Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am SS de lungă sau scurtă durată?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Bună ziua.
Am terminat vara trecută studiile universitare de licență la FACULTATEA DE AUTOMATICĂ ȘI CALCULATOARE, secția INGINERIA SISTEMELOR (aka AUTOMATICĂ ȘI INFORMATICĂ APLICATĂ), specializarea automatică.
Din motive care țin de inutilitate, nu voi face niciodată master.
Așadar, întrebarea mea: cu această diplomă de inginer, studii de zi, reiese că am studii superioare de lungă sau de scurtă durată?
Vă rog, fără citate din legi pe care nici cei care le-au scris nu le înțeleg.

Pe net mulți zic că dacă ai 3 ani de facultate, sunt studii de scurtă durată.
Alții zic că totul se rezumă la nr. de credite (ai nevoie de 300 ca să fie considerate studii de lungă durată)...
Alții zic că unele facultăți de inginerie (printre care și AC-ul) sunt excepții de la această regulă (cei 4 ani sunt văzuți ca studii de lungă durată).

În concluzie, nimeni nu știe sigur.

Poate găsesc aici o persoană care stăpânește lucrurile astea :P.
Oricum nu mă prea interesează...sunt doar curios cum vede legea din România studiile mele.

Mulțumesc anticipat. :)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Andu-, on 16 ianuarie 2015 - 09:39, said:

Am terminat vara trecută studiile universitare de licență
reiese că am studii superioare de lungă sau de scurtă durată?
Aceste doua forme erau reglementate conform legii invatamantului din 1995. Cand s-a trecut la sistemul Bologna a disparut forma scurta (colegii cum erau cunoscute, subinginerii urmau aceste studii in cazul politehnicii). Ca atare nu mai putem vorbi de cele doua forme de invatamant superior.
Faptul ca acum unul face trei ani sau altul patru la inginerie, ei intra la aceeasi categorie: studii superioare de licenta. Nivelul urmator e masterul apoi doctoratul. Alte discutii sunt in afara legii.
Iar studiile de acum sunt echivalentele celor de lunga durata din alte vremuri.

Edited by neagu_laurentiu, 16 January 2015 - 09:54.


#3
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Ah...în cazul ăsta nu îmi explic de ce în multe oferte pentru locuri de muncă se cer studii superioare de lungă durată (oferte din 2015).
+ că încă sunt multe discuții din ultimii 2-3 ani pe tema asta.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Andu-, on 16 ianuarie 2015 - 09:54, said:

nu îmi explic de ce în multe oferte pentru locuri de muncă se cer studii superioare de lungă durată
La angajator vin si persoane cu studiile inainte de 2003 (sau cand a intrat Bologna in vigoare) si ca fie clar pe cine-i doreste acesta e formulata acea cerinta. Una peste alta tu te incadrezi.

 Andu-, on 16 ianuarie 2015 - 09:54, said:

+ că încă sunt multe discuții din ultimii 2-3 ani pe tema asta.
Cine citeste legea invatamantului actuala plus cea anterioara va lamuri misterul si nu e nici o discutie.

#5
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
dacă mă încadrez conform legii, e bine. :)
merci de răspunsuri.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Legea veche: http://legislatie.re...gea/84-1995.php
Legea din 2004 cu sistemul nou: http://www.ucv.ro/pd...ea_288_2004.pdf

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 neagu_laurentiu, on 16 ianuarie 2015 - 09:58, said:

La angajator vin si persoane cu studiile inainte de 2003 (sau cand a intrat Bologna in vigoare) si ca fie clar pe cine-i doreste acesta e formulata acea cerinta. Una peste alta tu te incadrezi.


Cine citeste legea invatamantului actuala plus cea anterioara va lamuri misterul si nu e nici o discutie.

La galati aceasi facultate e de 4 ani.

ON Topic: am impresia ca nici master nu poti face fara an complementar ca sa cumulezi 4 ani

Edited by MooF2010, 16 January 2015 - 10:53.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Toate-s la fel in tara pe aceeasi specializare: http://www.edu.ro/in.../articles/21834
Iar la master intra toti care au diploma de licenta/inginer/arhitect. Nu conteaza anii de studiu pentru acea diploma.

Daca te referi la cei cu studii de scurta durata din trecut sa mearga azi la master, nu pot pana nu obtin diploma actuala de licenta (pe vechi, sa obtina diploma de lunga durata).

Edited by neagu_laurentiu, 16 January 2015 - 11:30.


#9
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Din  cate stiu eu exista doua forme de studii superioare: Studii superioare de scurta durata (studiile de licenta de 3 ani) si studii superioare (4 ani + ), cu precizarea ca, pentru a transforma studiile superioare de scurta durata in studii superioare, este nevoie de inca 2 ani de studii aprofundate (masterat).

Posibil ca ceea ce am scris mai sus sa fie gresit. Eu asa stiam la momentul cand ma interesa acest lucru.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Folclor.

Daca vorbim de invatamantul de scurta durata asa cum era el reglementat in lege, se mai studiau inca 2 ani la cel de lunga durata (facultatea clasica) si obtineai diploma de licenta (de la scurta durata aveai diploma de absolvire/subinginer).

Edited by neagu_laurentiu, 16 January 2015 - 16:23.


#11
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
pe adeverința de la facultate (diploma se eliberează după un an, deci în iulie 2015) scrie că am absolvit studiile ciclului I, curs de zi, inginer...la politehnică în Iași nu este nicio facultate care să îți dea diplomă de subinginer după cei 4 ani. înțeleg că asta se întâmpla în urmă cu ceva ani, pe sistemul vechi.
sincer nu cred că ceea ce scrie pe diplomă are așa mare importanță...contează ceea ce știi să faci, dar chestia cu subingineru este un mit care încă circulă printre studenți (vorba vine că dacă termini cei 4 ani ai avea diplomă de subinginer și că ai nevoie de master ca să fii inginer - nu e cazul).

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Acum nu mai exista subinginer. E adevărat ca inginerii de altădată invatau cu un an in plus dar asta-i situația acum, diploma e aceeași. Iar sistemul nu e doar la noi.
Daca tu simți ca nu te ajuta masterul e decizia ta, alții găsesc in el o cale de a completa cunostintele, alții au nevoie sa între in sistemul de învățământ etc. fiecare cu necesitatile proprii.

#13
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Și se spune ca inginerii sunt isteți...

#14
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
E posibil ca în România să nu aibe importanță. În afară însă, e un picuț mai complicat.
Din câte stiu eu, sistemul britanic oferă titlul de Diploma Engineer la absolvirea a 3 (uneori 4) ani de studii. Pentru obținerea titlului de Graduate Engineer mai trebuie un an sau doi de studii. E posibil să greșesc, totuși.
Desigur, sunt diferite ofertele la care e suficientă DE față de cele care cer GE.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
- B.Eng (Bachelor of Engineering), licenta/diploma de inginer;
- M.Eng (Master of Engineering), masterul;
- D.Eng (Doctor of Engineering), doctoratul.

Edited by neagu_laurentiu, 17 January 2015 - 10:47.


#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inginer/lungă durată

dacă mai faci şi masterat o să fii master (nu se mai precizează "durata")

Ai fi fost la scurtă durată dacă erai la ceva "colegiu".

#17
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
lunga, o ai lunga fratePosted Image

#18
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 neagu_laurentiu, on 16 ianuarie 2015 - 19:32, said:

Acum nu mai exista subinginer. E adevărat ca inginerii de altădată invatau cu un an in plus dar asta-i situația acum,

Cu 2 ani in plus se facea la ingineri. Subinginerii la zi faceau 3 ani, inginerii la curs de zi faceau 5 ani. La seral se facea cate un an in plus, adica 4 la subingineri si 6 la ingineri.
Problema era cand un subinginer dorea sa-si continue studiile la ingineri, facea 3 ani in plus. Un an era in care isi dadea diferentele, iar apoi era bagat in anul 4 ingineri si mai facea aniii 4 si 5.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate