Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Aventuri pe Aeroportul Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Numai perfecți pe aici,nimeni nu uita nimic,dar daca ii întrebi,ei au ajuns maxim până în vaslui,bai desteptilor,sunt unii care călătoresc de 5-6 ori pe luna,Si care au o grămadă de responsabilități și e imposibil ca odata sa se întâmple cate o refăcută,ideea este ca daca tu stai doar acasa si nu călătorești niciodată iti dai seama ca nu o sa uiti niciodata nimic prin aeroport.
Cercetărilor va doresc tot asa,sa stati acasa,ca sa uitati nimic!

#56
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Am inteles argumentele tale.
Ei nu te am intrebat sa polemizez ci din alte motive.
Dar atit vreau sa adaug, daca am masina de 200k de euro pt care statul a incasat 38k TVA fiindca vrea si poate, am dreptul sa circul pe benzile de autobuz atunci cind e blocat traficul in Paris, pe motiv ca am uitat niste acte acasa si ma grabesc la o intilnire de afaceri importanta?
38k e mult mai mult decit ai platit tu biletul la avion si dupa logica ta as avea dreptul, mai ales ca nu pun pe nimeni in pericol si nici nu incomodez mijloacele de transport in comun.
Institutiile statului nu functioneaza oare pe baza de taxe? Daca platim taxe legea si procedurile devin optionale?


#57
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014

View PostMarius19891989, on 17 ianuarie 2018 - 12:03, said:

Numai perfecți pe aici,nimeni nu uita nimic,dar daca ii întrebi,ei au ajuns maxim până în vaslui,bai desteptilor,sunt unii care călătoresc de 5-6 ori pe luna,Si care au o grămadă de responsabilități și e imposibil ca odata sa se întâmple cate o refăcută,ideea este ca daca tu stai doar acasa si nu călătorești niciodată iti dai seama ca nu o sa uiti niciodata nimic prin aeroport.
Cercetărilor va doresc tot asa,sa stati acasa,ca sa uitati nimic!
Toti gresim, toti uitam ca suntem oameni, dar daca suntem caractere ne asumam fiecare gest si fiecare vorba spusa, cu rautate, prostie, ura, ignoranta,etc, ca suntem nervosi, beti , obositi, etc.
Sincer, mi se pare de porc, ca dupa ce aia de pe aeroport fac rabat de la normele de securitate, initiatorul vine cu atitudinea cu care vine si tot pe agentii respectivi ii balacareste, care agentii respecta niste ordine si regulamente, respecta legea pina la urma. Ca legea poate nu e asa cum trebuie in Ro asta stim si am inteles demult, dar ce vina au respectivii angajati, pina la urma?
Daca venea si spunea ca legea e naspa, ca legiutorii nu se gindesc la binele cetateanului samd, il sustineam din toata inima.

Dar dupa ce ca el creaza un disconfort agentilor respectivi si poate si altor calatorii, ca in timp ce au stat dupa c...l lui puteau ajuta pe altul cu o pb mai stringenta, tot el face p..a mare si e nemultumit.

E plina lumea de idioti care fac cumparaturi in supermarket peste banii pe care ii au disponibili la ei (cash sau numerar) si apoi blocheaza casa cite jumatate de ora gindindu-se ve sa returneze si ce nu. Ok, e normal sa uiti, dar fii constient ca ii deranjezi pe ceilal chiar involuntar, ca si restul se grabesc. Inteleg ca ai uitat, dar nu inteleg sa fii cu gura mare si nesimtit pe deasupra, ca daca le atragi atentia devin vocali si invoca, ghici ce, ca s oameni si au uitat. Ma doare in p....a de ce au uitat atata vreme cit prin gestul creaza un disconfort celorlalti. Pina la urma ei sunt factorul perturbator nu cei care asteapta la coada.
Pe scurt, ok, ai uitat, repet, e omeneste, dar.totusi creezi disconfort celorlalti, cereti scuze si ciocul mic, ca altfel e nesimtire, ceea ce nu mai e firesc si normal.

#58
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostEngineer_xxl, on 14 ianuarie 2015 - 09:48, said:

gasim valizele dar una dintre ele parca a stat in afara avionului nu in cala (unele haine atarnau afara prin cusaturi rupte si manerul era facut bucati, cred ca a aterizat avionul pe valiza noastra)...
Pai,la fel de bine,puteau sa-ti deterioreze valiza si pe aeroportul de plecare,nu neaparat la sosire...

View PostEngineer_xxl, on 14 ianuarie 2015 - 09:48, said:

AM UITAT GEANTA IN BAIE...
Ma duc din nou la zona de unde se iese de la sosiri si vad 2 de la securitate cu un jandarm, direct la ei ma duc si le spun treaba ca am uitat geanta:
Eu: - Deci... putem sa mergem sa o recuperam?
Ei:  -Nu
Eu: De ce?
Ei  Nu este voie sa intrati inapoi, dar mergeti acolo la intrare si sunati la compania cu care ati venit
Cred ca regula e valabila in orice alt aeroport...
Am trecut printr-o situatie cumva similara,doar ca nu apucasem sa trecem de control pasapoarte:fii-mea isi uitase in avion(Blueair) jucaria de plus.Ne-am dat seama la banda unde asteptam bagajele.Am vorbit cu o tanti,angajata a aeroportului,care era prin zona,ea a contactat prin statie pe cei ce manipulau bagajele si,surpriza,Mickey a ajuns inapoi la familia lui.Deci,se poate si pe Otopeni.

#59
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010

View Postpetit_christian, on 17 ianuarie 2018 - 12:44, said:

Toti gresim, toti uitam ca suntem oameni, dar daca suntem caractere ne asumam fiecare gest si fiecare vorba spusa, cu rautate, prostie, ura, ignoranta,etc, ca suntem nervosi, beti , obositi, etc.
Sincer, mi se pare de porc, ca dupa ce aia de pe aeroport fac rabat de la normele de securitate, initiatorul vine cu atitudinea cu care vine si tot pe agentii respectivi ii balacareste, care agentii respecta niste ordine si regulamente, respecta legea pina la urma. Ca legea poate nu e asa cum trebuie in Ro asta stim si am inteles demult, dar ce vina au respectivii angajati, pina la urma?
Daca venea si spunea ca legea e naspa, ca legiutorii nu se gindesc la binele cetateanului samd, il sustineam din toata inima.

Dar dupa ce ca el creaza un disconfort agentilor respectivi si poate si altor calatorii, ca in timp ce au stat dupa c...l lui puteau ajuta pe altul cu o pb mai stringenta, tot el face p..a mare si e nemultumit.

E plina lumea de idioti care fac cumparaturi in supermarket peste banii pe care ii au disponibili la ei (cash sau numerar) si apoi blocheaza casa cite jumatate de ora gindindu-se ve sa returneze si ce nu. Ok, e normal sa uiti, dar fii constient ca ii deranjezi pe ceilal chiar involuntar, ca si restul se grabesc. Inteleg ca ai uitat, dar nu inteleg sa fii cu gura mare si nesimtit pe deasupra, ca daca le atragi atentia devin vocali si invoca, ghici ce, ca s oameni si au uitat. Ma doare in p....a de ce au uitat atata vreme cit prin gestul creaza un disconfort celorlalti. Pina la urma ei sunt factorul perturbator nu cei care asteapta la coada.
Pe scurt, ok, ai uitat, repet, e omeneste, dar.totusi creezi disconfort celorlalti, cereti scuze si ciocul mic, ca altfel e nesimtire, ceea ce nu mai e firesc si normal.

Nu ai inteles nimic si limbajul tau de mahala denota si nivelul tau de gandire... sau viceversa!
Poate, daca urmareai mai atent discutia de la inceput reuseai sa prinzi concluzia... Chiar daca am dat o nota comica intamplarii concluzia era ca nu exista o procedura pt cazuri mai speciale... personalul de la securitate a incalcat regulile pt mine tocmai ca intr-un final nu mai aveau ce face sa rezolve o situatie relativ usoara. Cu toate ca tu probabil crezi ca esti perfect mai suntem noi astia muritorii de rand care mai si pecim si greseala mea nu a luat vieti si nici nu a avut un impact asupra pasagerilor din aeroport.
Poate ca tu te-ai fi autopedepsit ca ai comis inimaginabila eroare de a uita o geanta de mana in baie si nu ai fi luat atitudine ca nah deranjai autoritatile aeroportului, dar sunt un cetatean ce are drepturi pt care lupt indiferent de ce si cum s-a creat situatia!
In domeniul meu de munca am un document ce cuprinde mii de randuri care incearca sa cuprinda cat mai multe situatii si cazuri aparte de la ceea ce ar fi normal si implicit cum pot fi rezolvate acele cazuri. Cum o situatie ce nu am prevazut-o in acel document devine repetitiva ea este adaugata in document si in mod sigur va avea procedura corespunzatoare cand asta se va intampla din nou, daca se va mai intampla din nou.

PS: cu toate ca exista motive atenuante ce au dus la uitarea gentii cu pricina nu ma absolv de eroare!

#60
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Se pare ca ai numai certitudini
Crezi sau poate esti sigur ca postarea ta e intro nota comica, dar poate nu e, nu toti avem talentul de a fi comici.
Esti sigur ca ce ai patit tu se intimpla des, dar poate nu e asa, nu ai prezentat nici o statistica din care sa reiasa incidenta unor asemenea evenimente.
Faci afirmatii false, exista o procedura care a si fost descrisa in postarea 42. Ca e lenta si greoaie e altceva, dar e aeroport nu iarmaroc. Distorsionezi si adevarul pe deasupra.
Au si altii drepturi, dreptul la siguranta, care e mai important decit al tau.
Aia de pe aeroport nu citesc gindurile oamenilor, putea sa fie un om rau intentionat in locul tau. Ce ar fi iesit in cazul asta?
Eu nu pot sa discut cu oamenii care au numai certitudini.

Limbajul folosit mi-l asum, stai linistit.
Nu ti a trecut prin cap ca expundindu-ti ideile intrun spatiu public poti fi si contrazis, ironizat, etc. Asta e un risc de fiecare data cind scriem pe forumuri. Asta e.

#61
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpetit_christian, on 17 ianuarie 2018 - 12:44, said:

Toti gresim, toti uitam ca suntem oameni, dar daca suntem caractere ne asumam fiecare gest si fiecare vorba spusa, cu rautate, prostie, ura, ignoranta,etc, ca suntem nervosi, beti , obositi, etc.
Sincer, mi se pare de porc, ca dupa ce aia de pe aeroport fac rabat de la normele de securitate, initiatorul vine cu atitudinea cu care vine si tot pe agentii respectivi ii balacareste, care agentii respecta niste ordine si regulamente, respecta legea pina la urma. Ca legea poate nu e asa cum trebuie in Ro asta stim si am inteles demult, dar ce vina au respectivii angajati, pina la urma?
Daca venea si spunea ca legea e naspa, ca legiutorii nu se gindesc la binele cetateanului samd, il sustineam din toata inima.

Dar dupa ce ca el creaza un disconfort agentilor respectivi si poate si altor calatorii, ca in timp ce au stat dupa c...l lui puteau ajuta pe altul cu o pb mai stringenta, tot el face p..a mare si e nemultumit.

E plina lumea de idioti care fac cumparaturi in supermarket peste banii pe care ii au disponibili la ei (cash sau numerar) si apoi blocheaza casa cite jumatate de ora gindindu-se ve sa returneze si ce nu. Ok, e normal sa uiti, dar fii constient ca ii deranjezi pe ceilal chiar involuntar, ca si restul se grabesc. Inteleg ca ai uitat, dar nu inteleg sa fii cu gura mare si nesimtit pe deasupra, ca daca le atragi atentia devin vocali si invoca, ghici ce, ca s oameni si au uitat. Ma doare in p....a de ce au uitat atata vreme cit prin gestul creaza un disconfort celorlalti. Pina la urma ei sunt factorul perturbator nu cei care asteapta la coada.
Pe scurt, ok, ai uitat, repet, e omeneste, dar.totusi creezi disconfort celorlalti, cereti scuze si ciocul mic, ca altfel e nesimtire, ceea ce nu mai e firesc si normal.
  Desigur  ca cei care au calatorit ''decit'' cu rata si asta probabil cind au fost in armata, sint extraordinar de deranjati de faptul ca cineva a uitat un bagaj intr-un aeroport!

Incolo, de ex. eu acum citeva luni, fiind cam grabit am uitat sa-mi iau bagajul de cala peun mare aeroport european! M-am intors tocmai de la metrou! m-am adresat unui functionar de prin zona sosirilor, nici nu stiu exact cine si cu ce se ocupa. Acesta a chemat pe cineva prin telefon, care a venit, a verificat biletul, a mai dat un telefon si m-a insotit sa recuperem bagajul. Partea teoretica nu a durat mai mult de 10 minute, deci este posibil, sigur la traficul dintr-un mare aeroport este ceva banal si des intilnit, deci exista proceduri clare de rezolvare.
In schimb in Craiova, prima data cind am aterizat, nu am observat banda de bagaje care este micuta, intr-o latura a spatiului respectiv, tot asa grabit pentru ca avionul intirziase si fratele meu ma astepta la iesire si ma asasina cu telefoanele. Nici nu am realizat ca am trecut de controlul de frontiera si m-am trezit deja la iesire. Si ca mine au mai fost cel putin 5-6 persoane. Solutia a fost sa asteptam sa iasa toti pasagerii, apoi unul din angajati a adus pe un carucior bagajele neridicate. A facut mai multe drumuri desi doar o usa din cadrul careia priveam ne despartea de bagaje. Am zis ca a fost un ghinion de nesansa si uite ca inca traiesc! Si de atunci, calatoresc numai cu bagaj de mina! iar spre/dinspre londra, trimit ce am de trimis prin firmele de curierat, care iau bagajul de la usa si tot la usa acasa il aduc! fara nici un incident de ani buni si sint multi care procedeaza asa!

Apropo, cit de (nu gasesc un cuvint decent potrivit) sa fii ca sa sugerezi ca un om rauintentionat, s-ar intoarce inapoi in cazul in care ar fi last ceva periculos pe aeroport? si legitimindu-se pe deasupra!

Edited by tytysor, 05 March 2018 - 01:02.


#62
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Cum sunt azvârlite bagajele pe aeroportul Otopeni: http://mobile.hotnew.../stire/23422586

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate