Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Card motorina

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
annnemaria

annnemaria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.01.2015
2 intrebari am daca ma puteti ajuta   .Am o firma de transport.Un Srl in Germania si un Pfa in Romania.Problema e ca in Romania Nimeni nu vrea sa imi faca la peco card de motorina cu care sa alimentez si sa platesc la 1 luna pentru ca au spus ca Pfa-ul meu sa fie girat de un Srl,ceea ce mi se pare o aberatie.Le-am spus ca girez eu Pfa-ul meu cu Srl-ul care il am dar au spus ca nu se poate..pentru ca trebuie ca la acel Srl sa mai abe cineva macar 3% din actiuni..iar la mine nu se poate pt ca eu sunt unic actionar..ceea ce este o alta aberatie.In fine..Intrebarea este daca stiti un peco unde se poate face card de motorina care sa platesc la 1 luna sau la 2 luni ..tinand cont ca Pfa-ul pe care il am este platitor de Tva de24% si are aceleasi functii ca si un Srl.  
Si a doua intrebare este in afara celor 2 firme pe care il am..si cu care sunt ok cu totul..are de-a face cu ceva bani care ai primesc prin western union sau prin altceva?Adica un cunoscut imi trimite mie ca vrea el si ma ajuta cu cateva mii pe care le trimite lunar.Am intrebat contabila si mi-a spus ca nu au nici o treaba firmele pe care le am cu banii pe care ai primesc eu ca persoana de la cineva din strainatate.Voi ce stiti?
O zi placuta tuturor.Daca am scris cu greseli ma scuzati dar conduc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
daca postezi pe softpedia in timp ce conduci, io nu as avea curaj sa-ti fac nici asigurare, nu sa-ti dau si carburant pe datorie.

#3
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Tu daca ai avea o benzinarie/sau un lant de benzinari si eu as fi PFA mi-ai da carburant pe datorie ? Lanturile mari de benzinarii au un sistem foarte greu de a mai face contracte intrucat in ultimii 5 ani au avut prejudicii enorme in urma acestui sistem ...

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008

View Postslai, on 14 ianuarie 2015 - 07:59, said:

daca postezi pe softpedia in timp ce conduci, io nu as avea curaj sa-ti fac nici asigurare, nu sa-ti dau si carburant pe datorie.
Raspuns de facut posturi,nu-i asa????Contorul merge si ia uite ce activ e @slai!!!
Carduri de motorina fac cam toate marcile care au benzinarii.Am vazut card la Petrom,la OMV,la Lukoil si la Rompetrol.Astea le-am vazut eu,nu din auztite!Asa ca poti intreba la fiecare!
Legat de transfer de bani eu as alege alta metoda.Se stie ca Western e rapid,dar se mai stie si ce taxe are.Incearca sa gasesti alta metoda!Nu are nimeni nici o traba cu tine ca ai tu o matusa "Tamara" bogata care iti trimite bani!

Edited by george_eu25, 14 January 2015 - 08:30.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Ce e greu de inteles? el vrea benzina pe datorie, carduri fac toti, dar sunt preplatite. ai bani pe card, alimentezi, nu ai, ciuciu motorina.
si nu cred ca e de condamnat nici o benzinarie ca solicita niste garantii.

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
http://www.molromani...ardul_mol_gold/

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Card OMV international facut in germania (unde ai firma) !!!

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Da pentru persoane fizice exista un asemenea card???Ca poate isi ia unul asa!

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postslai, on 14 ianuarie 2015 - 07:59, said:

daca postezi pe softpedia in timp ce conduci, io nu as avea curaj sa-ti fac nici asigurare, nu sa-ti dau si carburant pe datorie.

Femeie adevarata ma!

#10
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View PostFAP, on 14 ianuarie 2015 - 09:55, said:

Card OMV international facut in germania (unde ai firma) !!!

Cea mai buna varianta.

Doar ca trebuie sa lase ceva CEC-uri de altfel ca si la noi, CEC sau BO.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgeorge_eu25, on 14 ianuarie 2015 - 10:11, said:

Da pentru persoane fizice exista un asemenea card???Ca poate isi ia unul asa!

Rompetrol, dar are o limita de 200 lei.

#12
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Poate incerca sa faca un card pentru combustibil, cu limita de valoare, cu plata in avans.

View PostNazmi, on 14 ianuarie 2015 - 11:14, said:

Doar ca trebuie sa lase ceva CEC-uri de altfel ca si la noi, CEC sau BO.

Fara garantie nu scapa. E clar, dar pe PFA nu ii va face nimeni. Ca SRL are nevoie de o gramada de hartii.

#13
annnemaria

annnemaria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.01.2015

View Postslai, on 14 ianuarie 2015 - 07:59, said:

daca postezi pe softpedia in timp ce conduci, io nu as avea curaj sa-ti fac nici asigurare, nu sa-ti dau si carburant pe datorie.
Soferii mei fac cursele..deci nu eu conduc si stai linistit ca am mai multa experienta decat unii barbati,desi sunt femeie am facut 2 ani ,in just de 13000 de km pe luna asa ca..daca scriu un mesaj pe autobanda nu inseamna nimic...din contra ...faceam ocupatie sa nu ma ia somnu si am intrebat si ce ma interesa.Te-am pupat

View Postgeorge_eu25, on 14 ianuarie 2015 - 08:27, said:

Raspuns de facut posturi,nu-i asa????Contorul merge si ia uite ce activ e @slai!!!
Carduri de motorina fac cam toate marcile care au benzinarii.Am vazut card la Petrom,la OMV,la Lukoil si la Rompetrol.Astea le-am vazut eu,nu din auztite!Asa ca poti intreba la fiecare!
Legat de transfer de bani eu as alege alta metoda.Se stie ca Western e rapid,dar se mai stie si ce taxe are.Incearca sa gasesti alta metoda!Nu are nimeni nici o traba cu tine ca ai tu o matusa "Tamara" bogata care iti trimite bani!
Multumesc...am fost la OMV,Petrom etc..si zic ca am nevoie cum am spus..de un srl ca sa imi gireze pfa-ul la care sa nu fiu unic actionar.Cat despre western am cam vazut..am sa incerc prin moneygram.

View Postslai, on 14 ianuarie 2015 - 08:38, said:

Ce e greu de inteles? el vrea benzina pe datorie, carduri fac toti, dar sunt preplatite. ai bani pe card, alimentezi, nu ai, ciuciu motorina.
si nu cred ca e de condamnat nici o benzinarie ca solicita niste garantii.
Sunt femeie ,si sunt ea,nu el.Se vede si dupa nume.Si garantii din moment ce am firma,angajati si produc bani..si le arat acte ..extrase bancare prin care se vede ca produc bani nu vad ce garantie ar mai trebui plus ca asta se face intr-un contract intr-e mine si acel peco..adica intr-e firma mea..dara sta e Romania.In Germania mi-au facut la primul peco la care m-am dus pt srl-ul care il am aici.

View Postgeorge_eu25, on 14 ianuarie 2015 - 10:11, said:

Da pentru persoane fizice exista un asemenea card???Ca poate isi ia unul asa!
Card pe persoana fizica?Pai in Romania imi da de 700 de lei.Iar un sofer baga motorina de 700 de lei la o singura cursa.Soferii mei alimenteaza in Romania de 150 de mil pe luna minim.Si e normal cand ai o firma de transport sa iti dea card de motorina pentru ca e foarte greu sa dau bani soferilor mereu de motorina ca nu mai inteles mare lucru din incasari.Asa as platit doar la 1 luna sau la 2 luni cat e si gata cum platesc in Germania.Si pentru Fap:Am card in Germania pe Srl dar la un peco care nu exista in Romania si da e international..dar din alta aberatie singura tara unde am fost si nu pot baga motorina cu el e Romania..in Norvegia,suedia,danemarca merge.

#14
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Ceva este cusut cu ata alba...

#15
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Cumperi bonuri valorice la 1-2 luni si le dai soferilor sa achite motorina, sau carduri visa si gata, sau fac plinul in Germania , Ungaria in rezervoare mai mari . Ce spui ca arati ca faci bani nu reprezinta o garantie. Nici eu nu ti-as da bunuri fara garantii serioase sau fara recomandari.
fie te adaptezi la cerintele statului fie nu faci afaceri aici ( ca si la voi in Germania de altfel ).

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View Postannnemaria, on 14 ianuarie 2015 - 14:52, said:

.Soferii mei alimenteaza in Romania de 150 de mil pe luna minim.
"Am si io un PFA, dati-mi si mie motorina de 300 de milioane, ca va platesc eu dupa aia..."
Sincer, cred ca aia de la peco nu s-au oprit nici acum din hohotele de ras...

#17
annnemaria

annnemaria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.01.2015

View Postslai, on 14 ianuarie 2015 - 17:21, said:

"Am si io un PFA, dati-mi si mie motorina de 300 de milioane, ca va platesc eu dupa aia..."
Sincer, cred ca aia de la peco nu s-au oprit nici acum din hohotele de ras...
Mai omule nu mai vorbi in necunostiinta de cauza..Toate firmele DE TRANSPORT PFA SAU SRL IN ROMANIA au carduri la peco..PRICEPI?Problema e ca eu am doua firma Srl in Germania si Pfa in Romania..si imi trebuie sa girez cu un srl ..pfa-ul pe care il am..PRICEPI?Si eu nu pot face asta cu SRL-UL meu pentru casunt unic actionar.Pricepi?Nu mai vorbi aiureli ca bati campii ..daca nu ai firma de transport si nu sti ce implica o firma de transport nu mai vorbi in necunostiinta de cauza.Tocmai am vb cu contabila si in sfarsit a gasit un peco care a acceptat actele Lukoil..asa ca astept ..a zis ca au acceptat actele si ca ei fac si la Pfa dar doar cele care sunt platitoare de Tva ca al meu.Singurul la care nu dusesem actele era Lukoil si acum m-a sunat contabila si  a zis ca 80% se va face card la ei.Si voi care nu stiti cu ce se mananca o firma de transport nu mai vorbiti aiureli.E logic si normal..toate dar toate firmele mari de transport au carduri de motorina la peco..iar la 1 luna sau la 2 luni te duci cu cardul si platesti tot ce ai bagat in perioada aia.Se face un contract intr-e firma si peco..si se da card doar celor care au profituri constante si lung timp.Si pui ca garantie firma..si scrie in contractul pe care il semnezi.Si aia de la peco nu s-au prapadit de ras ca ei habar nu au de asa ceva,Cand ai firma de transport te duce cu actele si vorbesti cu directorul de la peco ,nu cu angajatii desteptule.In fine..deci s-a cam rezolvat la Lukoil ..deci cei care aveti firma de transport lukoil accepta mai usor sa faca carduri de motorina/benzina.

#18
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
/Edit.Am vazut ca ai rezolvat.

Edited by ZIGZAG20, 14 January 2015 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate