Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005
Vreau sa fac o firma, dar in ultimul minut am primit o oferta de la cineva care vrea sa o vanda.
uitati textul "Mai vand firma bineintzeles, numai ca nu e o vanzare
propriu zisa. Eu vreau sa scap de ea si singurul lucru
pe care il cer e sa achiti tu taxele de preluare la
Registrul Comertului. Asta ar fi "pretul". Firma este
inghetata la Registrul Comertului si n-are nici un fel
de datorie. Nici activitate, ce-i drept n-are :). "

Voi nu stiti ca preluarea se face la notar si nu la RC????este ceva necurat la mijloc...
Multumesc!

#2
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
La notar se fac doar actele, de depus se depun la Reg. Comertului.

#3
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005

View Postxoo, on Jan 9 2006, 10:00, said:

La notar se fac doar actele, de depus se depun la Reg. Comertului.

Ce inseamna taxe de preluare de la RC? sau ca este inghetata....
Pe mine ma intereseaza sa nu aibe probleme....si nu inteleg care este stadiul
firmei....adica ce trebuie eu sa mai platesc si sa mai fac.

#4
Finn

Finn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.12.2005

View Postchitanr, on Jan 9 2006, 10:07, said:

Ce inseamna taxe de preluare de la RC? sau ca este inghetata....
Pe mine ma intereseaza sa nu aibe probleme....si nu inteleg care este stadiul
firmei....adica ce trebuie eu sa mai platesc si sa mai fac.
de ce nu te duci la registrul comertului sa intrebi?

#5
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

de ce nu te duci la registrul comertului sa intrebi?
Asta ar fi cea mai buna solutie.
Deci exista evident niste taxe de preluare a unei firme. Sunt taxe oficiale. Tu cand preiei o firma o sa ii schimbe certificatul de inregistrare. O sa treaca pe el sediul tau, numele tau... eh asta costa bani, la fel cum te costa sa iti schimbi buletinul.

Nu te gandi cand zic bani ca te costa mii de euro. O sa te coste 2-3 milioane MAXIM. La notar cateva sute de mii sa faca legalizarea actelor si autentificarea semnaturilor voastre.

Inghetata inseamna ca este trecuta cu intrari 0 si iesiri 0. Cu alte cuvinte nu are activitate.

#6
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
de ce risti sa te agati de cine sjtie ce mizerie? de o datorie la vre un contract, de vre o datorie la telefonie, etc. Fa ti firma ta, te costa 5-7 mil, eventual 10 daca ti o face un avocat...

#7
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Kidu, ai si tu dreptatea ta. Dar uite ca din cauza unora pe care ii ia gura pe dinainte romanii au ajuns sa creada ca este imposibil de infiintat o firma noua. Ca trebuie sa dea spagi si alte tampenii. Nu ai ce sa le faci si nu ai cum sa le scoti asta din cap.

#8
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005
Baieti, eu va multumesc pt bunavointa....
Eu astazi o sa fac primul pas pt infintarea unei noi firme, adica o i-au de la zero...dar azi de dimineata am primit raspunsul tipului cu"ingetarea la RC"....ma gandeam ca pot sa o fac cu mai putini bani si mai repede.
Dar se pare ca va dura la fel de mult...plus ca nu se stie, vorba unui coleg, ce datorii pe telefonie are firma.
Acum am 2nelamuriri cu privire la sediu si tipul firmei.
1.Cum scot banii din firma lunar?
...venitul meu lunar o sa depinda de acest venit al firmei...
Eu m-am gandit asa:
-Fac contract de inchiriere(mare) pe sediu social,nu fac micro.si va trebui sa scot chiria din firma lunar...mai apar anual taxele pt chirie(ale proprietarului) care le platesc la sf anului....
-Mai exista o varianta cu un precontract(promisiune) cu o persoana cunoscuta(familie) cu clauza ca daca nu platesc toata suma stabilita contractul pica...asta se poate face o singura data, nu o poti tine la nesfarsit...

Voi ce ziceti?

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. mergi pe firma noua, asa cum se pare ca te-ai hotarat.
2. aici incepe distractia... Scosul banilor din firma !
Ministerul de finante se da peste cap sa distruga IMM-urile si sa le faca sa nu mai scoata bani din firma, insa sunt slabe sansele...

- in general multe firme scot pe diverse facturi, insa este ff. stupid sa ceri factura pt orice..; mai mult, acum nu se mai i-au in considerare bonurile fiscale, ci doar bon cu factura, asa ca birocratia ne ucide, iar de ea stie sa se foloseasca doar guvernul !

- faza cu chiria o poti face, insa stiu ca nu poti pune sume exagerate, iar ca persoana fizica vei plati oricum impozit la primarie. (nus tiu mai mult)

- dividendele se scot legal la sfarsitul anului fiscal, nu cum faca orice "patron" la noi.. scotzandu-le in fiecare luna si dand mari dureri de cap contabililor...

#10
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Banii ii scoti din orice. Eu sunt impotriva dar iti spun.
De exemplu poti face un contract de inchiriere a masinii personale. Sa zicem ca pleci intr-o delegatie, iti pui si diurna mai mare si bagi si masina si decontezi si bonurile de la benzina. Te costa un mil benzina pana acolo, bagi de 2 mil.
Te duci la metro cumperi haine sau mancare, le bagi pe firma si tot asa.
Nu este o metoda chiar corecta dar daca nu ai de ales... asta e. Oricum cel mai simplu este sa iti pui un salariu corect si traiesti din el, iar la sfarsitul anului ridici dividendele.
Btw, din cauza practicilor de mai sus nu se ridica firmele romanesti, ca nu mai au ce reinvesti.

#11
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005
La firme mari exista notiunea de "avans spre decontare"
Adica se i-au bani pt dispozitie de plata(avans) si se inchide cu
chitanta,factura serviciului...
Acest lucru il poti face cu:taxi,restaurant...orice cred pana la urma.
Care ar fii problema in acest caz???



Ce se intampla in cazul micro?este la fel chiar daca numai conteaza cheltuiala ca si deductibilitate?

#12
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005

View Postxoo, on Jan 9 2006, 13:54, said:

Banii ii scoti din orice. Eu sunt impotriva dar iti spun.
De exemplu poti face un contract de inchiriere a masinii personale. Sa zicem ca pleci intr-o delegatie, iti pui si diurna mai mare si bagi si masina si decontezi si bonurile de la benzina. Te costa un mil benzina pana acolo, bagi de 2 mil.
Te duci la metro cumperi haine sau mancare, le bagi pe firma si tot asa.
Nu este o metoda chiar corecta dar daca nu ai de ales... asta e. Oricum cel mai simplu este sa iti pui un salariu corect si traiesti din el, iar la sfarsitul anului ridici dividendele.
Btw, din cauza practicilor de mai sus nu se ridica firmele romanesti, ca nu mai au ce reinvesti.

Chestia cu "salariu corect"...pica deoarece varianta cu firma vine, ca raspuns la hotia taxelor si impozitelor
la salariu...

View Postxoo, on Jan 9 2006, 13:54, said:

Banii ii scoti din orice. Eu sunt impotriva dar iti spun.
De exemplu poti face un contract de inchiriere a masinii personale. Sa zicem ca pleci intr-o delegatie, iti pui si diurna mai mare si bagi si masina si decontezi si bonurile de la benzina. Te costa un mil benzina pana acolo, bagi de 2 mil.
Te duci la metro cumperi haine sau mancare, le bagi pe firma si tot asa.
Nu este o metoda chiar corecta dar daca nu ai de ales... asta e. Oricum cel mai simplu este sa iti pui un salariu corect si traiesti din el, iar la sfarsitul anului ridici dividendele.
Btw, din cauza practicilor de mai sus nu se ridica firmele romanesti, ca nu mai au ce reinvesti.

Salariu corect?????pica acest lucru.....
Eu vreau firma pt a evita taxele si impozitele salariale.....si ami mari venitul anual.

#13
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Pai bravo domnule!!!! :P
Tu nu ti-ai calculat niste chestii de genul: impozitul pe dividende va fi de anul acesta 16% la fel ca la salariu. Daca inchiriezi casa.. platesti si pe aia impozit.
Sa nu uiti ca la o firma iti trebuie si un contabil.. daca zici ca vrei sa faci manevre prin ea.. iti trebuie un contabil BUN care nu se multumeste cu 3 milioane pe luna, deci 36 mil pe an.
Iti mai trebuie eventual si un avocat... Mai vine sectia financiara in control iti mai tranteste o amenda de cateva milioane, mai dai o atentie inca cateva milioane...

#14
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005

View Postxoo, on Jan 9 2006, 15:15, said:

Pai bravo domnule!!!! :P
Tu nu ti-ai calculat niste chestii de genul: impozitul pe dividende va fi de anul acesta 16% la fel ca la salariu. Daca inchiriezi casa.. platesti si pe aia impozit.
Sa nu uiti ca la o firma iti trebuie si un contabil.. daca zici ca vrei sa faci manevre prin ea.. iti trebuie un contabil BUN care nu se multumeste cu 3 milioane pe luna, deci 36 mil pe an.
Iti mai trebuie eventual si un avocat... Mai vine sectia financiara in control iti mai tranteste o amenda de cateva milioane, mai dai o atentie inca cateva milioane...

De contabil nu am nevoie...de dividente cei 16% sunt mai mici decat cei 16% de la salariu(deductibilitatea)....iar chestia cu avocatul nu cred ca o sa fie cazul.
Eu inteleg perfect ce ai spus, ca apar chelt neprevazute cu firma...dar eu cred ca la 14.5mil pe luna salariu net, se mai plateste la stat ~13mil...
Nu iesi mai bine daca ti se vireaza 27.5mil pe firma?

#15
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

Nu iesi mai bine daca ti se vireaza 27.5mil pe firma?
Nu. Pentru ca si firma ta plateste la randul ei impozit. Cu alte cuvinte platesti impozitul de 2 ori. Mai ai cheltuieli, mai emiti o factura. Trebuie sa ai cel putin un salariat, sa zicem ca te pui pe tine ca manager si iti treci salariu minim pe economie, platesti si acolo niste bani catre stat.
Iti trebuie un contabil care sa iti puna stampila. Tu poti sa iti faci maxim contabilitatea primara.
Vezi ca dividendele nu ti le ridici cum ai tu chef si daca esti asociat unic nu inseamna ca toti banii care raman in firma la sfarsitul anului ii poti ridica! Este un procent, sa zicem 40% din profit, de ce sa mananc rahat ca nici eu nu stiu exact cat e. Doar atat poti lua pe dividende.

Cu alte cuvinte... e cea mai mare imbecilitate sa faci o firma DOAR pentru atat. Pierzi mai multi bani decat castigi.

#16
chitanr

chitanr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.08.2005

View Postxoo, on Jan 9 2006, 15:43, said:

Nu. Pentru ca si firma ta plateste la randul ei impozit. Cu alte cuvinte platesti impozitul de 2 ori. Mai ai cheltuieli, mai emiti o factura. Trebuie sa ai cel putin un salariat, sa zicem ca te pui pe tine ca manager si iti treci salariu minim pe economie, platesti si acolo niste bani catre stat.
Iti trebuie un contabil care sa iti puna stampila. Tu poti sa iti faci maxim contabilitatea primara.
Vezi ca dividendele nu ti le ridici cum ai tu chef si daca esti asociat unic nu inseamna ca toti banii care raman in firma la sfarsitul anului ii poti ridica! Este un procent, sa zicem 40% din profit, de ce sa mananc rahat ca nici eu nu stiu exact cat e. Doar atat poti lua pe dividende.

Cu alte cuvinte... e cea mai mare imbecilitate sa faci o firma DOAR pentru atat. Pierzi mai multi bani decat castigi.

Tu vorbesti de rezerva legala?...nu depaseste 5%....asa ca poti scoate 95% din dividente.
si 20% din Ksocial.(400mii).Dar totul este numai in primul an....
Nu ma speria frate, ca eu o sa bag incepand de azi si 10mil pe firma....
Sunt 2 cazuri:
1.micro,impozit pe venit(3%)+imp dividente(16%)+imp si taxe pe sal min(1.5mil/luna)
2.imp.pe profit

iti dau un ex/numai pt 1.cu datele de mai sus.
-27mil*12=324.000.000(venit)
-3%*324mil=9.720.000(imp.venit)
-1.5*12=18.000.000(taxe+imp sal min)
profit=296.280.000
-10%*296.28mil=29.628.000(imp divid actual)
sau
-16%*296.28mil=47.404.800(imp.divid probabil)
rezultatul:
div10%=266.652.000/12=22.221.000
div16%=248..875.200/12=20.739.600

Adica castigul este de ambele parti:
-div10%=7.7mil/luna
-div16%=6.24mil/luna

Pai unii i-au casa cu o astfel de rata pe luna.....

#17
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Nu uitati sa nu fiti asociat unic - > va puteti angaja cu sal minim pe economie - > nu mai platesti 6% sanatate pe dividente

Asta in ideea cu microintreprinderea.

In opinia mea astazi este mai rentabila firma impozitata la profit (nu micro) fara angajati, doar cu un administrator cu indemnizatie 25% din sal minim si o chirie pe sediu. Pentru firme 1 man show o chirie de 300-400 euro nu va fi niciodata exagerata.

din start nu ai profit
din chirie 100 lei platesti 8 lei imp pe chirii+6% din sal minim pe economie sanatate + 16% din 1/4 sal minim imp venit ca administrator.

daca nu ai taxa de sanatate pe administrator o platesti la chirii. Poti evita daca inchiriezi de la o pers de incredere care este angajata.

#18
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postchitanr, on Jan 9 2006, 16:32, said:

Pai unii i-au casa cu o astfel de rata pe luna.....
Nu si patronasii, ei neavand venituri salariale (si nu stiu daca pana azi a aparut vreo banca sa considere dividendele ca venituri). Tu nu gresesti cu calculele tale, intr-adevar dintr-o 1000 $/€ / luna ramai cu mai mult ca patronas decat ca salariat. Dar tu probabil habar nu ai ce implica asta (cate drumuri, declaratii, taxe si taxulete, etc). Uneori iti vine sa-ti bagi &%@#$%%$# in tot. E ca si cum intri intr-o horă ce tocmai e inventata si cantata de niste maimuțe bete. Daca nu tii ritmul cu haosul legislativ .. te-ai ars.

Crede-ma, pentru 1.000 $/€ lunar nu cred ca renteaza. De la 2.000 in sus, poate..

PS: incearca sa afli si ce implica dizolvarea unei firme, sa faci una noua e chiar floare la ureche pe langa asta. D-aia incearca unii sa scape de ele. ;)

PS: veniturile din chirii nu se impoziteaza? Stiu ca e si evaziunea pe PF e o solutie dar .. e stupid sa-ti mai faci firma atunci.  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate