Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6557 replies to this topic

#6139
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmccrya, on 01 iunie 2023 - 21:59, said:

probabil ca s-a renuntat la inchiriere de haine din cauza pandemiei .

Oricum in august e vreme de haine groase in Emirate :D.
ma gandeam sa nu plec dupa mine cu blugi lungi si bluza cu maneca lunga in rucsac numai pentru a respecta conduita de intrare in marea moschee .

View PostFZRB, on 01 iunie 2023 - 21:07, said:



Nu, nicio treaba. Singura oara cat te pot intreba de “sanatate”, daca se mai aplica, e cand aterizezi in Abu Dhabi, atat. In rest cand intri pe cale terestra ori pleci de pe aeroport, n-au nicio treaba
Mulțumesc.am sa ,,reconfigurez,, vacanta cu aterizare in dubai cu plecare apoi din abu dhabi
Asa o sa am decat un singur transfer cu autocarul intre orase.

#6140
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
Merita sa vezi moscheea din Abu Dhabi. La barbati merge si cu maneca scurta

https://www.abudhabi...que-dress-code/

Attached Files


Edited by mccrya, 01 June 2023 - 22:49.


#6141
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Pe mine m-au lasat sa intru si cu pantaloni 3 sferturi, atata timp cat sunt sub genunchi.

#6142
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009
Am instalat aceste aplicatii :
S'hail
RTA Dubai
Dubai subway
Careem
Talabat
Darbi
Moovit...asta al folosesc des.
A-mi mai recomandați ceva
Am sa folosesc mult transportul public.

#6143
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Ti-ai planificat activitatile?In functie de ce vrei sa faci ai poate si alte aplicatii. Nu vad sa-ti fi pus nici o aplicatie de reduceri.Talabat la ce iti trebuie,ai de gand sa stai in camera la hotel si sa comanzi?Cam multe aplicatii pentru transport dar asta e problema ta.Cea mai populara aplicatie printre cei de aici de pe forum era the entertainer si de inchiriat de pe ebay de la dxbvouchers pe o saptamana
La moschee iti iei niste pantaloni lungi de vara,iar pentru doamne o rochie devara cuaneci lungi si ceva pe cap(batic,șal...)
Mai da detalii despre ce ai vrea sa faci acolo.Poti lua in considerare si sa inchiriezi masina de acolo daca sunteti mai multi.

Edited by dacrad2, 02 June 2023 - 21:12.


#6144
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postcfrtriaj, on 01 iunie 2023 - 18:48, said:

[...]la inceputul lui august (atunci am concediu)doresc sa merg in dubai cateva zile[...]
Am sa folosesc mult transportul public.
Cel puțin curajul e de apreciat.

View Postcfrtriaj, on 02 iunie 2023 - 18:29, said:

[...]A-mi mai recomandați ceva
Eh...

Edited by buntzi, 03 June 2023 - 05:15.


#6145
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Postbuntzi, on 03 iunie 2023 - 05:14, said:


Cel puțin curajul e de apreciat.
De ce zici asta,nu esti si tu curajos?😋

#6146
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Daca nu ma insel @buntzi primeste bani ca sa fie acolo in august, nu da.

Niste prieteni au lucrat cativa ani in Dubai si vara isi evacuau copiii in vacanta la bunici in Romania, spuneau ca era prea cald si pentru plaja. Pe de alta parte oamenii suporta caldura in mod diferit.

Edited by mdt, 03 June 2023 - 08:39.


#6147
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Well, banii îi primesc, dar desigur că în iulie și august prefer să fiu în altă parte decât aici...

#6148
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
decat in Siberia, mai bine in Dubai la caldura :lol:

#6149
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdacrad2, on 03 iunie 2023 - 08:21, said:

De ce zici asta,nu esti si tu curajos?��
Man, cum zicea și colegul @mdt, eu sunt plătit să fiu aici și deși sunt în orașul ăsta de aproape 20 de ani, tot nu m-am obișnuit cu căldurile din lunile de vară și plec de-aici cel puțin una dintre ele (anul trecut a fost iulie, anul ăsta e august).
Oricum, dacă bugetul și aranjamentele conexe atâta loc lasă, asta e, să vină când vrea el.
Replica mea se referea nu atât la faptul că a decis să vină în august, cât la insistența să folosească preponderent transportul în comun...fix când vremea e cel mai puțin prielnică pentru așa ceva.
Deși în cea mai mare parte a cazurilor merg cu mașina, în ultimele luni am fost și eu de câteva ori cu metroul. Asta m-a scutit de mers dintr-un capăt într-altul al orașului (Jebel Ali - Deira) și căutat loc de parcare. Dar era ianuarie-februarie, 25-27°C afară, o plăcere să mergi pe jos între stații și până la locul faptei. În august, mie mi se pare o corvoadă și de la lift până la mașină...
În iulie-august aș încerca să folosesc mașina cât mai mult, iar transportul în comun doar dacă este atât de convenabil (luat direct din fața hotelului, avut treabă limediat lângă stația de coborâre - gen MoE sau DM). Ăsta a fost cazul și la mine, luat metroul din fața biroului (lăsat lânga stație de coleg), locul unde am avut treabă era la 100m de gura de metrou, deci na.
Nu de alta, dar persoanele care folosesc transportul în comun nu prea se schimbă, și ultimele experiențe cu metroul mi-au arătat că se și spală mai rar...Și asta era în aprilie, când era rezonabil de cald afară.

Sfatul meu ar fi dacă tot insistă să folosească RTA, să închirieze mașină pentru mers la AD și poate la alte câteva chestii din oraș, apoi dă mașina și lasă restul zilelor pentru Batutta, MoE, DM care au legătură directă din metrou în mall. Nu știu ce să zic de JBR, că acum câțiva ani în august eu am lăsat p-acolo talpa de la o pereche de încălțări. S-a dezlipit jumate de la căldura pavajului...

Edited by buntzi, 04 June 2023 - 05:12.


#6150
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
de ce vrei sa le strici oamenilor surpriza cu vremea ? :D

#6151
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Nu m-am putut abține tu...

#6152
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbuntzi, on 04 iunie 2023 - 05:07, said:


Man, cum zicea și colegul @mdt, eu sunt plătit să fiu aici și deși sunt în orașul ăsta de aproape 20 de ani, tot nu m-am obișnuit cu căldurile din lunile de vară și plec de-aici cel puțin una dintre ele (anul trecut a fost iulie, anul ăsta e august).
Oricum, dacă bugetul și aranjamentele conexe atâta loc lasă, asta e, să vină când vrea el.
Replica mea se referea nu atât la faptul că a decis să vină în august, cât la insistența să folosească preponderent transportul în comun...fix când vremea e cel mai puțin prielnică pentru așa ceva.
Deși în cea mai mare parte a cazurilor merg cu mașina, în ultimele luni am fost și eu de câteva ori cu metroul. Asta m-a scutit de mers dintr-un capăt într-altul al orașului (Jebel Ali - Deira) și căutat loc de parcare. Dar era ianuarie-februarie, 25-27°C afară, o plăcere să mergi pe jos între stații și până la locul faptei. În august, mie mi se pare o corvoadă și de la lift până la mașină...
În iulie-august aș încerca să folosesc mașina cât mai mult, iar transportul în comun doar dacă este atât de convenabil (luat direct din fața hotelului, avut treabă limediat lângă stația de coborâre - gen MoE sau DM). Ăsta a fost cazul și la mine, luat metroul din fața biroului (lăsat lânga stație de coleg), locul unde am avut treabă era la 100m de gura de metrou, deci na.
Nu de alta, dar persoanele care folosesc transportul în comun nu prea se schimbă, și ultimele experiențe cu metroul mi-au arătat că se și spală mai rar...Și asta era în aprilie, când era rezonabil de cald afară.

Sfatul meu ar fi dacă tot insistă să folosească RTA, să închirieze mașină pentru mers la AD și poate la alte câteva chestii din oraș, apoi dă mașina și lasă restul zilelor pentru Batutta, MoE, DM care au legătură directă din metrou în mall. Nu știu ce să zic de JBR, că acum câțiva ani în august eu am lăsat p-acolo talpa de la o pereche de încălțări. S-a dezlipit jumate de la căldura pavajului...
Nu avem carnet de conducere niciunul.si aici în țară suntem obișnuiți cu nespălați din autobuz sau câteodată chiar si cu boschetari
Am instalat si aplicatia scrisa in postul de mai sus.
Nu stiu ce inseamna chestia despre cupoane....cumparate de pe ebay.

Ma refeream la asta...."si de inchiriat de pe ebay de la dxbvouchers pe o saptamana"

#6153
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
sunt vouchere cu diferite reduceri la multe din atractiile turistice din Dubai. Sincer sa fiu, de cate ori am fost in Emirate, nu am cumparat niciodata asa ceva.

Referitor la transportul in comun, nu e dracu asa de negru cu mirosurile unora. Chiar daca mai dai de vreunul care a uitat sa se spele la timp, in rest e destul de ok. Nu mai vb de faptul ca acolo sa foloseste la greu AC ul in metrou, autobuze, tramvaie etc... si asta nu amplifica aerul greu al unora :D .

Daca ai cazare aproape de una din statiile de metrou, e destul de ok ca sa poti sa te misti in oras la principalele atractii. Sa nu uiti de ochelarii de soare si nu e rau si ceva cu maneca lunga dar subtire ca material...sa fie ceva racoros .

E clar ca acea caldura nu e suportata de toata lumea la fel

#6154
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Postcfrtriaj, on 05 iunie 2023 - 00:41, said:

Nu stiu ce inseamna chestia despre cupoane....cumparate de pe ebay.

Ma refeream la asta...."si de inchiriat de pe ebay de la dxbvouchers pe o saptamana"
Instalează aplicatia the entertainer si ai sa intelegi.Ai macare poate 1+1 gratis in anumite locuri sau la pret mai mic,daca prezinti cupoanele respective.Eu in special am folosit la intrarile in parcuri de distractie 1 bilet cumparat,unul gratis.
Ti-am zis mai detaliaza ce-ai vrea sa faci si poti obtine mai multe informatii.

#6155
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 28.11.2022
Haideti ca nu este atat de cald.
Am trecut si eu o zi saptamana trecuta pe acolo.
Daca nu stai pe afara,e chiar ok-))).
Am vrut sa i-au metroul din centru,spre aeroport,dupa amaiza la ora 5.
Mare greseala.Nu am putut sa ma urc in el.Am lasat cateva sa treaca si tot nu am reusit,cu bagaje,carut,copil-))).
Am luat taxiul si vedeam coloane de oameni care mergeau spre metrou si asteptau sa intre in statiile de metrou.
Nu am vazut pana acum asa ceva.

#6156
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
nu ti-ai dat seama sa fi luat bilet la gold class la metro....acolo sunt sanse sa fie mai liber

https://www.dubai-me...-metro-tickets/

Edited by mccrya, 12 June 2023 - 10:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate