executie. Nu oricine poate (si se incumeta) sa execute asemenea scari.
Nu e la fel ca atunci cand lipesti un panou (treapta din lemn) pe o treapta din beton.

#46
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
adica e chiar atat de greu sa faci 2 laterale metalice cu gauri in ele la acelasi nivel pentru prinderea treptelor?

#47
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Sunt curios sa vad poze cu o asemenea lucrare facuta de tine. Pe cont propriu. :)

#48
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
pai n-am zis ca o fac eu pe cont propriu.

doar ca eu o vad mult mai simpla. oricum va avea prindere de perete pe cele 2 laterale metalice, nu va fi "in aer" ca cele din poze

#49
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Perfect, ne arati niste poze de "audi", ne intrebi ce parere avem si dupa aceea ne spui ca tu, de fapt vrei sa-ti iei un "logan" :)

#50
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
n-ai inteles. am zis ca eu vad in acele poze 2 laterale metalice sub forma de platbanda groasa intre care sunt prinse treptele din lemn masiv. din acest motiv le consider "mai simple"

#51
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
1. Unele poze sunt cu scari relativ "simple", asa cum spui tu, cu doua laterale din platbanda si treptele prinse intre ele.
Dar fac pariu cu tine ca daca te pun sa dai gaurile de prindere astfel incat toate sa fie paralele si echidistante intre ele (atat pe vertical, cat si pe orizontal) dar si perpendiculare pe ax (astfel incat elementele de prindere sa treaca fix prin mijlocul treptelor), nu o sa o mai vezi atat de simpla.
In ceea ce priveste scarile cu treptele din platbanda metalica imbracata in lemn masiv... deja s-a terminat cu smecheria. :D

2. Diferenta de pret se face la manopera, nu la materia prima. Una e sa iti faca cineva o scara dichisita, cu atentie la detalii, polizari, slefuiri si finisaje finute, facute cu atentie, si cu totul alta e sa iti faca cineva o scara grosolana, unde gaurile mai largi se mascheaza sau se umplu cu chit, samd. Intotdeauna, in orice meserie, cei mai buni sunt si scumpi. Tu ce ai alege?

Asa cum nu orice doctor poate opera pe cord, nu orice profesor poate preda chimie, nu orice atlet alearga la maraton, tot asa, nu orice zugrav face zugraveli cu stucco venetian, nu orice zidar zideste cupole de biserica, nu orice faiantar face placari cu marmura, si nu orice lacatus/sudor nu face o asemenea scara.

Daca nu crezi, nu ai decat sa mergi la nea "Caisa", sa ii spui ca ii cumperi tu materiale de 700 de lei, ii mai dai lui 300 de lei manopera si sa iti faca o scara precum cele din poza. Si vreau sa ne arati si noua poze cu scara cea noua. Posted Image

Edited by Venboteam, 04 July 2015 - 16:30.


#52
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006

View PostVenboteam, on 01 iulie 2015 - 19:36, said:

Daca apelezi la o firma profesionista, acestia vor aplica un strat de bait, unul de grund si unul de lac. Cel putin teoretic.
Daca vei face pe cont propriu, poti sa te consulti cu cei de la care vei cumpara treptele. Din ce stiu eu, trepte de 40 mm grosime nu prea se gasesc prin magazinele de bricolaj. Eventual, poti cumpara panouri, din care sa debitezi tu treptele.
Oricum, eu iti recomand sa faci trepte din panouri, nu din scandura (dulapi).
Daca vrei, pe PM pot sa iti recomand si firma cu care am lucrat eu.

Da, te rog.
Nu stiu daca le putem face noi treptele, fiindca sunt foarte evazate si nu gasim de cumparat placa pentru a le taia singuri. Cu chiu cu vai am gasit un blat de bucatarie care corespunde ca si dimensiuni..dar practic ar trebui sa iau 15 blaturi..ceea ce costa ceva.
Daca ai o firma ok, m-ar interesa o oferta de pret. Noi putem eventual crea sablonul treptelor (fara sablon nu cred ca se pot face).

Multumesc!

View Postspargebule, on 03 iulie 2015 - 18:15, said:

pai n-am zis ca o fac eu pe cont propriu.

doar ca eu o vad mult mai simpla. oricum va avea prindere de perete pe cele 2 laterale metalice, nu va fi "in aer" ca cele din poze
Etapele in cazul meu au fost asa : structurist scari pentru proiect scari , executie vanguri, montare scara. A iesit frumos si cu erori minime, scara fiind complicata (are 2 intoarceri). Structuristul (luat de pe net, de altfel) si-a meritat toti banii, fiindca a reusit sa faca o scara comoda si care sa nu manance mult din spatiul de living. (sa fie frumoasa a fost prima noastra conditie :-) ).  Eu cred ca o scara facuta prost te costa mult, in timp (si nervi si bani).

#53
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
nu ne arati si noua ideea ta?

#54
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ca sa nu mai deschid alt topic ,intreb aici:cam cat m-ar costa o scara ca cea din imagine,exact asa,prinsa de casa pe o parte,din teava rectangulara,lungime 4,5 metri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate