Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

scara interioara pe structura de metal

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Foarte frumoasa scara. Chiar ma pregateam sa spun ca un picior pe la mijlocul rampei, mascat apoi in ceva decorativ, ar mai fi preluat din flambarea scarii.

#20
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Multumim. Din pacate avem incalzire in pardoseala peste tot (deh, daca n-am gandit-o de dinainte) si nu ar fi ok sa punem picior la scara (cel putin din cat ne-am interesat la momentul respectiv).

#21
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
@LittleJo: Multumesc frumos Posted Image
E foarte frumoasa si sa va bucurati de ea :)

#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mircius22, on 18 ianuarie 2015 - 21:25, said:

Salutare.
Doresc sa fac o scara interioara pe structura de metal,palcata cu osb sau scandura momentan.As dori parerile voastre.Are cineva asa ceva?flambeaza?este mutumit de ea?cu ce e placata?
Daca vrei cit mai mult , fara sa coste o avere ...
Uite scara . Treptele au fost placate cu osb peste care s-a lipit parchet masiv ...de fapt toata scara are parchet masiv lipit .
Nu flambeaza , nu scirtiie nimic .

Attached Files


Edited by maximg, 23 January 2015 - 20:13.


#23
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
OSB-ul ce grosime are? Si parchetul cat e de gros? Nu mai bine pune trepte din lemn, direct?

#24
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Cornierul de la trepte are 40 , iar grosimea parchetului 20 .
Parchetul iese circa 5 mm peste fata ramei de cornier ...deci ar fi un osb de 20 ...

#25
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Raman la parerea ca mai bine e sa pui treapta din panouri lamelare de lemn masiv de 40 mm. Dar e doar propria-mi opinie.

#26
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015

 maximg, on 23 ianuarie 2015 - 20:09, said:

Daca vrei cit mai mult , fara sa coste o avere ...
Uite scara . Treptele au fost placate cu osb peste care s-a lipit parchet masiv ...de fapt toata scara are parchet masiv lipit .
Nu flambeaza , nu scirtiie nimic .

Ms de sugestii.Am facut scara,nu a iesit sub nicio forma cum doream.Tot cu osb am placat-o si eu,de 22mm.Nu flambeaza dar se aude a gol cand calci pe treptele de osb.Momentan nu am pus nimic peste osb.Referitor la meseriasi...treaba facuta cam de cacao,Treptele nu sunt perfect egale,contatreptele la fel.A inceput sa si scartie,dar o sa ii mai fac eu mici ajustari..

#27
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Un prieten de al meu a cerut o oferta de pret unei firme pentru o scara din stejar, pe structura metalica, structura ce urmeaza sa ramana aparenta. Cu intoarcere la 180 de grade si podest de repaos. Oferta primita de la o firma ce parea foarte serioasa a fost de 2500 de lei structura metalica. Nu i-a convenit pretul. A mai negociat si firma a spus ca tinand cont ca face si lemnul cu ei (stejar de inca 7900 lei) ii mai reduc pretul si i-o fac cu 2000 de lei. Tot nu a fost multumit (structura metalica). In schimb dupa ce a comparat preturile la lemn, era multumit de pretul pe partea din lemn.
A cazut de acord cu firma sa isi faca singur structura metalica, iar respectivii sa vina la final cu partea de lemn. A adus un prieten, "meserias" care i-a facut o structura, cu numai 1700 de lei (materiale+manopera). A castigat 300 de lei dar acum are o structura ce are si contratrepte de 18.8 si de 17,4. Are trepte de 89 cm lungime, are si de 92 cm. Are trepte si de 23,5 latime si de 25 cm. Posted Image
Cand au venit cei de la lemn sa ia masuratorile, au refuzat sa mai faca lucrarea. Au spus ca ii fac scara la pretul initial de 10400 lei + 500 lei demontarea structurii efectuate. Bineinteles ca nu au acceptat.
Ulterior au mai venit vreo 3 firme, s-au uitat, au zambit si au aruncat unele ironii la adresa scarii si toti au spus acelasi lucru. O asemenea lucrare le stirbeste renumele.

Totul pentru o economie de 300 de lei. :D

In ceea ce priveste "problema" ta, eu zic sa renunti la osb si sa cauti trepte de lemn (de brad ca e mai ieftin) de 40mm grosime. Si le prinzi cu suruburi.

Edited by Venboteam, 01 February 2015 - 23:18.


#28
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015

 Venboteam, on 01 februarie 2015 - 23:20, said:

Un prieten de al meu a cerut o oferta de pret unei firme pentru o scara din stejar, pe structura metalica, structura ce urmeaza sa ramana aparenta. Cu intoarcere la 180 de grade si podest de repaos. Oferta primita de la o firma ce parea foarte serioasa a fost de 2500 de lei structura metalica. Nu i-a convenit pretul. A mai negociat si firma a spus ca tinand cont ca face si lemnul cu ei (stejar de inca 7900 lei) ii mai reduc pretul si i-o fac cu 2000 de lei. Tot nu a fost multumit (structura metalica). In schimb dupa ce a comparat preturile la lemn, era multumit de pretul pe partea din lemn.
A cazut de acord cu firma sa isi faca singur structura metalica, iar respectivii sa vina la final cu partea de lemn. A adus un prieten, "meserias" care i-a facut o structura, cu numai 1700 de lei (materiale+manopera). A castigat 300 de lei dar acum are o structura ce are si contratrepte de 18.8 si de 17,4. Are trepte de 89 cm lungime, are si de 92 cm. Are trepte si de 23,5 latime si de 25 cm. Posted Image
Cand au venit cei de la lemn sa ia masuratorile, au refuzat sa mai faca lucrarea. Au spus ca ii fac scara la pretul initial de 10400 lei + 500 lei demontarea structurii efectuate. Bineinteles ca nu au acceptat.
Ulterior au mai venit vreo 3 firme, s-au uitat, au zambit si au aruncat unele ironii la adresa scarii si toti au spus acelasi lucru. O asemenea lucrare le stirbeste renumele.

Totul pentru o economie de 300 de lei. Posted Image

In ceea ce priveste "problema" ta, eu zic sa renunti la osb si sa cauti trepte de lemn (de brad ca e mai ieftin) de 40mm grosime. Si le prinzi cu suruburi.

Cred ca am facut cu acceasi mesariasi:).Am dat 300  lei pe osb,momentan le las asa si vad ep viitor.Ma gandeam sa pun niste polistiren ceva pe dedesupt,lipite de osb.

#29
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Fa un calcul si vezi cat te-ar mai ajunge polistirenul, parchetul cu care vei placa (sau materialul din care vei placa) si apoi tragi linie. Comparativ, sa stii ca 15 trepte de 40mm si 15 contratrepte de 18mm te-ar ajunge/te-ar fi ajuns 1800-2000 lei daca sunt executate din panouri de lemn masiv "fingerjoint" (imbinate "in dinti") si undeva la 800-1000 de lei, daca pui/ai fi pus scandura (dulap) de 40mm.

Edited by Venboteam, 02 February 2015 - 11:19.


#30
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015
Ma gandesc sa cofrez,sa pun fier si sa torn structura metalica care este facuta deja..

#31
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Si apoi betonul ala tot tre' sa il "decorezi" cu ceva. Gresie (marmura, granit,etc) sau lemn. La prima vedere gresia pare solutia mai ieftina, dar daca adaugi adeziv, chit, manopera, etc, pretul creste si in acest caz. Plus ca lemnul e o pardoseala calda, in caz de accident (scapi ceva) o bucata de gresie sparta arata mai rau ca o bucate de lemn ciobit putin.
Eu zic sa te gandesti mai serios la varianta cu lemn.

#32
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015
Momentan eu vreau doar sa nu se mai auda a gol asa.Cand urca sau coboara cineva zici ca e cutremur.

#33
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
E posibil ca si structura metalica sa fie realizata din teava mai subtire decat era necesar, si de aici sa apara si vibratiile.
Cred ca ai patit cam ceea ce a patit prietenul meu. Initial te-ai bucurat ca faci (cu cineva) mai ieftin, dar...

#34
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015
Nu are vibratii.POate foarte putin.Am spus ca de imi place osb,care face ocou in toata casa cand calci pe el.M-am bucurat ca tot omul.Mesterii p.... au lasat de dorit.O treapta mai mare,una mai mica,etc...Trebuie sa gasesc o solutie sa atenuez zgomotul produs la atingerea osbului.

#35
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
De curiozitate, cat te-a costat structura metalica?

#36
mircius22

mircius22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.01.2015
2000 lei,17 trepte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate