Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Fisiere ascunse Dolphin- KDE

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Am sa incerc sa pun o intrebare aici pentru ca e singurul topic despre KDE pe Arch LInux pe care l-am gasit : nu pot vedea fisierele ascunse ; am KDE4 , dau click in Configure Dolphin pe Shaw hidden  files , dar nu le afiseaza (ba , ma rog , le-a afisat imediat dupa instalarea Arch , dar dupa primul reboot al PC-ului nu mai raspunde cand dau click pe Shaw hidden files ! ( Mi - a disparut si sonorul , asta in subsidiar , a trebuit sa reinstalez alsa ) Revenind la Show hidden files , am cautat pe forumuri , s-au mai plans si altii de acest lucru , de prin 2009 (!) , pe KDE2 , KDE3 , pare ca pana la KDE4 nu s-a remediat ! Stie cineva o solutie sa pot afisa fisierele ascunse in KDE4 ? Stie cineva cum pot configura Dolphin-ul definitiv si nu la fiecare click sau reboot Dolphin-ul sa revina la default ? Mentionez ca am purecat bine optiunile de configurare din Configure Dolphin , fara rezultat pentru mine ! Nu sunt dezamagit de Arch , il voi pastra  , voi pastra chiar si KDE -ul cu toate imperfectiunile lui ; o sa verific daca si in Sabayon KDE3-ul face aceleasi figuri ; in Calculate Linux mege insa snur pe PC-ul meu !

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sincer să fiu aud prima oară de așa ceva și folosesc Kde de vreo 6 ani, pe vreo 4-5 configurații...
În Dolphin se afișează fișierele ascunse dacă apeși F8 sau Alt+. (punct) sau View- show hidden files. Mie-mi merg toate trei variantele!
Alt aspect neclar, cum adică Dolphin revine singur la setările default? Explică te rog mai detaliat.

Mie-mi sună a problemă de utilizator, poate vreo temă dubioasă? Creează un alt cont de utilizator și vezi dacă problemele astea persistă și pe acel cont. Sau șterge setările Kde ale userului tău, șterge sau redenumește directorul .kde4 din /home/user, după logout- login sau reboot verifică comportamentul.

#3
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
In Dolphin > Control > dau click pe Show Hidden Files ; sau apas Alt+. ; sau F8 ; nu-mi afiseaza fisierele ascunse , cum a facut imediat dupa instalare ; nu pot folosi decat pentru sesiunea in curs Adjust View Properties... , daca inchid si redeschid Dolphin , nu-mi pastreaza setarile facute , de ex. la View Mode revine cu obstinatie modul Icon , desi am setat pe Details ...; totusi acum vad ca setarea pare mai durabila ca ieri cand am instalat Arch , dar am dat de atunci de cateva ori pacman -Syu ; totusi fisierele ascunse nu le pot vizualiza , asa cum am spus .

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
REPET: incearca cu alt cont sau sterge setarile Kde, adica directorul .kde4, in konsole:
rm -rf ~/.kde4
Logout- login sau rebot si reincearca!

LE: INTOTDEAUNA pleaca de la premiza ca ai gresit TU undeva, ai instalat o tema, ai gresit ceva prin setari, si verifica pe alt cont comportamentul.

Edited by shogun1, 09 January 2015 - 22:03.
Completari


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
draga shogun,
KDE-ul are probleme cu setarile, asta e si parerea mea. l-am folosit si eu la OpenSuSE, nu spun din auzite. imi pare rau ca a trebuit sa-l parasesc, imi placea.
din pacate, am impresia ca intreg ecosistemul KDE este o palarie prea mare pentru dezvoltatori.

#6
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014

View Postrich1974, on 09 ianuarie 2015 - 22:38, said:

draga shogun,
KDE-ul are probleme cu setarile, asta e si parerea mea. l-am folosit si eu la OpenSuSE, nu spun din auzite. imi pare rau ca a trebuit sa-l parasesc, imi placea.
din pacate, am impresia ca intreg ecosistemul KDE este o palarie prea mare pentru dezvoltatori.

Bullshit nu am probleme cu KDE nici pe Fedora 20 si nici pe PCLOS deci de unde generalizarea ca KDE are probleme cu setarile? Ce mi plac mie cei ce vin cu astfel de concluzii.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@rich1974: nu-s de acord, eu folosesc EXACT combinatia lui @Invoc, Arch cu Kde4! Chiar n-am avut probleme, si asta de ani de zile!
Cel mai probabil a instalat o tema incompatibila cu Kde4 (mai sunt unele), a setat Dolphin sa se deschida intr-un director diferit de ~ deci NU SUNT acolo fisiere ascunse, sau alta chestie marunta... Stergerea setarilor Kde aduce sistemul la setarile implicite, cele de dupa instalare, ar fi cea mai simpla metoda de rezolvare, alternativ, pentru diagnosticare e preferabil un alt cont de utilizator cu setari implicite!

LE: ca fapt divers, ca tot consideri Kde instabil, eu sunt pe Kde-unstable si medii testing de 2-3 ani, am avut doar de 2 ori probleme mici, marunte, rezorvabile. Nu e perfect Kde, dar in materie de stabilitate e macar printre cele mai stabile DE-uri!

Edited by shogun1, 10 January 2015 - 08:13.
Completari


#8
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Repet , de aceasta problema s-au lovit si altii , nu putini , am vazut pe alte forumuri tot felul de explicatii si rec.(Google > ...>...) inainte de a posta aici ; sunt absolut de acord cu shogun1 , in primul rand trebuie se vezi daca n-ai gresit TU insuti ceva , si abia apoi sa cauti in alta parte , dar indiferent cum ar fi , nu-mi dau seama cum , imediat dupa instalare , merge normal , pot afisa fisierele ascunse foarte simplu cu comanda Show Hidden Files , si apoi dupa primul reboot , nu! Am dat si comanda " rm -rf ~/.kde4 " , tot fara rezultat ; ca sa schimb contul de utlizator , pentru moment mi se pare prea laborios , pentru mine , eu doar voiam sa vad doar fisierul .bashrc pentru un eventual alias , atata tot . Va multumesc .

#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dupa rm -rf ~/.kde4 ai dat reboot? Ca mi se pare curios ca nu ai rezolvat... Sper ca n-ai dat comanda ca root, trebuie data logat cu utilizatorul tau!!!
Poti edita .bashrc (sau orice alt fisier text) dand in konsole sau krunner (Alt+F2) comanda kwrite .bashrc.
Adaugare user> http://stressat.blog...si-grupuri.html

Edited by shogun1, 10 January 2015 - 09:00.


#10
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Am dat comanda ca $ , si reboot dar , nu-mi arata fisierele ascunse in Root ; .bashrc e in Root , nu ? In celelalte partitii imi arata fisierele ascunse !

Edited by Invoc, 10 January 2015 - 15:26.


#11
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
$ este utilizatorul "normal", .bashrc exista si in /home si este valabil numai pentru utilizatorul care "detine" folderul /home, ex: /home/Mihai/.bashrc, aici bashrc este valabil numei pentru Mihai.
Daca te referi la /root, nu poti sa vezi continutul din cauza permisiunilor, iar daca te referi la /, folderul "lost+founds" este singurul lucru ascuns (cel putin in cazul configuratiei mele, tot arch)

Edited by Zinus, 10 January 2015 - 15:39.


#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Invoc:
1- / (Root cum apare în Dolphin) este rădăcina (originea, sursa) sistemului de fișiere;
2- fișierele cu setările personale sunt în ~ (home/user, /home/shogun de exemplu în cazul meu), nu în /
3- fișierul .bashrc este fișierul cu setările shell-ului bash, interpretorul de comenzi CLI; fișierul tău de setări este  /home/user/.bashrc (home/shogun/.bashrc de exemplu), al userului root  /root/.bashrc, fișierul cu setări generice, universal valabile pentru toți userii din sistem este /etc/skel/.bashrc; prioritare sunt setările personale, nu cele generice! Dacă vrei să modifici setările bash o poți face pe două nivele: universal valabil în /etc/skel/.bashrc sau la nivel de utilizator, în ~/.bashrc pentru userul tău, în /root/.bashrc pentru contul de root, șamd
4- în / nu te interesează fișierele/ directoarele ascunse, eu am unul singur .kde4, cel cu setările Kde generice, directorul cu setările mele este ~/.kde4
5- într-un director pot fi fișiere ascunse (sau nu) pe care un utilizator să nu le vadă depinde de permisiuni
6- în funcție de cum ai setat Dolphin poți avea tipuri diferite de vizualizări pentru diverse locații/ directoare, sau tip vizualizare comun/ general: Dolphin- Settings- Configure Dolphin- General- Properties for each... sau common properties for all...

Deci nu e bug, cel puțin nu în Kde, poate între display și scaun!

Pe viitor îți recomand să spui EXACT ce anume vrei să faci, EXACT ce pași faci, unde îi faci, ca ce user faci.

[ https://i.imgur.com/dtcYHq9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: iar dacă vrei neapărat să vezi toate fișierele, sau ai nevoie de permisiuni de root pentru a edita sau modifica fișiere precum /root/.bashrc sau /etc/skel/.bashrc poți rula Dolphin ca root: apeși Alt+F2- scrii kdesu dolphin- pui parola de root la cerere și gata, ai Dolphin cu drepturi complete, totale. Exact ce trebuie să-ți faci sistemul flenduri dacă nu știi ce faci...

Edited by shogun1, 10 January 2015 - 16:31.
Completări


#13
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
@Zinus : ai dreptate , tot setand si butonand am vazut si eu fisierul respectiv in home , am crezut initial ca prezenta lui acolo e legata doar de un anume , de un singur , program specific ; sigur ca nu am inteles chiar tot rostul lui , dar .... voi mai invata ; iti multumesc !

@shogun1 : Asa un raspuns detailat merita aprofundat ; ai mila si da-mi putin ragaz sa pot asimila totul ; cu stima , Invoc .

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Invoc: cand nu stii ceva sau nu esti sigur de ceva e bine sa intrebi la obiect, gen: "cum pot face asta". Detaliile, explicatiile ii ajuta pe cei ce vor sa te ajute!

LE: btw, ca tot pomeneai de-un alias in .bashrc, ti-am dat o alternativa pe topicul cu Popcorn-Time. Exista multe metode, toate functionale. http://forum.softped...8#entry16442782

Edited by shogun1, 10 January 2015 - 18:22.
Completari


#15
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
ls -a în consolă și ai rezolvat problema. ;)

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postrich1974, on 09 ianuarie 2015 - 22:38, said:

draga shogun,
KDE-ul are probleme cu setarile, asta e si parerea mea. l-am folosit si eu la OpenSuSE, nu spun din auzite. imi pare rau ca a trebuit sa-l parasesc, imi placea.
din pacate, am impresia ca intreg ecosistemul KDE este o palarie prea mare pentru dezvoltatori.
Dupa cum se poate vedea a fost vorba de-o eroare umana, nu de probleme ale Dolphin (sau KDE) cu setarile...  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate