Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Nikon D600 imi formateaza cardul automat !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Imi cer scuze, n-am citit sa vad daca a mai avut cineva problema aceasta, daca da, rog un link.

La un Nikon D600, in timp ce fac poze imi apare mesajul "For" pe display si formateaza cardul... mi s-a intamplat de 2 ori azi la un eveniment si m-am panicat foarte tare !!
Ajuns acasa, a observat ca el face totusi un fisier de backup gen "177ND600.001" si nu sterge efectiv pozele.  Dar e nasol rau, n-as vrea sa ma incred in continuare in chestia asta.

A mai patit sau auzit cineva de problema asta ?

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pfff, cred ca faceam infarct la o faza de genul... cu alt card face la fel? ce rasa e cardul tau?

#3
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Nu m-am exprimat cum trebuie, mi-a facut faza pe un card, l-am scos si mi-a facut aceeasi faza pe alt card. Mi se pare prea mare coincidenta sa fie problema de la carduri. Ambele carduri sunt PNY si nu erau la prima utilizare pe aparat. Sincer am fost foarte multumit de ele si pe filmari HD si pe foto, m-am intristat cand am vazut ca nu se mai fabrica.

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca tragi eveniment, scapa de carduri de genul PNY, A-Data, Transcend. Poate am prejudecati si stiu ca si SanDisk si Lexar au avut seriile lor cu probleme dar eu nu as incredinta imaginile clientilor pe mana unor carduri ieftine.

Edited by nicolaie, 11 January 2015 - 12:18.


#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca folosesti doua simultan, nu prea vad cum ai putea avea probleme. Dar nici nu am experienta cu cardurile mai "exotice". Am avut doar Sandisk

#6
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Nu am ales PNY pentru ca erau ieftine ci pentru ca aveau o viteza foarte buna si nu am avut niciodata probleme cu ele. Am rulat multe firme pana m-au multumit PNY, nu e normal sa judeci numai dupa pret pana nu folosesti. Mai am si Sony, care sunt aproape noi si o sa incerc si pe ele...

Dar simplul fapt ca mi-a facut problema la doua carduri diferite la numai jumatate de ora distanta, cand eu trasesem destule evenimente cu aceleasi carduri pe acelasi aparat, mi-e foarte greu sa cred ca e de la carduri...

Si nu ma linisteste deloc faptul ca pot se trag pe doua carduri simultan, nu trebuia sa se intample asa ceva !!  In cel mai rau caz dadea "Err" si atat !!!   Nu trebuia el sa se apuce sa formateze cardul automat... parerea mea...

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Sorry, comentariul meu era legat de brand si folosit doua carduri simultan. Nu de problema pe care o ai. Scuze ca m-am bagat

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Un update de firmware si alt brand la card?

#9
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Foloseste SanDisk cu incredere. Chiar daca PNY iti spune ca are o anumita viteza, pot sa aiba sau nu aceasta viteza, insa nici pe departe, cardurile PNY nu au siguranta unui card de calitate.

Edited by lucian2008, 13 January 2015 - 19:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate