Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De vorba la consulatul din Paris sau despre incompetenta bugetarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
Acesta e primul meu post. Il scriu pentru ca astazi, cand i-am spus dnei consul Mihaela Anica Mazet Rozor ca ma prosteste pe fata si ca daca nu inceteaza, ii platesc tot ce imi cere, dupa care scriu pe forum ce s-a intamplat - mi-a replicat ca o amenint. Da, sa scrii pe un forum e o amenintare.
Ce s-a intamplat? Am fost sa autentific o procura, eu si mama (in Franta) il imputernicim pe tata (in Romania) sa se ocupe de o succesiune. Procura ne-a redactat-o notarul care se ocupa de succesiune. Ei bine, procura e ilegala, zice dna consul, de meserie asistenta medicala, apoi director de spatii verzi, apoi subprefect, acum consul. Ii cer articolul si legea cu ilegalitatea, raspunsul e un slide (atasat). Discutia se inflameaza cand trimit cu cc pe loc la notarul din Romania tot ce mi-a spus dna consul si primesc prompt raspunsul inapoi, spunandu-mi-se ca nici poveste sa fie vreo problema cu procura, dar dna consul vrea sa faca doua procuri, nu una, ca sa platesc de doua ori.
Ii spun ca hartia pe care mi-a dat-o nu e nici articol, nici lege, si nici nu justifica refuzul. Imi inchide ghiseul in nas si imi spune ca nu imi face procura.
Ma mut la celalalt ghiseu. Aici dna consul imi spune ca in Romania programarile la notar se fac cu o luna in avans si imi face o super-favoare sa ma primeasca. Si ca de fapt in Romania nici vorba sa se faca procurile pe loc, trebuie verificate tot felul de lucruri in procura, daca mortul e mort, etc. Deci, nu mi-o face in aceeasi zi, cum scrie si pe site-ul MAE, ci intai verifica si sa vin eu luni din nou.
Amenintata cu refuzul si santajata cu taraganarea actelor, ii spun ca nu eu o amenint pe dumneaei cu forumul, ci dumneaei pe mine cu abuzul in serviciu. Si ca in fata acestei situatii, eu nu am alta solutie decat sa ma caciulesc, in fata amenintarii nu pot decat sa platesc tot ce imi cere si sa accept tot ce imi spune. Mama mea de 70 de ani a fost mai convingatoare, i-a multumit servil pentru promptitudinea cu care ne ajuta (fata de prezumtiva luna de asteptare la notar in Romania). Dupa aceasta demonstratie de obedienta, ni s-a permis sa platim, evident dublu decat trebuia, si sa semnam procurile (doua, ca sa se justifice costurile).

Dna Mazet se joaca pe Facebook la servici. Sursa aici: http://gazetadecluj....ata-de-alegeri/
Dna Mazet are liceul sanitar si facultatea de horticultura. Sursa aici: http://www.evz.ro/mi...rus-992080.html
Dna Mazet, cu pregatirea de mai sus, se ocupa de toate actele notariale ale romanilor din si de langa Paris.

Nu indraznesc sa caut pe net consulul din Marsilia, daca dna Mazet a vrut la Marsilia si nu s-a intamplat, probabil ca la Marsilia e unul si mai pilos.

N-am auzit prea multe vorbe bune despre ambasadele Romaniei in alte tari.

Deplasarea mea in Franta e temporara si nu m-a interesat prea mult problema reprezentarii externe a Romaniei, pana acum, cand am realizat ce fel de oameni sunt reprezentantii Romaniei - si nu in vreo republica bananiera - ci in tari importante. Acum, ca am trait umilinta de a fi reprezentata de un gradinar care explica unui absolvent de drept cu practica de 20 de ani ce e legal si ce nu, dupa ce am fost prostita pe fata cu cozile de o luna la notarii din Romania si verificarea mortului la redactarea unei procuri - acum ma intereseaza.

Eu, in semn de protest, am trimis presedintelui tarii o petitie in care am relatat ce s-a intamplat si i-am explicat ca daca Romania poate trimite un asemenea om sa ne reprezinte la Paris, atunci eu sunt un candidat mai bun: sunt un prapadit de inginer de calculatoare, n-am studii de specialitate, n-am experienta, dar macar nu prostesc lumea pe fata.

Statul roman e plin de bugetari incompetenti, care insa s-au resapat in sensul ca au renuntat la gretosenie si, daca macar sunt amabili, pare ca s-au schimbat. Dar angajatii pe pile tot angajati pe pile au ramas, incompetentii gretosi au devenit incompetenti amabili - si toti sunt la posturile lor. In realitate, in atatia ani, doar poleiala s-a schimbat.

Si tot in realitate, nu vad un viitor mai bun. Nu vad vreo imbunatatire in sistemul de invatamant, care sa promoveze valoarea, si nu smenul sau pila pe linie de partid.

De multe ori, aud teoria - "OK, cineva m-a ajutat sa obtin postul X. Dar acum sunt pe picioarele mele si imi fac treaba singur". Cum poti sa intri in 2012 gradinar si in ianuarie 2015 sa dai lectii de drept?! Iar daca ai asemenea abilitati intelectuale, cum de nu ai facut o facultate mai buna?!

De aici si rautatea: bugetarilor le e frica sa spuna ca nu stiu, cu toate ca e normal ca anumite lucruri sa nu le stii. Si e normal sa intrebi cand nu stii. Le e frica sa spuna "nu stiu", pentru ca nu sunt "anumite lucruri" pe care nu le stiu, ci "majoritatea lucrurilor", pe care nu le stiu.

Pe cand pot spera la un consul la Paris care sa aiba macar studii de specialitate?

PS: un alt caz mirific - niste cunostinte de familie, plecati inainte de 89, fata are certificat de nastere romanesc, dar e cetatean francez. fata a vrut sa ceara pasaportul romanesc. fetei i s-a cerut sa demonstreze ca in toti acesti ani nu i-a fost cumva retrasa cetatenia. cazul e inca nerezolvat, respectiva persoana nu a gasit metoda de a demonstra ca statul roman nu a emis niciun act prin care sa ii fi retras cetatenia. autorul cerintei: aceeasi doamna Mazet.

Attached Files



#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Iti recomand sa trimiti un e-mail la MAE, si la vreo 3 TV + ziare.

Edited by balauru69, 15 January 2015 - 22:55.


#3
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Mda,ceea ce am citit mai sus este reprezentativ pt Romania,cangrena asta trebuie extirpata odata pt totdeauna ,ne macina de peste 50 de ani.

#4
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Care televiziuni,ca nu mai stii care sunt cu psd care cu puterea.s-ar putea sa nu-l bage in seama

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
La toate televiziunile
La toate ziarele
La mae
La presidentie
Nu ierta nimic

#6
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Proaspăt pus și pe facebook.

#7
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
Poate nu inteleg eu bine: oamenii astia sunt zamisliti de MAE si unsi de MAE. Mi-e greu sa cred ca MAE o sa faca ceva zamislitilor lui.
Si inca ceva: este inimaginabil de distorsionata imaginea Romaniei chiar intre romanii plecati daca mi-a putut spune ca in Romania coada la notar e o luna si eu trebuia sa o si cred.

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 frks, on 15 ianuarie 2015 - 22:41, said:

Acesta e primul meu post. Il scriu pentru ca astazi, cand i-am spus dnei consul Mihaela Anica Mazet Rozor ca ma prosteste pe fata si ca daca nu inceteaza, ii platesc tot ce imi cere, dupa care scriu pe forum ce s-a intamplat - mi-a replicat ca o amenint. Da, sa scrii pe un forum e o amenintare.
Ce s-a intamplat? Am fost sa autentific o procura, eu si mama (in Franta) il imputernicim pe tata (in Romania) sa se ocupe de o succesiune. Procura ne-a redactat-o notarul care se ocupa de succesiune. Ei bine, procura e ilegala, zice dna consul, de meserie asistenta medicala, apoi director de spatii verzi, apoi subprefect, acum consul. Ii cer articolul si legea cu ilegalitatea, raspunsul e un slide (atasat). Discutia se inflameaza cand trimit cu cc pe loc la notarul din Romania tot ce mi-a spus dna consul si primesc prompt raspunsul inapoi, spunandu-mi-se ca nici poveste sa fie vreo problema cu procura, dar dna consul vrea sa faca doua procuri, nu una, ca sa platesc de doua ori.
Ii spun ca hartia pe care mi-a dat-o nu e nici articol, nici lege, si nici nu justifica refuzul. Imi inchide ghiseul in nas si imi spune ca nu imi face procura.
Ma mut la celalalt ghiseu. Aici dna consul imi spune ca in Romania programarile la notar se fac cu o luna in avans si imi face o super-favoare sa ma primeasca. Si ca de fapt in Romania nici vorba sa se faca procurile pe loc, trebuie verificate tot felul de lucruri in procura, daca mortul e mort, etc. Deci, nu mi-o face in aceeasi zi, cum scrie si pe site-ul MAE, ci intai verifica si sa vin eu luni din nou.
Amenintata cu refuzul si santajata cu taraganarea actelor, ii spun ca nu eu o amenint pe dumneaei cu forumul, ci dumneaei pe mine cu abuzul in serviciu. Si ca in fata acestei situatii, eu nu am alta solutie decat sa ma caciulesc, in fata amenintarii nu pot decat sa platesc tot ce imi cere si sa accept tot ce imi spune. Mama mea de 70 de ani a fost mai convingatoare, i-a multumit servil pentru promptitudinea cu care ne ajuta (fata de prezumtiva luna de asteptare la notar in Romania). Dupa aceasta demonstratie de obedienta, ni s-a permis sa platim, evident dublu decat trebuia, si sa semnam procurile (doua, ca sa se justifice costurile).

Dna Mazet se joaca pe Facebook la servici. Sursa aici: http://gazetadecluj....ata-de-alegeri/
Dna Mazet are liceul sanitar si facultatea de horticultura. Sursa aici: http://www.evz.ro/mi...rus-992080.html
Dna Mazet, cu pregatirea de mai sus, se ocupa de toate actele notariale ale romanilor din si de langa Paris.

Nu indraznesc sa caut pe net consulul din Marsilia, daca dna Mazet a vrut la Marsilia si nu s-a intamplat, probabil ca la Marsilia e unul si mai pilos.

N-am auzit prea multe vorbe bune despre ambasadele Romaniei in alte tari.

Deplasarea mea in Franta e temporara si nu m-a interesat prea mult problema reprezentarii externe a Romaniei, pana acum, cand am realizat ce fel de oameni sunt reprezentantii Romaniei - si nu in vreo republica bananiera - ci in tari importante. Acum, ca am trait umilinta de a fi reprezentata de un gradinar care explica unui absolvent de drept cu practica de 20 de ani ce e legal si ce nu, dupa ce am fost prostita pe fata cu cozile de o luna la notarii din Romania si verificarea mortului la redactarea unei procuri - acum ma intereseaza.

Eu, in semn de protest, am trimis presedintelui tarii o petitie in care am relatat ce s-a intamplat si i-am explicat ca daca Romania poate trimite un asemenea om sa ne reprezinte la Paris, atunci eu sunt un candidat mai bun: sunt un prapadit de inginer de calculatoare, n-am studii de specialitate, n-am experienta, dar macar nu prostesc lumea pe fata.

Statul roman e plin de bugetari incompetenti, care insa s-au resapat in sensul ca au renuntat la gretosenie si, daca macar sunt amabili, pare ca s-au schimbat. Dar angajatii pe pile tot angajati pe pile au ramas, incompetentii gretosi au devenit incompetenti amabili - si toti sunt la posturile lor. In realitate, in atatia ani, doar poleiala s-a schimbat.

Si tot in realitate, nu vad un viitor mai bun. Nu vad vreo imbunatatire in sistemul de invatamant, care sa promoveze valoarea, si nu smenul sau pila pe linie de partid.

De multe ori, aud teoria - "OK, cineva m-a ajutat sa obtin postul X. Dar acum sunt pe picioarele mele si imi fac treaba singur". Cum poti sa intri in 2012 gradinar si in ianuarie 2015 sa dai lectii de drept?! Iar daca ai asemenea abilitati intelectuale, cum de nu ai facut o facultate mai buna?!

De aici si rautatea: bugetarilor le e frica sa spuna ca nu stiu, cu toate ca e normal ca anumite lucruri sa nu le stii. Si e normal sa intrebi cand nu stii. Le e frica sa spuna "nu stiu", pentru ca nu sunt "anumite lucruri" pe care nu le stiu, ci "majoritatea lucrurilor", pe care nu le stiu.

Pe cand pot spera la un consul la Paris care sa aiba macar studii de specialitate?

PS: un alt caz mirific - niste cunostinte de familie, plecati inainte de 89, fata are certificat de nastere romanesc, dar e cetatean francez. fata a vrut sa ceara pasaportul romanesc. fetei i s-a cerut sa demonstreze ca in toti acesti ani nu i-a fost cumva retrasa cetatenia. cazul e inca nerezolvat, respectiva persoana nu a gasit metoda de a demonstra ca statul roman nu a emis niciun act prin care sa ii fi retras cetatenia. autorul cerintei: aceeasi doamna Mazet.

Asta se intampla pentru ca noi ,ca romani,permitem sa se intample.Pentru ca nu stim sa fim uniti si sa luam ranga si toporul la ei! E strigator la cer ce se intampla oriunde e implicat un birocrat al statului roman! O vaca de asta,ar trebui arsa pe rug in piata publica,garantat in postul ei nu ar mai ajunge decat unul super super pregatit !!!

#9
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 frks, on 15 ianuarie 2015 - 22:41, said:

[ http://i1141.photobucket.com/albums/n592/maramicuip/taxaredubla.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiopedi, 15 January 2015 - 23:27.


#10
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
hartia asta este o hartie, nu un text de lege. si oricum am platit tot - m-a convins cand m-a amenintat cu taraganarea procedurilor.

#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 frks, on 15 ianuarie 2015 - 22:41, said:

Amenintata cu refuzul si santajata cu taraganarea actelor, ii spun ca nu eu o amenint pe dumneaei cu forumul, ci dumneaei pe mine cu abuzul in serviciu. Si ca in fata acestei situatii, eu nu am alta solutie decat sa ma caciulesc, in fata amenintarii nu pot decat sa platesc tot ce imi cere si sa accept tot ce imi spune. Mama mea de 70 de ani a fost mai convingatoare, i-a multumit servil pentru promptitudinea cu care ne ajuta (fata de prezumtiva luna de asteptare la notar in Romania). Dupa aceasta demonstratie de obedienta, ni s-a permis sa platim, evident dublu decat trebuia, si sa semnam procurile (doua, ca sa se justifice costurile).



Ai primit chitanta pentru amandoua procurile?
Poate de la tine incaseaza dublu, dar deconteaza numai una-verifica

Exista un deputat pentru diaspora, pe zone geografice.
Nu stiu daca are cu adevarat rost, incearca

Avocatul poporului ??

Edited by vio69a, 16 January 2015 - 00:26.


#12
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 frks, on 15 ianuarie 2015 - 23:30, said:

hartia asta este o hartie, nu un text de lege.
Spuse cine? "Inginerul de calculatoare"? Crezi ca hartia aia a inventat-o consulul pentru a-i sicana pe cetateni? Ia-te de gat cu MAE, ca "el" a hotarat asa.
Auzi la el, paraciosul: "Dna Mazet se joaca pe Facebook la servici". Daca iti dadea 2 procuri si plateai doar una, nu te mai deranja ca "se joaca pe Facebook la servici", putea sa faca si videochat erotic. Cata ipocrizie...

Edited by cristi_71, 16 January 2015 - 01:02.


#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 cristi_71, on 16 ianuarie 2015 - 00:59, said:

Auzi la el, paraciosul: "Dna Mazet se joaca pe Facebook la servici". Daca iti dadea 2 procuri si plateai doar una, nu te mai deranja ca "se joaca pe Facebook la servici", putea sa faca si videochat erotic. Cata ipocrizie...

eu nu vad asa lucrurile.
De la a pretinde bon fiscal si pana a pretinde servivi corect de la institutiile care asta trebuie sa faca, nu mi se pare atitudine de "paracios"
In schimb stilul..."noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc" este infinit mai nociv.

frks macar a avut coloana vertebrala, a vazut o infractiune si a publict-o

 ady_77, on 15 ianuarie 2015 - 23:25, said:

Asta se intampla pentru ca noi ,ca romani,permitem sa se intample.Pentru ca nu stim sa fim uniti si sa luam ranga si toporul la ei! E strigator la cer ce se intampla oriunde e implicat un birocrat al statului roman! O vaca de asta,ar trebui arsa pe rug in piata publica,garantat in postul ei nu ar mai ajunge decat unul super super pregatit !!!


Asta se intampla pentru ca de regula romanii se simt cu musca pe caciula si nu au nas sa ceara altuia sa fie corect

Edited by vio69a, 16 January 2015 - 01:20.


#14
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 vio69a, on 16 ianuarie 2015 - 01:20, said:

frks macar a avut coloana vertebrala, a vazut o infractiune si a publict-o
Vai, ce sa-ti spun! Uite unde era stalpul moral al societatii... Ce "infractiune" a vazut? Daca nu-l afecta pe el, l-ar fi durut fix in cur cate taxe trebuie platite pentru o procura sau ca aia se joaca pe Facebook in timpul serviciului. Asa suntem majoritatea: atata vreme cat nu suntem afectati, nu dam doi bani. Cum ni se face o nedreptate (sau cel putin asa consideram noi), cum ne transformam in mari justitiari si declaram razboi "sistemului ticalosit". Ne exprimam indignarea pe forumuri, organizam manifestatii de protest, trimitem petitii tuturor organismelor nationale, internationale, galactice, etc.

Edited by cristi_71, 16 January 2015 - 02:12.


#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 cristi_71, on 16 ianuarie 2015 - 02:11, said:

Vai, ce sa-ti spun! Uite unde era stalpul moral al societatii... Ce "infractiune" a vazut? Daca nu-l afecta pe el, l-ar fi durut fix in cur cate taxe trebuie platite pentru o procura sau ca aia se joaca pe Facebook in timpul serviciului. Asa suntem majoritatea: atata vreme cat nu suntem afectati, nu dam doi bani. Cum ni se face o nedreptate (sau cel putin asa consideram noi), cum ne transformam in mari justitiari si declaram razboi "sistemului ticalosit". Ne exprimam indignarea pe forumuri, organizam manifestatii de protest, trimitem petitii tuturor organismelor nationale, internationale, galactice, etc.

De dorit sa vorbesti in numele tau.

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Din ce inteleg ti s-a facut un document 2-in-1 (declaratie succesorala si procura de reprezentare) motiv pt. care trebuie doua exemplare.

Faptul ca nu a reusit consulul sa-ti dea exact textul de lege, nu inseamna ca nu exista. Consulul e un soi de functionar public, nu jurist. Total irelevante chestiunile cu studiile si ce face omul in timpul liber pe facebook, ba as zice ca sunt rautati total gratuite. Aici mai degraba poate fi blamata organizarea consulatelor (care probabil depinde de tot felul de legi) dar sa ataci direct consulul e total aiurea.

#17
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
Fac cateva observatii, pe care personal le consider pierdere de timp. De altfel, banuiesc ca din acelasi motiv, multi cetateni se satura sa incerce sa reclame si opteaza sa isi vada de treaba lor, cat mai departe de Romania.
1. Legat de comentariul de pe poza: faptul ca actul se inscrie in doua registre nu inseamna ca eu platesc dupa numarul de registre. Eu platesc numarul de acte. E ca si cum ai cere la piata 2kg de rosii si ti s-ar spune ca platesti de doua ori pretul unui kg pentru ca vanzatorul face 2 operatii: le scoate din lada si le pune pe cantar. Faptul ca sunt 2 kg si 2 operatii este o coincindenta, nu inseamna ca poti interschimba operatiile cu kilogramele.
2. Dna consul se joaca pe Facebook in timpul orelor de program, nu in timpul liber. Deja sunt 2 ani de cand ni se spune obsesiv ca nu e treaba noastra ce fac oamenii pe care ii platim de la buget in timpul programului. Faptul ca ni se spune obsesiv acest lucru nu inseamna ca e si adevarat.
3. Faptul ca nu a reusit sa imi dea un text de lege inseamna ca nu l-a gasit. In particular, m-am consultat deja cu cineva de meserie si mi-a confirmat ca asa ceva nu exista.

Dna consul este o persoana agreabila si care stie sa se faca placuta. Aceste abilitati se numesc social skills. Banuiesc ca fac parte din abilitatile care au propulsat-o atat de departe. Ceea ce ma deranjeaza e ca lipsesc skill-urile profesionale. Pe de alta parte, citeam acum ceva timp pe hotnews ca imigratia romaneasca e compusa in procent covarsitor din oameni fara studii superioare. Deci nici nu prea are cine sa o critice.

In sfarsit, repet nemultumirile mele:
- a incercat sa ma minta invocand articole fictive din legi fictive
- m-a amenintat cu refuzul prestatiei - abuz in serviciu
- m-a amenintat cu taraganarea prestatiei, cu argumente fictive - abuz in serviciu
- m-a mintit de la obraz prin distorsionarea penibila a adevarului despre cum merg lucrurile in Romania (ca in Romania cozile la notari ar fi de o luna sau ca si in Romania o procura se face in nu stiu cate zile).

Edited by frks, 16 January 2015 - 07:23.


#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
frks -  postrarea pe softpedia,presupunand ca o va citi,  nu va face decat sa o amuze.
Timpul asta daca are cine sa te sfatuiasca, foloseste-l pentru un demers acolo unde poate fi luat in seama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate