Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2)

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3492 replies to this topic

#2719
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Am comandat Arctic-ul. https://www.ideall.r...source=price-ro Va multumesc tututor pentru sfaturi.

#2720
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ervinen

Va multumesc pentru mesaj.
Am urmat instructiunile indicate de Dvs si nu s-a aprins led-ul de la primul buton si nici celelalte; persista mesajul "continuare pr", alt cod de eroare nu apare.
Daca imi puteti sugera alte comenzi mi-ati fi de mare ajutor  pentru ca la service au angajatii in concediu si nu am reusit pentru aceasta saptamana programare pentru reparatie.
Va multumesc mult.

#2721
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017

View PostiThorr, on 07 august 2017 - 09:52, said:

Am comandat Arctic-ul. https://www.ideall.r...source=price-ro Va multumesc tututor pentru sfaturi.
Sa o folosesti sanatos ani la rand si fara evenimente tehnice!
Nu uita, cel mult 5 kg de rufe uscate la o incarcare.
Nu folosi viteza maxima de centrifugare. Vara, sau in orice caz pe timp cu temperatura extrerioara peste 25 de grade, chiar nu are sens, iar iarna dureaza o zi in plus uscarea insa menajezi mecanica masinii.

Edited by addumi, 07 August 2017 - 17:18.


#2722
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postaddumi, on 07 august 2017 - 17:15, said:

Sa o folosesti sanatos ani la rand si fara evenimente tehnice!
Nu uita, cel mult 5 kg de rufe uscate la o incarcare.
Nu folosi viteza maxima de centrifugare. Vara, sau in orice caz pe timp cu temperatura extrerioara peste 25 de grade, chiar nu are sens, iar iarna dureaza o zi in plus uscarea insa menajezi mecanica masinii.

Multumesc pentru sfaturi!

#2723
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Salutare,
Doresc si eu va rog o recomandare pentru o msr undeva pe la 1300-1400.
Este pentru parintii mei, pana acum au avut un arctic,dar se pare ca si-a dat duhul, facand fata aproape 10 ani.
Am vazut asta, la comentarii numai laude...

Edited by adr1an_id, 09 August 2017 - 19:31.


#2724
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare. Fiind constrans de spatiu, sunt interesat de o masina de spalat rufe cu uscator integrat. Din ce m-am uitat prin magazine, toate optiunile acestea hibride nu au un filtru de scame pentru partea de uscare, precum au uscatoarele dedicate.

Ce se intampla in acest caz cu scamele care rezulta in urma uscarii? Raman pur si simplu in cuva sau se aduna in acel filtru care exista in partea de jos oricarei masini de spalat? Poate cei care au deja o astfel de masina pot impartasi din experienta lor.

#2725
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017

View PostRingwraith, on 20 august 2017 - 14:31, said:

Salutare. Fiind constrans de spatiu, sunt interesat de o masina de spalat rufe cu uscator integrat. Din ce m-am uitat prin magazine, toate optiunile acestea hibride nu au un filtru de scame pentru partea de uscare, precum au uscatoarele dedicate.

Ce se intampla in acest caz cu scamele care rezulta in urma uscarii? Raman pur si simplu in cuva sau se aduna in acel filtru care exista in partea de jos oricarei masini de spalat? Poate cei care au deja o astfel de masina pot impartasi din experienta lor.

In primul rand trebuie sa iei in considerare capacitatea de spalare vs. cea de uscare, iar aici trebuie sa iei ca reper capacitatea de uscare (....degeaba spala 6kg daca usuca  doar 2,5 kg, va trebui sa usuce de doua ori).

Daca bugetul iti permite, investeste intr-o masina AEG L99691HWD, este singura de pe piata cu uscator cu pompa de caldura (ceea ce inseamna eficienta 100% si -75% consum de electricitate fata de cele cu uscare prin condensare). Are si colector de scame si filtru de scame in partea superioara, peste sertarul de destergenti, usor accesibil si eficient (noi avem 2 caini si 3 pisici....)

Daca bugetul nu iti permite, mergi cu cel mai ieftin model Bosch, isi va face treaba cu brio (....cu consumul si timpul de lucru aferente). In plus, sunt foarte bine construite si te vei bucura de ea mult timp.

Variantele sub Bosch (Samsung, Whirlpool, Beko, Ariston/HotPoint etc) nu isi vor face treaba prea bine si vei considera (...asa cum s-a propagat deja pe piata) ca masina cu uscator nu este in general o chestie buna.

#2726
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Multumesc, chiar m-am uitat la acel AEG, dar am citit mai multe pareri mixte pe amazon.de si alte site-uri din .de si sunt destul de reticient.

Totusi, cred ca voi merge pe un produs din gama medie de pret, sunt cateva modele de la Bosch sau LG pe la 2500-3000 de lei, insa niciunul nu are filtru de scame. Totusi, au garantie 4-5 ani, daca se strica dupa voi putea face upgrade la ceva mai destept ulterior.

#2727
Ampt

Ampt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 07.05.2014

View PostiThorr, on 07 august 2017 - 09:52, said:

Am comandat Arctic-ul. https://www.ideall.r...source=price-ro Va multumesc tututor pentru sfaturi.
Câteva impresii despre maşina achiziţionată?

#2728
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
Buna seara!Am ajuns in momentul in care imi trebuie o masina de spalat noua si am nevoie de ajutorul vostru.Am un buget cuprins intre 1500-2000!Ce marca de masina imi recomandati?Vreau o masina fiabila care sa aiba neaparat program pt.copii si 5 ani garantie(daca se poate).Multumesc mult si astept cateva sfaturi.

#2729
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Ce înțelegi program pt copii? Gen antialergii, intensiv, spălat blugi, clatire suplimentara?

#2730
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017
Program pentru copii inseamna ca trebuie sa si distreze copiii in timp ce functioneaza. Posted Image

Cel mai probabil @albert999 este un viitor proaspat tatic, deci foarte responsabil ; trebuie sa-l dezamagim si sa-i spunem ca in afara faptului ca o masina mai performanta spala pana la 95 grade celsius, nu poate ajuta cu programe dedicate pruncul, in cresterea sa sanatoasa.

Ceea ce poate face orice tatic responsabil (...ca sa nu spun - absolut toata lumea) este sa opteze pentru o masina de rufe cu uscator incorporabil, ceea ce asigura faptul ca hainutele copilasului vor iesi din aceasta perfect uscate si sterile (...adica fara reziduri de gaze de esapament si praf ca urmare a uscarii pe balcon, ori mirosuri de mucegai sau mancare de la uscarea pe calorifer respectiv pe "paianjen" in bucatarie).

Dar pentru acest "lux" bugetul va mai creste cu aprox 50%...

Edited by andreitrei, 26 August 2017 - 00:48.


#2731
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Faci reclama la msr cu uscator incorporabil?Mie asa-mi suna.Doar daca esti cu adevarat constrans de spatiu ar merita in principiu asa ceva.Altfel nu sunt cine stie ce,iar la fiabilitate...Un uscator separat,suprapus eventual peste msr este intotdeauna de preferat.

#2732
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016

View Postdantt, on 26 august 2017 - 07:47, said:

Faci reclama la msr cu uscator incorporabil?Mie asa-mi suna.Doar daca esti cu adevarat constrans de spatiu ar merita in principiu asa ceva.Altfel nu sunt cine stie ce,iar la fiabilitate...Un uscator separat,suprapus eventual peste msr este intotdeauna de preferat.
Hai sa zicem totusi ca as lua fara uscator,totusi ce mi ati recomanda?

#2733
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017
@dantt
Nu fac "reclama" ci o recomand ca si solutie in secolul 21. Din proprie experienta, daca este folosita corect functioneaza foarte bine (...suntem la a 3-a masina de acest tip in ultimii aprox. 15 ani)
De acord, daca exista spatiu pe inatime este clar ca merita 100% ca uscatorul sa fie separat, chiar si dpdv al pretului poate fi mai eficient!

@albert999
Daca vrei o masina buna si trainica eu iti recomand Bosch sau AEG, ambele sunt in partea superioara a bugetului tau. Vezi 2-3 modele care te inspira sau care au oferte bune / promotii, si le dezbatem aici.

#2734
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016

View Postandreitrei, on 26 august 2017 - 09:27, said:

@dantt
Nu fac "reclama" ci o recomand ca si solutie in secolul 21. Din proprie experienta, daca este folosita corect functioneaza foarte bine (...suntem la a 3-a masina de acest tip in ultimii aprox. 15 ani)
De acord, daca exista spatiu pe inatime este clar ca merita 100% ca uscatorul sa fie separat, chiar si dpdv al pretului poate fi mai eficient!

@albert999
Daca vrei o masina buna si trainica eu iti recomand Bosch sau AEG, ambele sunt in partea superioara a bugetului tau. Vezi 2-3 modele care te inspira sau care au oferte bune / promotii, si le dezbatem aici.
M-am uitat la bosch la emag si nu prea am gasit cu program baby care,la aeg deja sunt peste buget.O sa caut la bosch ceva cu baby care daca au.Daca ma uit la Siemens e ok?Dintre beko,hotpoint,lg,samsung ce recomandati?E vreo firma mai de doamne ajuta?

#2735
Ampt

Ampt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 07.05.2014
Programul Baby este doar o găselniță de Marketing..., în traducere liberă acesta ar suna cam așa:
- spălare intensivă la 60 de grade Celsius cu surplus de apă sau clătire suplimentară Posted Image

Adica ceva ce toate mașinile de spălat rufe au în programe, trebuie doar să îi faci tu setările pe care le-am precizat mai sus.

P.S Unii producători îl numesc program Baby, alții Program Antialergie, aceeași Mărie, dar cu altă pălărie!
Vorbesc în cunoștiință de cauză, având o mașină de spălat cu ambele programe în dotare (Baby și Antialergie) și între care nu există nicio diferență (aceleași setări de timp, temperatură, viteză de centrifugare, mișcări ale tamburului).

Reține că toate aceste setări de la aceste programe frumos intitulate, le pot obține și manual. Posted Image

P.P.S Mai bine să fii atent la ce detergenți și balsam folosești pentru rufele copilului...
Alegere plăcută și baftă de o mașină cât mai bună!

#2736
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
+1 la comentariul de mai sus.Perfect de acord.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate