Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Raiffeisen Romania - topic dedicat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5585 replies to this topic

#19
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017

View Postdark, on 21 octombrie 2017 - 18:01, said:

Pentru depozitele în euro, Raiffeisen nu mai oferă nimic, absolut nimic.

Ofera in schimb o dobanda „excelenta” la conturile in lei: 0,5%! (minus impozitul, eventual alte taxe sau comisioane sau speze sau what ever ar putea inventa) pentru perioada de 12 luni.

Si cum Distonocalm ne spune sa ne imprumutam in lei, este foarte probabil ca se gandeste ca astfel se pot obtine venituri mai mari pentru puisorii hamesiti de care are grija si-i cloceste. Diferenta dintre dobanzile banilor imprumutati si cei economisiti de romani (sau ce-or fi ei) fiind de genul ~16% minus 0,5% egal >15%. Adica nu numai ca-si bat joc de clienti dar se pare ca le place sa-i umileasca in mod agresiv.

#20
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Raiffeisen schimba conditiile pentru clienti tot timpul.
Deschizi azi cont cu anumite conditii, maine te trezesti ca se schimba.

#21
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Chiar nu mai merita sa ne tinem banii la banca asta, la ce comisioane au bagat din decembrie. Am si eu un cont la ei dar in cateva zile ma duc sa-l inchid. Ma gandesc sa ma mut la libra, am citit ca astia deocamdata nu-s asa de pusi pe capatuiala. Nu stiu daca au online banking, ma poate lamuri cineva?

#22
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009
www.internetbanking.ro e site-ul celor de la Libra Bank

#23
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ce comisioane au mărit? Nu reusessc să gasesc o broșură cu comisioanele la zipe site-ul lor.

#24
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017

View Postsandel1, on 01 ianuarie 2018 - 13:03, said:

Chiar nu mai merita sa ne tinem banii la banca asta, la ce comisioane au bagat din decembrie. Am si eu un cont la ei dar in cateva zile ma duc sa-l inchid. Ma gandesc sa ma mut la libra, am citit ca astia deocamdata nu-s asa de pusi pe capatuiala. Nu stiu daca au online banking, ma poate lamuri cineva?
Au internetbanking (Libra) doar cu SMS (fara token/digipass). Bine ca-i mai ieftin (gratuit) dar rau daca nu le merge serverul pentru SMS sau, daca are vreo problema furnizorul tau de telefonie. Dobanzile sunt si la Libra in scadere, dar mai mari decat ridicolul de ”dobanda” de la Raiffeisen. Mai mici decat la TBI. Eu am si la ING - ok internetbankingul, dobanzi la depozite mai mici decat la Libra dar uriase fata de Raiffeisen. La cont de economii, cu calcul dobanda la sold zilnic, ING ofera 0,7% (Raiffeisen doar 0,5% depozit la 1 an) iar Libra, tot la cont economii cu calcul zilnic dobanda, ofera 0,75%. Atat la ING cat si Libra, la sfarsitul lunii dobanda calculata zilnic intra in soldul contului. Scuze daca in cateva zile or mai fi scazut ceva dobanzile (mai ales la Raiffeisen). Ca cine naiba poate sa tina pasul cu bancile!

#25
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postsandel1, on 01 ianuarie 2018 - 13:03, said:

Chiar nu mai merita sa ne tinem banii la banca asta, la ce comisioane au bagat din decembrie. Am si eu un cont la ei dar in cateva zile ma duc sa-l inchid. Ma gandesc sa ma mut la libra, am citit ca astia deocamdata nu-s asa de pusi pe capatuiala. Nu stiu daca au online banking, ma poate lamuri cineva?

De fapt la libra faci totul prin online banking, nu e nevoie sa mergi la banca

#26
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Ultima versiune a aplicației pentru iOS e un gunoi. Incredibil e că nu au o secțiune de feedback.

#27
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Eu pot compara in acest moment internet bankingul de la 4 banci: ING, Libra, BRD si Raiffeisen. CEC doar pri faptul ca gestionez conturile batranilor mei. De departe Raiffeisen este pe ULTIMUL loc la oferte in sprijinul clientilor, dobanzi depozite, facilitati internet banking etc. Singurul atu fata de Libra, ar fi tokenul.

#Raiffeisen s-ar parea ca e pe cai mari, probabil cu acoperirea ”paralelilor”, motiv pentru care, consider eu/parerea me subiectiva/asa gandesc eu, are cel mai mic (minuscul-inexistent) grad de respect fata de clenti. Multi dintre clienti, fiind de altfel inrolati ca ”sclavi”/”clienti” de firmele la care sunt angajati.

Si asta din cauza ca LEGEA, nu prevede expres ca un cetatean ”liber” sa poata ALEGE la ce banca isi incaseaza veniturile. NB LEGEA e facuta si pastrata tocmai de toti alesii, de la centru spre dreapta si stanga deopotriva!

#28
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Ce treabă are internet bankingul cu depozitele și alte treburi?

#29
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
In aceasta dimineata 24.02.2018 orele 07:00, Raiffeisen Online nu functioneaza. Deci, nu se pot constitui sau inchide depozite.

#30
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Chiar nu înțeleg această bancă. Am un cont curent pe care îmi primeam salariul la fostul loc de muncă la care am renunțat în septembrie 2017 și nu avea comisioane. Totuși îmi era util, mai făceam operațiuni ocazionale. În ianuarie primesc somație că am o datorie de 12 lei. Asta e, mă duc să îl închid. Plătesc datoria și consilierul îmi spune că nu trebuie să îl închid pentru că nu plătesc nimic dacă rulez 1000 lei lunar. În februarie am rulat aproape 1500 și... 10 lei comision de administrare. Și credeți-mă că l-am întrebat pe consilier toate detaliile, i-am spus clar că nu mai încasez nici un salariu. Acum chiar mă duc să îl închid.

#31
yoonutzz88

yoonutzz88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2013
Raiffeisen e o banca se toata jena, azi in agentia din Auchan titan ma obligau sa imi fac card la ei ca sa pot sa retrag bani din western union. Chiar sunt curios daca cei de la western union stiu de regula asta si daca sunt deacord cu ea

#32
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Chiar mai exista lume care doneaza bani la western union? Cand existra transferwise si revolut?

#33
yoonutzz88

yoonutzz88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2013

View Postcatalin11catalin, on 13 martie 2018 - 13:29, said:

Chiar mai exista lume care doneaza bani la western union? Cand existra transferwise si revolut?

Crezi ca toti oamenii trecuti de 50 de ani au auzit de revolut si transferwise ca sa trimita bani mai ieftin sau sa primeasca?

#34
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Dar au auzit de forum?...

#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postbv01, on 17 februarie 2018 - 19:50, said:

Ultima versiune a aplicației pentru iOS e un gunoi. Incredibil e că nu au o secțiune de feedback.

Încă nu au reparat aplicația. Niște nesimțiți.

View Postbv01, on 17 februarie 2018 - 19:50, said:

Ultima versiune a aplicației pentru iOS e un gunoi. Incredibil e că nu au o secțiune de feedback.

Încă nu au reparat aplicația. Niște nesimțiți.

#36
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Te tine careva cu forta la ei ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate