Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#559
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostVrinceanuovidiu, on 23 iunie 2017 - 09:53, said:

Nu stiu cat m-ar costa tuv? Si as dori sa ii iau nr de zoll pt 2luni
Care este sfatul dumneavoastra ca sa reduc cheltuielile si sa fiu in regula cu actele
Pe tuv ul actual as putea sa ii scot nr rosii?
in primul rand, numere pe 2 luni nu se mai dau, daca nu gresesc. eu stiu ca doar 15 si 30 de zile. in plus e preferabil sa faci tuv ca sa vezi ce cumperi exact si sa fii in ordine cu actele. pentru 100 de euro te poti trezi cu probleme mult mai mari.

#560
Vrinceanuovidiu

Vrinceanuovidiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2017
De cate ori pot scoate nr rosii in germania?

#561
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
04.08.2014, 15:57 #6
Unregistriert
Standardavatar
1 Monats Ausfuhrkennzeichen ohne TÜV ?
    Leider ist es nicht möglich die Ausfuhrkennzeichen ohne einen gültigen TÜV / AU (in diesen Fall mindestens ein Monat) anzumelden. Alternativ gibt es Kurzzeitkennzeichen die sind nur 5 Tage gültig aber man braucht kein TÜV / AU und nicht mal die Fahrzeugpapiere. (Beim Anmeldung)
    Eine Versicherung (eVB Nummer), Ausweis und ca. 25 EUR dann kann man die Kennzeichen problemlos bei der Zulassungsstelle anmelden. Eine Günstige und schnelle Versicherung für Kurzzeitkennzeichen bekommst du bei Kurzzeitkennzeichen Versicherung - Direkt-KZK


Deci nu poti sa iei numere rosii fara TÜV. Ar fi varianta numerelor galbene (nici nu stiu daca mai exista), dar nu poti sa mergi cu ele spre Romania.
Ai putea sa obtii numerele rosii chiar in ultima zi de TÜV si sa pleci spre Romania in decursul a celor 30 zile valabile a numerelor rosii.

View PostVrinceanuovidiu, on 23 iunie 2017 - 14:22, said:

De cate ori pot scoate nr rosii in germania?
De cate ori marchezi banul, si e valabil TÜV-ul. :D

http://kfz-kennzeich...ollkennzeichen/

Vezi aici:

Ausfuhr- bzw. Zollkennzeichen

Für die Zulassung des Zollkennzeichens sind folgende Unterlagen notwendig:
    Fahrzeugbrief und Fahrzeugschein (heute als Zulassungsbescheinigung Teil I & II bezeichnet)
    aktuelle amtliche Kennzeichen oder die Stilllegebescheinigung, falls eine Abmeldung erfolgt ist
    Personalausweis oder ein Reisepass mit Meldebestätigung
    für Unternehmen: Gewerbeanmeldung oder Handelsregisterauszug
    für Vereine: Vereinsregisterauszug
    bei Touristen ohne Aufenthaltsgenehmigung: Pass sowie den Kaufvertrag für das zu exportierende Fahrzeug
    Versicherungsbestätigung für Haftpflicht (spezielle 3-Satz-Karte für Deutschland und eine internationale grüne Versicherungskarte)
    TÜV/HU-Bestätigung (muss für die Dauer der Überführung und der Versicherung gültig sein)
    inländisches Bankkonto – andernfalls muss die Steuerzahlung direkt vorgenommen und durch eine Steuererklärung nachgewiesen werden
    vorhandenes Fahrzeug, falls eine Sichtprüfung mitsamt der Kontrolle der Fahrgestellnummer stattfindet

TÜV trebuie sa fie valabil.

#562
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca TÜV-ul expira in mai putin de o luna, nu mai primeste numere rosii. TÜV-ul trebuie sa fie valabil pe toata perioada de valabilitate a numerelor rosii, scrie in 2 locuri in citatul tau si am mai scris si eu de vreo 2 ori pe aici de-a lungul timpului.

View PostBursul, on 23 iunie 2017 - 14:27, said:

[...]
Leider ist es nicht möglich die Ausfuhrkennzeichen ohne einen gültigen TÜV / AU (in diesen Fall mindestens ein Monat) anzumelden.
[...]
TÜV/HU-Bestätigung (muss für die Dauer der Überführung und der Versicherung gültig sein)
[...]

View Postbobalex18, on 23 iunie 2017 - 09:56, said:

in primul rand, numere pe 2 luni nu se mai dau, daca nu gresesc. eu stiu ca doar 15 si 30 de zile. [...]
Se dau numere rosii pe max 1 an de zile. Stiam ca acum perioada minima este de 30 zile, nu se mai dau pe 15 zile, cred ca aici colegul erdgas ne poate spune  mai sigur.
In orice caz, perioada de valabilitate a numerelor rosii e direct legata de perioada de valabilitate a asigurarii si a TÜV-ului. Degeaba iti faci asigurare pe 6 luni, daca TÜV-ul e valabil doar 4 luni. Numerele rosii vor fi valabile 4 luni.
Rationamentul se aplica si invers: degeaba ai TÜV valabil 6 luni, daca iti faci asigurare pe 4 luni. Numerele rosii vor fi valabile doar 4 luni.
Oricum, costurile sunt foarte mari pt perioade mai mari de 1 luna. Am gasit ceva pe net, dar probabil si-au adaugat si ei ceva in plus, cam 50 Euro, estimez eu, preturi care includ un impozit estimativ, dar care poate varia f mult in functie de masina (pe 1 an de zile poate ajunge pana pe la vreo 350-400 euro pt diesel-uri vechi de aprox 2.5 litri).
Attached File  30 zile.JPG   45.72K   38 downloads Attached File  60 zile.JPG   44.38K   34 downloads Attached File  360 zile.JPG   44.23K   32 downloads

#563
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017
Numerele de export se pot elibera DOAR pe 15 SAU 30 zile.
Nu exista perioada mai luna.
Cele de 90 zile nu se mai elibereaza de ceva timp.

Iar despre cat de des se pot scoate numere rosii voi intreba direct la biroul de eliberare al numerelor  si va voi scrie aici.

#564
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Numere rosii nu se dau decat la dealerii auto dupa un intreg proces si sunt valabile nedeterminat.
Numerele de zoll s-a spus deja.
Numerele galbene sunt valabile doar in Germania, ca regula 5 zile si doar cu TUV si actele masinii.

#565
aadi222

aadi222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.06.2007
Salut. Am si eu o intrebare. A inmatriculat cineva o masina in Romania adusa din Germania sau Olanda sau alte tari UE care era deja inmatriculata pe numele lui in tara respectiva? M-ar interesa sa stiu daca i-a mai trebuit factura sau dovada de plata pentru TVA si ce pasi a facut.

#566
Dinutzel

Dinutzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.04.2009

View Postionutzitaly, on 15 iunie 2017 - 23:49, said:

Garantia data de programul Nissan Collection e valabila si in Romania?  
La Audi Plus de exemplu e valabila doar in Germania si tarile cu care are granita.
Nu m-a interesat aspectul asta pentru ca masina are 1 an de zile si mai are 2 ani garatie oferita de producator in Europa.

Alte informatii care le pot oferi din experienta proprie:  am luat nr. de zoll pe 15 zile, sambata 10 iunie iar pe 27 iunie imi expira TUV-ul. Deci TUV-ul trebuie sa mai fie valabil macar 15 zile ca sa poti ajunge in tara. Asigurarea pe 15 zile a costat 90 de euro, iar in total am platit 200 de euro - cu impozit, placute si toate taxele. M-am dus eu la inmatriculari pentru ca dealerul ca a zis a nu e nevoie, ca e prea usor. Si a avut dreptate, m-am descurcat singur pentru ca doamna de ghiseu vorbea engleza la perfectie. Nu mi-a cerut nimeni nici un cont bancar pentru impozit; din cea am inteles de la un roman care locuia de 8 ani acolo si cu care am stat de vorba la biroul de inmatriculari, strainii platesc cash pe loc impozitul si doar la rezidenti le debiteaza din cont.  Iar legat de negociere confirm ce s-a zis mai inainte, poti sa negociezi pana la 500 de euro si mai mult sau chiar intre 10-50 euro. In cazul meu dealerul a lasat 380 de euro din pretul afisat pe mobile.de, iar unul care abia scosese masina la vanzare nu a vrut sa lasa nici macar 1 euro.

Pentru cei care vor sa mearga singuri de capul lor sa ia o masina vazuta pe net si nu au pe nimeni sa-i ajute cu nimic, i-as sfatui sa nu mearga si mai bine ar fi sa platesca pe cineva sa le aduca masina.  Iar ca regula generala sa intrebati din timp in cat timp ajung actele masinii la dealer pentru ca in foarte multe cazuri nu le au la ei si si ca sa le primeasca dureaza minim 1-2 zile, iar la unii chiar o saptamana.

Edited by Dinutzel, 03 July 2017 - 13:12.


#567
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDinutzel, on 03 iulie 2017 - 12:46, said:

Pentru cei care vor sa mearga singuri de capul lor sa ia o masina vazuta pe net si nu au pe nimeni sa-i ajute cu nimic, i-as sfatui sa nu mearga si mai bine ar fi sa platesca pe cineva sa le aduca masina.

Ce te face sa spui asta?  Niste detalii in plus in acest sens, ar fi de mare ajutor.

#568
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007

View Postjonnie007, on 03 iulie 2017 - 14:34, said:

Ce te face sa spui asta?  Niste detalii in plus in acest sens, ar fi de mare ajutor.
Pai imagineaza-ti ca vrei sa-ti iei un Boeing. Stii totul despre el de pe internet, dar cand ajungi la fata locului trebuie sa stii know-how-ul cumpararii lui... Plus limba, unde trebuie sa te duci, ce sa faci, preturile foarte mari în Germania raportate la Romania (taxiul de ex. 2 € per km), etc.

#569
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Pai am inteles ca totul se rezolva la un birou de acte auto. Iar daca masina are TUV in valabilitate nu sunt probleme.
Referitor la limba, da, este ceva mai dificil, insa nu stiu cine i-ar da cuiva o suma importanta de bani sa mearga sa-i aduca masina.


#570
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Eu, colegul Mavet dar și colegul kimi_ro au oferit feedback detaliat despre achiziție.

feedback-ul lui kimi_ro îl poți găsi aici:
https://forum.softpe...4#entry21013585
postul #2862

#571
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007

View Postjonnie007, on 04 iulie 2017 - 10:22, said:

Pai am inteles ca totul se rezolva la un birou de acte auto. Iar daca masina are TUV in valabilitate nu sunt probleme.
Referitor la limba, da, este ceva mai dificil, insa nu stiu cine i-ar da cuiva o suma importanta de bani sa mearga sa-i aduca masina.
De aceea am optat si eu pentru varianta de mijloc. Am fost eu dar acolo am fost ajutat de cineva. Eu cred ca am ales cea mai buna solutie. Am raspuns la ceea ce spunea si Dinutzel: „Pentru cei care vor sa mearga singuri de capul lor sa ia o masina vazuta pe net si nu au pe nimeni sa-i ajute cu nimic”

Edited by Mavet, 04 July 2017 - 10:42.


#572
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Pai in afara de cineva care sa faca pe translatorul, cu ce altceva te-ar putea ajuta?!
Eu unul am ca tinta o masina vanduta de un privat.
Am trimis vreo 10-15 mailuri in engleza la privati si toti mi-au raspuns. Ma rog, or fi folosit google translate.


#573
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007
Ideal ar fi sa se si priceapa putin si sa stie limba foarte bine. Cu putinul lui si cu putinul meu am facut treaba. Plus ca verificarea de ex. a farurilor si a motorului n-o poti face singur. Unul trebuie sa stea la volan si altul afara... Imagineaza-ti ca ajungi in China si vrei sa cumperi ceva. Bine, nici germana nu este departe. Ai din start un sentiment de inferioritate de care nemtii stiu cum sa profite... Cunoscatorii inteleg ce spun.

#574
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
din țară lucrurile par ușoare și frumoase...în fapt este  total diferit. Crezi că acele mașini la privați sunt în stare perfectă? sau crezi că pe acolo să te deplasezi este ieftin. să ratezi 2-3 mașini pentru că nu se prezintă cum trebuie/ca în descriere înseamnă o gaură importantă în buget.  Citește feedback-ul meu și o să vezi că o achiziție cu risc minim (teoretic) se transformă într-una mâncătoare de nervi. mavet este un caz fericit, dar dacă citești feedback-ul lui kimi_ro o să vezi iar ce înseamnă achiziția unei mașini second din germania....

un mare ajutor este colegul erdgas care în limitele logistice și de timp poate oferi un adevărat ajutor

Edited by bobalex18, 04 July 2017 - 11:02.


#575
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
La asta cu aerul superior al germanilor nu ma pot pronunta.
Singur in niciun caz nu m-as duce, dar si sa gasesti pe cineva acolo e greu sa stie si limba si sa se priceapa si la masini.
Cert e ca am exclus dealerii din start. Doar de la privat as cumpara. Pana acum niciun privat nu mi-a dat senzatia de sictir, cel putin nu pe mail. La fata locului poate se schimba datele problemei.

Erdgas poate fi un ajutor, insa are zona de actiune limitata. Carutza (Skoda Octavia Svout) pe care o caut eu este destul de rara si are pretul sus.

Edited by jonnie007, 04 July 2017 - 11:07.


#576
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postjonnie007, on 04 iulie 2017 - 11:03, said:

La asta cu aerul superior al germanilor nu ma pot pronunta.
Singur in niciun caz nu m-as duce, dar si sa gasesti pe cineva acolo e greu sa stie si limba si sa se priceapa si la masini.
Cert e ca am exclus dealerii din start. Doar de la privat as cumpara. Pana acum niciun privat nu mi-a dat senzatia de sictir, cel putin nu pe mail. La fata locului poate se schimba datele problemei.
nu sunt un expert, dar să te gândești de ce privatul vinde personal mașina când 90% din ei preferă să le dea către parcuri auto și să scape de acest stres.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate