Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#1099
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 17:04, said:


si eu am cautat manuala si am luat automata... regret si acum dar asta e. Manuale sint tot mai greu de gasit pe masinile din anumita clasa
Am inteles ca passatul va veni in viitor doar cu automata... e o moda...
asa e. pe de alta parte este un argument bun pentru a trage mult in jos pretul de vanzare. in exemplul cu audi-ul de mai sus eu chiar ma gandeam ca din cauza cutiei de viteze manuale a scazut asa de mult pretul. abia dupa mica corespondenta pe email a iesit la suprafata motivul real al scaderii de pret.
iar bmw-ul ala maro... cred ca deja se vinde in pierdere

#1100
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019

View Postbobalex18, on 29 septembrie 2017 - 12:42, said:


1. nu cred că se poate face o astfel de plata cu cardul. sau oricum trebuie să suni Ă®n țară Ă®n centrală pentru a confirma. nu poți efectua plata prin transfer bancar cu comision de urgență?
2. kaution vei primi 100% Ă®napoi dacă nu faci „prostii”. dacă o cumperi de la un dealer oficial, mare, acesta Ă®ți va face un contract unde vor fi specificate: valoarea mașinii și garanția (contravaloarea tva). pe factură ori va apare conform contract ori va apare valoarea mașinii și garanția separat. de ce vrei să plătești garanția cash? Dealer-ii oficiali nu vor fi prea Ă®ncântați de astfel de artificii. Cei mici vor accepta.
3. E cam greu cu rezervarea, mai ales dacă nu vorbești germana. mie mi-au păstrat mașina o săptămâna dar când am plecat după ea aveam deja toate actele făcute iar dealer-ul Ă®mi scosese pe cheltuiala lui și numere roșii. dacă pleci să vezi mai multe mașini și să alegi una să iei Ă®n considerare că dealer-ii mari au o procedura destul de complicată de verificare firmă și administrator etc care durează chiar și mai  multe zile: Dacă ești asociat unic și administrator e mai simplu, dacă nu e mai complicat. La dealer-ii mici e mai simplu.

Cu rezervatul e mai complicat...unii cer avans și Ă®l deblochează când vezi mașina (te costă destul de mult să plătești avansul), alții nu cer avans dar când ajungi acolo afli că mașina este vândută. chiar dacă o rezervi cu bani te poți trezi că mașina a fost vândută....

Salutare. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Am gasit o masina pe mobile.de la un dealer mare din koln....bun ....a fost un prieten, a negociat 500 euro la ea si cand s.a dus peste 3 zile sa dea avans....s.a sucit turcul....ca el nu lasa decat costul numereleor, de fapt platim pret intreg si plateste el numerele (350 euro pt. 3 luni...). Prietsnul meu i.a dat avans 500 euro sa tina masina pana vineri cand ajung sa o iau. Din cate vad, chit ca e ditamai parcul, turcul e truc si in ziua de paste..... Cum pot face sa.mi recuperez acansul in cazul in care imi cere mai multi bani decat ne.am inteles? Pot apela la protectia consumatorului,politie, ceva? In schimbul avansului i s.a dat o chitanta,in schimb nu s.a facut niciun antecontract/promisiune de vanzare. Va multumesc!

#1101
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
nu e mai simplu să îl întrebi pe prietenul care a făcut asta, dacă tot e acolo?

#1102
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019
Nu aa vrea...oricum deja ii pare rau ca s.a bagat sa ma ajutr....facerea de bine....

#1103
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007
Cred ca trebuia sa fugi cand ai vazut ca e turc...

#1104
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
păi nu, că era la preț bun. știe turcul meserie...

#1105
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019
Nu poti fugi de turci....au acaparat aproape tot ce inseamna piata auto....ma rog...nu e nicio noutate....la teorie stam bine toti... ideea e daca ma puteti ajuta cu un sfat....laptele e deja varsat
Multumesc!

#1106
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006
protectia consumatorului este ca si inexistenta in DE si de obicei se merge direct la un avocat specializat pe o anumita tema

ai martori sau dovezi referitori la stabilirea prețului?

citește aici:

https://www.123recht...n-__f16298.html
http://www.autorecht.../rucktritt.html

nemțește se face în felul următor: se amenință turcul cu avocatul după care o dai balcanic prin care îi spui să o lase baltă și să-ți dea avansul înapoi.

Edited by mannes, 03 April 2019 - 13:46.


#1107
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Încearcă să te înțelegi cu el. Ai jimi/jumătate șanse să îți dea avansul.

#1108
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019
Aha. am inteles. ma gandeam ca in caz de ceva il intimidez cu protectia cons/sunat la politie ceva. Oricum, poate sunt eu destul de paranoic....parcul este destul de mare cu review-uri bune, poate nu se preteaza la samsareli d-astea....
Parcul e STAR AUTO GMBH in Koln. Il puteti vedea pe mobile.de sa va faceti o idee
Practic , sunt curios daca isi va tine cuvantul dat, avand in vedere notorietatea si vechimea parcului, sau astea nu conteaza nici chiar in germania, avand in vedere nationalitatea "owner-ului"....?
Multumesc frumos!

Edited by dragos1985brasov, 03 April 2019 - 13:47.


#1109
David89

David89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 27.05.2015

View Postmihalexmihalex, on 15 ianuarie 2015 - 18:27, said:

Banii "extra" mai bine sa iti ramana in Romania decat sa nu-ti ajunga pe drum. Aia 500 euro reprezinta costul vignetelor (Austria, Ungaria si Romania in Germania nu e cazul ca este in pretul carburantului), carburantul pina in Romania ( daca e diesel cam 100 euro), numerele (cam 150-160 euro nr. rosii pe 1 luna) + alte neprevazuturi ( o cazare,  apa / mincare). Sa te fereasca Dumnezeu de amenda sau defectiune in Germania sau Austria. Si inca ceva, sa nu uit: daca te opreste politia in aceste tari  sa nu incerci sa intri in taina cu ei.
Atunci cind vezi masina incearca sa gasesti cit mai multe "defecte" pentru a putea negocia "la singe" ( sa-i arati orice zgirietura, inclusiv pe geamuri, etc) si nu te arata foarte entuziasmat de ea. De obicei se negociaza 200-250 euro la fiecare 1300-1500 euro ( sa nu fiu  inteles gresit: la masina de 3000 nu vei primi "reducere" mai mult de 450-500). Inca ceva: NICIODATA  tu nu vei lua masina direct de la neamt (vei lua de la arab / polonez / turc/ sirb / bulgar, etc, adica orice altceva decat neamt). Un pret bun vei putea face daca vei lua masini  "la pachet" ( mai multe, dintre care una buna si alta / altele stricate pt piese). Sa fii sigur ca acea masina nu are km dati in spate  sau alte prostii ca la noi de obicei sunt sinceri ( nemtii schimba masinile pe la 140000-150000 Km). Important: poti, daca accepta, sa-l faci pe vinzator sa-ti garanteze ajungerea in Romania "pe roate" (in caz de ceva el e obligat sa te ajute cu transport pina in Romania). Daca nu doreste, ii mai scazi din pret sau cauti alta masina ca aia are defecte ascunse de care el stie.
Nu uita un lucru: ORICE  masina premium (VW, Audi, BMW, Mercedes, Opel) rulata in Germania la pret de Logan nou este de 'nspe mii de ori mai buna ca a noastra dacie.
Succes!

Important: poti, daca accepta, sa-l faci pe vinzator sa-ti garanteze ajungerea in Romania "pe roate"
si cum mai exact imi garanteaza el ajungerea in RO?

1. as vrea sa cumpar un golf 5 din germania (3000-3500 euro). cam cat credeti ca as putea sa negociez cu el?
2. care sunt actele necesare ?

#1110
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 17:04, said:

si eu am cautat manuala si am luat automata... regret si acum dar asta e. Manuale sint tot mai greu de gasit pe masinile din anumita clasa
Am inteles ca passatul va veni in viitor doar cu automata... e o moda...
De ce regreti ca ai luat automata? Ai probleme cu ea?

#1111
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdragos1985brasov, on 03 aprilie 2019 - 13:43, said:

Aha. am inteles. ma gandeam ca in caz de ceva il intimidez cu protectia cons/sunat la politie ceva. Oricum, poate sunt eu destul de paranoic....parcul este destul de mare cu review-uri bune, poate nu se preteaza la samsareli d-astea....
Parcul e STAR AUTO GMBH in Koln. Il puteti vedea pe mobile.de sa va faceti o idee
Practic , sunt curios daca isi va tine cuvantul dat, avand in vedere notorietatea si vechimea parcului, sau astea nu conteaza nici chiar in germania, avand in vedere nationalitatea "owner-ului"....?
Multumesc frumos!
e bine sa faci negocierea pe mail sau macar sa inregistrezi convorbirea telefonica

vad ca au deja un review care spune fix problema ta, sau tu esti cel care a postat-o pe 30 mar?
The seller has barely advised was barely accessible purchase price was higher than advertised later seller said the car is so good because we do not need to go down with the price why should we do that .....

View PostMr. Incredible, on 03 aprilie 2019 - 16:03, said:

De ce regreti ca ai luat automata? Ai probleme cu ea?
pt ca vreau manuala :) cutia automata schimba cum vrea ea, cand vrea ea, mai ales acest tip de DSG e renumit pt mersul subturat
in general, cutile automate mi se pare ca taie si din putere, nu sint asa brutale ca o manuala (desi masina are 170cp, se simte mai putin brutala ca cea cu 136 de dinainte)

un alt aspect este costul de intretinere mult mai ridicat (ulei cutie, filtru cutie, termostat dedicat etc) si fiabilitatea mai scazuta.

#1112
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
dar confortul cum e?

#1113
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019
Nu am postat.o eu, insa exact asta s.a intamplat si acum. Initial negociase 500 euro, iar peste 2 zile cand s.a dus cu avansul i.a zis ca pretul ramane cat e afisat si plateste el numerele de zoll pe 3 luni....ideea e ca sambata cand ajung sa o iau poate imi zice ca de fapt sa platesc eu si numerele, caz in care o sa iasa scandal si o sa ii cer avansul inapoi.De asta m.e teama, sa nu se mai suceasca inca o data....
LE: In review.ul de mai sus nu specifica nimic de vreun avans....ma gandesc ca atata timp cat au batut palma in birou si i.am trimis si copii dupa buletine sa fie actele gata sambata la prima ora....o fi altceva....tot sper ca un turc are cuvant.... :)))

Edited by dragos1985brasov, 03 April 2019 - 18:07.


#1114
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006
ai o confirmare scrisa a pretului cu 500eur redus? sau a tot ce ati convenit? se pare ca nu mai are voie sa se razgandeasca

#1115
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019
Nu e nicio confirmare. A primit o chitanta doar....va tin la curent cand ma intorc!
Multam!

#1116
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2019 - 17:11, said:

pt ca vreau manuala Posted Image cutia automata schimba cum vrea ea, cand vrea ea, mai ales acest tip de DSG e renumit pt mersul subturat
in general, cutile automate mi se pare ca taie si din putere, nu sint asa brutale ca o manuala (desi masina are 170cp, se simte mai putin brutala ca cea cu 136 de dinainte)

un alt aspect este costul de intretinere mult mai ridicat (ulei cutie, filtru cutie, termostat dedicat etc) si fiabilitatea mai scazuta.
Este cu siguranta preferinta ta dar o sa-ti fie din ce in ce mai greu ca in viitor sa gasesti masini bune cu transmisie manuala. Este bine ca se intampla asa, in ultimii ani a crescut foarte mult numarul de masini cu transmisie automata si numarul creste in continuare.

Folosesc automate de peste 5 ani, sunt la a doua masina cu DSG si imi place foarte mult confortul oferit de automata, merita diferenta de bani, merita si un cost mai mare de intretinere, confortul oferit este suprem, nu mai mai vad cumparand in viitor o masina cu manuala, este mult prea fain cu automata.

Legat de utilizare, tine de tine sa o folosesti cum ai  nevoie sau iti doresti, la manuala nu ai nimic in plus, la automata poti folosi cutia si in modul sport sau pe manual de la maneta schimbatorului sau din padelele de la volan. Ca sa eviti subturarea se foloseste cutia in modul sport.

Nu exista confort mai mare decat cel oferit de automata, esti mult mai odihnit cand conduci pe distante mari sau in trafic greu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate