Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#613
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postrouwlee, on 16 august 2017 - 13:16, said:

Nu stiu dar ideea de masina de firma, de angajat VW nu mi se pare chiar asa de rea ca ideea de masina inchiriata. Ma rog... asta doar in paranteza.
Si ai, cel putin teoretic, dreptate. Si mie mi se pare la fel...  Jurisprudenta germana sustine de ex, ca o masina care a fost rent-a-car nu trebuie sa fie neaparat inferioara unei care nu a fost. In practica, o astfel de masina se vinde cu siguranta mai ieftin, ptr ca pretul este stabilit de piata si nu de legi.

View Postrouwlee, on 16 august 2017 - 13:16, said:

Mda, inteleg. Multumesc pt documente.

Dealerul zice cine a fost proprietarul anterior? Sau oricum voi afla din Brief-ul mare? Pot sa vad Brief-ul inainte de a plati masina?
Zice sau nu, tu poti sa-i ceri Brief-ul si pe ala scrie. La noi in Brief (de fapt talon, ptr ca Brief-ul este la Opel) scrie de ex Adam Opel AG. La o masina care a fost inchiriata scrie Sixt, Europcar etc...
In Germania, chiar daca este luata in Leasing (iar alea de la firmele rent-a-car sunt de obicei in Leasing), pe Brief nu este trecuta Firma de Leasing. Firma de Leasing este numai proprietarul masinii, dar in Brief nu trebuie neaparat trecut proprietarul.

Eventual, ptr a evita suprize, intreaba concret dealerul unde faci programarea daca masina provine de la o Firma de inchirieri.

Edited by Passenger001, 16 August 2017 - 13:44.


#614
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
@rowlee
era sa uit: la VW exista ptr masini sh garantia Perfect Car (asemanatoare cu Audi Plus). Vezi ca aia nu este valabila decat ptr masini rezidentiate in Germania! In restul Europei, numai in caz de exceptie (se intampla ceva in vacanta etc).

#615
rouwlee

rouwlee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2007
Mersi. Voi trimite un mail celor de la VW Romania sa-i intreb de garantie in cazul masinilor din Germania. Deocamdata am vorbit doar cu o domnisoara de la VW Cluj (foarte amabila) care zicea ca la noi se accepta doar cei 2 ani de la inceput. Nimic ce e peste 2 ani (doar daca era masina luata din Romania)

#616
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Masina cu nr mic de km de un an doi care sa nu fie ex rent a car, leasing etc mai greu de gasit. Daca e un particular ce o vinde la km asa putini mai degraba acolo m as gandi la o problema ascunsa. Cele ex rent a car au pret cu 10% mai mic.
Incearca sa o alegi dintr un lot cat mai mare ( de ex 30 masini aproape identice pe o raza de 200 km ), sa fie cat mai dotata (sanse mai mari sa fi fost utilizata de vw), nu neaparat model sportiv, km multi in scurt timp poate insemna multa  autoruta deci e ok, te uiti la cauciucuri la uzura ca oricum nu se obosesc sa le schimbe la km asa putini, la consumul pe ultimii 10 mii km de ex ..., preferabil automata ... eu am ales o pe net dupa culoare, dotari, dealer important VW ca doar nu ma insor cu ea pe viata. Bafta

#617
Axi75

Axi75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2011
Dragi colegi, scriu pentru prima data pe acest forum si ma simt "obligat" ca in urma informatiilor postate aici mi-am achizitionat doua masini asa cum mi-am dorit. As dori sa va multumesc tuturor celor care ati scris si in primul rand colegului si acum prieten celui care isi spune "erdgas". Prin intermediul lui, cu ajutorul priceperii si cunostintelor acestuia am cumparat un Passat si un Tiguan cu un raport pret/calitate f. bun din pct. meu de vedere. A fost profesionist, si-a respectat promisiunile si mai ales s-a dedicat total cerintelor mele. Ii multumesc public pe aceasta cale si ma bucur nespus, ca exista romani pe care ne putem baza. Iti multumesc inca o data.

#618
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

View PostAxi75, on 30 august 2017 - 08:49, said:

Dragi colegi, scriu pentru prima data pe acest forum si ma simt "obligat" ca in urma informatiilor postate aici mi-am achizitionat doua masini asa cum mi-am dorit. As dori sa va multumesc tuturor celor care ati scris si in primul rand colegului si acum prieten celui care isi spune "erdgas". Prin intermediul lui, cu ajutorul priceperii si cunostintelor acestuia am cumparat un Passat si un Tiguan cu un raport pret/calitate f. bun din pct. meu de vedere. A fost profesionist, si-a respectat promisiunile si mai ales s-a dedicat total cerintelor mele. Ii multumesc public pe aceasta cale si ma bucur nespus, ca exista romani pe care ne putem baza. Iti multumesc inca o data.

Ne poti da mai multe detalii? Cum ai procedat la fiecare masina, cat au costat, cat ai putut să negociezi? Din ce orașe le-ai luat, privat sau autohaus, ai facut verificare la dekra, ai verificat in tara telefonic pe baza VIN etc.

#619
Axi75

Axi75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2011
Asa cum am spus mai sus le-am cumparat cu ajutorul colegului erdgas. Le-am gasit pe mobile.de dupa care am avut o comunicare cu colegul de mai sus, care a luat legatura cu dealerii de masini. Au fost mai multe incercari pana le-am gasit; de toata bucataria s-a ocupat cu profesionalism erdgas.
Passat-ul din 2014 2.0 tdi, cu destule dotari si 100000km a fost 13800 euro iar Tiguanul cu 41000km , tot 2.0 tdi 18500 euro. Transportul a fost cu platforma, dar nu are importanta pretul pt. ca trebuie negociat la momentul respectiv. Oricum a fost in jur de 1000 euro.

#620
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
transportul a fost pentru ambele masini 1000 euro sau pentru fiecare ? Ai avut si asigurare pe durata transportului pe platforma ?

#621
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017
Transportul a fost 1.000 Euro pentru ambele masini.
Transportatorul a fost gasit tot de mine (colaboram de mult timp).
Au avut CMR si Asigurare de pana la 100.000 Euro pe toata durata transportului.

#622
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAxi75, on 31 august 2017 - 11:56, said:

Asa cum am spus mai sus le-am cumparat cu ajutorul colegului erdgas. Le-am gasit pe mobile.de dupa care am avut o comunicare cu colegul de mai sus, care a luat legatura cu dealerii de masini. Au fost mai multe incercari pana le-am gasit; de toata bucataria s-a ocupat cu profesionalism erdgas.
Profesionalismul asta (pe care cu siguranta nu-l pune nimeni la indoiala), a fost pro bono sau a avut pretul lui?

Edited by Lowrider, 01 September 2017 - 18:34.


#623
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Erdgas a scris de la inceput in ce conditii se implica. Din punctul meu de vedere 10+ transparenta

#624
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017
Multumesc Bobalex18.
Chiar asa au fost si conditiile in cazul lui AXI75.

Pretul platit de el firmei mele a fost FIX pretul masinilor de pe internet.

Asta a inclus: vazut mai multe masini intr o anumita zona (150 km de orasul meu), foto pe Watsapp ptr cele care se incadrau in cerintele lui, verificat acte, drive test cu masina, discutie telefonica la fata locului despre starea generala a masinii (vanzator,parc auto,starea cauciucurilor, a franelor, starea generala a masinii,etc).

Am "sarit" peste cateva variante: datorita optiunilor lipsa , a starii generale , una a fost masina de firma si nu era ingrijita.

Am fost si la incarcarea masinilor (per total am facut peste 600 km pentru AXI75) dar m am ales cu un client multumit care ma va recomanda :)


#625
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postbobalex18, on 01 septembrie 2017 - 18:43, said:

Erdgas a scris de la inceput in ce conditii se implica. Din punctul meu de vedere 10+ transparenta
Da, a scris:

View Posterdgas, on 10 februarie 2017 - 13:38, said:

Asa cum am scris si in acea postare nu doresc sa imi fac reclama sau sa ma promovez in vr-un fel.
Sunt aici doar a ajuta prin cateva sfaturi in domeniul in care il cunosc putin mai bine decat multi utilizatori.
Nu vreau sa fiu gresit inteles, nu ma deranjeaza faptul ca erdgas ii taxeaza (in cazul in care o face) pe cei care-i cer suportul, e chiar normal data fiind activitatea lui. Chiar i-am recomandat unei colege de forum sa-l contacteze, pt ca eu nu ma ocup de domeniul asta si nu am timp sa alerg dupa masini (pot dovedi asta cu un printrscreen al discutiei de pe PM). Insa daca nu o face pro-bono mi se pare fair sa spuna asta in mod deschis, pt ca pe topicul asta a avut niste postari f bune, dar totusi e un topic pt sfaturi gratis unde se implica oameni care vor sa ajute fara sa aiba un interes financiar.

#626
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017
Topicul este pentru sfaturi gratis.
Am sfatuit gratuit chiar si telefonic foarte multi utilizatori.
Am clarificat foarte multe discutii contradictorii.

Nu mi am lasat numarul de telefon...numele...firma...etc.

Daca cineva imi scrie pe privat si imi cere cateva sfaturi despre o masina anume sau il pot ajuta cu experienta mea, o fac cu mare placere.

In cazul unora i am ajutat si in achzitionarea unei masini.
Chiar mi a scris cineva si m a intrebat : cat ma costa cateva sfaturi?

Evident ca nimic.

Nu am postat; achzitionez...intermediez...doriti o masina , vand masini, telefon...etc

Nu pot refuza un utilizator in achizitionarea unei masini.

Nu traiesc si nu ma imbogatesc de pe urma utilizatorilor de pe forum si scopul meu principal a fost si este sa va ajut cu raspunsuri la nelamuririle voastre.


#627
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
sa nu fim rai !  Ca in ziua de azi nu sunt multi care mai dau info asa cum o face @erdgas. Omul a raspuns intotdeauna la obiect si asta nu inseamna decat ca trebuie sa apreciem acest lucru.

Mai este si un alt aspect : faptul ca este unul de-al nostru nu face decat sa ne bucure si trebuie sa profitam ca stie limba romana dar si germana , iar in caz de apelam la serviciile lui, o sa ne usureze cu mult cumpararea unei masini din Germania. Lucreaza in domeniu, stie care sunt procedurile, e la curent cu legislatia etc. etc.

Jos palaria si cu siguranta ca am sa-l recomand si la altii Posted Image

Edited by mccrya, 01 September 2017 - 21:55.


#628
Axi75

Axi75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2011
Așa este, e român și pot spune cu mândrie că ne face cinste.
Mă bucur când văd că sunt oameni care in lumea asta cu multe greutăți mai sunt și oameni care ne aduc bucurie. Eu sunt unul dintre cei care au fost mulțumiți de prietenul Erdgas.
Așa cum a spus și el, eu confirm că nu a câștigat mai nimic de pe urma mea. Eu în schimb m-am ales cu mașinile pe care mi le-am dorit. Sper că va veni un moment în care sa ii "mulțumesc" așa cum merita.

Așa este, e român și pot spune cu mândrie că ne face cinste.
Mă bucur când văd că sunt oameni care in lumea asta cu multe greutăți mai sunt și oameni care ne aduc bucurie. Eu sunt unul dintre cei care au fost mulțumiți de prietenul Erdgas.
Așa cum a spus și el, eu confirm că nu a câștigat mai nimic de pe urma mea. Eu în schimb m-am ales cu mașinile pe care mi le-am dorit. Sper că va veni un moment în care sa ii "mulțumesc" așa cum merita.

#629
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
eu pe toată lumea sfătuiesc să apeleze la el. am discutat cu el și în privat când am achiziționat mașina. Nu am mers până la capăt deoarece mașina am luat-o de la peste 600km de zona unde este el. Sfaturile pe care le-am primit atât în privat cât și în cadrul topicului au fost mai mult decât pertinente și foarte exacte.

achiziția unei mașini second din germania nu este așa ușoară cum pare și chiar este necesar un ajutor avizat/specializat.

că nu este probono/gratuit?! în primul rând să rețineți că mașinile cât mai noi și în stare cât mai bună de funcționare au un preț fix. Eu am negociat 5 euro la aproape 25.000 euro fără tva și am primit bonus numerele pe 14 zile. legendele că am negociat 2000 de euro sunt pure povești.

Din câte am vorbit cu el, sunt 100% sigur că niciodată nu ar recomanda o mașina în funcție de interesul personal ci chiar ar sfătui sincer ca mașina cea mai bună să fie cumpărată.

Mesajul nu este o reclamă pentru colegul nostru ci trebuie citit ca o atenționare la riscurile care implică achiziția unei mașini second din germania......

#630
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View PostLowrider, on 16 ianuarie 2015 - 03:27, said:

Hai sa le luam pe rand:

1. Numerele
Cele din citatul de la ambasada, sunt cele galbene, de 5 zile, dar alea vin la pachet cu dosar si eventual cu retinerea masinii la unguri (a patit-o un prieten si numai cu interventii de ff de sus a reusit sa si-o recupereze doar cu amenda, fara alte belele legale) si cele rosii, de dealer auto (Händler) pe care oricum nu vad cum ai putea sa le obtii de la Zulassungsstelle.
Cele galbene arata ASA
Cele rosii de Händler arata ASA
Cele de care ai tu nevoie si pe care le primesti de la inmatriculari arata ASA

2. Actele
- contract de vanzare-cumparare
- TĂśV (inspectia tehnica) valabil. Sunt 2 hartii, una e HU (Hauptuntersuchung) si cealalta AU (Abgasuntersuchung). Auzisem la un moment dat ca mai nou si AU e trecut pe hartia cu HU, dar nu stiu sigur. Eu la masina mea am 2 hartii. Fara TĂśV valabil nu primesti numere rosii, deci atentie cand cumperi
- Zulassungsbescheinigung Teil I si II. Sunt cele 2 hartii verzi, una mica (talonul) si una mare (cartea de identitate)
- asigurare pe 1 luna (banuiesc ca iei nr rosii pe 1 luna)
- CI/pasaport

3. Costuri
- acte: 10 - 15 euro, depinde de taxele locale. Astea sunt costurile prelucrarii datelor
- numere: 30 - 50 euro, depinde de locatie
- asigurare: cam 70 - 90 euro in medie, dar depinde de tipul masinii (poate sa depaseasca si 100 de euro). Asigurarea poti s-o faci la fata locului, sigur e vreun birou pe acolo. Vei primi un cod, eVB, ala trebuie sa-l prezinti tipei de la inmatriculari. Vezi sa-ti faca si carte verde cand faci asigurarea, desi ar trebui sa fie by default.
- impozit pe 1 luna: variabil, in functie de tipul masinii
Pana acum costurile celor pe care i-am ajutat au fost intre 140 si 220 euro, cum am spus mai sus, in functie de masina si de localitatea unde se face inmatricularea temporara.

Suplimentar:
- combustibil: daca iei diesel si n-ai talpa grea, aprox 100-110 euro, cu preturile de zilele astea (ieri am alimentat cu 1,079 euro/litru). La benzina nu stiu, probabil vrei 150 euro
- taxe de drum: Germania 0€, Austria 8,7€/10 zile, Ungaria parca 13€/1 sapt

4. Legende urbane (a nu se interpreta ca fiind atac la colegii de forum care au raspuns mai sus)
- nu gasesti sa cumperi de la nemti: daca iei de la Händler, o sa intalnesti in general turci, sarbi, romani, rusi, etc. Nemtii nu prea mai sunt pe piata masinilor second ieftine. In general am gasit Händler neamt cand am fost cu prieteni care vroiau masini de peste 10.000 euro. Daca vrei sa cumperi de la privat, o sa dai de multi nemti, evident.
- la fiecare 1500 de euro se negociaza 250 euro sau mai auzisem pe unii cu "din start se lasa 10% din pretul cerut si de acolo incepe negocierea": nu exista o regula. In general la masini mai ieftine scoti 200-400 euro, la cele mai scumpe poti sa scoti 500-800. Asta din experientele personale. Acum depinde si de tine si de talentul tau de negociator, poate scoti 1500 la o masina de 10.000, totul e posibil
- in Germania nu se dau km inapoi, pt ca e caz penal: se dau la masinile pt export si se fac si caiete de service pe genunchi, completate cu ce vrei tu. Nu te du direct cu placa cu "vreau s-o scot din Germania". Daca iti spune ca masina e numai pt export, ai grija, ca nu degeaba nu vrea s-o vanda pt Germania. Stie ca aici si-o ia daca face magarii, dar sansele ca unul sa se intoarca din Romania cu masina pe platforma sunt minime. E bine sa incepi negocierea si apoi la sfarsit sa-l intrebi cat mai lasa daca nu-i ceri garantie (teoretic trebuie sa-ti dea garantie, dar iti da in conditiile lui, gen reparatia numai in service-ul lui) si atunci ii spui ca vrei sa scoti masina din Germania. E posibil sa mai ciupesti macar 1-200 de euro, dar nu te baza pe asta.

Toata distractia cu inmatricularea dureaza max 20 min. Asteptarea pana iti vine randul poate sa fie mai lunga, depinde cati si-au gasit sa-si inmatriculeze masina in aceeasi zi cu tine. Dar odata intrat, merge totul f repede.
Daca vrei sa scapi de bataia de cap cu actele si iei masina de la Händler, poti sa-l lasi pe el sa se ocupe, iti va cere undeva la 50 de euro sa se ocupe el de tot. Pana te duci sa mananci ceva, el s-a intors si cu acte si cu numere. Daca iei de la privat, trebuie sa faci tu totul.
E tarziu, sper ca n-am scapat nimic. Daca mai ai intrebari, shoot.

Salut .Nu știu deloc germana :))). Știu cei de acolo engleza ?
Încă ceva .  Cel care poate rezolva totul pentru 50 € este proprietarul mașinii sau cineva din instituție ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate