Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Kusadasi 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Anul trecut am fost la Ephesia Beach Club, am fost putin nemultumit (calitate servicii, plaja cu pietre, etc.)
As vrea sa incerc tot ceva in zona (e mai usor de ajuns cu masina), dar care sa aiba o plaja cu nisip fin, tobogane, servicii ceva mai bune,etc.

Am vazut ceva impresii despre Pine Bay, Kustur Club, Paloma Club Sultan.
Care dintre acestea 3 ar fi cel mai ok.
Banii nu conteaza asa de mult, mai importanta mi se pare locatia.
Prefer sa pot ajunge in max 2 zile la hotel cu masina (1 cazare intermediara) asa ca exclud zonele Alanya, Antalia despre care am inteles ca as gasi hoteluri cu conditii mult mai bune ...

Multumesc anticipat de recomandari.

#2
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010

 Bosley, on 14 ianuarie 2015 - 12:26, said:

Anul trecut am fost la Ephesia Beach Club, am fost putin nemultumit (calitate servicii, plaja cu pietre, etc.)
As vrea sa incerc tot ceva in zona (e mai usor de ajuns cu masina), dar care sa aiba o plaja cu nisip fin, tobogane, servicii ceva mai bune,etc.

Am vazut ceva impresii despre Pine Bay, Kustur Club, Paloma Club Sultan.
Care dintre acestea 3 ar fi cel mai ok.
Banii nu conteaza asa de mult, mai importanta mi se pare locatia.
Prefer sa pot ajunge in max 2 zile la hotel cu masina (1 cazare intermediara) asa ca exclud zonele Alanya, Antalia despre care am inteles ca as gasi hoteluri cu conditii mult mai bune ...

Multumesc anticipat de recomandari.

Ajungi in max 2 zile si in Antalya cu o cazare intermediara. Fac drumul asta in fiecare an. Mergi in Antalya daca banii nu conteaza.

#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Am stat acum trei ani la Paloma Sultan Club! Este foarte bine: 5-6 topogane, doua plaji private, spatii de sport, seara de seara spectacole, multa-multa vegetatie, toate aleile sunt umbrite, zilnic udate, deci dupa toropeala soarelui, drumul pina la camera nu mai este un chin. 80% din turisti sunt francezi, de unde deduce stardardul resortului. Nu stiu cum sunt camerele din casute, dar sa nu te astepti la cine stie ce. Daca iei ultra all inclusive, poti lua micul dejun pe o terasa super linistita si cu o prveliste fantastica (dupa beri fara numar in ziua precedenta, linistea de pe acea terasa era super bine venita). Recomand.

#4
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

 talica, on 14 ianuarie 2015 - 13:05, said:

Plajele cum sunt ? Am vazut ca sunt 2. Pietre sau nisip ? Apa adanca ?

#5
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Sa fiu sincer, avand grija de copii, am folosit mai mult piscinele. Am inpectat totusi plajele, am facut si vreo doua bai si am fost multumit. Oricum nu sunt pietre, nisipul e bun. Am mai fost la Ephesus Princess, unde in apa era mal!! Despre adancime pot sa spun ca nu este ca in Mamaia,mica , dar nici ca la Costinesti, adanca. In 10-15 metri de la mal ajunge la 1m adancime, daca nu ma inseala memoria. Au si ''jucarii'' de dat pe apa: plimbare cu parapanta, plimbare cu salteaua, caiace.

#6
aylin

aylin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.07.2008
Si pe mine ma intereseaza  pareri despre Pine Bay am gasit o oferta buna zic eu 645 EUR  camera standard cu sv din 10 iunie,de la agentie am auzit numai de bine..


#7
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Dupa cateva pareri citite pe alte site-uri m-am reorientat si cred ca voi schimba zona.
Momentan am vazut ca Papilon Belvil Belek este foarte recomandat pentru familii cu copiii.
Singura mea problema e distanta pana acolo si nu imi dau seama unde ar trebui sa fac cazarea intermediara ca sa nu fiu foarte obosit si nici sa nu pierd 1 zi de cazare ...
Bodrum si Didim sunt la nivelul Antaliei sau sunt mai aproape de Kusadasi ?

Multumesc din nou.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Atat Bodrum cat si Didim sunt mai aproape de Kusadasi decat de Antalya.  Cred ca o cazare in apropiere de Izmir ar fi ok ca si distanta daca mergi pe coasta.
Acum cativa ani eu nu m-am mai intors pe coasta unde e mai aglomerat ci prin Balikesir-Manisa si mi s-a parut un drum mai lejer si mai putin aglomerat si fara atatea urcusuri-coborasuri. Vezi si tu ce mai spun si altii.

Edited by atupi, 15 January 2015 - 11:57.


#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Recomand si eu tot varianta Balikesir - Manisa. Din Antalya am luat-o spre Denizli, pentru a vedea din nou Pamukkale. De la Denizli am luat-o spre Salihli si de aici spre Balikesir.
Din ce am mai citit aici pe forum, o varianta mai rapida este prin Istanbul - Kutahya - Isparta (nu ai nicio treaba cu Istanbulul, doar il ocolesti). Baietii care au luat-o pe aici au luat o cazare intermediara imediat dupa Istanbul (Izmit, Bilecik).

#10
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 Bosley, on 14 ianuarie 2015 - 12:26, said:

As vrea sa incerc tot ceva in zona (e mai usor de ajuns cu masina), dar care sa aiba o plaja cu nisip fin, tobogane, servicii ceva mai bune,etc.

Incearca Aqua Fantasy, se potriveste perfect unei familii cu copii.

#11
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Ne-am hotarat la Papilon Belvil Belek.
Drumul o sa il lungesc putin.
Ne ducem prin Cannakale-Kucukkuyu (prima noapte cazare )  apoi Pamukkale (vizitam si zona si ne cazam a 2-a noapte aici).

La intoarcere as incerca sa vizitez Istanbulul dar nu imi dau seama daca pot ajunge dintr-o bucata si in ce zona se merita sa ne cazam.
Sugestii ?
Multumesc.

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu stiu cum sa te fac sa te razgândesti...

La o excursie, partea cea mai dificila si obositoare (Istanbul) se pune la începutul excursiei, nu la sfârsitul ei. Dupe ce te vei fi odihnit la Pamukkale si Belek, te vei încarca de nervi si draci încercând sa vezi unul din cele mai aglomerate locuri de pe planeta. Ai (macar) trei zile la dispozitie pentru a vizita megalopolisul? Ai nervii tari (trafic infernal)? Ai citit ultimele 20 de pagini de la topicul referitor la Istanbul? Daca da, îti doresc vizitare placuta. Daca nu, e pacat de bateriile pe care ti le-ai încarcat la Belek. Ti le vei descarca foarte repede...

Traseul se poate face dintr-o bucata. Pe Google Maps îmi da 10 ore si 40 de minute. Asta inseamna sa pleci pe la 8:00 dimineata. Vara (iulie) ziua dispare pe la 21:30, deci ar fi sanse sa ajungi pe lumina la Istanbul (cu pauzele de rigoare pe drum). Vei ajunge foarte obosit si nu-ti va arde decat de somn. Apoi ai nevoie de doua zile pline pentru a vizita principalele atractii ale orasului. Pentru a economisi timp, cam toti turistii se cazeaza în zona Sultanahmet, deoarece cam toate obiectivele principale se gasesc în aceasta zona iar accesul la ele este mult mai facil.

#13
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
@ Bosley

Istanbul este un oras deosebit, asa ca merita minim 3 nopti cazare.
Dar ia in considerare:
- cazare zona Sultanahmet;
Sultanahmet este cartierul cel mai vizitat, cu multe obective, deci nu te vei plictisi, cauta cazare pe cel mai mare site de rezervari on-line. Oricum vei avea probleme cu parcarea masinii, deci ia in calcul +10EU/zi parcarea in otopark amenajat.

- Ferry IDO pentru traversare.
Ferry IDO te va lasa in cartier, si vei face 30min-1h (functie de GPS si pozitia hotelului), si scutesti aglomeratia de la podurile peste Bosfor. Ai 2 variante de imbarcare Yalova si Bursa, iar biletele se pot achizitiona din prima zi in Turcia. Este mai dificil, dar este realizabil, tot ce trebuie sa faci este sa urmaresti benzinarii cu sigla IDO (Shell sau Opet) si  poti lua bilete, plata cu cardul, cu reducere pentru anticipare. DAR trebuie planificata foarte bine calatoria, cu rezerva de minim 1 h.

Oricum, pentru informare:

http://www.ido.com.tr/en

si pentru agentii:
http://www.ido.com.t...alar/acenteler.
Eu pot sa spun de unde poti lua bilete in Kusadasi...

Edited by cozmin_t, 17 January 2015 - 09:55.


#14
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
M-ar fi interesat anul asta  hotelul Notion Kesre Resort daca stiti ceva de el.

#15
manciuvioleta

manciuvioleta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2015
Buna,
In luna iunie plec in Turcia mai exact la Kusadasi la hotel Vista Hill. Poate sa-mi spuna cineva impresiile despre acest hotel , despre personal, mancare, plaja, cum se ajunge in centru sau  la Kusadasi.

Edited by manciuvioleta, 15 March 2015 - 14:10.


#16
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@manciuvioleta legat de transportul urban sunt multe dolmusuri(maxi taxi) care circula des.distanta pana in centru-primarie(belediye) este de aproximativ 7-8 km,finnd parcursa cam in 10 minute.costul parca era 2.75 ytl/calator.

#17
manciuvioleta

manciuvioleta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2015
Referitor la hotel Vista hill
sti ceva?

Edited by manciuvioleta, 15 March 2015 - 19:19.


#18
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

 manciuvioleta, on 15 martie 2015 - 19:17, said:

Referitor la hotel Vista hill
sti ceva?
din pacate nu,eu am stat acum 2 ani langa el la ephesia beach club

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate