Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Apnee în somn - am nevoie de un oximetru

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Am observat că în timpul meditației, când îmi las mintea să se ducă unde vrea, de multe ori intru foarte intens pe ceva cu focusul dar sunt trezit imediat de instinctul de respirație. Am episoade de apnee și m-am gândit la un oximetru. Ebay-ul are o ofertă variată dar poate cineva chiar mă poate ajuta cu un sfat din experiență.

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ce îți trebuie ție e să mergi la un cabinet / clinică de somnologie.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Dar există aşa ceva în România? Ceva în Timişoara?

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Tu o să te trezeşti mort :) .

#5
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.03.2011

View Postgenius, on 09 ianuarie 2015 - 10:31, said:

Tu o să te trezeşti mort Posted Image .

ce porcarie de comentariu!

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postatomcat, on 09 ianuarie 2015 - 10:36, said:

ce porcarie de comentariu!
Corect, dar totusi la subiect. Stupid, nu-i asa?

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
O fărâmă de adevăr este, dacă reflexul de urgenţă nu ar funcţiona, s-ar putea întâmpla aşa ceva. Şansele sunt însă extrem de mici. Totuşi, înainte de a respira, apare o uşoară euforie cauzată de lipsa de oxigen.

#8
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
http://www.dx.com/s/oximeter
Ai si transport gratis.

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Sforai?

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Da, sforăiam. Tocmai ce am aflat că și unchiul meu avea problema și acuma are aparat de presurizare.

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
@Benis: Nu știu destul de multe despre apnee sau despre meditație ca să înțeleg de ce ai nevoie de un aparat care să îți măsoare cantitatea de oxigen din sânge, dar o să îți spun ce știu.

Soțul meu suferă de o formă de apnee, dar înclin să cred că a ta este mai gravă, dacă creierul este privat de oxigen o perioadă suficient de lungă încât să dea euforie (scary!)

El folosește de câțiva ani CPAP și spune că îmbunătățirea calității somnului este semnificativă, inclusiv că are nevoie de mult mai puține ore de somn (6-7 în loc de 12 uneori, și tot se trezea obosit).

Acuma, CPAPul ăsta este benefic pentru ”apneat” (na, că am inventat un cuvânt), însă arată teribil pentru martori, ca un instrument de tortură. Mi-a trebuit foarte multă vreme să mă obișnuiesc cu el cu treaba aia pe cap și pe față, dar a trebuit să recunosc că până și calitatea somnului meu este mai bună, căci sforăitul s-a redus cu peste 90%.

În ciuda credinței generale, poți comanda de pe amazon.com din România, dar trebuie să cauți vânzători care acceptă. Am reușit o dată să comand mai multe chestii în RO chiar cu transport gratuit.

Un sfat: comandă mască de rezervă (fiindcă garnitura de silicon și elasticul se tocesc în timp), și, dacă nu ia pielea de pe tine, furtun de rezervă.

#12
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008

View Postbenis, on 09 ianuarie 2015 - 02:24, said:

Ebay-ul are o ofertă variată dar poate cineva chiar mă poate ajuta cu un sfat din experienţă.
Salut, daca nu am intervenit prea tarziu iti recomand modelul acestape care l-am luat si eu de pe ebay(transport free). Se poate descarca informatia pe calculator, e bun, isi face treaba. Parerea mea e ca doar cu un oximetru nu vei putea stabilii cu certitudine daca ai sau nu apnee.
Cat priveste apneea e mai complicat, trebuie sa te adresezi unui medic pneumolog care sa-ti faca trimitere ptr un test facut intr-un laborator de somnologie(institutul Nasta, etc) sau sa gasesti o firma care sa-ti inchirieze un aparat portabil ce-ti inregistreaza somnul, cu care sa dormi o noapte acasa .
In functie de severitatea apneei constatate(valoarea A.H.I.) vi se va putea prescrie ptr. corectarea ei un aparat dentar sau un Cpap(auto-cpap, etc...).

Edited by adin67, 02 February 2015 - 22:16.


#13
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009
Ai rezolvat problema pana la urma?
Ma gandeam si eu sa incerc asa ceva. desi nu stiu daca am apnee si prin tara este cam complicat cu somnologia la prima vede

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
A mai scris cineva aici pe forum acum cativa ani. El parca locuia in Cehia si se pare ca acolo i-a dat statul un aparat gratuit. Cauta, poate gasesti la el niste sfaturi.

#15
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Se pare ca si eu am nevoie de asa ceva, dar nu cred ca pot sta cu el la nas pe timp de  noapte. Nu pot sa dorm cu masca aia intrucat nu prea pot respira indeajuns. Mentionez ca am si o deviatie de sept.

#16
liviomoraru

liviomoraru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.04.2015

 genius, on 09 ianuarie 2015 - 10:31, said:

Tu o să te trezeşti mort Posted Image .
Nu stiu daca in spatele comentariului tau e inconstienta , prostie , un mix al ambelor , rautate dusa la extrem ( ura ) sau altceva insa pare sa nu aiba legatura cu inteligenta sugerata de apelativul "genius" ...si nici cu solutionarea problemei dezbatute ( ca si comentariul meu !) .

#17
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 benis, on 09 ianuarie 2015 - 02:24, said:

Am observat că în timpul meditaţiei, când îmi las mintea să se ducă unde vrea, de multe ori intru foarte intens pe ceva cu focusul dar sunt trezit imediat de instinctul de respiraţie. Am episoade de apnee şi m-am gândit la un oximetru. Ebay-ul are o ofertă variată dar poate cineva chiar mă poate ajuta cu un sfat din experienţă.
Este obligatoriu sa faci testare cu un polisomnograf, pentru a stabili ce fel de apnee ai, gradul ei si ce aparat ti se adapteaza.
In principiu, vei dormi o noapte cu un aparat care iti va monitoriza inima, oxigenarea sangelui si pauzele de respiratie.
Nu cumpara aparate chinezesti de pe Net si nu te trata dupa sfaturile primite de la amici virtuali.
Spune in ce oras locuiesti si iti dau mai multe detalii, inclusiv ale firmei care livreaza aparate omologate CPAP.

 KLMN, on 30 decembrie 2017 - 01:13, said:

Se pare ca si eu am nevoie de asa ceva, dar nu cred ca pot sta cu el la nas pe timp de  noapte. Nu pot sa dorm cu masca aia intrucat nu prea pot respira indeajuns. Mentionez ca am si o deviatie de sept.
Exista masca doar pentru nas, trebuie sa vezi ce ti se adapteaza.

#18
delta_hd

delta_hd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.02.2007
Va mananca pielea... noroc ca postul e destul de vechi, sper ca v-a venit mintea la cap intre timp.

Raspunsul corect este: daca te ingrijoreaza ceva, intreaba un medic.

Sunt medic, ma ocup cu asa ceva si sunt utilizator de CPAP, pe care nu l-am luat de capul meu ci cu binecuvantarea unui somnolog.
Daca nu ai disgnostic corect (sunt multe cauze, diverse, de apnee diurna si nocturna) risti sa dai pe langa, si mai mult, sa agravezi problemele, transformand o apnee obstructiva (periferica) intr-una centrala (prin dereglarea centrilor respiratori).

In ceea ce priveste apneea din meditatie, cu zambetul pe sub mustati la remarca euforiei, ea nu pune probleme daca nu se asociaza cu pierderea constientei..

In oice caz, este bine de stiut ca apneea de somn e o problema serioasa si insidioasa (ascunsa, nu e evidenta). eu de ani de zile ma ocup cu asa ceva, si nu mi-am dat seama ca am decat cand mi-a spus nevasta ca mi se opreste respiratia in somn. Si in aceeasi situatie se afla MULTI pacienti de pe ApneaBoard.com

Daca aveti simptome (oboseala cronica, ipsa de energie cronica, irascibilitate, nervozitate, adormi instant, sforait, oprirea respiratiei) trebuie sa faceti un examen ORL si o polisomnografie. Se face si la domiciliu dar e destul de scumpa, la clinica se poate face cu bilet de la medicul de familie.

Eu am ajuns aici cautand un forum de apnee in limba romana. N-am gasit, o sa fac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate