Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34266 replies to this topic

#30799
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,943
  • Înscris: 13.11.2016
Am parte doar de figuratie ( vant, tunete, nori), personajul principal (adica ploaia) inca se lasa asteptat.

Buna asa, trupa e completa. :)

#30800
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,943
  • Înscris: 13.11.2016
Attached File  20220823_194711.jpg   360.57K   11 downloads
Sunt si fulgere/tunete la pachet.

#30801
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A inceput acum cca 15 minute. Furtuna, fulgere, grindina si rupere de nori. Primul a cazut curentul. Apoi internetul  fix si Vodafone (care nu-i in stare sa-si cumpere un generator). Noroc cu Telecom-ul...
Inca ploua ca la inceput. Rupere de nori.
PS si off topic. Sa nu va mire ca statul ungar a cumparat Vodafone. Vodafone este o mare pacaleala/minciuna/gogoasa. La primul vant, raman fara semnal.

Edited by adip1962, 23 August 2022 - 19:20.


#30802
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Impresia artistica inca rezista. Ploaia s-a mai temperat.
Dar sunt sinistrat... fara curent, net, mobil...

#30803
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007
15° și așa arată acum afara. Maxima zilei a fost de 19°. Am vrut inițial să tund gazonul dar pana la urmă am fost la poligon apoi am făcut o plimbare lungă prin padure, cu soția și câinele…

Attached Files



#30804
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
In capitala sunt deja 23°C, ceva mici rafale racoroitoare si ploi pe alocuri.

#30805
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.07.2022
In bucuresti sector 4  zgomot si lumini dar apa se lasa asteptata.

#30806
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
22°C deja si torentiala. Pe Henri Coanda/Otopeni s-a facut o mica coada de avioane la decolare, probabil au asteptat oleaca momentul.

Sau ii retrage la terminal ca parca se misca cam incet.

Attached Files

  • Attached File  otp.jpg   27.17K   6 downloads

Edited by andreic, 23 August 2022 - 20:38.


#30807
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
In zona Teiul Doamnei doar fulgere si tunete momentan...zici ca este de RevelionPosted Image

Attached File  anm avertizare.jpg   56.23K   10 downloads

*Am primit si mesajul RO-ALERT...

Edited by xmanyacs77, 23 August 2022 - 20:39.


#30808
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt in bucla de taxi, se invartesc pe pista si taxi ways si tot asa, probabil sa nu se enerveze pasagerii ca nu pleaca Posted Image

Attached File  otp.jpg   27.17K   2 downloads Attached File  otp 2.jpg   20.54K   5 downloads

Blitzor nu mai are unde sa afiseze fulgerele, asa multe sunt in zona capitalei.

Attached File  prognoza1.jpg   143.64K   6 downloads

Au fost anulate toate decolarile, vreo 3 avioane Londra, Telaviv si unu din Turcia sunt tinute in holding patern la ceva distanta.

Attached File  otp3.jpg   60.82K   6 downloads

Edited by andreic, 23 August 2022 - 20:44.


#30809
Phereinike

Phereinike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 24.10.2021
Uitasem ce placut e la 22C dupa o ploaie torentiala. Si o sa fie asa pana dimineata,  un adevarat rasfat

#30810
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Valul 1 de ploi s-a incheiat de vreo 10 min in zona mea, asteptam valul 2.

#30811
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
A inceput valul 2 in zona mea :)

#30812
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Extrem de multe fulgere,  va fi foarte mult de munca pentru ca trebuie salvate imaginile superbe cu norii luminati de fulgere.
In Chiajna a fost furtuna puternica,  ploaie in valuri spulberata de vant,  plus spectacolul de lumini.
A fost un trasnet,  l-am privit direct,  a aparut in ochi ca o linie rosie punctata,  ca atunci cand cade o bucata de jar din soba.
Si mare parte din cartier a ramas in bezna. Apoi s-a remediat nesperat de repede. Poate doar un comutator supraincins a asteptat sa se raceasca inainte sa reintre automat in functiune. Altfel nu vad ca in plin haos cineva sa rezolve problema.
Nu imi amintesc sa fi vazut atat de multe fulgere deodata,  si nu s-a incheiat. E spectacol la tara desi s-au mai rarit. Culmea,  camera face si ceva stop-cadru in plina flama.

#30813
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008

View Postadip1962, on 23 august 2022 - 19:19, said:

A inceput acum cca 15 minute. Furtuna, fulgere, grindina si rupere de nori. Primul a cazut curentul. Apoi internetul  fix si Vodafone (care nu-i in stare sa-si cumpere un generator). Noroc cu Telecom-ul...
Inca ploua ca la inceput. Rupere de nori.
PS si off topic. Sa nu va mire ca statul ungar a cumparat Vodafone. Vodafone este o mare pacaleala/minciuna/gogoasa. La primul vant, raman fara semnal.
Mai degraba acumulatori uzati la Vodafone si acumulatori buni la Telekom.

De regula te trezesti cu acumulatori lipsa la Digi (nu e cazul Slatinei) si Telekom. La Vodafone si Orange doar cand au uitat sa-i schimbe.

Ca sa fii sigur ca nu ramai fara curent la vreme rea, trebuie sa locuiesti intr-un municipiu/resedinta de judet/capitala, excluzand unele suburbii sau sate alipite orasului. Daca ai linie aeriana de 20 KV si transformator aerian (nu e el de vina, linia aeriana de medie tensiune se opreste la furtuni si viscole) adios, pregatesti lumanarea, lanterna, generatorul sau ce mai vrei daca nu-ti place fara curent.

In ultimele 2 saptamani au fost 2 furtuni in oraselul Bumbesti Jiu din Gorj si la ambele s-a oprit curentul acolo 20-40 minute. A doua furtuna chiar ieri (marti) a fost.

La Mioveni nu sunt probleme de genul, a plouat torential si a trasnit luni dupa amiaza acolo. 53 de litri, asemanator cu cei 59 de litri de la Slatina din 14 august.

Singura localitate non-urbana la care am vazut lumina functionala in timpul stihiilor este Caciulata, judetul Valcea.

**********
Slatina, ceva ploicele si cateva fulgerele, atat aseara cat si noaptea pe la 3. Nimic spectaculos la urma urmei, astazi soare si caldura moderata, dar zapuseala.

Edited by Neaceasca85, 24 August 2022 - 17:07.


#30814
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 08.01.2012
Si ieri si in aceasta dupa-amiaza s-a lasat peste Galati si imprejurimi o pâclă atat de deasa incat nu se vede mai nimic peste Dunare.
O pun pe seama umezelii si a temperaturii mari. Presupun ca este ceva legat de condensarea la inaltimi mici dar nu reusesc sa imi dau seama pe deplin de cauze si modul cum functioneaza. Rix sau altcineva, ceva idei ?

#30815
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008

View Postrixthina, on 23 august 2022 - 23:07, said:

Extrem de multe fulgere,  va fi foarte mult de munca pentru ca trebuie salvate imaginile superbe cu norii luminati de fulgere.
In Chiajna a fost furtuna puternica,  ploaie in valuri spulberata de vant,  plus spectacolul de lumini.
A fost un trasnet,  l-am privit direct,  a aparut in ochi ca o linie rosie punctata,  ca atunci cand cade o bucata de jar din soba.
Si mare parte din cartier a ramas in bezna. Apoi s-a remediat nesperat de repede. Poate doar un comutator supraincins a asteptat sa se raceasca inainte sa reintre automat in functiune. Altfel nu vad ca in plin haos cineva sa rezolve problema.
Nu imi amintesc sa fi vazut atat de multe fulgere deodata,  si nu s-a incheiat. E spectacol la tara desi s-au mai rarit. Culmea,  camera face si ceva stop-cadru in plina flama.
Retelele se comanda de la distanta, au chiar propriile fibre optice. Pica o linie, aeriana sau subterana, de regula o automatizare incearca inca 2-3 reconectari, dupa care intra in eroare si renunta. Sau se incearca manual, manevre prin telecomanda. De asta in oras apar mai multe palpaieli/fluctuatii cand o linie de la taranoaia intra in scurt circuit. Scurtul initial plus manevrele esuate de repunere sub tensiune. Automate sau telecomandate.

Ai vazut un fulger perlat la acel trasnet, linia punctata de care zici. Uneori vezi acele bucati de foc luate de vant dupa lovitura de trasnet.

#30816
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007
18° a fost maxima zilei. acum sunt 12° și începe să se intunece…

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

mikeciprian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate