Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare
 Termopane vechi si rulouri noi sa...

17964- Regulator de presiune de s...

Unelte schimb baterii la Motorola...

Invazie de "cadre militare...
 Sfat achizitie masina 4x4, buget ...

Instalatii termice/electrice pent...

Reziliere contract provider TV/in...

Despre ghiseul.ro
 Buget 12.000 euro - ce mașin...

Se trage apa singur wc - picura

Israelul va fi atacat de catre Ir...

Proces cu Politia

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34202 replies to this topic

Neaceasca85

Neaceasca85

Muzeul Lampilor uses Dex12

• Grup: Senior Members

View Postkoss14, on 01 martie 2024 - 14:32, said:

Da.. Slatina e triunghiul calmudelor..  Posted Image... zici că e orașul ZEN.. Craiova și împrejurimile mi-au dat foarte multe palpitații din cauza vremii în ultimii 2, 3 ani.. și acum țin minte când m-a fugărit tornada pe sate.. acu un an și ceva..
Si eu sunt in sevraj total, imi vine sa mor ca nu mai am fenomene. Ce as vrea eu palpitatiile tale.

tudorel2000

tudorel2000

Junior Member

• Grup: Junior Members
In sectorul 4 a batut vantul puternic si nu sa simtit  cele 12 grade cat erau prognozate . Sper ca dumimica cand este onomastica la o persoana draga si sunt invitat la casa espana sa fie mai cald.

Punter

Punter

Senior Member

ninge in sudul angliei! niste fulgi mari cat o papadie aproape. albi deja iarba verde si tot. imi vine sa ies cu slickurile pe strada.. Posted Image

Edited by Punter, 02 March 2024 - 07:23.

rixthina

rixthina

superb membru

View Postgeorge_alexandru, on 01 martie 2024 - 12:46, said:

Ultima eră glaciara a durat 100k ani și s-a încheiat acum 11k. Cam astea sunt intervalele despre care vorbim. Ah, că mai vine câte un fenomen, cum a fost erupția Krakatoa, care a schimbat temperaturile pe tot globul... efectele trec repede,după care clima revine la trendul său, care in acest moment este de încălzire.
Nu chiar exact, perioada glaciara se incheiase demult, temperaturile devenisera egale cu cele de azi, apoi a urmat interstadialul Boling-Allerod, perioada marcata de mari fluctuatii termice, pe finalul acestuia am avut un eveniment de tip Heinrich, apoi Younger Dryas. Practic la finalul Younger Dryas multi considera ca acolo s-a terminat Glaciatia, dar acuratetea datelor arata ceva diferit.
Iar eu vorbeam deja de finetea graficului din interiorul Younger Dryas, un trapez zimtat, care are o poveste de spus.
Megafauna isi revenise dupa Glaciatie, dar frigul Dryas-ului a fost atat de brusc incat nu s-au mai adaptat. Au fost si documentare pe aceasta tema. Au murit cu stomacul plin cu iarba....

Edited by rixthina, 02 March 2024 - 08:28.

VladVladd

VladVladd

Member

• Grup: Members
8 grade C sunt acum in Pitesti si este inorat!

rixthina

rixthina

superb membru

Nebulozitate aferenta unui mediteranean, un altul vine, un blocaj Scandinav se instaleaza, ceva precipitatii si in insetata Spanie.
Vreme ceva mai racoroasa, dar ne-am obisnuit cu un martie capricios. Da, praf Saharian, incepe noul sezon cald in Sahara.
Si in Irlanda a nins, dar a si plouat, astfel incat stratul de zapada, mic, s-a topit repede. Atlanticul a ajuns la fundul sacului cu pomparea. Daca iarna dura 5-6 luni, prindeam si noi ceva gras.

koss14

koss14

Member

• Grup: Members
Azi noapte pe la ora 23:00 noaptea când s-a oprit ploaia era foarte mult praf saharian roșu depus pe mașină după ploaie..
Azi de dimineață ploaia dată a curățat tot praful saharian depus azi noapte.

Edited by koss14, 02 March 2024 - 13:29.

rixthina

rixthina

superb membru

Asta cu praful se datoreaza si patrunderii reci pe Spania, unde o verisoara se vaita azi ca e vant rece taios si ploua marunt.
Aici cer tulbure, iar ploaie nu am mai vazut demult, mai ales la Buzau.
Si da, si la verisoara mea probleme cu apa, e program si se monitorizeaza consumul pe nr de persoane. Nu se dau amenzi, dar daca situatia persista si lumea consuma prea mult, opririle pot fi si mai dese.
Daca asta e acum, nu stiu ce va fi la vara. Poate vor reveni blocajele bune si mai sufla Atlanticul si peste Mediterana, ca ea singura nu poate da prea mult.

AlexFCSB4

AlexFCSB4

Senior Member

La Alba Iulia azi s-a arătat timid soarele, am atins vreo 15°C, pomii au început să înflorească deja, cea mai timpurie înflorire a pomilor din oraș, totul s-a datorat iernii eșuate și unui Februarie primăvăratic.

rixthina

rixthina

superb membru

In cativa ani aproape a disparut stratul de zapada in sud, acum vad ca incepe si prin Transilvania.
Incalzire abrupta in zona noastra, peste media globala. Nu va ramane fara urmari. Asta ne mai trebuie sa se puna restrictii la apa si aici. In acest ritm in directia asta mergem, dar speram sa ne redresam.

tudorel2000

tudorel2000

Junior Member

Cand m-am plimbat pe jos pe chiul dambovitei in zona la pasaj mihai bravu in bucuresti am observat ca a secat foarte mult apa . Suntem in prima luna de primavara si poate ca va ploua mai mult in lunile urmatoare. Se spune ca luna iunie este cea mai ploioasa din calendar. Mama natura mereu a stiut cum sa regleze lucrurile.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
Pe timpul iernii se mentin niveluri mai scazute in mod intentionat ca si pe lacuri, Baneasa, Herestrau, Tei, Plumbita samd.

Edited by andreic, 02 March 2024 - 22:11.

AlexFCSB4

AlexFCSB4

Senior Member

Dacă m-aș muta dpdv climatic, m-aș muta în Polonia, acolo când e iarnă, e iarnă, verile nu sunt atât de toride ca la noi (mai au și ei zile cu maxime de 33-36°C). Totuși și ei au avut un Februarie foarte cald, zilele astea au avut maxime de 17-19°C, iar la munte sunt stațiuni unde se vede iarba și noroiul, deși la momentul acesta trebuia să fie zăpadă din plin.

Punter

Punter

Senior Member

in sudul norvegiei s-a facut foarte multa plaja asta vara, iar in iarna a fost zapada ca lumea. deci pe acolo a ajuns sudul romaniei. :)

malmoth

malmoth

Senior Member

I-a cocosatPosted Image Posted Image
https://www.yahoo.co...-153330637.html

andreic

andreic

Very OLD Member

E in munti la altitudiine, in parcul Yosemite, directia spre lac Tahoe unde au vile miliardarii, California de Nord. Un fel de pasul Tihuta la noi.

Edited by andreic, 03 March 2024 - 00:34.

tudorel2000

tudorel2000

Junior Member

Acolo este  mereu iarna si  este una din putinele zone salbatice care au mai ramas in usa.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Dar pe la noi se mai arata soarele vreodata?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

tudorel2000

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate