Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#829
mcf2

mcf2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2017

View Postmaimu, on 11 decembrie 2017 - 14:28, said:

Focus, Fiesta sau Astra sa fie hatchback, nu sedan. Benzina nu vreau pentru ca am avut benzina si nu mai vreau, vreau ceva diesel, economic.
Eu am avut doua Ford Focus, primul - varinata facelift 2009 motor 1.6 d, luat de nou si vandut la 200.000 km fara reparatii si in stare buna de functionare(evident inlocuiri de consumabile /service in reteaua Ford ) am fost mai mult decat multumit de masina, am vandut-o cu 5.000 euro , consum mixt 5.5 l/100 km  . Al doilea Focus , mk3, motor 1.6D , cumparat de nou si vandut cu 9.400 euro, consum mixt 6.5l/100km  la fel de fiabil pana la cei 80.000 km cand am dat-o. Am condus si fiesta..nu mi-a placut din cauza lipsei de spatiu. Motoarele pe motorina sunt mai scumpe putin si au serviceul mai scump insa compensezi daca mergi mult cu ea prin consumul de carburant mai scazut. Succes.

#830
antonie

antonie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.07.2005

View Postbobalex18, on 04 octombrie 2017 - 21:30, said:

eu am ajuns puțin la altă concluzie. Dacă vrei o mașină anume și nu au bani de ea în stare bună vei lua o mică țeapă și vei vinde mașina ulterior și „va ce mașini proaste”. dacă cauți o mașină bună, nu mai iei în calcul prețul și cauți mașina fiind dispus să plătești în plus față de media pieței. eu am considerat că un rulaj de 25k km și un preț la 50% față de prețul de listă este o afacere de neratat în timp ce alții zic că la banii ăia trebuia să iau o gamă superioară (cele mai ieftine modele....).

la licitații poți să ai surprize plăcute sau neplăcute. parcă e un ou kinder cu mențiunea că unele sunt umplute cu rahat....

Pentru ca preturile variaza destul de mult, cum pot afla daca banii imi ajung de ceea ce vreau sau risc sa dau de o teapa?
De exemplu vreau un Sharan / Alhambra cu 7 locuri de dupa 2011 si de dorit pana in 200.000 Km - totul pana in 9.500 Euro. Este un pret realist ?
Multumesc.

#831
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Nu e realist ce vrei tu.

#832
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Un Alhambra chel fost taxi poate gasesti dar Sharan in toate mintile sigur nu,au pret apropiat de A6 4G.

#833
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
din 2015, si e colea la Viena Posted Image
https://suchen.mobil...eId=C&fnai=next

Edited by dansysro, 17 December 2017 - 20:14.


#834
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postdansysro, on 17 decembrie 2017 - 20:13, said:

din 2015, si e colea la Viena Posted Image
https://suchen.mobil...eId=C&fnai=next
sigur, mergi si cumpara din Austria o masina ruginita(Seatul nu sta bine la tabla si toate masinile de acolo sufera de sarea in exces de pe drumuri), volanta, egr, distributie, ulei si filtre, asa la prima strigare, doar 3 reviewuri despre un dealer in 3 ani de existenta si faptul ca scrie frondscheibe, imi zice ca nu e de pe acolo, dar na romanul vrea ieftin si tipla...succes

#835
mcf2

mcf2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2017

View Postmcf2, on 05 decembrie 2017 - 22:19, said:



salut, conversatia am avut-o in in engelza cat stiu eu  si germana cu googeltranslate - pe mail, engeleza la telefon.

nu te contrazic cu nimic,insa strict masina de care vorbesc acum, in anunt nu apare ca unfallfrei dar pe mail mi-a confirmat ca nu a avut accidente. Chestiune confirmata si de o reprezentata BMW din tara, ceea ce ma bucura. Sa le cer un document oficial in acest sens ? exista ?  Sunt constient ca o masina din 10.2014 cu app 100 mii km nu are cum sa fie ca noua, nici pretul nu este egal cu cel al uneia noi :))  , uzura fireasca mi-o asum,in acelasi timp nu consider deloc deplasat sa intreb detalii referitoare la aspect, stare tehnica, etc. si firesc este ca un reprezentat al unei marci premium sa se comporte ca atare ( am discutat doar cu reprezentate BMW nu cu vanzatori multimarca sau alte parcuri auto  )  adica sa ofere datele cerute. Dincolo de ''Gentleman's Agreement'' , contract semnat , eu am fost de acord sa platesc un avans pentru rezervare, dar nu 35 %  cum si-ar dori...si daca sunt supra solicitati de diverse cereri deja nu mai e problema noastra, a cumparatorilor, asa cum exista multi vanzatori tepari exista si ''cumparatori'' neseriosi. Masina in cauza este deja in curte la ei , am rugat o cunostinta vorbitoare de germana sa sune maine sa ma lamureasca ce e cu perioada asta de 12-13 zile pana cand masina poate fi vanduta . Multumesc frumos pentru precizarile tale , eu o sa revin pe acest subiect cu desfasurarea lucrurilor, poate ajuta si pe alti doritori de Nemtesti aceste informatii.

Am adus masina in tara este asa cum a fost descrisa de reprezentata, urmeaza rar si recuperarea tva. Cam 900 eu cheltuieli suplimentare. Spor la cumpart.

#836
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
felicitari :)
ce dealer? daca se poate...

#837
mcf2

mcf2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2017
BMW Niederlassung München
Maximilian Teschner
Verkauf Gebrauchte Automobile
Filiale Fröttmaning
Werner-Heisenberg-Allee 10
80939 München-Fröttmaning
Tel: +49-89-3535-8285



#838
antonie

antonie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.07.2005

View Postbolo, on 17 decembrie 2017 - 18:33, said:

Un Alhambra chel fost taxi poate gasesti dar Sharan in toate mintile sigur nu,au pret apropiat de A6 4G.

Si care ar fi un pret realist?
Intreb pe cei cunoscatori, in special ai pietei germane (de unde intentionez sa cumpar). Urmaresc de aproape 2 luni mobile.de si am vazut ca de pe la inceputul lui decembrie au disparut cele care aveau pret sub 10.000 Euro (ma refer la Sharan).
Este doar o perioada de stagnare a pietei si in ianuarie sa ma astept sa apara alt val de masini?

View Postdansysro, on 17 decembrie 2017 - 20:13, said:

din 2015, si e colea la Viena Posted Image
https://suchen.mobil...eId=C&fnai=next

Din pacate are doar 5 locuri.
Multumesc.

#839
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
nu mai aduce nimeni masini din germanica, sau a murit topicul?

#840
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
S-au mai “desteptat” si romanii, nu se mai arunca la toate taraboantzele “recent aduse”, impecabile si conduse de pensionari sau doctori.

#841
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Zici? Attached File  IMG_20180117_092232.jpg   45.53K   113 downloadsAttached File  IMG_20180117_092237_01.jpg   73.64K   119 downloadsAttached File  IMG_20180117_092241.jpg   65.69K   112 downloads

#842
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007
Deutschland über alles... Posted Image

#843
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Post1RamseY1, on 21 februarie 2018 - 23:14, said:

ambele ies la polish.... :) Dustere tzipla, km putini, impecabile, nelovite, neprihanite...

#844
wizz12345

wizz12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2018
Salut,

Daca doresc sa aduc o masina din Germania este posibil ca tatal meu sa fie proprietarul masinii , iar eu sa fiu cel care figureaza in asigurare, numere Zoll si taxe pentru 30 zile?
Ideea este ca dealer-ul mi-a spus ca daca tata nu are pasaport (cu specimen de semnatura) nu poate sa scoata numerele pe numele lui.

In acest caz i-am trimis pasaportul meu .
A mai procedat cineva asa? Nu vreau sa am probleme la trecerea granitei.

Multumesc!

#845
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
la mine actele au fost eliberate pe numele administratorului firmei. contractul a fost făcut cu firma. eu am avut o împuternicire pt a aduce mașina.

#846
wizz12345

wizz12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2018
Am rezolvat , voi trimite permisul de conducere al tatalui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate