Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Aventuri pe Aeroportul Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
la Bucuresti am trecut de parca eram la tata in aeroport ,lichide la mine, unghiera de aia cu tot cu cutit Posted Image ,juma de sandwich..etc.

Ca sa nu mai zic ca am pierdut o ora sa-mi sortez bagajele de mana sa se incadreze in marime si greutate ,dar si cel de cala sa nu depaseasca 15 kg, imi zice duduia ca nu am loc sa-mi pun bagajul de mana in avion si o sa mi-l trimita tot la cala .

Va dati seama ca in ala de mana mai aveam si o electronica,fara lacate fara nimic.

Am facut cruce si l-am trimis la cala,dar a fost ok in final ,nimic de reprosat ..cum ziceam,mai degraba in stansted m-am simtit ca la carat vite !

Edited by Al3csutzul, 14 January 2015 - 12:13.


#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cu lichide trec mereu Posted Image

Si cu mancare...in ordinea experientelor:

In 2009 am dus carne tocata congelata in rucsac ( bagaj de mana ) pana in JP. OTP-HEL-NRT. Nimeni nu a zis nimic.
Acum 2 ani am plecat din germania cu jumatate de rucsac cu mancare... stiti momentele cand primiti de la oameni dragi multa mancare pentru drum Posted Image na, cam asa...fructe de toate felurile, tort Posted Image MUC-DOH-NRT

Anul trecut ( cand am uitat geanta in doha ) imi pusese mama ceva mancare ( gyouza ) + sos separat...nimeni nu a zis nimic Posted Image


Eu in principiu nu am nevoie de apa...merg doar cu companii de linie dar just in case pana in momentul in care ma urc in avion sa am. Nu zice nimeni ca nu ai voie sa intri cu sticla goala, gasesti apoi unde s-o umpli.

Eu la QA am atatea kilograme permise ( 30 kg + exces gratuit de inca 15 ), ca uneori nici nu stiu ce sa fac cu ele Posted Image

Edited by lex404, 14 January 2015 - 12:31.


#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Las ca te scapa angajatii de pe Otopeni de surplusul in plus din bagaje!!! Si sunt asa de modesti ca nici nu-ti mai spun!!!

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai zbor din otopeni din 2012... oricum, e dreptul meu la 45 de kilograme deci nu au ce imi face. :lol:

Ps. Cu cele mai multe kg am plecat de pe otopeni... si nu s-au prins :D

Edited by lex404, 14 January 2015 - 12:55.


#23
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 george_eu25, on 14 ianuarie 2015 - 12:39, said:

Las ca te scapa angajatii de pe Otopeni de surplusul in plus din bagaje!!! Si sunt asa de modesti ca nici nu-ti mai spun!!!

Dar surplusul, surplusul în minus?

#24
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

 Engineer_xxl, on 14 ianuarie 2015 - 11:15, said:

Cred ca e o chestie specifica aeroporturilor mai mici... Pe Heathrow, Frankfurt, Amsterdam organizarea este total diferita... treaba cu bagajele e mai universal valabila din pacate si nu e aeroport care sa nu aibe probleme cu asta...

Malpensa este mare , 18 milioane pasageri pe an asa ca numai mic e asta.

#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,383
  • Înscris: 20.10.2006
Vina insa e a initiatorului in mare parte, uiti un bagaj si te mai astepti sa il gasesti ? Eu nu am astfel de asteptari. Zi mersi lui dumnezeu ca l-ai mai gasit rar asa ceva.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Se intampla sa mai uiti. Cand zbori 15- 20 de ore crezi ca mai esti in stare sa fii atent la tot?

Sa zica mersi ca nu a uitat copilul... se mai intampla!

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
frate... zici ca tragi la jug... sa impingi tu avionul ala sa zboare... e obositor sa stai in cur pe scaun si in cele mai multe cazuri sa dormi...
cand stii ca ai coppii problema, ii sedezi, ca un parinte responsabil

Quote

Eh , uite asa se întâmplă la noi , decât să cerem autorităţilor şi factorilor de decizie ca în asemenea situaţii să  găsească  rezolvare
sa gaseasca rezolvare la ce? la faptul ca esti tu cascat si creezi probleme si situatii?

sunt de acord ca nu le poti tine minte chiar pe toate... de aceea eu am secretară!

Edited by Nero-d, 14 January 2015 - 15:11.


#28
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

 LunaCrystal, on 14 ianuarie 2015 - 13:25, said:

Vina insa e a initiatorului in mare parte, uiti un bagaj si te mai astepti sa il gasesti ? Eu nu am astfel de asteptari. Zi mersi lui dumnezeu ca l-ai mai gasit rar asa ceva.

Offf Doamne... unde dai si unde crapa... am specificat pe undeva ca vinovat este statul ca eu am uitat geanta acolo? Nu asta este in discutie ci faptul ca pt o treaba cu o rezolvare relativ simpla am pierdut minute bune cu cine si cum pt ca la urma sa se incalce exact ceea ce imi spuneau ca nu e posibil (intrarea inapoi in zona internationala)... Eu nu sunt genul care sa renunt asa usor in a repara o greseala (sunt om, deci gresesc... din cand in cand!)


 lex404, on 14 ianuarie 2015 - 13:31, said:


Sa zica mersi ca nu a uitat copilul... se mai intampla!

Probabil in filme ca eu inca nu am cunoscut oameni normali cu asemenea pierderi de memorie...

 Nero-d, on 14 ianuarie 2015 - 15:07, said:

frate... zici ca tragi la jug... sa impingi tu avionul ala sa zboare... e obositor sa stai in cur pe scaun si in cele mai multe cazuri sa dormi...
cand stii ca ai coppii problema, ii sedezi, ca un parinte responsabil


sa gaseasca rezolvare la ce? la faptul ca esti tu cascat si creezi probleme si situatii?

sunt de acord ca nu le poti tine minte chiar pe toate... de aceea eu am secretară!

Tu esti real sau esti doar mascariciul clasei?

#29
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Daca nu uitai geanta la baie, nu se intampla nimic.
Asa, ne ducem fiecare sa cream probleme ca sa vedem daca au proceduri de rezolvare.

#30
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

 Spadan, on 14 ianuarie 2015 - 16:42, said:

Daca nu uitai geanta la baie, nu se intampla nimic.
Asa, ne ducem fiecare sa cream probleme ca sa vedem daca au proceduri de rezolvare.

Incredibil... daca... daca tata era Bill Gates cumparam aeroportul instant si nu iesea nimeni pana nu gaseam geanta!

A uita sau a omite este o chestie involuntara care apare din cauza unuia sau mai multor factori... in unele cazuri, cum ar fi al meu, s-ar fi pierdut niste bani si o zi de rahat, in alte cazuri, cum ar fi un nenea inginer de la centrala nucleara Cernavoda ar putea aduce moartea a mii de oameni, dar acolo in mod sigur exista o procedura care sa supravegheze si sa corecteze aceste greseli, pt ca este in firea umana sa uiti!!!!
Eu vorbesc de un lucru banal care probabil ar avea o solutie banala...
Deci, in discutie nu este faptul ca eu am uitat geanta (am inteles este greseala mea) ci faptul ca stiam unde este, stiam ca de abia se intamplase treaba si aveam sanse sa o recuperez fara prea mult stres din partea mult iubitelor noastre organe de stat...

Ghiseele de "lost & found" exista mai in toate garile, aeroporturile etc mai maricele din lumea asta, ca dovada ca omul uita!! Dar eu mi-am realizat greseala in timp util cat sa nu fie pierderi mai mari!

Procedurile in cazuri speciale sunt bune si salveaza de la mult stres chiar de la moarte. Vezi tamtamul cu elicopterul smurd si avionul din apuseni....

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca era un lucru banal, ai fi vazut aeroportul blocat de persoane care au uitat cate ceva...
acest lucru banal cum ii spui tu ti s-a intamplat numai tie... o greseala banala? suporti consecintele banale si... alta data nu mai uiti
banal? mie mi se pare de neiertat sa uiti o geanta in WC... cum adica sa uiti? poti uita doar chestii lipsite de importanta...

procedurilii??? pai au uitat procedurilii... ca e oameni si ei... uita!!!... poti sa-i condamni?!?

Edited by Nero-d, 14 January 2015 - 17:31.


#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca in Londra sau NYC ieseai din zona internationala a aeroportului si te intorceai ca ai fost tu cascat si ti-ai uitat nadragii la toaleta, aia te primeau inapoi fara nicio problema... iti intindeau covor rosu si iti dadeau si niste bere rece sa te linistesti saracutul de tine...

#33
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@initiator: nu se intampla numai in Romania. Timp de 4 ani am zburat la fiecare 3 sapt si am "vizitat" aproape toate aeroporturile mari din zona asta de lume. Am ratat numai Charles de Gaulle si pe cele din Anglia. Iti fac un roman intreg cu pataniile de pe aeroporturile din Europa.  De la poarta de imbarcare inchisa in fata mea in Praga, desi erau anuntati ca intarzie avionul din cauza vremii proaste (evident nu au mai deschis poarta, desi avionul era la locul lui si nu trecusera 30 de secunde de cand se inchisese usa - deh, masuri de securitate, etc) pana la replici de genul "nu e treaba mea sa-ti gasesc alta legatura. Stai peste noapte aici, iti oferim cazare la hotel, dar eu nu sunt platit sa-ti caut tie alta legatura prin alta companie" pe 23 Decembrie, in Amsterdam, desi pierdusem legatura din cauza lor. Stai sa vezi cand mai dai de cate un neamt care-ti spune "das ist nicht mein Job", desi trebuie doar sa intinda mana dupa o hartie.
Probabil si pe Henry Coanda procedurile exista, oamenii care sa le cunoasca lipsesc. Sau eventual oamenii care sa le si aplice.
Rabufnirea ta e de inteles, chiar daca situatia a fost generata de neatentia ta (asa cum singur recunosti), dar se putea intampla acelasi lucru cam pe orice alt aeroport.

#34
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

 Engineer_xxl, on 14 ianuarie 2015 - 09:48, said:

Am stat si m-am gandit daca sa spun sau nu despre peripetiile mele de Craciun in superbul nostru aeroport international Otopeni... dar i se poate intampla oricui ceva de genu si poate prinde bine:

Am decis ca de Craciun sa venim in tara sa petrecem alaturi de familie (sotia si 2 bebei), toate bune si frumoase, dupa 3 ore petrecute intr-un tub de aluminiu legati in scaune si cu copii in brate (20 de luni de fiecare) starea de spirit nu este intocmai preafericita...
Aterizam si merem fuguta sa luam bagajele, dar bagajele nu sunt la benzile de sus ci la banda 5 care e undeva mai jos nu foarte intuitiv de gasit... ajungem si acolo unde gasim valizele dar una dintre ele parca a stat in afara avionului nu in cala (unele haine atarnau afara prin cusaturi rupte si manerul era facut bucati, cred ca a aterizat avionul pe valiza noastra)... asta a mai adaugat un plus de nervozitate... dar a trebuit sa oprim sa schimbam puradeii de scutece, si pt a eficientiza spatiul si incarcatura am avut o geanta mai mare de mana care sa cuprinda cele necesare plus portmonee si acte necesare de drum...
Intram repede la baie schimbam urlatorii si plecam repede sa depunem plangere pt valiza. O rezolvam surprinzator de repede cu plangerea si iesim din zona internationala.
Ajungem la zona de inchirieri auto si nenea de acolo cere permisul... eu ma uit la sotie si cer portmoneul... ea se uita la mine si zice ca e ingeanta de schimb... eu ma uit printre bagaje si geanta lipsa... AM UITAT GEANTA IN BAIE, unde am schimbat bebeii...

Sa cada cerul pe noi... ramane sotia cu bebeii si eu incep aventura de recuperare.

Ma duc din nou la zona de unde se iese de la sosiri si vad 2 de la securitate cu un jandarm, direct la ei ma duc si le spun treaba ca am uitat geanta:
Eu: - Deci... putem sa mergem sa o recuperam?
Ei:  -Nu
Eu: De ce?
Ei  Nu este voie sa intrati inapoi, dar mergeti acolo la intrare si sunati la compania cu care ati venit
Eram sigur ca Wizz nu are treaba cu chestia asta dar o fac si pe asta si logic mi se spune ca ei nu se ocupa de asa ceva... Deja timpul trecea si geanta putea fi gasita de cineva nu foarte "binevoitor"... Vad ghiseul de informatii si alerg acolo:
Explic inca odata povestea si nenea de acolo ridica din umeri si imi zice ca ar trebui sa sun la vama... Sun acolo si explic inca odata treaba:
D-na: La noi nu a venit nimic de genu
Eu: Pai nu avea cum ca abia acum cateva minute s-a intamplat
D-na Pai nu pot face nimic ca noi doar primim obiecte pierdute nu le cautam...
Eu Si eu ce pot face acum?
D-na Asteptati sa ajunga la mine
Eu Nu am cum sa astept ca am doi copii, nu am bani si locuiesc in alt judet
D-na Nu pot sa va ajut

Inchid si incerc sa ma calmez sa gasesc o solutie... il mai intreb pe nenea de la info daca nu a mai fost un caz de genu si cum s-a procedat... alal zice ca nu stie... M-am enervat si o sun inapoi pe doamna de la vama si ii spun daca nu poate sa trimita pe cineva sa verifice baia, ea imi zice ca nu se ocupa cu asa ceva, atunci deja nervos ii spun mai rar si raspicat: Doamna, am nevoie sa imi dati o solutie nu sa imi spuneti ce nu puteti face!!
Atunci tipa imi spune sa merg la niste politisti sau securitate si ei ar putea sa trimita pe cineva...

Alerg inapoi la cei 3 cu care am vorbit initial si le spun sa intrebe prin statie daca nu se poate duce cinea. Jandarmul avea o statie pe umar de mai ca il intepa in obraz dar ii intreaba pe ceilalti doi daca nu au statie... Aia zic ca nu si trageau unul de altul care sa se duca sa verifice baia... Jandarmul da un cod prin statie pana la urma si in 2-3 min apare un tip in civil (de la SRI probabil) si ii explic si astuia treaba... dupa ce au mai negociat intre ei ce si cum tipul in civil i-a unu din cei 2 de la securitate si se duce intr-un final in baia cu pricina... eu cobor cu ceilalti 2 jos unde ar fi iesirea de la banda 5 sa asteptam...

Spre usurarea mea cei doi ies cu geanta intacta si cica sa mergem inapoi sus sa facem un proces verbal si sa verific daca imi lipseste ceva... iar sus vine ironia sortii: pt a face procesul verbal m-au trecut dincolo de poarta in zona internationala, unde toti imi spuneau ca nu am voie si ca nu se poate trece... nu am idee cum am reusit sa ma abtin sa nu le zic ceva... cred ca eram doar bucuros ca se va rezolva treaba...

Ceea ce am vrut sa punctez in toata relatarea asta este lipsa de proceduri in astfel de cazuri... este incredibil cata lipsa de vointa din partea unora de a rezolva o problema relativ banala...

Noroc ca toate s-au incheiat cu bine...

ma bucur pt asta. Inca o dovada ca oameni ca voi ar trebui sa aibe interdictie in a iesi din tara !

#35
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Am 1000 de moduri in care sa incerc sa dau o replica unora de pe aici... dar copii (cred ca varsta voastra e pe undeva pe la 20 de ani) am fost si eu ca voi un zmeu care se credea perfect si ca nu as putea in viata mea sa fac greseli banale... dar mai tarziu cand sunt mai multe responsabilitati pe umerii vostri ve-ti realiza anumite lucruri... unii dintre voi mai ca imi doriti sa ard in forcurile iadului ca am avut tupeul sa incerc recuperarea bunului meu, indiferent ca l-am pierdut cu sau fara vina mea!!
In caz ca unii nu stiti sau ati uitat la achizitionarea unui bilet platici si niste taxe de aeroport care se presupun sa asigure functionarea aeroportului si oameni platiti sa-i ajute pe cei cu anumite probleme, nu  sunt platiti sa se uite doar dupa nenea teroristu!!!

Ignoranta si teama de a-ti rezolva problemele a unora de pe aici este ingrijoratoare, unii nici macar nu stiti sa intelegeti contextul si ceea ce se presupunea acest topic, in perfectiunea voastra nu ati observat decat faptul ca am uitat o geanta si ca am "deranjat" autoritatile aeroportului...

... Si da pe alte aeroprturi am fost tratat ca un client care avea o problema, dus intr-o sala de asteptare unde aveam masini de cafea sau snacks... la fel cum pe alte aeroprturi nu am avut parte de experiente foarte placute! Cel mai ok aeroprt pana acum mi s-a parut Frankfurt... dar nu toti au fost ok acolo!

Eu am povestit de faza asta din simplul motiv ca oamenii nu stiau cum sa procedeze, nu erau nici foarte cooperanti si dupa ce au facut tantam ca nu am voie sa trec dincolo la final m-au trecut dincolo!

A gresi este uman si inevitabil, a fi ignorant la rezolvarea greselilor tale este prostie umana!!

Edited by Engineer_xxl, 15 January 2015 - 12:01.


#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Engineer_xxl, on 15 ianuarie 2015 - 11:59, said:



A gresi este uman si inevitabil, a fi ignorant la rezolvarea greselilor tale este prostie umana!!

    Stai linistit pentru ca mistocareala,ironia,luarea peste picior,bataia de joc,postarile aiurea si total inutile,etc.au devenit sport national care se practica de ceva timp cu brio pe acest forum.Indiferent daca este vorba de glume,sfaturi sau cazuri chiar serioase ca si cel expus de tine.
    Si repet,ceea ce ti s-a intamplat nu este nici specific Romaniei nici unicat.Cand lucrezi cu zeci poate sute de mii de oameni zilnic in mod inerent apar disfunctionalitatile.Sau cazurile atipice,cum le numesc eu.
    Cel mai important este ca totul s-a incheiat cu bine chiar daca ai ramas cu niste amintiri nu tocmai placute.Timpul le rezolva pe toate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate