Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Ciocolata belgiană - Doar o noua modă

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
In ultimii ani am observat o puternica promovare a ciocolatei belgiene.
Nu imi dau seama daca este vorba despre o pacaleala colectiva sau daca a fost gandita o alstfel de campanie de catre belgieni.
Din ce in ce mai multi oameni sunt convisi ca belgienii sunt cei mai buni producatori de ciocolata din lume, dobandind un renume similar cu cel al nemtilor in domeniul masinilor.

Pe piata romaneasca au aparut multe sortimente, incepand de la cele de pe rafturile supermarketurilor pana la cele "de lux", din magazinele specializate.
Pana acum eu nu am gasit produse care sa merite atentie, ciocolata belgiana de pe piata fiind cel mult mediocra.
Produsele elvetiene, englezesti sau nemtesti mi se par mult mai bune decat cele belgiene.

Astept opiniile celor care se pricep la ciocolata (Multumesc DjMx pentru ca mi-ai amintit sa spun si ceea ce vreau de la acest topic).

Il invit si pe @loock sa isi spuna opiniile fata de ciocolata si bomboanele de ciocolata belgiene, el fiind un cunoscator al domeniului.

Edited by terratec, 18 January 2015 - 02:53.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si ?

#3
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 terratec, on 18 ianuarie 2015 - 02:37, said:


ciocolata belgiana de pe piata fiind cel mult mediocra.


de acord. imi vin in minte pralinele alea in forma de fructe de mare  (guylian, parca) - niste slinosenii cleioase care iti raman blocate in gat. un fel de untura. un fel de namol zaharisit de la terchigiol

#4
shadow_4u

shadow_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.06.2008
Te invit sa dai o fuga in leonidas si sa imi spui daca aia e ciocolata mediocra. Eu cumpar des de la ei si numai mediocra nu mi se pare . Posted Image

EDIT : Nu te astepta sa gasesti produse de calitate in supermarket-uri.... sa fim seriosi .

Edited by shadow_4u, 18 January 2015 - 03:03.


#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu stiu daca ai prins vremurile in care hartia se lipea cu Pelicanol.
Cred ca exista o legatura secreta intre acel adeziv si bomboanele vandute de magazinul respectiv.
Stiu ca lumea crede ca acolo se gasesc niste produse foarte rafinate, eu imi rezerv dreptul sa nu am aceeasi parere, din contra cred ca sunt foarte slabe.

Oamenii nu prea mai au timp sa isi rafineze gusturile, ei se ghideaza dupa moda gloatei si dupa reclamele de pe Facebook.
Cei care vand ciocolata belgiana in Romania au inteles acest trend si vand produse slabe pe post de delicatese. Cred ca este o situatie similara cu cea din "Hainele cele noi ale Imparatului".

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Unde e Ramiz acum...el cauta ciocolata belgiana :D

Ciocolata belgiana e buna, nu zic nu...dar cele de renume sunt exagerat de scumpe si din punctul meu de vedere nu se justifica pretul

Mie cel mai mult imi place Fazer, finlandeza....

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Cred ca sunt un afon in ale domeniului, desi mananc des ciocolata habar n-am care-i franceza, germana, belgiana :|

#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
A-ți plăcea sau nu ciocolata belgiană este o chestiune de gust (la propriu). Însă să crezi că e o găselniță modernă, când unele dintre fabricile astea funcționează din secolul al XIX-lea este ușor exagerat.

Pe mine doar vanitatea și prețul mă împiedică să mănânc 1 kg de Côte d'Or pe zi.

Să nu scăpăm însă din vedere că rețetele sunt diferite în funcție de țara de distribuție. De exemplu, ”un eșantion reprezentativ” de consumatori a hotărât că românilor le place Toblerone cu mai puține alune, mai puțină nuga, dar mai mult lapte. (Da, știu că Toblerone nu e belgiană)

Un alt eșantion din ăsta a decis că americanilor le place coca-cola mai dulce decât le place românilor.

Mai știu, de la belgieni și olandezi, că berea belgiană exportată are alt gust (mai prost, după părerea mea) decât cea vândută local. Poate aici este explicația.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
De gustibus non est disputandum

 terratec, on 18 ianuarie 2015 - 03:14, said:

Oamenii nu prea mai au timp sa isi rafineze gusturile,
Cine spune ce gusturi sunt rafinate sau nu? Daca eu  nu mananc caviar, cretevi sau alte cele, ciocolata 100% originala din Belgia, inseamna ca n-am gusturi rafinate??? Posted Image

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
La Chocolat ai fost? Ala de pe Calea Victoriei.

#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 terratec, on 18 ianuarie 2015 - 03:14, said:

Oamenii nu prea mai au timp sa isi rafineze gusturile, ei se ghideaza dupa moda gloatei

Nu ma prea intereseaza subiectul dar cu fraza aceasta sunt perfect de acord.
Oamenii, in principiu, par din ce in ce mai prosti si mai influentabili.

#12
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Se speculeaza nevoia populatiei de a fi in trend. Lansezi un zvon ca cica acum e la moda sa fii smecher daca mananci gainatz de vrabie, si sa vezi ca incep toti sa vaneze vrabii doar ca sa le traga de kur.. Ce sa mai, efectul de turma a functionat mai tot timpul si inca functioneaza.

Edited by BlueSoon, 18 January 2015 - 09:34.


#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La bomboane si bere belgienii sunt cei mai buni. Cu astea nu e moda, e chestie a-la-long.

Edited by Quantum, 18 January 2015 - 09:49.


#14
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 Cazimi, on 18 ianuarie 2015 - 06:40, said:

A-ți plăcea sau nu ciocolata belgiană este o chestiune de gust (la propriu). Însă să crezi că e o găselniță modernă, când unele dintre fabricile astea funcționează din secolul al XIX-lea este ușor exagerat.

Pe mine doar vanitatea și prețul mă împiedică să mănânc 1 kg de Côte d'Or pe zi.

Să nu scăpăm însă din vedere că rețetele sunt diferite în funcție de țara de distribuție. De exemplu, ”un eșantion reprezentativ” de consumatori a hotărât că românilor le place Toblerone cu mai puține alune, mai puțină nuga, dar mai mult lapte. (Da, știu că Toblerone nu e belgiană)

Un alt eșantion din ăsta a decis că americanilor le place coca-cola mai dulce decât românilor.

Mai știu, de la belgieni și olandezi, că berea belgiană exportată are alt gust (mai prost, după părerea mea) decât cea vândută local. Poate aici este explicația.

Asadar te-am reperat :huh: cumperi cumva ciocolata :naughty: pretins belgiana :roflmao: de la Lidl si/sau de la kflnd?

Edited by Teophileos, 18 January 2015 - 09:59.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Starbrook si Godiva, astea-s cele mai bune belgiene, parerea mea....

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,450
  • Înscris: 30.10.2003

 terratec, on 18 ianuarie 2015 - 02:37, said:


Din ce in ce mai multi oameni sunt convisi ca belgienii sunt cei mai buni producatori de ciocolata din lume, dobandind un renume similar cu cel al nemtilor in domeniul masinilor.

Demult se stia ca belgienii fac ciocolata buna. Vestea a ajuns abia azi in Romania? :lol:
Au si cle mai multe sortimente de bere din lume, parca. Asta ca sa nu ramaneti iar uimiti :D

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Wikipedia stie totul, e drept nu cea in romana la care gasesti mai ales mici, palinca, etc.: http://en.wikipedia....lgian_chocolate

Quote

Belgian chocolate is internationally known, and dates from as early as the 17th century. It also forms an important part of the Belgian economy and culture.
...
Belgium's association with chocolate goes back as far as 1635 when the country was under Spanish occupation shortly after chocolate had been brought to Europe from South America

Deci nu, nu este de "ultimii ani" ci dateaza din vremurile cind noi mai aveam de asteptat vreo 8-10 generatii ca sa scapam de turci.

Cred ca o sa fie si mai mare mirare daca se decide vreun supermarket sa promoveze macar o fractiune mica din berile belgiene (1000, 2000 la numar, depinde pe cine intrebi) sa stea romanul sa se minuneze in fata raftului ce "pacaleala colectiva" este ca ei n-au auzit ca belgienii fac bere. Si asta nu de azi de ieri, nici macar cu 10 generatii inainte de razboiul ruso-turc, pardon razboiul nostru de independenta ci inainte cu sute de ani de prima scriere in limba romana.

#18
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Din ciocolateriile prin care am intrat ca neconsumator de ciocolata tarat de cineva, cel mai mult "mi-au placut" cele din Elvetia. Atat din Berna cat si din Zurich. In Belgia nu am fost ca sa zic ca alea-s mai bune decat cele belgiene, dar comparate cu ciocolateriile ialiene, frantuzesti, germane sau poloneze, sunt mult peste.
Cel mai probabil este marketing. Toata lumea stie ca masinile germane sunt cele mai bune, branzeturile frantuzesti la fel, ceasurile elvetiene si vinurile din N Italiei, deci e usor sa pui o eticheta unui produs si sa-l vinzi drept ceva cunoscut de foarte multa lume.
Intr-un final, ramane la aprecierea individului care este "mai buna". Unii prefera ciocolata Africana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate