Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2)

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3492 replies to this topic

#37
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Valmont43 are sigur dreptate.Rufele se clatesc cel mai bine cu apa rece,nicidecum calda.Parerea mea!

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,045
  • Înscris: 17.03.2005
Acum.vreo luna jumate s-a mai discutat...da,rufele se clatesc cu apa rece...dar de ce?
Care e mecanismul, exista vreun studiu serios in care se masoara cantitatea de detergent ramasa in rufe?

Ideea care e? Ca apa calda dizolva o parte mai mare din degergentul existent in rufe, de aceea rufele si apa "aluneca". Daca apa e rece, resturile de detergent nu se mai dizolva la fel de usor si rufele si apa scartaie.
La apa calda si de 4-5 ori daca limpezesti rufele tot mai aluneca...
Ei bine, exista un studiu clar care sa ne arate cu cifre care e cantitatea de detergent din tesatura dupa clatirile cu apa calda sau rece?

Exista 2 tipuri derationament.
La apa calda detergentul se dizolva in apa...sau ma rog, trece in apa din rufe...asa se explica de ce aluneca pe mana...
La apa rece, o parte din detergent probabil ca nu mai e la fel de usor solubil in solutie si particulele "precipita"..mai putin detergent liber in apa, impresia ca totul e limpezit..
Cum este el mai usor indepartat in cantitate mare....cand e total dizolvat sau cand e pecipitat?
Unii sustin ca apa.rece face fibrele mai rigide si detergentul.e aruncat mai usor, nu ramane captiv imtre fibre ca in cazul apei calde...insa logic e invers, detergentul are ca mobil apa si.cu cat mai mult in.apa , care apa e aliminata la.stoarcere, cu atat mai putin ramane in rufe...

Luati rufe.clatite cu apa rece si puneti apa calda peste,,,veti vedea ca aluneca, semn ca rufele contin inca detergent.

De unde clatirea cu apa rece, ea se practica si la soalatul manual.dealtfel...
Logic nu e, doar PARE ca rufele n mai au detergent, rudele scartaie dar parerea mea e ca e pur si aimplu vorba.de senzatia de.curat, ramasa de la spalatul manual, si de.ECONOMIE...
Mai ales la detergentii moderni, adica nu sapunul de rufe care iese imediat, clatirea cu apa calda ar impune3-4 cicluri.ai tor nu ar lasa impresia de curat, limpezit...
Omul.a.facut economie , fierbea o oala.de.apa.sa.spele, nu 5 sa si clateasca...la.electrice e mai rau...dureaza ore ca masina.sa incalzeasca 5 ture de apa, si asa dureaza o ora jumate.sa.spele 3 tricouri...consumul de energie ar fi enorm, timpul la.fel si beneficiile?
Pai atata vreme.cat manual.folosesti.apa.rece, de ce automat sa folosesti.calda? Ca sa consumi.curent aiurea?pai si noi cum mai scoatem etichete aaaaaaa+

Exista si reguli in ce.priveste consumul asa ca e evident de ce

Clatirea cu apa rece NU CRED ca stiintific e mai buna...nu e logic, cu rece mai mult detergent ramane in haine...e.doar.mult.mai economica , nu si mai sanatoasa...de aici si detergentii antialergici, unii oameni, in special copii, sunt alergici la detergent pe piele....
Sa nu ne mintim, sa incercam sa intelegem...eu cred ca e mai bine.pentru mine sa clatesc cu apa.calda, mai putin detergent in hainele mele, chiar daca la.clatire pare invers, ca la apa rece totul scartaie...
Si dava am.apa.calda "gratis" de ce masina nu ma.lasa.sa.clatesc.cum.vreau eu?
Conaum.energia planetei,.chiar daca am panou solar ...o idiotenie...
Oricum masinile noi.sunt.comolet idioate, fac ce ai.cm vor ele...eu dau banul, lasa-ma.pe.mine.sa.fiu multumit cu.4, 16 sau 23,5 minute de nvarteala, nu imi.spune.ru, un fier prost, ca rufa e.curata doar daca o.invarti cat vrei tu, 287.de.minute....

Daca cineva ate.argumente sriintifice cu cifre care sa sustina.clatirea cu apa rece, abia le astept...poate.ma insel eu dar bunul.simt si.logica pe.momwnt imi..apun altceva....

Edited by parintele, 10 January 2015 - 09:01.


#39
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Eu tind sa iti dau dreptate, dar nu am cunostinte de componenta detergentilor. S-ar putea ca ei asa sa fie ganditi incat ce nu e ok sa mearga jos cu apa rece, si sa ramana alte componente pe haine, gen balsam, odorizant.

#40
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Eu spal si clatesc de vreo 8 luni numai cu apa calda. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa reduc cantitatea  de detergent - maxim 100ml  la 5kg de rufe (in loc de 150ml).
Detergent praf masurat cu paharul gradat.
La inceput am pus cantitate ca pentru apa rece -150ml- si am avut supraspumare in faza de clatire.
Cei mai multi care au incercat sa conecteze masina de spalat la apa calda si au renuntat probabil ca au pus aceeasi cantitate de detergent ca la spalarea/clatirea cu apa rece.
Cu maxim 100ml de detergent la 5kg rufe (Bonux - simplu - fara alte balsamuri si parfumuri) rufele ies curate si  "scartaie" cand pui mana pe ele.
Hainele sunt sensibil mai bine spalate si clatite decat atunci cand puneam mai mult detergent dar aveam masina conectata la apa rece.

-----------
Inainte de a schimba conectarea masinii de spalat m-am informat pe forumuri despre clatirea cu apa calda.
Tin minte ca un tip spunea ca cea mai buna clatire ar fi daca numai ultima apa de clatire ar fi rece.
Eu nu am cum sa programez masina de spalat incat numai ultima apa de clatire sa fie rece dar eu oricum nu folosesc balsamuri sau alte "condimente".
Poate trebuie redusa corespunzator si cantitatea de balsam?!

-----------
M-a determinat sa recurg la clatirea cu apa calda faptul ca inainte ori dadeam o clatire suplimentara ori mai dadeam o intreaga spalare suplimentara dar fara detergent (cu rol de clatire suplimentara).

Edited by tocmaiacum, 10 January 2015 - 16:13.


#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,045
  • Înscris: 17.03.2005
Nu are nicio treaba cantitatea de detergent cu calitatea spalarii...adica daca pt spalare iti trebuie mai putim.detergent inseamna ca ori aia e cantitatea reala de det necesara ori programul folosit incalzea apa mai putin decat o bagi tu de la reteaua de AC...si atunci normal ca detergentul in plus ajuta, pana la un punct.




#42
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
nu trebuie niciun studiu privind clatirea ca nu vb.de stiinta rachetelor...faceti un experiment simplu, incercati sa spalati cu apa calda cutia de detergent a masinii de spalat(daca este cu adev.murdara de resturi de detergent si balsam) si veti vedea cata spuma face si cata apa trebuie pana se curata complet , la apa rece se va spala/clati mult mai repede
acelasi principu se aplica si la textile...
daca rufele s-ar clati mai bine cu apa calda atunci TOTI producatorii ar fi prevazut masinile cu clatirea cu apa calda, n-au cum fi toti tampiti

#43
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Salutare,
după 10 ani de utilizare masina noastră de spalat marca whirlpool a început sa dea rateuri, în sensul ca nu mai dizolva tot detergentul din sertar, alteori rufele au pete de detergent deși au fost clătite și suplimentar, etc. Dorim o mașină inteligenta în sensul ca îi umplu rezervorul cu detergent iar ea sa își ia cât are nevoie în funcție de greutatea hainelor introduse în cuva, aceasta cântărind singura și apreciind nevoia de apa și detergent. Avem un cățel mic așa ca dacă ar avea și un program pentru indepartat parul de caine, ar fi ideal. Mai avem si un copil de 5 ani ce murdareste hainutele superficial, deci si un program de scurta durata ar fi bun. Nu suntem limitați de buget. Aștept opinii. Mulțumesc anticipat.
Respect

#44
mircea-teodor

mircea-teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 19.04.2007
Salutare,
Am cumparat si eu o masina de spalat Slim Samsung Eco Bubble WF60F4E0W2W .Am instalat-o , echilibrat-o etc..Cand stoarce trepideaza ff tare.Am pus-o pe un covor de cauciuc ca sa mai amortizeze din vibratii dar degeaba.Cand creste la 1000-1200 rpm zdruncina tare.
Mentionez ca am asezat-o la boloboc si nu stiu de ce mai trepideaza.Ma gândesc ca fiind mai usoara ca cea dinainte (are 55Kg) nu are o stabilitate buna!!

Azi am testat-o fara rufe si este mai bine dar când pun rufe in ea incepe sa trepideze din nou.Am echilibrat-o din nou (am lasat covorul de cauciuc) dar tot vibreaza.

Ceva sfaturi??

Multumesc!

#45
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Sper ca i-ai scos suruburile ce fixeaza cuva la transport.

#46
mircea-teodor

mircea-teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 19.04.2007
Am scos, sunt 3 suruburi!!

#47
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006

 fotojunior, on 11 ianuarie 2015 - 14:47, said:

Salutare,
după 10 ani de utilizare masina noastră de spalat marca whirlpool a început sa dea rateuri, în sensul ca nu mai dizolva tot detergentul din sertar, alteori rufele au pete de detergent deși au fost clătite și suplimentar, etc. Dorim o mașină inteligenta în sensul ca îi umplu rezervorul cu detergent iar ea sa își ia cât are nevoie în funcție de greutatea hainelor introduse în cuva, aceasta cântărind singura și apreciind nevoia de apa și detergent. Avem un cățel mic așa ca dacă ar avea și un program pentru indepartat parul de caine, ar fi ideal. Mai avem si un copil de 5 ani ce murdareste hainutele superficial, deci si un program de scurta durata ar fi bun. Nu suntem limitați de buget. Aștept opinii. Mulțumesc anticipat.
Respect
Uita-te la cele de la Miele care au sistemul de dozaj TwinDos. Dar pregateste-te sa te desparti de cel putin 1000 si ceva de euro.
Pentru parul de animale cel mai eficient mi se pare sa usuc hainele in uscator (am 3 pisici cu grade diferite de pufosenie).

#48
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 fotojunior, on 11 ianuarie 2015 - 14:47, said:

Salutare,
după 10 ani de utilizare masina noastră de spalat marca whirlpool a început sa dea rateuri, în sensul ca nu mai dizolva tot detergentul din sertar, alteori rufele au pete de detergent deși au fost clătite și suplimentar, etc. Dorim o mașină inteligenta în sensul ca îi umplu rezervorul cu detergent iar ea sa își ia cât are nevoie în funcție de greutatea hainelor introduse în cuva, aceasta cântărind singura și apreciind nevoia de apa și detergent. Avem un cățel mic așa ca dacă ar avea și un program pentru indepartat parul de caine, ar fi ideal. Mai avem si un copil de 5 ani ce murdareste hainutele superficial, deci si un program de scurta durata ar fi bun. Nu suntem limitați de buget. Aștept opinii. Mulțumesc anticipat.
Respect

poti lua in considerare si modelul HomeProfessional  - dozare automata detergent lichid si balsam, program auto de spalare (functie de gradul de murdarie - acesta e ca la masinile de spalat vase), cantarire rufe cu afisare, etc (detalii de prim plan gasesti aici)
Din cate am constatat atunci cand mi-am facut schimbat masina, dozare automata mai gasesti in piata si la Miele, Siemens, Samsung, si parca Hotpoint ( nu f. sigur). Fiecare cu plusurile sau minusurile sale.
Pentru par si scame subscriu si eu la recomandara lui litllejoe - uscator de rufe.

Edited by plimbaretul, 12 January 2015 - 09:36.


#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,045
  • Înscris: 17.03.2005

 Valmont43, on 10 ianuarie 2015 - 18:01, said:

nu trebuie niciun studiu privind clatirea ca nu vb.de stiinta rachetelor...faceti un experiment simplu, incercati sa spalati cu apa calda cutia de detergent a masinii de spalat(daca este cu adev.murdara de resturi de detergent si balsam) si veti vedea cata spuma face si cata apa trebuie pana se curata complet , la apa rece se va spala/clati mult mai repede
acelasi principu se aplica si la textile...
daca rufele s-ar clati mai bine cu apa calda atunci TOTI producatorii ar fi prevazut masinile cu clatirea cu apa calda, n-au cum fi toti tampiti
Tocmai ca sa nu avem astfel de discutii eu vreau un STUDIU clar, nu sa ma pui tu sa clatesc plastice...
Toti producatorii, daca te-ar pune sa incalzesti la rezistenta apa de 3 ori pentru clatire...ar da faliment, si ei si tu... daca ti-ar dura spalarea de 3 ori mai mult, din cauza incalzirii apei, te-ai apuca sa speli de mana..sau de picior...sau sa cumperi alte haine.
Daca ti-ar spune ca folosind apa rece de fapt ai doar senzatia ca detergentul nu mai e acolo, nu stiu daca ai mai fi atat de incantat de cat de rapida, economica si desteapta e masina.

Repet, experiment simplu...speli si clatesti cu apa rece, respectiv calda.
Apoi iei rufa si o bagi din nou in apa calda...
Daca are detergent in ea, se va simti la mana... La fel si care are mai mult detergent...acesta va fi din nou mai solubil si va trece in apa...de unde era ramas, adica din tesatura.

#50
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,045
  • Înscris: 17.03.2005
Ps: chiar acum am spalat 2 perechi de sosete, una.lana si una bumbac.
Spalate la.comn, stoarse la fel, cate 2 odata, clatite in 2 vase cu aceeasi cantitate de apa...stoarse la fel, apoi umplute ambele.vase cu aceeasi cantitate.de apa calda(40-45 grade ca atat am in boiler), cantitate mai mica de apa.decat la clatire(cam 1l vs 5 l) pentru a putea simti cam cat detergent a fost in tesatura.

1. Apa de la.cele clatite cu apa rece era mai "piscata", mai tulbure, foarte putin mai alunecoasa, in schimb spuma era vizibil mai multa...nu sa dea pe afara dar un disc de 10cm de bule....
Apa de la cele clatite cu apa calda era mai limpede, mult nai putine bule, cateva, se simtea la mana ceva mai putin detergent insa nu proportional cu bulele.....diferenta mai mica.
2.A doua observatie, ambele probe au fost la final cam la fel de curate insa dupa clatirea initiala cea.cu.rece scartaia si mana era "lipicioasa", la calda mana se simtea mai curata...

Am folosit tide manual, d'asta aveam in baie.

Probabil ca folosind multa apa raportat la.rufe, ma refer la clatire, si cele cu rece s-au clatit suficient de bine, din ce imi amintesc in realife cand nu folosesti 5 litri la 2 sosete, diferenta e mai mare...
E de incercat folosind mai putina apa la clatire pt a limita solubjlitatea/saturatia in apa ...

Ca o concluzie PERSONALA , cu mentiunea.ca am.fol detergent nededicat, este ca se confirma ce spuneam mai sus DAR in acelasi timp practic si clatirea cu apa rece poate fi considerata ok..nu asta era insa.ideea, noi voiam.sa.stim cum.se.indeparteaza mai bine.deterfentul, cantitate mai mare, si nu ce e suficient sau insuficient..de asemenea am vrut sa.vedem daca folosind apa cala putem clati bine.rufele iar raspunsul e da, para chiar ca mai bine decat cu apa rece.....
Daca apa calda e "gratis" eu sunt de parere ca folosirea.apei calde la clatire este ok, ba chiar mai buna.

Asa cum.ziceam, si eu sunt curios de alte argumente DAR stiintifice, nu ca mi se pare mie ca albul e mai gri decat negul....tocmai pentru ca noi nu putem fa e singuri niste experimente extrem de corecte ci doar aproximative...

Normal.ar.fi ca producatorii.sa ofere DARasa cum.ziceam nu au niciun interes, nici ei(detergent ramas in rufe poate fi alergen, economia poate sa nu fie.chiar asa mare daca vrei rufe total curate), iar cei cu detergentii nici atat...

Ps2. Sa dea cineva un mail la Myth busters.:D

#51
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

 plimbaretul, on 12 ianuarie 2015 - 09:29, said:

Pentru par si scame subscriu si eu la recomandara lui litllejoe - uscator de rufe.

 LittleJo, on 12 ianuarie 2015 - 00:33, said:

Pentru parul de animale cel mai eficient mi se pare sa usuc hainele in uscator (am 3 pisici cu grade diferite de pufosenie).

Cum ma ajuta uscatorul ?
Referitor la uscator, citisem ca rufele ies umede si tot trebuie puse la zvantat, ca miros ciudat, ca sunt foarte sifonate. Ma lamuriti si pe mine.
Multumesc.
Respect.

#52
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
1. Scame si par - echivaleaza cu scuturarea si filtrarea aerului timp de vre-o 2 ore. Cel mai grăitor exemplu ar fi niste poze...eu unul m-am uimitt la prima utilizare...
2. Fals atat timp cat alegi programe complete de uscare.

#53
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Rufele nu ies umede decat daca vrei tu (adica pui pe programul care usuca partial, pentru a fi mai usor de calcat). Nu miros ciudat si nici nu trebuie zvantate dupa. Sifonate ies doar daca nu le scot din uscator atunci cand termina programul. Daca stau ingramadite nu stiu cate ore, normal ca ies sifonate. Dar daca le scot imediat sunt ok.
Am auzit ca ar fi probleme la masinile de spalat cu uscator, dar alea deja sunt altceva. La un uscator dedicat nu ar trebui sa fie probleme.
ps: am pus o poza cu filtrul de scame dupa un program de uscare (e curatat inainte de fiecare utilizare, deci ce vezi in poza e de la o singura tura) Posted Image
Attached File  2015-01-12 18.34.42.jpg   194.17K   123 downloads

#54
saib

saib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.06.2006
Am o masina de spalt si am inregistrat zgomotul, este vorba de un Candy GC 14102d2 si as vrea si eu o parare de la cei ce au mai auzit zgomotul.
Mentionez ca am dat cureaua jos am invartit de cuva si zgomotul nu se aude decat cu cureaua pusa iar  in timpul functionarii are perioade in care se aude.
Multumesc.
http://yourlisten.co...d20150112204208

Edited by saib, 12 January 2015 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate