Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

sabloane conspirationoste

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Observ ca in dictionar, termenul „conspiratie” este asociat cu orice actiune indreptata impotriva....ghici ?...impotriva unui conducator, oricare ar fi el, sef ierarhic superior, stat, ordine publica, ordine mondiala...etc.
Si asa este perceput de cei mai multi .
Ceea ce se poate traduce prin aceea ca, invers, o actiune a unui conducator, oricare ar fi el, indreptata impotriva celor situati pe trepte...”mai joase” nu poate fi considerata conspiratie , ci, cel mai probabil, un act legal (chiar de se cheama represiune, interzicere, suspendare, eliminare etc).
Si asa este perceput de cei mai multi.
In urma cu vreo 10 ani, cand abia parasisem conexiunea prin dial-up, am gasit pe internet cateva filmulete cu desene animate pentru copii. Dar nu oricare, ci cei americani. Acele desene animate contineau mesaje atat de clare impotriva arabilor incat m-au determinat sa le caut substratul, care s-a dovedit a fi altul decat cel aflat pe caile „oficiale”. Fiind altul decat cel oficial trebuie sa fie o bazaconie !
Si asa este perceput de cei mai multi.
Si uite asa am aflat ca americanii n-au gasit armele chimice in Irak, nici Al-Qaeda in Afganistan, dar cel mai dureros a fost sa constat ca niste putoi araboi s-au plimbat pe teritoriul SUA in doua avioane si au distrus trei cladiri (cate un avion pentru doua din ele iar a treia a cazut de frica, iar ala de la pentagon trebuie sa fi fost o macheta).
Mai exista altundeva NORAD ? dar NASA ? dar PENTAGON ? cum ?...tocmai pe tritoriul lor ? poate doar in filme !
Si asa este perceput de cei mai multi.
De curand, televiziunile transmit stiri despre atentatul terorist la Paris. Ceva de genul ca s-ar fi suparat pentru o caricatura...tot desene, dar nu animate ...asta inseamna ca nu-s doar pentru copii...
Dar...coincidenta ... impotriva arabilor se indreapta acum si Europa !
Si asa este perceput de cei mai multi.

....sa le cautam substratul !

#2
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostLORELYAN, on 08 ianuarie 2015 - 19:27, said:

...........................................................................................................
Dar...coincidenta ... impotriva arabilor se indreapta acum si Europa !
Si asa este perceput de cei mai multi.

....sa le cautam substratul !
Aiurea! Atentatul de ieri a fost multumirea pentru Palestina!

#3
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postbarbu78, on 08 ianuarie 2015 - 20:27, said:

Aiurea! Atentatul de ieri a fost multumirea pentru Palestina!


senior...eu am sperat sa se observe trendul !

#4
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 05.08.2012
Cititi asta. Într o zi un tip trece pe lîngă o biserica şi îi înjură de mamă pe cei aflaţi în faţa bisericii. A doua zi la fel.A treia zi la fel. O lună în fiecare zi la fel. Apoi continuă în fiecare zi. Dar într-o zi nu mai trece.Nici a doua zi.Nici a treia zi.

#5
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postliviu46, on 08 ianuarie 2015 - 20:55, said:

Cititi asta. Într o zi un tip trece pe lîngă o biserica şi îi înjură de mamă pe cei aflaţi în faţa bisericii. A doua zi la fel.A treia zi la fel. O lună în fiecare zi la fel. Apoi continuă în fiecare zi. Dar într-o zi nu mai trece.Nici a doua zi.Nici a treia zi.



...se incadreaza in sabloane !

#6
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 05.08.2012
Sau. Într o zi un tip trece pe lîngă o biserica şi îi salută pe cei aflaţi în faţa bisericii. Cei aflaţi în faţa bisericii îl salută şi ei.A doua zi la fel.A treia zi la fel. Si toată viaţa la fel. Dar asta e o anormalitate pentru majoritate.

#7
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postliviu46, on 08 ianuarie 2015 - 21:28, said:

Sau. Într o zi un tip trece pe lîngă o biserica şi îi salută pe cei aflaţi în faţa bisericii. Cei aflaţi în faţa bisericii îl salută şi ei.A doua zi la fel.A treia zi la fel. Si toată viaţa la fel. Dar asta e o anormalitate pentru majoritate.

...
poate doar in filme !
Si asa este perceput de cei mai multi...

#8
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostLORELYAN, on 08 ianuarie 2015 - 20:38, said:



senior...eu am sperat sa se observe trendul !

Nu ai vazut conspiratia? Nu pot sa cred!

Carei natii apartii?
Conspiratia merge mina in mina cu manipularea!

#9
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postbarbu78, on 08 ianuarie 2015 - 21:46, said:

Nu ai vazut conspiratia? Nu pot sa cred!

Carei natii apartii?
Conspiratia merge mina in mina cu manipularea!

ce conteaza ca m-am nascut in  Afica de Sud ....???!!!.....eu vad o actiune concentrata !  voi nu ?

#10
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
In ce sens?

#11
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postbarbu78, on 08 ianuarie 2015 - 21:50, said:

In ce sens?

religia ....este asociata cu islamul si atacata....iar islamul este asociat cu atentatele ...despre asta e vorba !

#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Adica religia este asociata cu terorismul si atacata? Nu cred ca sint corecte asemenea generalizari.

#13
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postbarbu78, on 08 ianuarie 2015 - 23:45, said:

Adica religia este asociata cu terorismul si atacata? Nu cred ca sint corecte asemenea generalizari.

adevaratii teroristi sunt altii....au interes in a asocia religia cu terorismul !
maine poimaine credinciosii vor fi asociati cu ideea de teroristi !
ateii pot face asta si o dovedesc deja !

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostLORELYAN, on 08 ianuarie 2015 - 21:56, said:

religia ....este asociata cu islamul si atacata....iar islamul este asociat cu atentatele ...despre asta e vorba !
Afla ca ieri am fost la un amic sa-l ajut la ceva si am deschis subiectul despre cei doi teroristi care au ucis 12 oameni si ranit peste 40 de oameni  -daca nu ma insel.

La un moment dat, imi zice amicul meu ca s-a dus anu' trecut la un service auto particular (se cunoaste cu mecanicu') sa isi curete pc-ul de praf, si la service era cu masina un musulman venit in Romania ca student.
Amicul meu a intrat in vorba cu acel student musulman si a aflat ca

Quote

ei musulmanii sunt invatati de mici sa faca bombe artizanale, ca asa se invata la ei  -la musulmani Posted Image

Cetatenii musulmani au ca stil de viata terorismul !
ca de-aia Muhamed a propovaduit hotia, furtul, infractiunile de orice gen in Coran

#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostLORELYAN, on 09 ianuarie 2015 - 22:31, said:

..........................
Esti ateu?

View Posttom_1133, on 09 ianuarie 2015 - 23:00, said:

....................
Cetatenii musulmani au ca stil de viata terorismul !
ca de-aia Muhamed a propovaduit hotia, furtul, infractiunile de orice gen in Coran
Incerci sa elimini generalizarea?

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ma intreb de ce musulmanilor li se pare o tampenie sa nu invete de mici copi sa faca bombe artizanale si sa ucida mulsulmani de-ai lor convertiti la alta religie si oameni de alte nationalitati cu alta religie sau din motive care mai de care mai stupide ! cum ar fi:
sa omoare femeia ca isi arata chipul, ca vrea sa invete sa scrie si sa citeasca, vrea sa se pieptene, ori sa mearga cu motorul, sa nu se marite cu barbati de alta religie, ca in loc sa-i nasca un baiat i-a nascut o fetita etc.

#17
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Posttom_1133, on 10 ianuarie 2015 - 00:13, said:

Ma intreb de ce musulmanilor li se pare o tampenie sa nu invete de mici copi sa faca bombe artizanale si sa ucida mulsulmani de-ai lor convertiti la alta religie si oameni de alte nationalitati cu alta religie sau din motive care mai de care mai stupide ! cum ar fi:
sa omoare femeia ca isi arata chipul, ca vrea sa invete sa scrie si sa citeasca, vrea sa se pieptene, ori sa mearga cu motorul, sa nu se marite cu barbati de alta religie, ca in loc sa-i nasca un baiat i-a nascut o fetita etc.

Tom...tu vorbesti din auzite...e ca si cum vrei sa  pari senzual si-ti maresti buzele !
aici este vorba despre cum este motivata lumea sa perceapa un eveniment !
daca cineva vrea sa intre peste arabi va spune peste tot ca arabii sunt teroristi si ca orice masura impotriva islamului este binevenita !
si cei mai multi vor crede asta !

#18
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostLORELYAN, on 10 ianuarie 2015 - 16:51, said:

Tom...tu vorbesti din auzite...e ca si cum vrei sa  pari senzual si-ti maresti buzele !
aici este vorba despre cum este motivata lumea sa perceapa un eveniment !
daca cineva vrea sa intre peste arabi va spune peste tot ca arabii sunt teroristi si ca orice masura impotriva islamului este binevenita !
si cei mai multi vor crede asta !
Incep sa inteleg ce vrei.
Te intreb din nou: esti ateu?


View Posttom_1133, on 10 ianuarie 2015 - 00:13, said:

Ma intreb de ce musulmanilor li se pare o tampenie sa nu invete de mici copi sa faca bombe artizanale si sa ucida mulsulmani de-ai lor convertiti la alta religie si oameni de alte nationalitati cu alta religie sau din motive care mai de care mai stupide ! cum ar fi:
sa omoare femeia ca isi arata chipul, ca vrea sa invete sa scrie si sa citeasca, vrea sa se pieptene, ori sa mearga cu motorul, sa nu se marite cu barbati de alta religie, ca in loc sa-i nasca un baiat i-a nascut o fetita etc.
Si cum crezi ca se rezolva asta atit in modul lent cit si in modul relativ rapid?

Edited by barbu78, 10 January 2015 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate